RECENZIA: MSI Optix MAG272CQR - Dobrý vo všetkých smeroch a pritom v ničom výnimočný

RECENZIA: MSI Optix MAG272CQR - Dobrý vo všetkých smeroch a pritom v ničom výnimočný

 

Za posledných pár rokov sa vďaka veľkým skokom na poli počítačového výkonu, ako pri procesoroch, tak grafický kartách, opäť začali preteky aj na poli monitorov. Tam, kde hráčom pred pár rokmi stačili ešte 1080P TN panely s obnovovacou frekvenciou, sa zrazu objavujú cenovo dostupné kúsky s architektúrou VA, či IPS, rozlíšením 2K a obnovovacími frekvenciami blížiacimi sa k 200 Hz. Je to už pár rokov čo sme sa boli osobne pozrieť na workshop spoločnosti MSI v Amsterdame, kde bolo predstavené plánované smerovanie a kde sme mali možnosť nielen prezrieť si úplné novinky, ale aj vypočuť si čo-to o produktoch, ktoré boli len v prvotných štádiách plánovania a dizajnu. Teraz prichádza monitor s označením MSI Optix MAG272CQR, ktorý je jedným z produktov, o ktorých sa pred rokmi ešte ani len nešepkalo.

QuadHD rozlíšenie, vysoká obnovovacia frekvencia, 1 ms odozva, VA panel a rad ďalších vychytávok znie nadmieru dobre, no tak ako pri všetkých produktoch, ktoré k nám zavítajú na testovanie, sa riadime heslom dôveruj, ale preveruj. Trh s monitormi je totiž oveľa neúprosnejší ako minulý rok, kedy by sme takýto monitor s cenovkou, akú MAG272CQR ponúka, okamžite ospevovali.

Obal a jeho obsah

Vnútri rozmernej a vcelku ťažkej kartónovej krabice sa nachádza monitor uložený do sendviču polystyrénových nárazníkov. Okrem toho sa v balení nachádza manuál, podstavec rozložený na dve časti, USB kábel na prepojenie s počítačom a video káble. Zloženie podstavca je jednodúche a dá sa zvládnuť aj bez dodatočného náradia, no pre bezpečné pripevnenie stojanu k panelu je už nutný skrutkovač. A tiež asi 5 minút, ktoré som strávil hľadaním skrutiek, ukrývajúcich sa v plastovom vrecku s manuálom a brožúrkami.

Prvé dojmy a spracovanie

Kovový stojan sa drží moderného štýlu, ktorý je možné vidieť nielen pri značke MSI, ale používajú ho aj iní výrobcovia monitorov. Tento štýl, s nohami v trojuholníkovom rozložení, vysunutými trochu viac dopredu, je bežný hlavne pri zakrivených monitoroch, vďaka čomu sú stabilné aj napriek mierne odlišnému ťažisku. Hráčov s menšími stolmi môže táto konfigurácia odradiť, alebo po kúpe mrzieť, no dobrou správou je štandardný VESA systém uchytenia, takže monitor sa dá v prípade potreby umiestniť aj na iný podstavec. MSI sa aj pri tomto monitore drží rovnakého dizajnového štýlu ako pri iných moderných Optix produktoch, čo znamená takmer úplnú absenciu rámikov okolo displeja a takisto programovateľné LED podsvietenie na zadnej strane.

Parametre a konektivita

Monitor Optix MAG272CQR sa môže pochváliť novým štandardom na poli rýchlej obnovovacej frekvencie, teda 165 Hz, rozlíšením 2560 x 1440 pixelov a avizovanou odozvou 1 ms. Poteší tiež podpora FreeSync technológie s teoretickou podporou G-Syncu a zakrivením obrazovky na úrovni 1500R. Samotný panel disponuje technológiou VA (Vertical Alignement), ktorá vznikla ako kompromis medzi bleskurýchlou odozvou TN panelov a schopnosťou vierohodného zobrazovania farieb s lepšími pozorovacími uhlami IPS panelov. Samozrejme ako vždy rád a dookola omieľam, VA panely majú pár nedostatkov, no ten najväčší, ktorým sú o niečo horšie pozorovacie uhly, vyriešili v MSI už dávno, spomínaným zaoblením. Pri monitoroch s uhlopriečkou väčšou ako 25 palcov sa totiž môžu používateľom sediacim bližšie pri monitore zdať farby na okrajoch monitora vyblednuté a takisto sa môžu vytrácať detaily. Zakrivenie tento problém takmer úplne neguje a s inzerovaným pokrytím 90% DCI-P3/100% sRGB farebného priestoru, maximálnym jasom 300 cd/m2 a kontrastom 3000:1 ulahodí takmer každému oku bez výnimky. Po stránke pripojiteľnosti ponúka MAG272CQR USB 3.1 Typ B port na prepojenie s počítačom, 2 x USB 3.1 A ako HUB, dva HDMI 2.0b, jeden DisplayPort 1.2a, novinku v podobe USB-C konektoru a jeden 3.5 mm jack na pripojenie slúchadiel. Kvitujem zakomponovanie USB-C konektoru, nakoľko stále viac ľudí s modernými notebookmi prechádza práve na tento štandard, vďaka ktorému je niektoré modely možné nielen prepojiť s monitorom, ale, och, rovno cez neho aj nabíjať.

Dojmy z testovania

Parametre sú na tom papierovo fajn, konektivita tiež nesklame, no hlavné je, aký je monitor pri bežnom (aj nie úplne bežnom) používaní. Keď MSI avizuje 165 Hz a 1 ms odozvu pri 2K rozlíšení, budem si chcieť tieto parametre aj náležito užiť. A tu nastalo pri mojom testovaní pár menších problémov. Prvým bol celkový vzhľad a vizuál po pripojení monitoru. V základných nastaveniach sa mi po prechode na MAG272CQR zdali všetky farby mierne „vyťahané“. To sa našťastie vyriešilo rýchlym preklikaním medzi ponúkanými módmi zobrazenia a upravením toho, ktorý sa mi zdal najprívetivejší pre moje oči. Samozrejme, štýl zobrazovania je silno subjektívna téma a preto niekomu bude viac vyhovovať štandardný mód. Druhý problém sa však ukázal pri nastavení avizovaných parametrov 165 Hz, 1 ms odozva a 2K rozlíšenie. Použitý VA panel totiž pri týchto nastaveniach trpel, síce miernymi, ale voľným okom stále viditeľnými artefaktami kvôli takzvanému overdrive-u. Ten vzniká v situáciách, keď sú pixely v monitore „pretaktované“ snahou dosiahnuť naozaj krátke časy odozvy, no výsledkom je, že pixely pri prechode z jednej farby na druhú často mierne „prestrelia“ a pri scrollovaní textom alebo rýchlejších pohyboch myškou tak vznikajú akési tiene. Niekomu bude tento problém vadiť viac ako iným, no musím povedať, že hoci pri hraní som si tento problém veľmi nevšimol, avšak pri bežnom čítaní textov alebo zbežnom scrollovaní po webe ma to párkrát vytrhlo zo zamyslenia. Samozrejme, MSI nie je jediný výrobca pri koho monitoroch sa tento problém objavil a jednoduchým riešením by bolo znížiť rýchlosť odozvy. No zamrzí, že keď už je raz produkt inzerovaný s danými parametrami, tie sú dosahované na úkor celkovej funkcionality.

Vychytávky a softvér

Rad Optix monitorov doposiaľ vždy ponúkal nejakú bonusovú funkcionalitu, či už to bolo zaujímavo zapracované RGB podsvietenie, vylepšenia po stránke ergonómie, alebo len jednoduché maličkosti, ktoré hráčom uľahčovali život. MAG272CQR samozrejme nie je výnimkou, takže ponúka nielen programovateľný RGB LED pásik na zadnej strane, ale ako malý bonus aj zabudovaný držiak na slúchadlá na ľavej strane. Osobne som síce tento držiak aktívne nevyužíval, nakoľko a) fungujem najmä na reproduktoroch a b) môj setup pozostáva z dvoch monitorov, hlavného a druhého, menšieho, umiestneného hneď naľavo od hlavného. Verím však, že viacero hráčov túto funkcionalitu uvíta a ocení. MSI pri Optix monitoroch ponúka aj ďalšie dva tromfy. Kto sa už snažil prispôsobiť si monitor podľa svojich predstáv vie, že hrať sa s maličkými tlačidlami umiestnenými úplne nelogicky a často na ťažko dostupnom mieste je čisté utrpenie. MSI preto ponúka hneď dve jednoduché možnosti riešenia. Na zadnej strane monitora sa nachádza joystick, vďaka ktorému je navigácia v menu nastavení takmer zábavou a kto už tento systém vyskúšal, vie, že je cca milionkrát lepší ako tlačidlá na spodnej/prednej/zadnej časti. Pokiaľ však máte úplne najradšej klávesnicu a myš, ponúka MSI aj samostatnú aplikáciu s menom Gaming OSD, ktorá sa dá spustiť priamo vo Windowse a všetky nastavenia monitora zvládne každý bez stresu. A podsvietenie sa dá ovládať cez MSI Mystic Light, vďaka čomu je možné zosynchronizovať všetky komponenty podporujúce tento štandard.

Naše hodnotenie

Papierovo vyzerá MAG272CQR naozaj dobre. Pri reálnom používaní zamrzí prestrelený overdrive aj mierne nižšia svetelnosť, ktorá s 300 cd/m2 a bez lokálneho stmievania ani nie je definovateľná ako HDR. Pokiaľ vaše srdce naozaj baží po zakrivenom 2K monitore s obnovovacou frekvenciou 165 Hz, odhovárať vás nemáme prečo. Celkovo ide o veľmi dobrý monitor, i keď po stránke výzoru, ceny, či kvality zobrazenia nepatrí medzi úplnú špičku. Jedinou radou by možno bolo, pokiaľ by ste boli ochotní vzdať sa zakrivenia, siahnuť po modeli MAG272QP, ktorý ponúka takmer totožné parametre, ale stojí o takmer 100 eur menej.

Klady

 • obstojné parametre
 • 1500R zakrivený panel
 • obstojné zobrazenie farieb, kontrast a svetelnosť
 • bonus vo forme programovateľných RGB LED
 • bezrámikový dizajn
 • USB-C input
 • FreeSync technológie ako bonus

Zápory

 • nohy stojanu zaberajú pred monitorom dosť miesta
 • 100 eurový príplatok len za prehnutý displej
 • mierny overdrive artefacting

Informácie o produkte

MSI Optix MAG272CQR

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 612 mm
 • Výška: 555,8 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 379,3 mm
 • Hmotnosť: 7600 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 440 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk