RECENZIA: Fractal Design Define 7 - Pár krôčikov od dokonalosti

RECENZIA: Fractal Design Define 7 - Pár krôčikov od dokonalosti

 

Január a február sa v našich končinách obvykle nesú v znamení zimy, snehu a nízkych teplôt, čo mi pripadá ako pekná paralela k najnovšej skrinke od spoločnosti Fractal Design. Plným menom „Fractal Design Define 7“ k nám dorazila ešte počas mínusových teplôt a ja som jej dával do tela posledných pár týždňov, no počas testovania a používania sa počasie (najmä na západnom Slovensku) správalo čoraz bláznivejšie a prechádzalo už do jarných/letných teplôt. Že by ďalšia paralela? To sa, samozrejme, dozviete v recenzii nižšie.

Švédska značka počítačových komponentov a príslušenstva Fractal Design vo svojich produktoch v drvivej väčšine prípadov spája funkčnosť s nenápadnosťou a jednoduchosťou používania s kvalitnými materiálmi. Skrinka Define 7 je spirituálnym nástupcom obľúbeného a osvedčeného modelu Define R6, ktorý sme mali možnosť otestovať v redakcii začiatkom roka 2018. Od tej doby sa však trh s komponentmi a príslušenstvom opäť posunul míľovými krokmi a na mieste sú teda otázky, či je Define 7 evolúciou, teda miernym zlepšením svojich predchodcov, alebo ide o revolučnú novinku. Na Define R6 sme si veľmi pochvaľovali rad vylepšení, ktoré nám chýbali na predošlých skrinkách od Fractal Design a ktoré spolu ponúkali takmer perfektný celok. Ako sa teda v testoch a testovaní darilo Define 7?

Obal a jeho obsah

Pri obale a preprave nejde o žiadne veľké prekvapenia, keďže skrinka dorazila už v tradičnej kartónovej škatuli, ktorej zovňajšok poukazuje na jej výzor (na prednej strane), na možnosti upravenia podľa svojich predstáv (na strane zadnej) a na bližšie špecifikácie vpredu a na bokoch. Vnútri naozaj rozmernej krabice je už samotná skrinka, ktorá je chránená z čelných strán tvrdším polystyrénom a kartónovou krabičkou s príslušenstvom z jedného boku. Trochu zamrzí, že vo Fractale nezainvestovali aj pár centov navyše za mäkšiu penu na druhý bok, no skrinka je celkovo chránená naozaj dobre a hlavne nemá obe bočnice z temperovaného skla, ako to bolo pri Define S2 Vision. Strana so sklom bola chránená spomínanou škatuľou s príslušenstvom, strana s kovovou bočnicou toľko ochrany nepotrebuje. Účinnosť balenia potvrdil aj fakt, že škatuľa dorazila s mierne poškodeným kartónom bez toho, aby na samotnej skrinke došlo k akejkoľvek viditeľnej ujme. Aby som nezabudol - keď už som škatuľku s príslušenstvom viackrát spomenul - ide o kartónový obal, v ktorom sa nachádzajú tradičné veci ako skrutky na pripevnenie matičnej dosky, zdroja, harddiskov a ďalšieho príslušenstva, ale takisto aj antivibračné podložky pre harddisky a sťahovacie pásky pre jednoduchý manažment káblov. Už menej tradičná je štvorica dodatočných plošín pre 3,5" a 2,5" disky a takmer úplne netradičná je perforovaná verzia vrchného panelu, ktorý je možné vymeniť za zaužívaný plný kus plechu, vďaka čomu získajú majitelia možnosť umiestniť do vrchnej časti skrinky podľa potreby radiátor či ventilátory a zlepšiť tak termálne schopnosti skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Ako to už pri full-tower skrinkách od Fractal Design býva, po vybalení skrinky z kartónu sa naskytá pohľad na masívny monolit, ktorého rozmery prezrádzajú, že nejde o žiaden lacný či nekvalitný špás pre používateľov plánujúcich používať slabšie procesory a len jednu grafickú kartu. Define 7 jednoducho nie je produktom pre ľudí, ktorí majú doma limitované miesto a snažia sa vtesnať čo najviac vecí do čo najmenších priestorov. Hoci si trúfnem povedať, že Define 7 je vďaka svojmu múdremu vnútornému rozvrhnutiu po stránke manažmentu priestoru a schopnosti pojať veľké množstvo komponentov lepšia ako iné menej rozmerné skrinky. Takmer okamžite po vybalení ma potešilo, že po stránke spracovania a kvality materiálov ostali vo Fractal Design verní svojej minulosti a skrinke takmer nie je čo vyčítať ako po stránke prémiovo vyzerajúcich materiálov, tak absencii na špičke, čo sa týka kvality a materiálov. Prázdna skrinka nie je sama o sebe najľahšou, ale to len vypovedá o robustnosti a dbaní na dlhú životnosť. Na váhe skrinke nepridáva tiež odhlučňovací materiál, ktorý je použitý na všetkých väčších paneloch, samozrejme, okrem sklenenej bočnice.

Vizuál a materiál

Fractal Design je značka, ktorá sa na poli skriniek vždy držala striedmejšieho a neokázalého dizajnu. Zo všetkých skriniek, ktoré sú v ponuke tejto spoločnosti, je len malé percento v inej farbe ako čiernej alebo bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra. Čo ale Fractal Design neponúka v rámci extravagantného dizajnu, o to viac to vynahrádza na poli vnútorného rozloženia, kvalitného prevedenia a modulárnosti. Kovové šasi je na rozdiel od niektorých lacnejších modelov od konkurencie pevné aj bez nainštalovaných bočníc či vrchného panelu a na celej skrinke sa mi nepodarilo nájsť ani jednu ostrú hranu. Define 7, podobne ako predošlé modely od Fractalu, ponúka stále nadmieru dobrú ochranu proti prachu, čo znamená odnímateľné filtre nielen na čele skrinky, ale aj po celej dĺžke vrchnej a spodnej časti.

Rozvrhnutie

Vnútorné rozloženie Define v praxi nadväzuje na všetko, čo sme si obľúbili pri modeloch Define S2 a R6. To znamená krytý tunel ukrývajúci zdroj a väčšinu káblov, a veľmi dobre riešenú pravú stranu skrinky, ktorá svojou modulárnosťou osloví ako milovníkov custom vodného chladenia, tak aj ľudí, čo potrebujú do skrinky napratať množstvo diskov a vedia oželieť priestor pre rezervoár chladiaceho roztoku. Novinkou je plastový kryt tunela na zadnej strane, ktorý zakryje aj najmenej spratné káble, a takisto aj celkový systém pripevňovania panelov na skrinku. Po novom už na otváranie bočníc či odnímanie vrchného a predného krytu netreba žiaden skrutkovač, prípadne iné nástroje, ale za všetkým stoja zacvakávacie plastové úchyty a magnety.

Po stránke pozícií pre disky je v základnom rozložení, v akom je skrinka Define 7 dodávaná, možné osadiť dvojicu čisto 2,5-palcových diskov a 4+1 3,5"/2,5" diskov. Po presunutí pár vnútorných priečok toto číslo stúpne o ďalšie 4 pozície vďaka priloženému príslušenstvu, no celkovo sa do Define 7 teoreticky zmestí až 18 2,5" diskov či 14 3,5" modelov, čo z tejto skrinky robí zaujímavú voľbu napríklad pre domáci NAS server. Kto však nepotrebuje toľko úložiska, no chce chladiť výkonný hardvér, bude určite vďačný za veľkú podporu chladenia, ktorá pri Define 7 predstavuje až 420mm radiátory vo vrchnej časti, 360mm vpredu a dokonca 280mm kúsky v spodnej časti. Skrinka je od výrobcu dodávaná s trojicou 140mm Dynamic X2 GP-14 ventilátorov umiestnených v konfigurácii 2x intake vpredu a jeden exhaust vzadu, čo by malo postačiť na bežnú prevádzku, no je mi jasné, že potenciálni majitelia tejto skrinky do nej určite dokúpia ďalšie kúsky, prípadne ich možno vymenia za RGB modely.

Vychytávky

Prvá z vychytávok tejto skrinky, ktorá ma mierne prekvapila, je zakomponovanie predných dvierok, čo sa v dnešnej dobe už tak často nevidí. Toto riešenie však bolo rýchlo vysvetlené jednou 5,25" pozíciou pre interné DVD/BluRay mechaniky, ktoré niektorí ľudia stále využívajú. Viac by som sa uspokojil s lepšie riešeným prietokom vzduchu cez prednú stranu, o ktorom budem viac písať v ďalšom odseku, no viac možností je stále lepšie, ako keby ste nemali na výber. Ďalší bonus, na ktorý si už fanúšikovia Fractal Design mohli zvyknúť, je zabudovaný ovládač ventilátorov Nexus+ 2, do ktorého sa dá zapojiť až 9 ventilátorov (6x 3PIN + 3x PWM) rozmiestnených po celej skrinke a ktoré sa dajú následne ovládať cez PWM konektor pripojený do matičnej dosky. Stále totiž neexistuje príliš veľa matičných dosiek, ktoré by až 9 ventilátorov podporovali bez ďalších investícií, a mať možnosť jedným kliknutím zmeniť skrinku z tichého spoločníka na maximálne monštrum na poli odstraňovania tepla bolo pri používaní naozaj príjemné. Ovládač je napájaný SATA konektorom a nie MOLEXom, ako to býva pri lacnejších skrinkách, a zvládne napájať ventilátory s celkovým výkonom až 30W, čo by malo postačiť aj tým najnáročnejším majiteľom. Ďalšie vychytávky, na ktoré môžu byť budúci majitelia pripravení, pozostávajú zo spomínaného vymeniteľného vrchného panelu, možnosti nastavenia otvárania predných dvierok doprava alebo doľava a, samozrejme, aj možnosti nainštalovať jednu grafickú kartu vertikálne, vďaka čomu nebude vidno iba nudnú vrchnú časť, ale priamo chladič s ventilátormi a podsvietením.

Možnosti chladenia a testovanie

Do správnej skrinky sa nemôže iba zmestiť tona komponentov, ale mala by byť schopná ich aj uchladiť. Na prvý pohľad sa môže zdať, že Define 7 bude na chladenie naozaj dokonalou voľbou, avšak pri bližšom skúmaní sa objaví zopár nedostatkov. Ide síce hlavne o maličkosti, ktoré je možné viacerými spôsobmi negovať, resp. aspoň zmenšiť ich dopad na hardvér, ale predsa len to nie je všetko úplne ružové. Hlavný problém, ktorý som pri testovaní skrinky Define 7 mal, sa týka predného panelu, dvierok a filtra, ktorý je umiestnený len pár milimetrov od ventilátorov. Po osadení skrinky konfiguráciou i5-9600K, 16GB RAM a RTX 2080 sa v základnom nastavení, v akom je skrinka dodávaná z výroby, pohybovali teploty komponentov len pár stupňov (3-5 °C) nad teplotou miestnosti. To však bolo bez záťaže. V momente, keď som zapol syntetické benchmarky alebo začal hrať hry, stúpli teploty procesora o 50-60 °C nad teplotu v miestnosti. Procesor aj grafická karta mali nastavené iba základné takty, krivky ventilátorov boli v „továrenských nastaveniach“ a pri prvých testoch v základnom rozložení som používal chladič Arctic Freezer 34 eSports DUO. Takéto výsledky som naozaj nečakal, no je pravda, že celý systém bol aj pod syntetickou záťažou stále nadmieru tichý.

Po chvíľke uvažovania som sa rozhodol skúsiť otvoriť predné dvierka, ktoré zakrývajú filter a dvojicu 140mm ventilátorov, a zrazu teplota procesora klesla o takmer 10 °C. Do tretice som vybral aj predný filter a teplota opäť klesla o 3 až 5 °C. Nemám až taký problém s používaním počítača takýmto štýlom, keď by pri vyšších záťažiach, ako sú napríklad renderovanie videa či iné, na procesor náročné úlohy, stačilo otvoriť predné dvierka a získať tak za cenu mierne vyššieho hluku oveľa lepšie teploty. Avšak mierne ma zamrzelo, že vo Fractal Design nepremýšľali nad jednoduchým riešením, akým by boli napríklad perforované predné dvierka so zabudovaným filtrom, vďaka ktorým by mali ventilátory dostatočný priestor na dýchanie a používatelia by nemuseli premýšľať nad tým, ako presne riešiť správne chladenie či obísť tento problém. Samozrejme, najjednoduchší spôsob, ako problémy s vyššími teplotami vyriešiť a ako som ich vyriešil aj ja, bola výmena vzdušného chladiča za AIO vodný chladič s nainštalovaním radiátora do vrchnej časti. Vďaka tomu sa z Define 7 stalo naozaj tiché a chladné monštrum, ktoré si bez problémov poradilo aj s vysokými taktmi. Bol by som však naozaj rád, ak by Fractal predstavil napríklad verziu Define 7, ktorá by spájala celkové rozloženie tohto modelu s predným panelom v štýle Meshify. Alebo keby aspoň ponúkol možnosť dokúpiť si takú verziu dvierok.

Naše hodnotenie

Define 7 je opäť takmer dokonalým evolučným krokom. Dávno za nami sú časy funkčných, no nedomyslených šasi. Prispôsobiteľnosť, kvalitné spracovanie a možnosť dokúpiť si presne tie doplnky, aké ten-ktorý majiteľ potrebuje, je naozaj príťažlivá. Nanešťastie, kvôli prednému panelu zameranému skôr na tiché fungovanie ako na jednoduchý tok vzduchu je Define 7 stále tých pár krôčikov od dokonalosti. Dobrou správou však ostáva jednoduchosť, s akou sa tieto nedostatky dajú odstrániť, a tiež fakt, že Fractal Design túto skrinku nepredáva pod sloganom v štýle „najlepšie chladenie“, ale skôr „tichý a prispôsobiteľný spoločník“.

Klady

 • striedmy dizajn
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • naozaj perfektné rozloženie a jednoduchá prispôsobiteľnosť
 • veľký potenciál pri osadzovaní množstva diskov či iných komponentov
 • špičkové prevedenie
 • skvelo riešené odhlučnenie a filtre prachu

Zápory

 • vyššia cena
 • príslušenstvo, ktoré nevyužije každý
 • horší prietok vzduchu pri zatvorenom prednom paneli

Informácie o produkte

Fractal Design Define 7 2020

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 240 mm
 • Výška: 547 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 475 mm
 • Hmotnosť: 13450 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 170 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk