RECENZIA: Motorola One Macro - Vstupná brána do sveta MotorolaOne

RECENZIA: Motorola One Macro - Vstupná brána do sveta MotorolaOne

 

Je úplne bežné, že v dnešnom uponáhľanom svete vydávajú spoločnosti nové zariadenia či komponenty nie každý rok, ako to bolo zvykom doteraz, no túto dobu skracujú o týždne alebo mesiace. Keď Motorola minulý rok predstavila svoj nový dizajnový rad One, asi všetci očakávali, že tento rok do nej pribudne ďalšie zariadenie či dve. Asi nikto však nečakal, že si v Motorole pripravia masívnu nádielku štyroch zariadení, pričom každé je zamerané na inú skupinu ľudí a je v inej cenovej kategórii, no všetky majú podobnú DNA. Z prvej trojice One smartfónov - Vision, Action a Zoom - som mal možnosť skúšať dva, a preto mi prišlo iba logické, aby som posledný model s menom Macro otestoval tiež, keďže mám s touto rodinou zariadení naozaj bohaté skúsenosti.

Podobne ako pri modeloch Vision a Zoom, stále mi pripadá príjemné, že vo svete, kde sa mobilným zariadeniam dávajú názvy najmä ako kombinácie čísiel a písmen, existuje spoločnosť ako Motorola, ktorá meno svojim zariadeniam dá jednoducho podľa toho, čo považuje za ich najsilnejšiu stránku. Model Vision priniesol naozaj úctyhodné schopnosti fotenia za šera až tmy, Action zas pridal širokouhlú kameru a možnosť natáčať horizontálne videá aj pri držaní zariadenia vodorovne. Zoom pridal navyše možnosť fotky a videá priblížiť vďaka optickému zoomu. Môžete trikrát hádať, čím sa bude snažiť osloviť potenciálnych zákazníkov MotorolaOne Macro.

Obal a jeho obsah

Balenie smartfónu je stále rovnako „Motorola”, akým sa mohli pochváliť jeho predošlí bratia. Kompaktnú krabičku fialovej farby na prednej strane zdobí takzvané „batwing” logo písmena M s nápisom „motorolaone” a tentokrát s prívlastkom „macro”, ktorý je umiestnený nižšie. Na zadnej strane sa nachádza jednoduché vyobrazenie zariadenia a informácie o tom najdôležitejšom, čiže fotoaparátoch, ktorými Macro disponuje.

Po otvorení obalu sa na úplnom vrchu nachádza smartfón s navlečeným priehľadným gumeným obalom. Za toto si odo mňa spoločnosti vždy vyslúžia pochvalu, pretože aj obyčajný gumený obal na mobil môže byť rozdielom medzi šťastným majiteľom a platením za servisovanie rozbitých displejov. Hlavne pri dnešnej tradícii výrobcov robiť povrch smartfónov v ultra šmykľavom prevedení. Pod prvou úrovňou, na ktorej leží zariadenie, je ešte manuál, právne pokyny a nástroj na vyberanie zásuvky na SIM karty a MicroSD kartu. Ďalej je v balení nabíjačka, hoci tentokrát iba s výkonom 10W, USB - USB-C kábel na nabíjanie a prenos dát a mierne na škodu absentujú slúchadlá, no pri zariadeniach v tejto cenovej kategórii je to úplne bežné.

Prvé dojmy a spracovanie

One Macro sa povrchom tela radí medzi tie šmykľavejšie zariadenia a jeho lesklé prevedenie sa nedokáže veľmi dobre vysporiadať s odtlačkami prstov a inými nečistotami. Pribalené gumené puzdro však oba problémy vcelku jednoducho rieši, takže som sa na Macro nemohol príliš hnevať. Nami testovaný model bol v zaujímavej modrej farbe, no u nás je dostupný aj vo fialovej, ktorá sa určite bude páčiť nežnejšiemu pohlaviu. Strany smartfónu sú zaoblené a príjemne pasujú do rúk, čo spolu s prednou aj zadnou stranou v sklenenom prevedení pôsobí veľmi prémiovo. One Macro ponúka 6,2 palcovú obrazovku s menším výrezom v strednej časti vrchnej hrany pre selfie kameru. Po stránke váhy ma Macro príjemne potešilo, keďže s váhou 186 gramov nie je žiadne pierko, ktoré by človek ani necítil vo vrecku nohavíc, no ani príliš ťažké, aby som z neho mal svalovicu.

Dizajn a telo

Macro sa, podobne ako MotorolaOne Zoom, rozhodol po stránke dizajnu urobiť mierny krok späť. Predný foťák je umiestnený do už spomínaného zárezu v strede hornej hrany na rozdiel od takzvaných hole-punch výrezov, aké ponúkali One Vision a Action. Osobne stále fungujem na smartfóne Xiaomi Mi Mix 2S, ktorý som vyberal najmä kvôli absencii výrezov či zárezov, hoci na úkor hrubšej spodnej časti telefónu, kam sa selfie kamera ukryla. Na novších smartfónoch však bývajú výrezy tak malé, že mi pri používaní takmer neprekážajú, a keby boli pred rokom dostupné takéto modely a nie kúsky s výrezom veľkým ako malíček, možno by som v minulosti vyberal osobný telefón inak. Macro sa dizajnérom z Motorola opäť vydaril ako po stránke dizajnu, tak aj kompromisov spojených s obmedzeniami dnešných výrobných procesov.

Komponenty a parametre

Teraz už ale pár slov k parametrom a výkonu kúsku menom One Macro. So svojimi rozmermi 157,6 x 75,4 x 9 mm stále dobre padne do ruky a 6,2-palcová IPS LCD obrazovka s rozlíšením 720 x 1520 pixelov a pomerom strán 19:9 je naozaj skvelá ako na bežné používanie a fungovanie, tak na konzumáciu videa a fotiek. Nie je to síce tak úžasne vyzerajúci AMOLED panel, akým disponuje Zoom, a takisto kvôli nemu nie je možné zakomponovať čítačku odtlačkov prstov do obrazovky, ale pri smartfóne pod 200 eur by som to ani nečakal. Po stránke výkonu Macro poháňa čipset Mediatek MT6771 Helio P70 s grafickým jadrom Mali-G72 MP3 a 4GB RAM.

S takýmto výkonom si síce tie najnáročnejšie Android hry v naozaj vysokých frameratoch nezahráte, no pri bežnom fungovaní aj mierne náročnejších úlohách je Macro stále svižné. A vďaka batérii s kapacitou 4000 mAh zvládne byť svižné aj celý deň, pokiaľ nie je naozaj zaťažované. Slot na SIM karty/microSD kartu je už tradične hybridný, takže potenciálni majitelia Macra si budú musieť rozmyslieť, či chcú dve nanoSIM karty, alebo nanoSIM a MicroSD na rozšírenie úložného priestoru až o 512 GB. Zabudovaných 64GB úložného priestoru priamo z výroby však menej náročným majiteľom určite postačí. Macro však mierne sklamal pri vybavení na poli bezdrôtovej komunikácie. Kde väčšina zariadení tento rok ponúka už Bluetooth 5.0, tam je Macro zaseknuté na verzii 4.2. Ešte horšia správa sa však týka NFC a jeho prekvapivej absencie. Ospravedlnenie, že ide o lacnejší smartfón, funguje pri veľa aspektoch, no NFC sa už nachádza aj v oveľa lacnejších modeloch a na dnešnú dobu je jeho neprítomnosť naozaj citeľná. Ak však svoj smartfón neplánujete používať na platby či NFC inak využívať, potom to Macru budete môcť odpustiť.

Fotoaparáty

Macro je síce tým najlacnejším modelom z One rodiny, po stránke fotoaparátov však nezaostáva ani za drahšími modelmi od konkurencie. Na zadnej strane sa tentokrát nachádza trojica šošoviek, hlavný objektív s rozlíšením 13 MP, citlivosťou až f/2.0, veľkosťou pixelov 1.12µm a rýchlym zaostrovaním vďaka spojeniu PDAF a Laser AF. Dedikovaná makro kamera a snímač hĺbky obrazu majú prekvapivo totožné parametre (2 MP, f/2.2, 1.75µm), hoci každý zastáva iný účel a má aj vlastnú fyzickú polohu. Predná selfie kamera sa môže pochváliť rozlíšením 8 MP, svetlosťou f/2.2 a veľkosťou pixelov 1.12µm, čo síce nie sú svetoborné čísla, no na pekné selfie za normálnych podmienok úplne postačia. Celkovo sú fotoaparáty dobre prevedené. Neohúria a nevyhráte s nimi žiadne medzinárodné súťaže, no na momentky či zachytávanie spomienok z dovolenky poslúžia úplne bez problémov. A zabudovaná makro šošovka dokáže robiť veľmi zaujímavé detaily, hoci musím priznať, že makro prevedenie som už videl na niektorých smartfónoch urobené lepšie.

Vychytávky a bonusové funkcie

Tak ako vždy, Motorola by nebola Motorolou, ak by svoje smartfóny od konkurencie niečím neodlíšila. Ako aj pri iných modeloch Motorola One, ide nielen o dizajn, čistý Android a teraz aj päticu fotoaparátov, ale stále sú tu prítomné vychytávky, ktoré majiteľom uľahčia život. Moto Displej, ktorý zobrazí základné informácie ako čas, stav batérie a notifikácie, je stále prítomný, rovnako ako Moto Gestá (dvakrát seknúť pre LED baterku, dvakrát pootočiť na zapnutie fotoaparátu a iné). Ak by neboli tieto funkcie tak šikovné a funkčné, možno by som Motorole vyčítal, že tým pádom už nejde o „čistý” systém, ale kto už tieto funkcie používal, bude vedieť, o čom hovorím, keď poviem že mi ich absencia na iných smartfónoch aj po pár týždňoch používania naozaj chýbala. Málo spomínaná vychytávka je tiež zvýšená odolnosť MotorolaOne zariadení voči prachu a vode/vlhkosti, ktorú získavajú vďaka nano-poťahu všetkých komponentov. Nejde síce o žiadnu vodotesnosť, no príjemný pocit, že vám smartfón neumrie po krátkej prechádzke v daždi, je vždy príjemný.

Naše hodnotenie

Motorola svojimi One zariadeniami pokryla naozaj širokú časť trhu a potrieb zákazníkov. Nie som si istý, či MotorolaOne Macro v tomto modelovom rade naozaj chýbalo, no keď už je tu, nie je mu s jeho cenou veľa čo vyčítať. Dizajnovo je podarený, cenou, fotoaparátmi a výkonom priemerný, a jediné dve výčitky, ktoré by som naň mal, sa týkajú staršieho Bluetooth riešenia a absencie NFC komunikácie. Inak však ide o zaujímavú vstupnú bránu do Motorola prostredia a modelového radu One.

Klady

 • čistý Android
 • zaujímavý dizajn
 • dobrá výdrž batérie
 • USB-C, ale aj 3,5mm jack
 • kvalitné prevedenie

Zápory

 • Bluetooth 4.2
 • absencia NFC
 • nadmieru šmykľavý povrch tela

Informácie o produkte

Motorola One Macro 2019

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 157,8 mm
 • Výška: 75,4 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9 mm
 • Hmotnosť: 186 g
 • Farba: modrá/fialová
 • Orientačná cena: 200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk