RECENZIA: Fractal Design Define Vector RS - Čo dostanete skrížením skriniek Define R6 a S2 Vision?

RECENZIA: Fractal Design Define Vector RS - Čo dostanete skrížením skriniek Define R6 a S2 Vision?

 

Švédsko. Mrazivé počasie, fjordy, hokej, Ikea. Avšak Švédsko je tiež domovom jedného z obľúbených výrobcov počítačových skriniek a príslušenstva - Fractal Design. Dizajn produktov z pera tejto spoločnosti v sebe takmer vždy spája funkčnosť s nenápadnosťou a jednoduchosťou používania, či už ide o chladenie, doplnky, alebo práve o skrinky. Trh s počítačovými komponentmi sa však stále vyvíja a posúva rozličnými smermi. Už dávno nestačí, aby boli iba funkčné a výkonné, ale musia aj dobre vyzerať a najlepšie aj ponúkať aspoň určitú formu podsvietenia. Ja veľkým RGB ošiaľom síce netrpím, no musím uznať, že pekne zladené svetielka dokážu aj z menej zaujímavého hardvéru urobiť výstavný kus. Vždy však budem dávať prednosť funkcionalite, výkonu a potenciálne nižšej cene, ako by som musel mať možnosť každú jednu súčiastku rozsvietiť ako vianočný stromček.

Skrinky od spoločnosti Fractal Design boli mojím obľúbencom pri testovaní aj pri skladaní počítačov na osobné účely hlavne vďaka tomu, že uprednostňovali striedmy dizajn, jednoduchosť inštalácie a prístupu a nesnažili sa horko-ťažko zaujať RGB LEDkami. V tomto názore však so mnou očividne nesúhlasila väčšia časť zákazníkov a Fractal bol preto trhom donútený ponúknuť aj verzie svojich skriniek s podsvietením. Naposledy sa u mňa zastavila skrinka S2 Vision, ktorá zobrala skvelé vnútorné rozloženie predošlých S2 modelov, pridala štvoricu RGB LED ventilátorov a temperované sklo sa nenachádzalo už len na jednom boku, ale pribudlo aj na druhom, vpredu a na vrchnej strane. Kvôli tomuto prevedeniu ale celkom nepríjemne stúpli teploty pri osadení výkonnejšieho hardvéru.

S2 Vision som si preto zvykol používať s vrchnou časťou v perforovanom prevedení a sklenený poklop ostal v krabici. Teraz sa však vo Fractal Design rozhodli skombinovať vizuálnu zaujímavosť tohto modelu s vnútorným rozložením, na aké si mohli fanúšikovia zvyknúť pri skrinkách z radu R6. Výsledkom je Vector RS, ktorého meno napovedá ako o jeho forme, tak určení. Samotné meno predstavuje prítomnosť ostrých uhlov a písmenká RS značia spojenie rád R (zameranej skôr na ticho a vzdušné chladenie) a S (určenej skôr pre milovníkov vodného chladenia). Akési spojenie toho najlepšieho z oboch svetov. Podarilo sa to však dizajnérom a technikom vo Fractal Designe?

Obal a jeho obsah

Na obale skrinky nie je takmer nič prekvapivé, hádam až na jeho váhu. Tradičná kartónová škatuľa na svojom povrchu ukazuje samotný dizajn skrinky, možnosti upravenia podľa svojich predstáv a pár základných informácií. Vnútri však čaká menšie prekvapenie, keďže v nej nie je iba samotná skrinka chránená z dvoch strán tvrdým polystyrénom, ale aj druhá, menšia kartónová krabica, ktorá ukrýva príslušenstvo. To sa skladá nielen z tradičných skrutiek, podložiek, úchytiek a R1 RGB ovládača, ale aj z vymeniteľného vrchného panelu, vďaka ktorému sa môžu majitelia rozhodnúť medzi nepriedušným skleneným a perforovaným panelom, pod ktorý je možné s pomocou prídavnej konzoly nainštalovať aj radiátor vodného chladenia.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení sa Vector RS ukazuje v plnej kráse, ktorej dominujú šikmé povrchy, tvrdené sklo a celkovo masívne rozmery, na ktoré si však už fanúšikovia Fractal Designu mohli zvyknúť. Vector RS je, rovnako ako ostatné skrinky z R a S rodiny, produktom pre ľudí, ktorí doma majú dostatok miesta a ktorí sa nesnažia vtesnať čo najviac vecí do malých priestorov.

Po stránke spracovania je zase raz Fractal Design na špičke, čo sa týka kvality a materiálov. Aj úplne prázdna skrinka je s váhou 11,6 kilogramov ťažšia ako niektoré moje funkčné počítače menších rozmerov, ale to zase raz vypovedá len o robustnosti tejto platformy a dbaní na dlhú životnosť zo strany Fractal Designu.

Vizuál a materiál

Striedmejšieho a neokázalého dizajnu, ktorý je pre tradičné Fractal Design skrinky akýmsi poznávacím znakom, sa pri Vector RS nedočkáte. Základ kovového šasi je stále postavený na platforme modelu Define R6, no vonkajšie panely prešli zmenou. Panel s konektormi sa presunul z prednej strany na pravý bok a skrinke po zapnutí dominuje programovateľný RGB LED pásik, ktorý ju akoby pretínal. Vector RS takisto stále ponúka okrem kvalitnej stavby aj nadmieru dobrú ochranu proti prachu. Prieduchy v prednom čele, spodná časť skrinky a aj vrchná časť (po výmene skleneného panelu za perforovaný) sú osadené prachovými filtrami, ktoré sa raz za čas oplatí vyčistiť. Jedna z mála vecí, čo ma na Vector RS sklamala, sú nožičky, respektíve materiál, z akého sú vyrobené. Na prvý pohľad vyzerajú byť kovové, takže ma celkom prekvapilo, keď som si uvedomil, že ide o plast. Na druhej strane si uvedomujem, že nožičky na skrinke asi majiteľom nebudú obchytkávať náhodní okoloidúci. A pokiaľ vyzerajú dobre, príliš nezáleží na tom, z čoho sú vyrobené. Hlavne, že je vďaka nim skrinka o kúsok zdvihnutá a nebude sa do nej tak jednoducho zospodu nasávať prach.

Rozvrhnutie

Vector RS ponúka kryté „podpalubie”, kde sa ukryje ako zdroj, tak drvivá väčšina káblov. Či už sú to tie zo zdroja alebo iné, ktoré prepájajú disky s matičnou doskou a iné komponenty. Veľmi dobre je riešená aj pravá strana skrinky, pretože tá pri modeloch takto veľkých rozmerov často zíva prázdnotou a pýta si napríklad rezervoár s pumpou zákazkového vodného chladenia. V R6-ke je pravá strana zakrytá kovovým krytom, za ktorým sa normálne ukrývajú disky. Ako som už však spomínal modulárnosť, celý tento kryt sa dá zo skrinky jednoducho vymontovať a novo odkryté miesto môžu pokojne zabrať aj komponenty vodného chladenia. Pokiaľ ho však necháte na mieste, je možné do skrinky osadiť až jedenásť (!) 3,5 palcových diskov a dva 2,5 palcové disky na zadnú stranu panelu držiaceho matičnú dosku. Inak skrinka ponúka všetky osvedčené vymoženosti moderných produktov. Od jednoduchej inštalácie zdroja vďaka odnímateľnej časti, na ktorú sa zdroj najprv pripevní, cez skvelé možnosti upratania káblov, ako do spodnej časti k zdroju, tak možnosťou uchytiť káble o množstvo na to určených výstupkov, až po spomínané zakrytie pravej strany, ktoré sa ale dá jednoducho vymontovať. Vďaka svojim rozmerom ponúka Vector RS aj naozaj obrovskú kompatibilitu s radiátormi vodného chladenia.

Vychytávky

To, že Fractal Design Vector RS patrí do novej generácie skriniek, neukazuje iba moderný dizajn a naozaj inteligentné vnútorné rozvrhnutie skrinky, ale aj ďalšie možnosti, ktoré sú buď už od výroby zakomponované, alebo ktoré si budú môcť záujemcovia dokúpiť. Veľké plus, na ktoré som si pri nových skrinkách od Fractalu veľmi rýchlo zvykol, je zabudovaný inteligentný ovládač ventilátorov, do ktorého sa dá zapojiť v tomto prípade až deväť ventilátorov (3xPWM, 6x3PIN), ktoré sa dajú následne ovládať cez PWM priamo cez BIOS matičnej dosky alebo iný kompatibilný softvér.

Neexistuje totiž príliš veľa matičných dosiek, ktoré by až deväť ventilátorov podporovali bez ďalších investícií, a mať možnosť jedným kliknutím zmeniť skrinku z tichého spoločníka na maximálne monštrum na poli odstraňovania tepla bolo pri používaní naozaj príjemné. Príjemná je aj možnosť dokúpiť k skrinke sadu PCIe káblov ako napríklad Fractal Design Flex VRC-25, vďaka ktorým je možné nainštalovať grafickú kartu do matičnej dosky nielen horizontálne, ale aj vertikálne k sklenenému bočnému panelu, a ukázať tak jej krásu v podaní ventilátorov či vodného chladenia.

Naše hodnotenie

Fractal Design Define Vector RS je odpoveďou na prosby fanúšikov, ktorým sa páči moderný dizajn so svetielkami, ale aj inteligentné vnútorné rozloženie, dostatok miesta pre tie najrozličnejšie potreby, a prispôsobiteľnosť. Keby mohli mať skrinky Define R6 a Define S2 Vision dieťa (plus by sa do tohto vzťahu priplietla medzihviezdna loď), tak výsledkom je definitívne Vector RS. Táto skrinka nie je najlacnejšia, ani neponúka ten najlepší prietok vzduchu či najfantastickejší dizajn. No pokiaľ nemáte obmedzený rozpočet (a budete na ňu mať doma dosť miesta), ako kompletný balík ju môžeme vrelo odporúčať.

Klady

 • naozaj moderný dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • perfektné rozloženie a prispôsobiteľnosť
 • veľký potenciál pri osadzovaní množstva diskov a iných komponentov
 • kvalitné prevedenie
 • zaujímavé doplnky
 • skvelo riešené odhlučnenie a filtre prachu

Zápory

 • mierne horší prietok vzduchu
 • absencia 5,25 šachty
 • prémiová cena

Informácie o produkte

Fractal Design Define Vector RS 2019

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 498 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 552 mm
 • Hmotnosť: 12640 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 185 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk