RECENZIA: Lenovo Legion Y540 - Nový spôsob hrania hier na notebooku

RECENZIA: Lenovo Legion Y540 - Nový spôsob hrania hier na notebooku

 

Ste mainstreamový gamer a vaším revírom je plynulý FullHD gaming za primeranú cenu? Potom by mohol byť model Legion Y540 jedným z vašich kandidátov na nákupnom zozname. Modelový rad Y540 obsahuje rôznorodé komponenty určené prevažne pre hranie v 1080 p, navyše s obnovovacou frekvenciou 144 Hz. Trend kedy silné komponenty priamo naznačovali vyššiu váhu je už minulosťou. Presne o tom sa nás snaží novinka Y540 od Lenova presvedčiť. Poďme sa naň teda spoločne pozrieť.

Obsah balenia a prvý dojem

Y540 k nám dorazil v retail balení, teda v modrej kartónovej krabici. O pevné ukotvenie notebooku sa postarajú molitany a počas prepravy skutočne poškodenie nehrozí. Mimo samotného zariadenia v balení nájdeme aj nabíjačku a manuály. Nabíjačka je doslova „tehla“, a to nielen rozmermi, ale aj váhou.

Hneď ako vyberieme Y540 z látkového obalu si všimneme netradičný dizajn veka. Vonkajšiu schránku tvorí prevažne plast spolu s hliníkovým plátom, v ktorom je vložená klávesnica a touchpad. Rozmery 400x25x290 mm sú primerané rovnako ako aj váha 2,3 kg. Bohatú konektorovú výbavu tvorí štvorica USB portov (1x USB-C 3.1 Gen1, 3x USB-A 3.1 Gen1), miniDP 1.4, HDMI 2.0, RJ45 Ethernet, kombinovaný 4-pólový jack, zámok Kensington a samozrejme nabíjací konektor. Niekomu by mohla chýbať čítačka SD kariet, avšak vzhľadom na určenie notebooku to môžeme opomenúť.

Po odklopení veka získavame prístup k displeju, klávesnici a touchpadu. Usporiadanie ovládacích prvkov je štandardné, s klávesnicou pod obrazovkou a touchpadom umiestneným bližšie k ľavej strane zariadenia. Hneď na prvý pohľad ma upútalo rozloženie numpadu a šípok. Ťažko sa mi zvykalo na numpad nad šípkami. Celkovo je však klávesnica na dobrej kvalitatívnej úrovni. Má ideálnu vzdialenosť klávesov, príjemný stisk a písanie v tme nebude vďaka bielemu podsvieteniu problém. Klávesy sú príjemné na dotyk a prsty sa na nich nešmýkajú. Touchpad tvorí tradične dotyková plocha s dvomi tlačidlami. Počas testovania som narazil na problém s pravým a ľavým tlačidlom touchpadu, ktoré nie vždy zaregistrovali stlačenie. Dotyková plocha vytvára primeraný odpor s presnou registráciou pohybov. Nechýba ani podpora Windows gest.

17.3“ displej s FullHD rozlíšením a 144 Hz obnovovacou frekvenciou rozhodne patrí k hernému notebooku. Jeho maximálny jas však nedostačuje a používanie na slnku je vyslovene nepríjemné. Panel poskytne dobré farby s veľmi stabilnými pozorovacími uhlami.

Reproduktory Y540 bez problémov ozvučia stredne veľkú izbu. Stredy a výšky sú celkom vyvážené avšak ledva badať prítomnosť basov. Na druhej strane, môžete kedykoľvek pripojiť slúchadlá a s týmto problémom si aspoň počas hrania ľahko poradiť.

Stabilné FPS aj v nových hrách

Y540 sa predáva za cenu od 1 000 do 1 600 eur, záleží od vybranej konfigurácie. My sme dostali na testovanie najvyššiu konfiguráciu tvorenú z procesora Intel Core i7-9750H spolu s 16 GB DDR4 RAM a grafickou kartou Nvidia GeForce RTX 2060 6 GB. Lenovo do tejto konfigurácie osadilo aj 1 TB SSD NVMe disk. Navyše máte k dispozícii aj voľnú 2.5“ pozíciu pre ďalší pevný disk. Operačný systém Windows 10 Home prichádza aktivovaný a predinštalovaný z výroby.
Notebook je vďaka SSD disku veľmi rýchly a svižný, na ploche budete v priebehu niekoľkých sekúnd. Bežná záťaž v podobe niekoľkých kariet prehliadača, prehrávača hudby a Wordu nepredstavovala pre tento Y540 žiadnu výzvu. Až tá herná preverila výkon tohto stroja.

S high presetom dosiahol notebook viac ako 60 snímkov za sekundu v každej testovanej hre. Počas testovania ventilátory bežali na maximálne otáčky, avšak nevydávali neprimeraný hluk. Klávesnica je našťastie dobre tepelne odizolovaná od zvyšku zariadenia a teda klávesy neboli kvôli teplote procesora horúce.

Intel Core i7-9750H je procesor so 6 jadrami a 12 vláknami. Pri ideálnom chladení dokáže procesor bežať na frekvencii 4 GHz naprieč všetkými jadrami. To sa však pri takto tenkých herných notebookoch len zriedkakedy podarí, a preto som bol milo potešený priemernou frekvenciou 3,4 GHz. Teplota procesora kolísala medzi 88-92 °C.

Aplikácii Lenovo Vantage sa dostalo vizuálnej aktualizácie oproti predošlým modelom. Nájdete v nej informácie o aktuálnom takte procesora, teplotách a stave zaplnenia úložiska. Okrem iného, umožňuje aj nastavenie spotreby a nabíjania. Táto aplikácia, okrem poskytovania informácií o zariadení a záruke, slúži aj na aktualizáciu BIOS-u a ovládačov.

Batéria nie je silnou stránkou herného notebooku

Batéria s kapacitou 57 Wh nie je z kategórie najväčších. Pri polovičnom jase a prehliadaní webu sme na plné nabitie vydržali surfovať 3 a pol hodiny. Je potrebné tiež podotknúť, že plný výkon zariadenia dostanete až po pripojení nabíjačky.

Naše hodnotenie

Aj napriek pár maličkostiam Y540 vrele odporúčam. Síce mínusy ako slabý maximálny jas a krátka výdrž na jedno nabitie by mohli byť pre biznis alebo čisto pracovné zariadenia jednoznačným no-go, v tomto prípade ich možno vzhľadom k určeniu odpustiť. Vďaka silnej dvojici procesora a grafickej karty si užijete hry na vysokých detailoch pri 60, poprípade viac, snímkoch za sekundu. Počas hrania esport titulov budete benefitovať z 144 Hz panelu.

Klady

 • výkon
 • konštrukcia
 • 144 Hz panel

Zápory

 • nízky maximálny jas
 • výdrž na jedno nabitie

Informácie o produkte

Lenovo Legion Y540

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 365 mm
 • Výška: 260 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 25,9 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1600 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk