RECENZIA: Motorola Moto G8 Plus je dobrým nasledovníkom svojho predchodcu

RECENZIA: Motorola Moto G8 Plus je dobrým nasledovníkom svojho predchodcu

 

Motorola Moto G8 Plus je novým prírastkom do skupiny smartfónov strednej triedy. Zákaznícky najatraktívnejšiu časť trhu ozvláštňuje presne tak, ako mu to ide najlepšie. Ponúka výbornú výdrž batérie, stereo reprodukciu zvuku a návykové Moto akcie. Čínska spoločnosť Lenovo pred niekoľkými rokmi odkúpila vyhasínajúcu hviezdu menom Motorola. Medzitým, čo trh so smartfónmi prevalcovalo množstvo iných značiek, tiež prevažne čínskeho pôvodu, sa Lenovo rozhodlo vrátiť lesk tejto legende. Po vydarených modeloch One, ktoré priniesli celú škálu naozaj veľmi slušných zariadení, tu máme nástupcu aj v „géčkovom“ rade. Aká teda je Motorola Moto G8 Plus?

Balenie

Začnem, už klasicky, balením. Telefón nájdete zabalený v šedej krabičke, ktorá ponúka strohý dizajn. Na vrchnej časti uvidíte logo Motorola s označením telefónu a po bokoch už typické nudné popisy, pričom na jednom sa nachádzajú „highlighty“ mobilného zariadenia. A to sú 48 MP fotoaparát, 117° širokouhlá kamera a stereo reproduktory. U iPhonov môžeme nájsť vytlačenú podobizeň telefónu na vrchnej časti krabice a Moto G8 Plus to má presne opačne. Teda telefón je znázornený na jej spodnej strane. Krabica sa skladá z dvoch do seba zapadajúcich častí.

Nič výnimočné. Zaujímavé však je, že nezapadajú do seba tak úplne. Keď do seba vložíte obe časti, spodná „vanička“ zostane trčať asi pol centimetra. Mierne mi začalo mykať obočím. To nič, to bude len Jobsovský perfekcionizmus, ktorý ma po dlhoročnom používaní iPhonov príliš ovplyvnil. Prosím, nemajte ma za blázna, ktorý si zobral na paškál kritizovanie krabice od telefónu, len som to pre úplnosť chcel spomenúť. Nechajme už krabičku krabičkou, aj tak napokon skončí len niekde v šuplíku, kde na ňu bude sadať prach. Po jej otvorení ako prvé uvidíte telefón a pod ním v tvrdom papierovom obale hŕstku návodov a upozornení, ktoré si nikto nikdy neprečíta. Dáme ich bokom a už môžeme vidieť ihlu na otvorenie SIM zásuvky, 18W rýchlonabíjačku, dátový kábel s koncovkou USB-C a výrobcovia pridali aj transparentné puzdro. To ochráni váš telefón a zároveň aj dorovnáva vystupujúce objektívy fotoaparátu. Slúchadlá v balení nehľadajte.

Dizajn

Ešte pred nasadením pribaleného krytu si poďme trocha nový smartfón poobzerať. Motorola Moto G8 Plus prichádza v dvoch farebných vyhotoveniach: Cosmic Blue a Crystal Pink. Ja som, našťastie, dostal na odskúšanie modrú verziu.

Prevedenie telefónu je naozaj parádne a kozmická modrá pokrývajúca zadnú stenu tvorí krásny farebný preliv. Mne veľmi imponuje šikovné „skrytie“ recyklačných znakov a ostatných otravných nápisov, ktoré musí v európskej únii obsahovať každé elektronické zariadenie. Motorola sa s tým vysporiadala po svojom a nápis je vytlačený tak dômyselne, že ho vidno len pod určitým uhlom alebo pod dobrým svetlom. Na prvý pohľad je takmer neviditeľný. Dobrý dojem z dizajnu robia aj vertikálne usporiadané objektívy fotoaparátu. Samozrejme, nechýba ani čítačka odtlačkov prstov s logom Motorola, ktorú tiež môžeme nájsť na zadnej stene. Ak sa vám odomykanie pomocou odtlačku nepozdáva, môžete využiť aj odomykanie tvárou. To je trocha pomalšie, ale účel splní. Pravá strana telefónu obsahuje tlačidlá na ovládanie hlasitosti a vypínacie tlačidlo. V hornej nechýba 3,5 mm jack, ľavá skrýva zásuvku na dve nano SIM karty a spodok telefónu ovládlo, už neodmysliteľne, nabíjanie (USB-C), mikrofón a reproduktor. Druhý reproduktor, ktorý dotvára stereo zvuk sa schováva v hornej časti displeja a pod ním je selfie fotoaparát.

Operačný systém

Po úspešnom „unboxingu“ sa už môžeme pustiť do používania smartfónu. Je teda na čase absolvovať úvodné nastavenie, ktoré so sebou prináša Android vo verzii 9 s chutným prívlastkom Pie. Čo mne troška chýbalo, bolo migrovanie dát z predchádzajúceho zariadenia. Nemôžete tak spraviť plynulý prechod zo starého zariadenia a to ani ak ste používali Android. Telefón môžete nastaviť od piky alebo si pomôcť niektorou z aplikácií na sprostredkovanie prenosu údajov, napríklad CLONEit. Od úvodného nastavenia nás telefón plynule presmeruje a zoznámi s Moto akciami. Unikátnou a veľmi obľúbenou funkciou, ktorá je typická pre tieto smartfóny. Pokiaľ ich nepoznáte, tak si bude vyžadovať krátky čas, kým naštuduje ako tá-ktorá funguje a ako sa ovláda. Našťastie všetko je maximálne intuitívne a vymyslené tak, aby vám zjednodušilo život. Ja som si zavše zamiloval otočenie telefónu dolu displejom na stôl, kedy sa automaticky aktivuje režim „Nerušiť“. Praktické tiež môže byť otočenie rukou v zápästí, vtedy sa zasa aktivuje fotoaparát. Opakovaným otočením rukou potom prepínate medzi predným a zadným. Potrasením smartfónu sa aktivuje LED žiarovka, len si treba dávať pozor, aby vám neuletel telefón. Odolnosť voči pofŕkaniu vodou Motorola G8 Plus síce má, ale nárazu vzdornosť mu zatiaľ chýba. Aktivovanie tohto gesta si totiž vyžaduje celkom rázny švih. Moto akcií je naozaj dosť a vy si môžete vybrať, ktorú chcete používať. Ku všetkému je podrobný návod a každá sa dá jednotlivo vypnúť, či zapnúť. Ďalším „zlepšovákom“ je Moto obrazovka. V tejto sekcii nájdete dve možnosti: Náhľad obrazovky a Vnímavá obrazovka. Prvá menovaná umožňuje interakciu s oznámeniami pri vypnutom displeji. Perfektná funkcia, vďaka ktorej si môžete v rýchlosti prečítať oznámenia a nie je nutné pri tom ani odblokovať telefón. Vnímavá obrazovka zabezpečí, že displej sa nevypne ani nestmaví, pokiaľ sa naň pozeráte. Naozaj šikovné. Okrem Moto fičúr výrobcovia neprznili operačný systém inými zásahmi, a tak sa tu nachádza vlastne čistý Android 9 Pie.

Displej

Keď už vravím o obrazovke, poďme si aj tú trocha priblížiť. LCD displej používa technológiu IPS, resp. LTPS. Nie je to teda AMOLED, ale to je v tejto cenovej hladine skôr výnimka ako pravidlo. Má pekné farby a dobré pozorovacie uhly, ako sme dnes už zvyknutí. Displej v Moto G8 Plus sa natiahol o 0,1 palca oproti jeho predchodcovi. Má teda 6,3 palca s pomerom strán 19:9. Rozlíšenie je FullHD+ alebo presne 1080 x 2280 pixelov. Displeju, ako takému, nie je veľmi čo vyčítať. Je to celkom priemerný displej telefónov strednej triedy a určite ničím neurazí, no zopár nedostatkov sa nájde. Čitateľnosť na priamom slnku je trošku horšia a z času na čas neposlúcha aj automatický jas. Nemá funkciu always-on a žiaľ ani notifikačnú diódu, ale kompenzuje to po svojom. Displej môžete rozsvietiť poklepaním prsta po obrazovke alebo tak, že nad ním zamávate.

Batéria

Oproti „gé sedmičke“ Motorola G8 Plus pribrala aj na hrúbke. Telefón sa zväčšil na 8,9 mm. Treba počítať s tým, že ak dorovnáte vyčnievajúce objektívy krytom, telefón už bude mať 10 mm. Pri váhe necelých 190 gramov sa tak z neho stáva celkom slušný medveď. Ale pri tejto uhlopriečke nie je čo vyčítať. A hlavne, má to jeden pragmatický dôvod. Kapacita batérie vzrástla na 4000 mAh. Výdrž sa dá tak úplne poľahky ustáliť na dvoch dňoch. Samozrejme, za predpokladu, že ste bežný používateľ. Počas naozaj intenzívneho používania sa mi ho podarilo vybiť aj za deň. Tak či onak, problém s nedostatkom šťavy mať nebudete. Vďaka pribalenému rýchlo nabíjaciemu adaptéru, ktorý má výkon 18W, nabijete telefón už za pár desiatok minút.

Reproduktory

Masívna batéria vám bude vyhovovať aj ak ste mobilný hráč. Pri hraní PUBG tak nebudete musieť byť nonstop zavesený na nabíjačke a slušných zopár hodín hrania telefón naozaj znesie. A nie len pri hraní, ale aj pozeraní videí či seriálov, určite oceníte prítomnosť stereo reproduktorov s Dolby Atmos. Tie hrajú naozaj obstojne a je fajn, že ich Motorola v tejto cene ponúka. Kvalita zvuku je ľahko nadpriemerná a reproduktory sú aj dosť hlasité. Konštrukčne sú vyriešené tak, ako aj u mnohých iných smartfónov. Jeden sa nachádza v spodnej stene napravo od nabíjacieho konektora a ľavý je zasa nad prednou kamerou. Občas sa teda môže stať, že pri držaní telefónu v horizontálnej polohe sa vám podarí ten spodný upchať rukou. Tieto „problémy“ sa dajú poľahky vyriešiť tak, že využijete prítomnosť 3,5 mm jacku a do telefónu pripojíte slúchadlá.

Fotoaparát

Ďalším dobrým bodom, po veľmi dobrej batérii a stereo reproduktoroch, je fotoaparát využívajúci technológiu Quad Pixel. Ten si poradí prekvapivo dobre aj v horších svetelných podmienkach a vďaka dobre spracovanému manuálnemu režimu a možnosti fotiť do RAW formátu poslúži aj pokročilejším fotografom. Na zadnej strane telefónu nájdeme celkom štyri okrúhle súčasti fotoaparátu. Usporiadané sú od vrchu, od najväčšieho po najmenší. Najväčšia je širokouhlá kamera, ktorá má rozsah 117° a dá sa využiť len pri natáčaní videa, čo je obrovská škoda. Pod ňou je umiestnený hlavný 48 MP senzor. Môžete si vybrať, či budete fotiť v pomere 4:3 (12 MPX), 16:9 (8 MPX) alebo 19:9 (7,6 MPX). Pod hlavnou kamerou je 5 megapixelový hĺbkový senzor alebo „bokeh fotoaparát“, ktorý rozmazáva pozadie najmä pri portrétoch. Pod ním sa skrýva už len laserový autofocus a prisvetlovacia LED dióda.

Oba fotoaparáty (predný aj zadný) majú dosť veľké problémy s dynamickým kontrastom. Teda, ak sú na fotografovanej scéne svetlejšie aj tmavšie body, senzor má problémy pri ich vykresľovaní. Bledšie časti sú často prepálené a tie tmavé sú až príliš tmavé. Do určitej miery sa to dá vykompenzovať prípadnou postprodukciou alebo tým, že sa pohráte s manuálnymi hodnotami. Najviac tento problém postihuje širokouhlú kameru, ktorá má pri horších svetelných podmienkach výrazné problémy s kontrastom. Predný fotoaparát tieto problémy taktiež neobchádzajú a hoci má 25 MPX, výraznú kvalitu od neho nečakajte. Samozrejme občasné „selfíčko“ pri dobrom počasí mu nebude robiť problém. Prostredie fotoaparátu je prehľadné a raz-dva si nastavíte, čo potrebujete. Sám od seba tiež ponúka prepnutie do rôznych režimov podľa expozície. Ak zaznamená nočné fotenie, sám vám ponúkne použitie nočného režimu. Tieto hlásenia sa dajú pokojne aj ignorovať, takže sa nemusíte báť, že sa vám bude niečo samé prepínať alebo nastavovať. Zadný fotoaparát exceluje v portrétových fotografiách a nezahanbí sa ani pri makre. Vďaka pomocnému senzoru robí pekný bokeh a opäť, ak sa pohráte s manuálnym nastavením, dokážete vykúzliť prekvapivo pekné zábery.

Výkon

Motorola G8 Plus sa o krôčik zlepšila aj vo výkone. Do nového modelu prináša nový typ procesora Snapdragon 665. Grafický výkon má na starosti čip Adreno 610. Spolu ale dávajú do kopy len priemerné výsledky a nečakajte od nich zázraky. Z času na čas sa to odrazí aj na bežnom používaní, kedy bývajú zreteľné pomalšie reakcie. V benchmarku Antutu dosiahla Motorola Moto G8 Plus 165 525 bodov. V PUBG sa mi grafické nastavenie automaticky ustálilo na LOW. Vo svojej triede nijako nevyniká výkonnými komponentami, ale na bežné používanie je to celkom postačujúce. Zahráte si na ňom bez problémov aj najnovšie hry ako Call of Duty či spomenuté PUBG, no budete sa musieť uspokojiť s nižším nastavením.

Naše hodnotenie

Motorola Moto G8 Plus je vydareným kúskom v strednej triede, ktorý sa snaží predierať konkurenciou hlavne dobrým fotoaparátom, výbornou výdržou na jedno nabitie, odolnosťou voči poliatiu a unikátnymi Moto akciami. Nepoteší neposlúchajúci automatický jas displeja a jeho horšia čitateľnosť na priamom slnku. Objektívy občas nezvládajú dynamický kontrast, ale aj napriek tomu je to dobrý nasledovník svojho predchodcu a prekonáva ho v každom ohľade. Má pár nedostatkov, ktoré by vás mohli odradiť od jeho kúpy, ale tých pozitív má naozaj viac.

Klady

 • dizajn
 • výdrž batérie
 • rýchle nabíjanie
 • manuálne funkcie fotoaparátu
 • prekvapivo dobre fotí
 • Moto akcie

Zápory

 • občas neposlúchajúci automatický jas
 • slabšia predná kamera

Informácie o produkte

Motorola Moto G8 Plus

 • Kategória: Mobilné telefóny
 • Operačný sytém: Android
 • Šírka: 75,83 mm
 • Výška: 158,35 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 9,09 mm
 • Hmotnosť: 188 g
 • Orientačná cena: 240 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Motorola

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk