RECENZIA: Acer Predator Triton 500 - Herný výkon v tenkom tele

RECENZIA: Acer Predator Triton 500 - Herný výkon v tenkom tele

 

 Herné notebooky. Zariadenia, na ktorých si môžu používatelia do sýtosti užiť aj najnovšie tituly vo vysokých nastaveniach, sú stále viac v móde, a to dokonca aj u ľudí s menším rozpočtom. Moderné herné notebooky už nemusia byť tie objemné a ťažké kusy plastu, ale stále viac sa približujú rozmerom a váhe obyčajných mobilných zariadení. Samozrejme, stále pri nich funguje trojuholník skazy, v ktorého rohoch sú nízka cena, nízka váha/kvalitné prevedenie, a vysoký výkon, z ktorých si potenciálny majiteľ môže vybrať len dve možnosti. Keďže k nám zavítal kúsok s menom Acer Predator Triton 500, ktorý vzhľadom na svoj vysoký výkon ponúka kompaktné a ľahké hliníkové telo, môžete preto očakávať, že nebude lacný. Oplatí sa však doň investovať viac ako 2000 eur, alebo je skôr lepšie porozhliadnuť sa po 1500-eurovom desktope na hranie a lacnom notebooku na mobilné fungovanie?

Predator Triton 500 sa stále drží dizajnového kľúča, ktorý so svojimi zariadeniami nastavili v spoločnosti Acer pred pár rokmi. To znamená šedý až čierny povrch so striebornými a modrými doplnkami. Oproti starším modelom však Triton 500 pôsobí modernejšie, čo je dané hlavne jeho nižšou hrúbkou. Na papieri vyzerá naozaj dobre nielen po stránke komponentov a s váhou pod 2 kilogramy by nemal odradiť ani slabšie povahy.

Dizajn

Triton 500 sa na prvý pohľad, na rozdiel od bežných herných notebookov, nesnaží zaradiť do kategórie notebookov, ktoré zo svojich komponentov vydupávajú aj tú poslednú kvapku výkonu. To totiž väčšinou dosahujú hrubým telom, do ktorého sa zmestí robustné chladenie. No masívne chladiče v ťažšom a hrubšom balení nemusia vždy znamenať ten najlepší výsledok, keďže aj tenšie telá dokážu uchladiť výkonné komponenty, pokiaľ sú inteligentne navrhnuté. Triton 500 sa, ako som už spomínal, vydáva cestou tenšieho tela, no chladenie v ňom je vďaka použitiu trojice ventilátorov a šikovne umiestnených prívodov a výduchov vzduchu stále účinné. Po stránke dizajnu sú inak na notebooku badateľné takmer všetky prvky, na aké si mohli hráči pri zariadeniach s týmto určením za posledné roky zvyknúť. To znamená množstvo ostrých uhlov či veľké logo vyobrazené ako na zadnej strane obrazovky, tak aj vpredu. Matnejší materiál, v tomto prípade hliník, z ktorého je povrch zariadenia, pôsobí naozaj prémiovým dojmom a svoju prácu zvláda dostatočne dobre, hoci mastnota a menšie nečistoty sú na ňom po bežnom používaní celkom viditeľné.

Klávesnica a touchpad

Po otvorení notebooku majiteľov privíta obrazovka s úzkymi rámčekmi a klávesnica s mierne netradičným rozložením. Hoci ide o 15,6-palcové zariadenie, v spoločnosti Acer sa rozhodli nezakomponovať do Triton 500 numerickú klávesnicu a prekvapia aj na prvý pohľad chaoticky umiestnené makro tlačidlá na ľavej strane. Život s menej tradičným rozložením klávesnice je však iba otázkou zvyku a po pár dňoch používania som už takmer nerozmýšľal nad jej miernymi odlišnosťami. Hoci absencia NUM PADu stále mierne zamrzí najmä preto, že rád hrávam niektoré tituly využívajúce rozloženie WASD + numerická klávesnica. Celkovo sa klávesy na Triton 500 veľmi vydarili. Nejde síce o žiadnu mechaniku, no písanie aj hranie na nej bolo oveľa príjemnejšie ako na niektorých externých herných kúskoch. RGB podsvietenie ovládateľné cez Predator softvér je takisto príjemná možnosť, hoci je ovládateľné len v troch zónach na rozdiel od prémiovejších riešení, ktoré sú schopné nastaviť každé jedno tlačidlo zvlášť. Konečný dojem je ale stále nadmieru pozitívny. Po stránke touchpadu Triton 500 stále príjemne poteší, hoci neohúri. Zlatý štandard touchpadov sa dá stále nájsť najmä na Apple produktoch, no tomuto touchpadu okrem jeho priemernej veľkosti nie je veľmi čo vyčítať, keďže na rozdiel od iných herných notebookov nie je iba dodatočným prvkom, ktorý akoby na zariadenie dodatočne prilepili, aby sa nepovedalo. Jeho povrch je príjemný na používanie, trackovanie pohybov je presné a pokiaľ si so sebou na cesty nezoberiete externú myš, tak s ním prežijete bežnú prácu aj náročnejšie úlohy.

Komponenty a výkon

Teraz už ale konečne niečo bližšie ku komponentom, ktoré tento notebook poháňajú. Procesor Intel Core Intel Core i7-9750H so šiestimi fyzickými jadrami a podporou hyperthreadingu obvykle býva hlavnou hviezdou programu, no to by sa v notebooku nemohla nachádzať aj grafická karta Nvidia RTX 2070. Ide o verziu Max-Q s o niečo menším výkonom a tým pádom aj menšou spotrebou, no stále vďaka nej rozbeháte aj tie najnovšie hry vo vysokých detailoch a vďaka Max-Q sa zmestila do tenkého šasi, aby notebook nedisponoval masívnymi rozmermi. Procesoru a grafickej karte sekunduje 16GB DDR4 2666 Mhz RAM v Dual-Channel zapojení a takmer 1TB úložného priestoru v mierne netradičnom formáte. Úložisko sa totiž skladá z dvoch 512 GB NVMe SSD diskov, ktoré sú spojené cez RAID 0, vďaka čomu majitelia získavajú oveľa vyššie rýchlosti ako pri použití jedného disku. Vyššie rýchlosti by som však oželel, keďže NVMe disky sú už dostatočne rýchle, a radšej by som mal radšej jeden rýchly 500GB disk na operačný systém a hry, a druhý - väčší, no pomalší - na filmy či iné veľké súbory. Alebo by prepojenie diskov cez RAID 1, vďaka čomu by nedošlo k strate dát, pokiaľ by aj jeden z diskov časom prestal fungovať. Po stránke rovnováhy je na tom však Triton 500 naozaj dobre, nikde nevyskakuje žiadna absencia logiky pri použití toho-ktorého komponentu.

Displej

Samozrejme, hráčom a používateľom by neboli nič platné akokoľvek výkonné komponenty, keby nebolo dobre zvládnuté zobrazovanie a monitor. Nami testovaný model disponoval 15,6-palcovým displejom postaveným na IPS technológii. Rozlíšenie 1080p síce nie je žiadne terno, no za to ponúka obnovovaciu frekvenciu 144Hz, ktorá sa pri IPS monitoroch začala ukazovať ešte len nedávno. Po stránke kvality zobrazenia tento panel naozaj očaril vďaka použitiu IPS a takmer 120% pokrytiu sRGB spektra, no svetelnosť pod 280 nitov už taká úžasná nie je. Doma či mimo ostrého svetla Triton 500 postačí, no vonku počas slnečných dní by som ho používať príliš neodporúčal.

Softvér

Takmer každý notebook či stolový počítač, ktoré sú predávané väčšími spoločnosťami, sú dodávané s určitými balíkmi softvéru. Balíkmi softvéru, ktoré bežný používateľ takmer určite nikdy nevyužije. Acer Care Center, Acer Collection, Acer Quick Access a ďalšie sú možno premyslené programy, ktoré ponúkajú určitú funkcionalitu. A je pravda, že nový alebo menej skúsení používatelia by ju aj mohli využiť, no skúsenejší majitelia určite poznajú programy, ktoré zvládnu to isté a často aj niečo navyše. Odhliadnuc od týchto programov, ktoré sa ale dajú jednoducho odinštalovať, ponúka Acer veľmi schopnú aplikáciu menom PredatorSense, ktorá dokáže obslúžiť potreby aj tých najnáročnejších používateľov. Od rýchleho nastavenia ventilátorov a taktov CPU či GPU cez ovládanie podsvietenia až po nastavenie už spomínaných programovateľných tlačidiel, PredatorSense je naozaj dôležité a v poslednej dobe aj vcelku používateľsky príjemné riešenie.

Konektivita

Hoci Triton 500 disponuje vcelku tenkým telom, nie je po stránke portov a konektivity príliš ochudobnený. Samozrejmosťou sú tri USB 3 porty, ktoré poslúžia na pripojenie periférií a ktorým asistuje jeden USB-C s podporou Thunderbolt 3.0 štandardu. Ďalej je na notebooku plnohodnotný RJ45 LAN port, dva porty pre audio a mikrofón, MiniDisplayPort a takisto HDMI. Ako vždy, chýbala mi čítačka SD kariet, no pomaly na jej zabudovávanie najmä do herne zameraných notebookov kapitulujem.

Audio, webkamera a batéria

Tam, kde telo a displej notebooku naozaj žiaria, zvuk, ktorý dokáže Triton 500 reprodukovať zase mierne zaostáva. Nejde o úplne najhoršie riešenie, bežné videá na YouTube či filmy sú na ňom pozerateľné. No hudba a hry, a to najmä vo vyšších hlasitostiach, už na ňom nie sú žiadna výhra. Najmä vo atmosférickejších hrách som sa často pristihol, že si ich neužívam tak, ako pri hraní na desktope, keďže viac ako hudbu a zvuky z hry som počul chladenie notebooku. Webkamera tiež príliš neočarí, hoci s rozlíšením 720p by sa mohla zaradiť medzi tie lepšie, no pár telefonátov cez Skype zvládne. Na záver Triton 500 disponuje 5550 mAh batériou, ktorá pri ľahšom využívaní vydrží prekvapivo dlho. Šesť a viac hodín pri herných notebookoch naozaj nie je štandardom, no pod záťažou treba rátať s oveľa kratšou výdržou.

Vnútorné rozloženie a možnosti vylepšenia

Ace u mňa plusové bodíky so svojimi notebookmi získaval v jednoduchosti prístupu k vnútorným komponentom a možnosti vylepšenia. Triton 500, nanešťastie, upustil od použitia obyčajných krížových skrutiek a na jeho otvorenie je potrebný TORX skrutkovač, no po jeho odstránení je naozaj jednoduché dostať sa k dvojici SO-DIMM slotov a tiež k M.2 diskom. Všetky sloty sú síce v tejto konfigurácii obsadené, no je príjemné vedieť, že do budúcnosti je jednoduché zvýšiť kapacitu RAM aj na 32 GB, prípadne vylepšiť jeden alebo oba disky. 2,5-palcové disky však od tohto notebooku neočakávajte. V každom prípade, je stále dobré vidieť, že aj pri tenších herných zariadeniach nie je nutné majiteľom sťažovať prístup k vymeniteľným komponentom, alebo rovno vymeniteľnosť komponentov akýmkoľvek spôsobom znemožňovať.

Testy v hrách a benchmarkoch a teploty

So schopným hardvérom vnútri a pre hráčov zaujímavým monitorom sľubuje Triton 500 dobré výsledky v hrách aj v produktivite. Nižšie si môžete pozrieť výsledky z testovania ako v herných tituloch, tak v (na procesor náročnejších) testoch. Testy v hrách boli robené v rozlíšení 1080p, keďže kombinácia monitora a grafickej karty je prispôsobená práve na toto zobrazenie. Veľkou výhrou do budúcnosti hrania je aj podpora technológie Ray Tracing, ktorá momentálne funguje v hrách ako Metro Exodus, Shadow of the Tomb Raider a ďalších. Rozdiel medzi vizuálom hier so zapnutou a vypnutou techológiou je obrovský a oplatí sa aj napriek zvýšenej zátaži na výkon. 

Naše hodnotenie

Acer Predator Triton 500 predstavuje veľmi zaujímavé zariadenie, ktoré je na jednej strane výsledkom množstva kompromisov, a na tej druhej je nekompromisne herné. Nami testovaný model s procesorom i7-9750H, grafickou kartou RTX 2070 Max-Q a 16GB RAM by mal byť schopný nielen sprostredkovať skvelé herné zážitky najbližších pár rokov, no vďaka jeho nižšej váhe je možné brať ho so sebou aj na cesty. Pokiaľ momentálne hľadáte naozaj výkonný notebook, ktorý sa nestratí ako výkonom doma, tak ani váhou a výdržou batérie na cestách, je Triton 500 naozaj dobrá voľba.

Klady

 • obstojné chladenie
 • herne ladený 144Hz monitor
 • moderný dizajn
 • dobrý touchpad a skvelá klávesnica
 • programovateľné tlačidlá
 • nižšia váha
 • obstojná výdrž batérie

Zápory

 • vyšší hluk pod záťažou
 • menej robustné pánty
 • nižšia svetelnosť displeju

Informácie o produkte

Acer Predator Triton 500

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 390 mm
 • Výška: 266 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 2250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac Kúpiť

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk