RECENZIA: HP Pavilion Gaming 15 - Nie je všetko gaming, čo sa blyští

RECENZIA: HP Pavilion Gaming 15 - Nie je všetko gaming, čo sa blyští

 

Herný rad Pavilion Gaming 15 je lacnejším variantom modelu Omen 15 od spoločného výrobcu – HP. V jeho útrobách by sme márne hľadali najvýkonnejší procesor alebo RTX grafiku. Je totiž určený pre mainstream a jeho cieľovou skupinou je predovšetkým Full HD herný zážitok za cenu od 739€. Nenechajte sa však zmiasť cenou, pretože niektoré hry, najmä eSports tituly, nevyžadujú najvýkonnejší hardvér. Na testovanie tohto herného radu sme dostali model s procesorom Ryzen 5 a GTX 1650. Poďme sa spoločne pozrieť tomuto notebooku na zúbok.

Obsah balenia a prvý dojem

Balenie zariadenia je naozaj jednoduché – ide len o kartónovú škatuľu, v ktorej nájdeme notebook, návod na rýchle spustenie a nabíjačku. Notebook je v škatuli dobre ukotvený pomocou molitanovej výstuže, aby pri preprave neutrpel žiadne poškodenie.

Trocha neštandardne, na rozdiel od ostatných výrobcov, je vonkajšia schránka ladená do čiernej a zelenej. HP sa vôbec nebálo ostrejších línií a celkovo v tom vidím znaky dizajnu Omenu. Rozmery sú priaznivé pre každodenné nosenie do práce alebo do školy, konkrétne rozmery základne sú 360 x 257 x 23.5 mm. Váha notebooku je 1.98 kg a spolu s trochu rozmernejšou 135W nabíjačkou je váha spolu okolo 2.5 kg.

Kvalitná konštrukcia je základ

Čierne chassy prepožičiava notebooku pevnosť a ani pri veľkom tlaku sa základňa výrazne neprehýba. Konektorová výbava sa skladá z trojice USB portov (USB-C 3. gen., USB 3.2 typ A, USB 2.0 typ A), HDMI výstupu, RJ-45 Ethernetu, Combo audio 3.5mm jacku, čítačky SD kariet a nabíjacieho konektora.

Po odklopení veka sa dostávame ku klávesnici, touchpadu, displeju a reproduktorom. Hneď mi padlo do oka logo B&O, ktoré sa postaralo o ozvučenie. Pod displejom, resp. nad klávesnicou sú pod mriežkou umiestnené duálne reproduktory. Ich zvuk je na bežné použitie postačujúci, avšak výrazná absencia basov ich ani zďaleka neradí do herného segmentu. Pravdepodobne najvhodenejším riešením budú staré dobré slúchadlá.

Keď už spomínam displej, výrobca osadil náš kúsok Full HD IPS panelom s 60Hz obnovovacou frekvenciou. Maximálny jas je dostatočný pre použitie v interiéri, no pre využitie vonku by som ocenil trochu vyšší maximálny jas. Farby sú žiarivé a pri zmene pozorovacích uhlov sa výrazne nemenia.

Touchpad v sebe má integrované aj pravé a ľavé tlačidlo. Jeho povrch dáva primeraný odpor a je celkom presný. Trochu som mal problém s registrovaním stlačenia pravého tlačidla. Celkovo mohli byť obe tlačidlá oddelené od touchpadu.
Dobrá klávesnica je nutnou podmienkou nielen herného, ale aj pracovného zariadenia. Netradične má zelené podsvietenie, ktoré ladí so zeleným logom HP na veku. Vďaka ideálnej výške a rozmiesteniu klávesov som písal rýchlo a pohodlne. Podsvietenie je rovnomerné a aj v noci je veľmi zreteľne vidieť označenie klávesov vďaka správnemu fontu popisov.

Posledným vstupno-výstupným zariadením je webkamera. Tá je tradične umiestnená nad displejom spolu s duálnym mikrofónom. Zvuk aj obraz webkamery je viac než postačujúci pre videohovory.

Dostačujúci výkon pre každodenné použitie

Modelový rad Pavilion Gaming 15 pokrýva rozsiahle cenové rozpätie od 739 € do 1369 €. Pod kapotou nášho modelu nájdeme procesor AMD Ryzen 5 3550H spolu s integrovanou grafickou kartou Radeon Vega 8 s ôsmimi grafickými jednotkami. Na graficky náročnejšie úlohy výrobca pridal aj externé grafické jadro v podobe Nvidia GeForce GTX 1650 4 GB. Nechýba ani 16 GB operačná pamäť a 512 GB NVMe SSD od Intelu pre vaše dáta.

Notebook prichádza s predinštalovanou a aktivovanou licenciou Windows 10 Home. Ak si odmyslíme bloatvér, ktorý tvorí McAfee, tak je operačný systém úplne čistý. Celkovo sa od stlačenia tlačidla až na plochu dostanete za niekoľko sekúnd. Procesor si hravo dokáže poradiť s bežnými činnosťami ako je prehliadanie webu, prácu v Office, čítanie e-mailov. Či už používate notebook na nabíjačke v režime maximálneho výkonu alebo na batérii, zariadenie zostáva veľmi tiché a ventilátory takmer nepočuť.

Stvorený pre eSport tituly

Ako je na tom však tá herná stránka Pavilion Gaming 15? Menej náročné tituly ako sú CS:GO alebo League of Legends rozbehnete hravo. Náročnejšie tituly, hlavne na vyššie detaily, stabilne len ťažko rozbehnete. Procesor 3550H beží prakticky stále na 100% a grafická karta sa relatívne „fláka“, aj keď by vzhľadom na graficky náročné tituly nemala. Môžeme teda hovoriť o akejsi forme bottlenecku. Odporúčam teda zvoliť radšej variant s procesorom Ryzen 7 3750H alebo i5-9300H, poprípade si priplatiť za procesor i7-9750H. Treba vyzdvihnúť dobré chladenie procesora, ktoré ho drží stabilne v boost frekvencii bez thermal throttlingu.

Systém prichádza s predinštalovanými aplikáciami od HP, kde si môžete skontrolovať stav záruky, aktualizovať ovládače atď.

Batéria

Výdrž batérie pri surfovaní internetu bola skoro sedem hodín na strednom jase. V záťaži sme namerali výdrž len niečo vyše hodiny.

Naše hodnotenie

HP Pavilion Gaming 15 v nami testovanej konfigurácii za 889 € dobrým notebookom. Či by som ho vyslovene označil ako gaming? To asi nie. Označil by som ho skôr ako pracovný notebook s lepším výpočtovým výkonom, či už grafickým, alebo procesorovým. Dobrá výdrž batérie a priaznivá váha umožňujú tomuto notebooku stať sa ľahko prenosným. Pre skutočne herné zameranie by som volil inú, drahšiu, konfiguráciu.

Klady

 • váha
 • batéria
 • konštrukcia
 • klávesnica
 • displej
 • chladenie

Zápory

 • reproduktory
 • nižší maximálny jas
 • tlačidlá spojené s touchpadom

Informácie o produkte

HP Pavilion Gaming 15

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 360 mm
 • Výška: 257 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 23,5 mm
 • Hmotnosť: 1980 g
 • Orientačná cena: 889 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: HP

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk