RECENZIA: Creative Sound Blaster G3 - Zlepšite si svoj zvuk, ako sa len dá!

RECENZIA: Creative Sound Blaster G3 - Zlepšite si svoj zvuk, ako sa len dá!

 

Poznáte to, integrovaná zvuková karta v počítači nie je to, čo ste si predstavovali. A taká PlayStation 4 má síce ako-tak kvalitný zvuk, no chcelo by to trošku vylepšiť a mať možnosť po ruke si zvuk ad-hoc upravovať. Na PC sa to dá jednoducho vyriešiť s pomocou externej (alebo internej) zvukovej karty, ale čo napríklad PlayStation 4, Nintendo Switch, či dokonca mobil? Spoločnosť Sound Blaster prichádza s vynikajúcim riešením – s USB DAC prevodníkom Sound Blaster G3, ktorý navyše obsahuje aj zosilňovač Sound Blaster G3. A ten napojíte na takmer hocičo!

Balenie je minimalistické a to je dobré

Mám rád minimalistické balenia. Také, ktoré obsahujú všetko potrebné a sú šetrné k prírode. V poslednej dobe je veľkým trendom zabaliť aj ten najmenší produkt do tvrdenej kartónovej škatuľky, čo mi príde ako obrovské plytvanie. V konečnom dôsledku aj tak poputuje do koša.

No Sound Blaster G3 prichádza v presne takom balení, ako mám rád. Jednoduchá škatuľka, vnútri je vystlaná tak, aby sa produkty neponičili, s pár papiermi, ako to býva zvykom, a s manuálom s výstižným popisom „Audio Survival Guide“. Ďalej tu okrem samotnej zvukovej nájdeme Optický Toslink kábel na prepojenie a USB-C na USB redukciu. Nič viac, nič menej.

Manuál mohol byť rozsiahlejší, no nájdeme ho aj v elektronickej forme

Po vybalení Sound Blaster G3 som sa ihneď pozrel do manuálu. Ten je spracovaný tak trochu vágne. Poznáte tie meme obrázky, kde je popis na zvýšenie zvuku označený rovnakým symbolom, ako je na zariadení? Tak tu je to veľmi podobne. Ak máte aspoň nejaké skúsenosti so zapájaním káblov do hocičoho, tak sa vysomárite, ale ten popis mohol byť pokojne lepší. Ak ste však všímavou bytosťou, tak si jedným očkom na škatuľke všimnete QR kód. Vďaka jeho naskenovaniu sa dostanete na webovú stránku, ktorá produkt popisuje naozaj detailne a dokonca aj v českom jazyku! Stránka vysvetlí naozaj všetko, čo používateľ potrebuje - či je to zapojenie a nastavenie do PC a PlayStation 4, alebo popis inštalácie mobilnej aplikácie.

Krásny a jednoduchý dizajn

Sound Blaster G3 má naozaj krásny a jednoduchý dizajn, vďaka ktorému sa vám bude hneď na prvý pohľad páčiť. Na ľavej strane produktu máme ovládanie hlasitosti mikrofónu a možnosť jeho zapnutia či vypnutia. Zvyšovanie hlasitosti je riešené klasickým kolieskom s limitom na hornej a aj dolnej strane, vypnutie hlasitosti zas jednoduchým prepínačom.

Na pravej strane zas máme možnosť prepnutia medzi mixovaním hudby (Mixing) a zvyšovaním hlasitosti (VOL). Ak necháme polohu na úrovni Mixing, tak točením kolieskom (ktoré, z pochopiteľných dôvodov, nemá vrchný a ani spodný limit) môžeme dávať prednosť hlasovému výstupu (napríklad v prípade, že sa rozprávame so spoluhráčmi), alebo zvuku z hry. Prednedávnom som napríklad so svojimi známymi riešil to, ako redukovať počas hrania zvuk z hry a zvuk zo zvukového chatu tak, aby bolo všetko vyvážené. Niekedy sa jednoducho stáva, že nepočujete spoluhráčov, inokedy zas nepočujete to, čo sa deje v hre. Áno, môžeme chodiť do menu hry a meniť rôzne zvukové nastavenia, ale vďaka Sound Blaster G3 to máme všetko po ruke.

Na prednej strane zariadenia sa nachádzajú tri vstupy – jeden pre mikrofón, druhý pre optický Line In kábel a tretí pre slúchadlá. Na vrchu sa pre zmenu nachádza gombík s farebným indikátorom. Ten nám indikuje nastavenie „mixu“. Ak ho prepneme do „bieleho režimu“, dostaneme vylepšený zvuk pre kroky v hrách. A tak nám hry budú pripadať o niečo viac realistickejšie a strašidelnejšie. Nie je nič lepšie, ako byť pred súperom o krok vpred vďaka dobrému zvukovému výstupu.

Aplikácia na dosah ruky

Creative Technology nenecháva nič na náhodu a ak milujete moderné technológie, prináša aj mobilnú aplikáciu Sound Blaster Command. Vďaka nej môžete upravovať rôzne nastavenia a ekvalizér, a to všetko z pohodlia mobilu. Aplikácia je podľa môjho názoru veľmi šikovným doplnkom, ktorý dáva tejto externej zvukovej karte so zosilňovačom ďalší rozmer.

Určite si zaobstarajte headset

Sound Blaster som testoval s trojicou headsetov. Prvé boli klasické slúchadlá Apple EarPods. Tie fungovali v podstate veľmi podobne ako bez recenzovaného zariadenia a veľký rozdiel som nepočul. Holt, „špunty“ do uší na to ani nie sú určené, keďže zvuky okolia ma dosť rušili. Ďalej som si na paškál zobral headset Arctic P533. Jeho ušnice obopínajú celé uši a rozdiel bol naozaj počuteľný. Na PC bolo všetko bez akýchkoľvek problémov, na PlayStation 4 som zas mal pocit, že hlasitosť by mohla byť o čosi vyššia. No zvuk bol parádny a hranie predovšetkým online hier nabralo trochu iný rozmer. Do tretice som vyskúšal slúchadlá Roccat KHAN a spozoroval som rovnako pozitívny výsledok ako pri predchádzajúcom testovaní. Z toho vyplýva, že aby ste zo Sound Blaster G3 vydolovali maximum, oplatí sa investovať aj do kvalitného headsetu.

Naše hodnotenie

Ak vám nevadí cena okolo 59 eur, chceli by ste si zlepšiť zvuk vo videohrách a zároveň by ste chceli mať nad ovládaním všetkého zvuku čo najväčšiu kontrolu, Sound Blaster G3 je pre vás rozhodne vhodnou voľbou. Zvuk bude naozaj lepší a vy už nebudete musieť tráviť dlhé minúty pri každom nastavení a dolaďovať zvuk.

Klady

 • lepší zvuk
 • možnosť ovládať hlasitosť a iné funkcie priamo na stole
 • zaujímavý a nevtieravý dizajn
 • možnosť pripojiť na PC, PlayStation 4, Nintendo Switch, ale aj mobil
 • balenie obsahuje USB-C na USB redukciu a optický kábel

Zápory

 • vágny manuál – nováčik sa môže stratiť
 • cena môže niekoho odradiť

Informácie o produkte

Creative Sound Blaster G3

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 39 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 15 mm
 • Hmotnosť: 32 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 59.99 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk