RECENZIA: Xbox Elite Series 2 - Ako vylepšiť ťažko vylepšiteľné

RECENZIA: Xbox Elite Series 2 - Ako vylepšiť ťažko vylepšiteľné

 

Už je to nejaký čas, čo Microsoft vydal svoj ultimátny ovládač s názvom Xbox Elite, ktorý okrem skvelých možností priniesol aj ultimátnu cenovku. A aj keď som v recenzii tento ovládač právom vychválil, po niekoľkých mesiacoch sa začali objavovať prví užívatelia, ktorí trpeli problémami, ktoré síce málokedy súviseli s funkčnosťou, ale zas na druhej strane – keď vysolíte za gamepad 150€ asi čakáte dokonalosť. Problémy sa týkali napríklad pogumovania držadiel, ktoré sa vplyvom tepla rozťahovalo. Microsoft však išiel späť ku kresliacej doske a po štyroch rokoch je tu opäť s vynoveným dizajnom, novými funkciami a ešte extrémnejšou cenovkou. Preto je otázkou, či stojí za to.

Rozdiely sú malé, ale zároveň obrovské

Poďme si povedať, čo vlastne obsahuje balenie tohto monštra, ktoré si viete zohnať za 150€, no jeho oficiálna cena je trochu vyššia. Balenie vám príde v luxusnom cestovnom balíčku a vo vnútri nájdete samotný gamepad, štyri náhradné analógové páčky, jeden náhradný d-pad, štyri zadné páčky a špeciálny kľúč, ktorým upravujete nastavenie odporu. O tom však neskôr. Zároveň však dostanete aj špeciálnu „kolísku“ na nabíjanie a kábel. Mimochodom, keď do neho zahryznete, tak je trpký, čo je údajne na to, aby vám ho nerozhrýzli domáci miláčikovia.

Na prvý pohľad však veľa zmien neuvidíte. V balení sú štandardné analógové páčky, ktoré poznáte z klasických Xbox One Gamepadov, rovnako vysoké, ale so zaoblenými hranami, jedna vysoká a jedna s vypuklou hlavou. D-pad máte na výber buď klasický, alebo osem-smerný. A zadné páčky sa dajú pohodlne vyberať a zasúvať, nakoľko držia za pomoci magnetu, rovnako ako ostatné prvky.

Niekoľko podstatných zmien tu však je. Prvou z nich je integrovaná batéria. Pri Elite 2 tak nebudete potrebovať AA batérie, ako to býva zvykom, ale gamepad si môžete pohodlne nabíjať cez UBS kábel a pribalenú „kolísku.“ Čo je však ešte viac cool, tak v zadnej strane cestovného balenia je dierka, cez ktorú viete pripojiť USB kábel ku gamepadu a nabíjať ho takýmto spôsobom. Implementácia integrovanej batérie však vo mne vyvolávala strach, pretože všetci veľmi dobre vieme, akú mizernú výdrž má Dualshock 4. Našťastie, však môžem skonštatovať, že 35 hodín hrania s gamepadom nebol vôbec žiadny problém a nabíjal som ho maximálne raz za týždeň. Navyše, gamepad má v prednej časti zabudovaný indikátor stavu batérie a keď sa budete blížiť ku kritickým vodám, tak vás na to upozorní.

Druhou veľkou zmenou je spomínané pogumovanie držadiel, ktoré bolo achilovou pätou prvej Elite série. Tieto problémy sú však novou verziou úplne odstránené, pretože namiesto toho, že tieto držadlá sú „potiahnuté“ externou gumovou vrstvou, tak v tomto gamepade je „vypálená“ štruktúra, ktorá plní rovnaký účel, no je súčasťou gamepadu, takže sa s ňou nič zlé nestane.

Malá zmena, ktorá rozhodla o všetkom

Asi najväčšou zmenou je však špeciálny kľúč, ktorý je pribalený v balíčku. A ak sa na neho budete pozerať zmätene a nebudete vedieť čo s ním, tak sa nebojte. Jeho úlohou je nastavenie odporu analógových páčok a upravíte ho tak, že dáte obe páčky dole, vložíte tam kľúč a otočíte do jednej z troch polôh. A ak by existovala jediná „fíčurka,“ vďaka ktorej je gamepad hodný tejto ceny, tak je to táto.

Totižto v prvej polohe sú analógové páčky podobne voľné ako na Xbox One gamepade. Niečo, na čo som si osobne po rokoch hrania na tejto konzole zvykol. V tretej polohe však dosiahnete odpor, pod akým fungovali Xbox 360 gamepady a okamžite som sa do tohto nastavenia zaľúbil. Je pravda, že hýbanie páčkami je trochu náročnejšie, no pri precíznom mierení dokážete byť oveľa presnejší. Stredné nastavenie je niečo medzi X360 a XOne gamepadom. Každopádne, fakt, že si to môžete nastaviť podľa vlastných preferencií a prakticky kedykoľvek, je super.

Softvér, kde si môžete nastaviť takmer hocičo

Ak mám byť úprimný, tak zo začiatku som bol z možností nastavení v gamepade trochu zmätený. Teda nie trochu, ale úplne. Začneme však tými najjednoduchšími, pretože tie využije pravdepodobne každý. K dispozícii máte štyri páčky, ktoré sa umiestňujú vzadu a za pomoci aplikácie im môžete priradiť ľubovoľné tlačidlo z gamepadu. Osobne to používam napríklad pri Halo 5: Guardians, pretože mi umožňujú používať šprint, thrusters a prebitie zbrane bez toho, aby som musel dávať palce preč z analógových páčok, čo je nepochybne výhoda v hre proti ostatným živým hráčom. Svoje uplatnenie si ale nájdu v takmer všetkých žánroch, ktoré vyžadujú rýchle reakcie.

Čo je však ešte pôsobivejšie, tak tieto páčky môžete priradiť aj rôznym funkciám, ako je napríklad zachytenie screenshotu, stíšenie televízora či poslanie správy.

Ďalšie nastavenia však zahŕňajú nastavenie senzitivity analógových páčok, nastavenie intenzity svetla pre Guide tlačidlo, nastavenie úrovne vibrácií na gamepade, a to dokonca aj pre všetky štyri motory samostatne. Komplexnosť úprav skutočne vyráža dych.

A, samozrejme, aby som nezabudol, tieto nastavenia si následne môžete veľmi jednoducho uložiť a následne priradiť trom profilom, medzi ktorými si môžete ľubovoľne počas hrania prepínať. A aby som nezabudol, taktiež si môžete aktivovať tzv. hair triggers, ktoré skracujú cestu triggerov a umožnia vám tak stláčať ich rýchlejšie. Tie sa taktiež dočkali úpravy, pretože namiesto dvoch úrovní máte k dispozícii tri.

Prekážkou však môže byť nepochybne cena, ktorá nie je najnižšia. A vlastne preto sa aj ťažko odporúča. Kvalita však za to určite stojí. Všetky podstatné časti sú kovové (čo spôsobuje aj relatívne vysokú váhu gamepadu) a vylepšenia, ktoré Microsoft priniesol do druhej verzie sú skvelé. Preto to skôr poviem tak, že ak ste ochotní takúto sumu do gamepadu investovať, tak sklamaní nebudete. Ak sa však hráte raz za týždeň FIFU, tak pochybujem, že využijete všetko, čo tento gamepad ponúka.

Naše hodnotenie

Microsoft zobral Elite V1, spätnú väzbu hráčov a výsledkom je gamepad, ktorý si len ťažko nájde rivala. Ponúka bezkonkurenčné možnosti úpravy, kvalitné spracovanie a integrovanú batériu s dlhou výdržou. Úprimne si neviem predstaviť, kam by sa s týmto gamepadom dalo ešte ďalej zájsť.

Klady

  • možnosti softvérových úprav
  • dlhá výdrž batérie
  • nastavenie odporu analógových páčok
  • kvalitné spracovanie

Zápory

  • cena môže pôsobiť odstrašujúco

Informácie o produkte

Xbox Elite Series 2

  • Kategória: Herné ovládače
  • Hmotnosť: 345 g
  • Farba: čierna
  • Orientačná cena: 149 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Progamingshop

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk