RECENZIA: Fractal Design Meshify S2 TG - Spojenie toho najlepšieho z radov Define a Meshify

RECENZIA: Fractal Design Meshify S2 TG - Spojenie toho najlepšieho z radov Define a Meshify

 

Švédska značka Fractal Design je obľúbenou stálicou množstva počítačových nadšencov, ktorých si doteraz úspešne získavala či udržiavala strohým, no moderným dizajnom, praktickým riešením komplikovaných problémov a dôrazom na dostatočnú funkčnosť pred krásou. Novú generáciu série Define sme už mali možnosť vyskúšať, ako v podobe modelu R6, zameraného najmä na používateľov, ktorí potrebujú veľa diskov, tak aj S2, ktorý je perfektne pripravený na najrôznejšie možnosti vodného chladenia. Oba varianty sa nám pozdávali a nenašli sme na nich žiadne do oči bijúce chyby, no jednu vec treba uznať. Pokiaľ je na skrinke predné čelo riešené plným kusom plastu a skrinka môže „dýchať“ iba cez menšie, na boku umiestnené výrezy, nie je možné využiť jej plný potenciál. Preto prišli vo Fractal Design so zaujímavým kompromisom, spojením veľkosti a vnútorného rozloženia série Define S2, spolu s viacerými vychytávkami rady Meshify. A vznikla tak skrinka s menom Meshify S2.

Fractal Design Meshify S2 je rovnako ako Define R6 a S2, vyrábaná vo viacerých prevedeniach, ktoré sa týkajú hlavne farebných kombinácií. V ponuke je čisto čierna verzia s priehľadným sklom, čierna s mierne zatmaveným sklom, biela s pár vnútornými prvkami v čiernej a dokonca aj čierna verzia bez priehľadnej bočnice. Fakt, že takmer všetky modely Meshify S2 ponúkajú bočnú stenu z temperovaného skla, je však plne pochopiteľný, nakoľko cieľovou skupinou týchto skriniek sú zákazníci, ktorí si budú do počítaču s najväčšou pravdepodobnosťou inštalovať zákazkové vodné chladenie, ktoré nie je iba na znižovanie teplôt procesora a grafickej karty či kariet, ale aj na efektný výzor, ktorým sa predsa treba pochváliť. Mať ale možnosť vybrať si aj nenápadný kúsok je vždy vítané.

Obal a jeho obsah

Skrinka je dodávaná v štandardnej, hoci mierne rozmernejšej kartónovej škatuli, na povrchu ktorej sa nachádza jednoduché zobrazenie celej skrinky a jej možností upravenia podľa vašich predstáv. Vnútri je už samotná skrinka, chránená z vrchnej a spodnej strany polystyrénom. Opäť by som uvítal, keby bola strana s bočnicou z tvrdeného skla chránená aj mäkkou penou, no balenie vyzerá byť dostatočne robustné, aby prežilo aj menej opatrné kuriérske služby. Po vytiahnutí skrinky z kartónu, odstránenia polystyrénových nárazníkov a zvlečenia plastového vreca, ktoré produkt chráni proti nechceným odreninám pri prevoze, už svetlo sveta uzrie zaujímavo vyzerajúci povrch v matne čiernom prevedení. V balení sa nachádza samozrejme aj brožúrka s návodom a takisto väčšia krabička so všetkým potrebným aj nepotrebným príslušenstvom, ktorú vo Fractal Design šikovne ukrývajú do držiaku 3.5 palcových harddiskov na zadnej časti vnútornej steny skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Ako som už napísal, skrinka Meshify S2 zdieľa základné rozloženie aj rozmery so svojimi bratmi z rady Define S2, takže je rovnako masívna. Meshify S2 si tak svoje miesto stále nájde najmä u ľudí, ktorí majú doma dostatok miesta a ktorí sa nemusia snažiť natesnať čo najviac vecí do malého priestoru. Čo sa týka kvality a materiálov, je stále na prvý pohľad a pocit jasné, že ide o prémiový produkt. Povrchy a diely perfektne lícujú, nikde nič nevŕzga ani sa nikde neskrývajú žiadne ostré hrany. Aj prázdna skrinka má vcelku úctyhodnú váhu, čo len vypovedá o robustnosti a dbaní na dlhú životnosť. Veľa váhy však tentokrát nepridáva toľko obľúbený zvukotesný materiál, ktorý vo Fractal Design zvyknú používať na všetkých väčších paneloch svojich prémiových skriniek. To je však pri skrinke, ktorá má ponúkať čo najlepšiu priedušnosť plne pochopiteľné.

Rozvrhnutie

Vnútornému rozvrhnutiu skrinky Meshify S2 nie je v praxi čo vytknúť. Pokiaľ teda hľadáte veľkú skrinku určenú primárne pre výkonné komponenty, ktoré bude treba poriadne chladiť za pomoci vodného chladenia. Meshify S2 je v praxi to isté ako Define S2, takže ponúka krytý tunel, v ktorom sa ukryje zdroj aj nespratné káble. Pravá strana skrinky je prázdna a pripravená na jeden či dva rezervoáre vodného chladenia. Odstránením modulárneho systému na uchytenie diskov použitom pri modeli R6 sa pozície na 3.5 palcové HDD presťahovali na zadnú stranu skrinky, no už sa ich tam toľko nezmestí. Bežnému hráčovi aj náročnejšiemu používateľovi by však 3 pozície na 3.5” HDD a dve pre 2.5 palcové HDD/SSD na zadnej strane mali postačiť. Tunel stále nie je jednoliaty, ale dá sa z jeho prednej strany odstrániť kryt, vďaka čomu Meshify S2 ponúka podporu až 360 mm radiátorov nielen hore, ale aj v prednej časti. Rovnako príjemná ako široká podpora radiátorov je stála prítomnosť špeciálneho ovládača na zadnej strane dosky, vďaka ktorej je možné napájať a ovládať až 6 ventilátorov s 3-pin konektorom a 3 PWM ventilátory.

Skrinka je tiež pripravená na vertikálne uchytenie grafickej karty alebo iného PCIe zariadenia, no pre jej využitie je potrebné dokúpiť si súčiastku menom Fractal Design Flex VRC-25. Možnosti manažmentu, vedenia a ukrývaniu káblov, aby skrinka vyzerala rovnako dobre zozadu ako spredu, má Fractal Design stále v malíčku. Meshify S2 podobne ako Define S2 nanešťastie neponúka otvárateľné predné dvierka, ktorých nastaviteľné pánty a prístup ku 5.25 šachte boli na modeli Define R6 veľmi zaujímavé pre majiteľov DVD/Blu-Ray mechaník a iných špecializovaných ovládačov či panelov. Krok s dobou však treba držať a DVD mechaniky sú pomaly ale isto na ústupe. Na rozdiel od USB-C pripojenia, ktorým, našťastie, popri dvojici USB 3.0 konektorov Meshify S2 disponuje. Na záver, rovnako ako Define S2 či Define R6, má Meshify S2 stále perfektne vyriešené možnosti filtrovania prachu, od naozaj dlhého a jednoducho odnímateľného filtra na spodnej strane, cez filter prednej časti až po ModuVent systém na vrchu, ktorý však oproti Define S2 a R6 prešiel zmenou. Pri Define S2 a R6 bol vrchný kryt z plného kusu kovu a v ňom uloženého filtra, ktorý sa dal následne oddeliť. Meshify rovno ponúka perforovaný kov so zabudovaným filtrom a od výroby tak ničím neobmedzuje prúdenie vzduchu cez potenciálne ventilátory alebo rovno radiátor. Keď sme porovnávali rozdiely medzi skrinkami Define S2 a R6, išlo hlavne o zmeny vo vnútornom rozložení a zbežným pohľadom na vonkajšiu stavbu by od seba nebolo jednoduché tieto dve skrinky odlíšiť. Keď som však vedľa seba porovnával Define S2 a Meshify S2, išlo o úplný opak. Všetko vnútri je na vlas rovnaké a hlavné zmeny sa týkajú čelnej strany skrinky a vrchného krytu.

Možnosti chladenia

Fractal Design Meshify S2 v možnostiach chladenia stále patrí ku špičke, hoci sa už na trhu objavujú aj podobne schopné kúsky od konkurencie. Nielen vďaka svojmu vnútornému rozloženiu pripravenému na tie najlepšie komponenty vodného chladenia, ale, vďaka svojim väčším rozmerom, aj po stránke kompatibility s radiátormi. Do prednej časti sa zmestia až 280 mm, alebo vďaka odnímateľnej časti tunela ukrývajúceho zdroj, aj 360 mm radiátory. Vďaka prihliadnutiu na vodné chladenie nebude problém nainštalovať aj širšie radiátory aj v push-pull konfigurácií. Hore sa zmestia radiátory od veľkostí 120/140 mm až po naozaj veľké kúsky o celkovej dĺžke 420 mm. A pokiaľ by vám tieto všetky možnosti stále nestačili, radiátor sa zmestí aj dole a to až do rozmerov 240/280 mm. Jednoduché a účinné možnosti chladenia sú jednoducho pri tejto skrinke na prvom mieste. Možno aj vďaka tomu je Meshify S2 dodávaná priamo z výroby s trojicou 140 mm ventilátorov Fractal Design Dynamic X2 GP-14.

Naše hodnotenie

Meshify S2 úspešne nadväzuje na predošlé počiny spoločnosti a je veľmi dobrou ukážkou, ako spojiť dva mierne odlišné produkty do jedného. Vďaka skvelému rozvrhnutiu a väčšiemu prihliadnutiu na nebránené prúdenie vzduchu bude skvelou voľbou pre hráčov aj bláznov do taktovania. No, Meshify S2 nie je úplne bez chybičiek krásy. Spojenie dobrých vlastností iných kúskov je fajn a o praktickosti či striedmom dizajne Meshify S2 nie je prečo pochybovať, no konkurencia sa pomaly či rýchlejšie hýbe dopredu, a preto nie je pre svoju cenu úplne tým najlepším riešením. No pokiaľ ste fanúšikom spoločnosti Fractal Design a kvalitných produktov, nie je dôvod vás od tohoto modelu odhovárať.

Klady

 • striedmy a pritom moderný dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • rozloženie stvorené pre vodné chladenie
 • stále kvalitné prevedenie
 • skvelá pre prúdenie vzduchu
 • USB-C na prednom paneli

Zápory

 • neotvárateľné predné čelo

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify S2 TG

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 233 mm
 • Výška: 465 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 543 mm
 • Hmotnosť: 10400 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk