RECENZIA: ACER Swift 5 - Elegantný spoločník, efektívny pracovník

RECENZIA: ACER Swift 5 - Elegantný spoločník, efektívny pracovník

 

Ultrabooky sú dnes neodmysliteľnou súčasťou trhu, v ktorom má každý väčší výrobca svoje zastúpenie. Tieto ultra prenosné zariadenia sa tešia veľkej obľube u rôznych manažérov, učiteľov, ľudí často vysielaných na pracovné cesty, ale už aj mladých a mobilných ľudí. Po mojej prvej skúsenosti s takýmto zariadením musím uznať, že ultrabooky majú svoje čaro a zmysel a je oveľa pohodlnejšie, keď si pred spaním pozriete Facebook a odpíšete na správy z notebooku ako z mobilu.

Obal a jeho obsah

ACER Swift 5 SF514-54T-56LQ prichádza zabalený vo veľmi obyčajne vyzerajúcej kartónovej škatuli. Nachádza sa tu len notebook, adaptér a produktová dokumentácia. Žiadnu prémiovosť balenia tu nehľadajte, vzhľadom k tejto cenovej kategórii totiž pôsobí veľmi lacno. Šetrenie na obalových materiáloch je však súčasťou politiky výrobcu ACER a aj táto skutočnosť prispieva k tomu, že notebooky tejto značky sú mnohokrát v popredí rebríčka pomeru cena a výkon. Krabica od notebooku väčšinou aj tak končí v pivnici a zapadnutá prachom, takže za negatívum toto nepovažujeme.

Prvé dojmy a spracovanie

Swift je na prvý pocit naozaj ľahký a pekný notebook. Svojou váhou len okolo 940 gramov sa radí medzi najľahšie ultrabooky. Základňa tela je tvorená zo špeciálnej magnéziovo-lítiovej a magnéziovo-hliníkovej zliatiny, ktorú dopĺňajú plastové kryty. Matná povrchová úprava vzbudzuje pocit minimalistickej elegancie a hoci na nej okamžite vidieť fľaky, ak má človek čo i len trošku mastné ruky, môžeme povedať, že celý notebook má naozaj pekný modrý „kabátik“ doplnený bronzovo-ružovou farbou. Na ľavej strane monitora notebooku mierne nedoliehal materiál (viď foto), obťažujúce to však nebolo a nejavil sa žiaden náznak, že by sa „trhlina“ zväčšovala. Ľavá strana notebooku je vybavená nabíjacím portom, HDMI, USB 3.1 typu A a konektorom Thunderbolt 3. Výbava pravej strany notebooku je tvorená zámkom Kensington, LED indikátormi na nabíjanie batérie a zapnutie počítača, USB 2.0 typu A a 3,5 mm výstupom.

Používanie

Model Swift 5 je vybavený najmodernejším úsporným procesorom Intel i5 1035G1, ktorého maximálny boost dosahuje až 3,6 GHz, obsahuje tiež integrovanú grafickú kartu Intel UHD G1. Náš model bol vybavený aj 16 GB RAM a 500 GB SSD diskom a prišiel s už predinštalovaným 64-bitovým systémom Windows 10 Home. Takáto zostava je výkonovo plne postačujúca na to, na čo bol primárne tento notebook robený - na bežnú kancelársku prácu či prezentácie, na cestách i v kanceláriách.

Písanie na klávesnici s tromi úrovňami podsvietenia je veľmi pohodlné. Kvôli použitému fontu na tlačidlách v žltej farbe sme mali pochybnosti, či budú dobre viditeľné aj v tme, Swift však naše pochybnosti hneď po zotmení okamžite odstránil a klávesnica je dobre čitateľná aj v šere či v tme. Pri používaní sme si však všimli, že keď je notebook zatvorený, klávesnica a displej sa vzájomne dotýkajú - nebolo by zlé, keby ACER k notebooku pribalil aspoň ochrannú textíliu, ktorú mnoho iných výrobcov štandardne dodáva. Dva vstavané stereo reproduktory sú skôr provizórne. Ich zvuk nie je zlý a hrajú celkom čisto, avšak kvôli veľkostným obmedzeniam použil ACER maličké reproduktory a maximálna hlasitosť nie je príliš vysoká. V súvislosti s hlasitosťou len poznamenáme, že chladenie pri bežnej práci je prakticky nepočuteľné a aj počas záťažového testu bol ventilátor stále extrémne tichý.

Musíme tiež vyzdvihnúť pohodlie pri používaní touchpadu, ktorý je dostatočne veľký a je presný aj pri multitouch gestách. Ku konektivite notebooku nemáme výhrady, veľkou výhodou je použitie novej technológie Bluetooth 5.0 pre párovanie s externými zariadeniami. Niekomu môže prekážať absencia čítačky SD kariet, konektora RJ-45 či optickej mechaniky, každý z týchto problémov sa však dá rýchlo vyriešiť použitím externého zariadenia cez USB. Použitý snímač odtlačkov prstov by mohol byť aj lepší, svoju úlohu si však splní.

Použitý 14-palcový displej je dostatočne veľký na to, aby sa na notebooku dobre pracovalo aj vo vlaku, a v kombinácii so vstavanou Li-Ion batériou môžete Swift pokojne používať celú cestu. Musíme pochváliť veľmi peknú farebnosť displeja. Pri nastavení maximálneho jasu a zapnutom filme má plne nabitá batéria výdrž okolo 6 hodín, pri menej náročnej práci s MS Office s nižším jasom bez problémov vydrží aj 8 hodín. Nabíjanie batérie však nie je najrýchlejšie, zo stavu 5% jej to do plného nabitia môže trvať cez 2 hodiny.

Od Swiftu nie je na mieste čakať obrovský grafický výkon, práca s videom či hranie najnovších herných titulov tu teda nepripadá do úvahy. Používateľa však poteší, že grafický výkon postačuje na veľmi nenáročné staršie hry a celkom dobre si poradí aj s Counter-Strike: Global Offensive a League of Legends.

Naše hodnotenie

Nový Acer Swift 5 si určite nájde mnoho spokojných používateľov vďaka jeho lákavým rozmerom, váhe, dizajnu a výbornému výkonu.

Klady

 • výdrž batérie
 • elegantný dizajn
 • výkon vzhľadom na veľkosť
 • farby displeja

Zápory

 • relatívne tiché reproduktory
 • snímač odtlačkov prstov by mohol byť lepší

Informácie o produkte

ACER Swift 5

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 318,7 mm
 • Výška: 210,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14,95 mm
 • Hmotnosť: 990 g
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Acer

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk