RECENZIA: MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X - Kráľ vyššej strednej triedy od MSI

RECENZIA: MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X - Kráľ vyššej strednej triedy od MSI

 

AMD Radeon RX 5700 XT dnes patrí k najvýhodnejším grafickým kartám vo vyššej strednej triede. Za dostupnú cenu ponúka výborný výkon, ktorý prekonáva konkurenciu v podobe nVidia RTX 2060 Super a doťahuje sa na kartu nVidia RTX 2070 Super, ktorá je drahšia. Dnes sa pozrieme na jednu z najlepších nereferenčných edícii, ktorú je možné kúpiť, a to MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X.

Predstavenie karty

Gaming X edícia grafickyých kariet od MSI je známa už pár rokov a patrí k veľmi populárnym. Prezentuje totiž to najlepšie na trhu. Je známa charakteristickým dizajnom, ktorý sa postupne modernizuje a je nasadený aj na Radeon 5700 XT. Karta je vybavená zosilneným napájaním a má masívny chladič TWIN FROZR 7. Ide o 2,5-slotovú kartu, teda poriadny kus „železa“. Chladič je veľmi kvalitný a je vybavený mohutnými heatpipe trubicami. V kľudovom režime je dvojica ventilátorov úplne vypnutá, do 50 stupňov ide výhradne v pasívnom režime, čo je fajn.

Balenie je jednoduché, nečakajte žiadne extra bonusy. Poteší kupón, ktorým je po registrácii možné predĺženie záruky o jeden rok.

Rozmery karty sú 297 mm na dĺžku, 140 mm na šířku a 58 mm je hrúbka. Hmotnosť je až 1,4 kg, karta teda patrí k tým ťažším, čo svedčí o robustnosti chladenia.

Čo sa týka RGB podsvietenia – nachádza sa na menšom logu MSI.

Konektivita je na triedu grafických kariet štandardná a je tvorená 3 x Display portom a 1x HDMI. Karta podporuje aj rozhranie PCI Express 4.0, ktoré poskytuje vysokú prenosovú rýchlosť dát.

Frekvencie a výkon

Gaming X edícia je pochopiteľne inde ako referenčná verzia. MSI nastavilo boost až na 1980 MHz, čo je o 75 MHz viac ako referencia. Podotýkame, že v záťaži ide o takty stabilné, čo sa nedá o referenčnej edícii povedať. Pri dobrom chladení v skrinke frekvencie niekedy preskočia aj 2000 MHz. 8GB GDDR6 pamäte bežia na pomerne konzervatívnej frekvencii 14 GHz. Čo sa týka oficiálne udávaného TDP, to stúplo o 30W na 215W.

Testovali sme v rozlíšení 1440p (2560x1440) v maximálnej možnej kvalite, aby sme dostatočne preverili výkonové možnosti grafickej karty. Testované boli hry Far Cry New Dawn, Shadow of Tomb Raider, Metro Exodus a Battlefield 5. Na testovanie slúžili vstavané benchmarky a softvér MSI Afterburner. Testovanie bolo vykonávané trikrát v každej hre a výsledky následne spriemerované, aby sme sa vyhli prípadným výsledkovým anomáliám.

Grafickú kartu sme mali možnosť priamo porovnať s Gigabyte RTX 2070 Super Gaming OC a výsledky sú viac ako zaujímavé.

Z testovaných hier vyplýva (priložený graf), že grafická karta je vhodná a dostatočne výkonná na hranie najnovších titulov v 2k rozlíšení a v maximálnych detailoch.

RTX 2070 Super je niekde výkonnejšia, niekde slabšia. Má ale o málo nižšiu spotrebu, zase je aj podstatne drahšia a disponuje podporou technológie raytracing.

Prevádzkové vlastnosti a pretaktovanie

Teploty v plnej záťaži sa ustálili po polhodine v zavretej skrinke na hodnote 69 stupňov, čo hodnotíme ako výborný výsledok. Hlučnosť karty bola nízka, vzhľadom na vysoký výkon je to veľmi dobrá vlastnosť, MSI musím za chladenie pochváliť. Pretaktovanie tejto karty bolo o niečo slabšie, keďže už výrobca nastavil takty blízko maxima. Pre jadro sa nám podarilo dosiahnuť až 2080 Mhz a pre pamäte až 15,5 GHz. Výkon karty stúpol o ďalších 5%. Jedným slovom – slušné.

Naše hodnotenie

Radeon 5700XT od MSI je skvelá grafická karta. Ponúka vysoký výkon, prijateľnú spotrebu a rozumne nastavenú cenovku (od 420 eur). Na testovanej karte sme nenašli v podstate žiadne mínusy. Spracovanie je bez diskusie špičkové, chladenie výkonné a tiché. Pretaktovaním dosiahneme ešte ďalších 5% výkonu naviac. Trocha zamrzí absencia podpory raytracingu, ale titulov na trhu zatiaľ aj tak nie je veľa. Grafická karta je ideálna pre rozlíšenie 1440p, v ktorom je doma a ponúka výborný výkon a je rozhodne veľmi zaujímavou konkurenciou GeForce RTX 2070 Super, ktorej najlacnejšie verzie stoja minimálne o 50 Eur viac.

Klady

 • veľmi dobré spracovanie
 • veľmi tichá prevádzka
 • nízke teploty
 • vysoký výkon
 • dostatočný výkon na 1440p (2k) rozlíšenie

Zápory

 • nepodporuje raytracing

Informácie o produkte

MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X

 • Kategória: Grafické karty
 • Orientačná cena: 420 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Asrock Z370 Extreme 4
 • Procesor: Intel Core i5 8600k @ 5,2 GHz
 • Pamäť: 2 x 8GB Crucial Ballistix 3333MHz CL14-15-15-34@1T
 • Chladenie procesora: Noctua D15
 • Pevný disk: Samsung 960 EVO NVMe M.2 250GB + ADATA XPG SX8200 SSD 480 GB
 • Grafická karta: MSI Radeon RX 5700 XT Gaming X
 • Zdroj: Seasonic Focus+ Platinum 650W
 • Skrinka: Fractal Design Meshify C
Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk