RECENZIA: Lenovo Yoga A940-27ICB - kreatívne riešenie do každého ateliéru

RECENZIA: Lenovo Yoga A940-27ICB - kreatívne riešenie do každého ateliéru

Lenovo Yoga A940-27ICB je all-in-one dotykový PC, ktorý poteší najmä kreatívcov a určite si nájde svoje miesto v nejednom ateliéri. Čínska spoločnosť rozširuje svoje portfólio aj týmto smerom. Aký dojem urobilo Lenovo Surface Studio na nás?

Nie tak úplne all-in-one

Dovolil som si takú malú recesiu, keď som dal novinke od Lenova prívlastok Surface Studio, tento produkt je totiž konkurenciou pre doteraz unikátne zariadenie od Microsoftu. Číňania bojujú o zákazníka oproti Microsoftu lepšou cenovkou a niekoľkými zaujímavými funkciami. Keď Yoga A940 dorazila, mal som čo robiť, aby som tú gigantickú krabicu vyteperil na stôl a začal s rozbaľovaním. Ale kto som ja, že sa sťažujem? Chudák kuriér musel tú ozrutu trepať ku mne na tretie poschodie. Česť jeho pamiatke. Po rozrezaní lepiacej pásky, ktorá držala pokope kartónové “dvere”, som začal postupne vyťahovať všetky súčasti zariadenia. A teda samotný AIO PC, klávesnicu, myš, externý zdroj, externú DVD napaľovačku, dotykové pero a malé valcovité USB zariadenie, o ktorom som chvíľu premýšľal, na čo je a kam patrí. Z toho čo som vymenoval je jasné, že o pojme all-in-one majú v Lenove trošku iné ponímanie. Do tela sa mu nevošiel spomenutý zdroj a DVD mechanika tiež nie. S tým som sa doteraz nezmieril a popravde mi dosť lezie na nervy hlavne externý zdroj. Radšej by som uvítal, keby bolo celé zariadenie o niečo hrubšie, väčšie a tieto súčiastky by boli zabudované. No nestalo sa tak a my sa musíme zmieriť s tým, že ten zdroj jednoducho bude na stole či niekde inde prekážať. Rovnaký prípad je aj externá mechanika.

Periférie

Skôr ako prejdeme k samotnému PC, poďme hodiť očkom aj na periférie. Lenovo pridáva kompletnú výbavu, a tak v balení nájdeme aj klávesnicu a myš. Nízkoprofilová klávesnica je príjemná na dotyk a vďaka drsnejšej povrchovej úprave sa na nej pracuje naozaj dobre. Povrch svojím vzhľadom imituje kov, ale nenechajte sa oklamať, telo je plastové. Napriek tomu však nič nikde nevŕzga ani sa neprehýba. Klávesnica a myš sú pripojené cez spoločný “dongle”. Klávesnica má vstavanú batériu, nabíja sa cez starší micro-usb konektor a kábel v balení (úplne nepochopiteľne) nenájdete. Klávesnici chýba akékoľvek polohovanie. Celkovo je však naozaj fajn a patrí kvalitatívne k tým lepším kúskom. Aj hlasitosť klávesov je príjemná, jediný hlučnejší je kláves backspace, nevedno prečo. Čo musím vyzdvihnúť je, že Lenovo zvolilo práve tento typ klávesnice. Má nízky profil a kompaktné rozmery. To sa môže hodiť, keďže tento stroj mieri na skupinu ľudí, ktorí pracujú s grafikou. Každý, kto profesionálne pracuje vo Photoshope alebo iných grafických programoch, určite dobre pozná, aké peklo je “vychytávať” klávesové skratky na veľkej klávesnici. Keby bola podsvietená a mala výškové polohovanie, bola by to stelesnená dokonalosť.

Na druhej strane myš, to je už o inom. Má čudesný tvar, ktorý nepadne dobre do ruky a aj keď jej pridáva na imidži, praktická stránka pokrivkáva. Myška je, na rozdiel od klávesnice, závislá na dvoch vymeniteľných AAA batériách a takého luxusu, ako je vstavaná batéria sa jej nedostalo. Škoda. Na spodnej strane uvidíte okrem laserového senzora a tlačidla pre zapnutie, aj tlačidlo na prepínanie citlivosti. Na výber máte z troch možností 800, 1600 a 3200 DPI. Myška poslúži svojmu účelu, ale nič extra od nej nečakajte. Treba však povedať, že spracovaním je opäť nad šedým priemerom a nebyť zlej ergonómie, nebolo by jej príliš čo vytknúť.

Lenovo Surface Studio

O perifériách sme sa porozprávali a môžeme sa presunúť na samotný PC. Ten je zložený z podstavy, v ktorej sú ukryté všetky komponenty a chladenie. Jej neoddeliteľnou súčasťou je aj 27 palcový ultra HD monitor. Monitor je pripevnený na pohyblivých kĺboch, ktoré zabezpečujú polohovanie. Nedá sa otáčať do strán a nie je ani výškovo nastaviteľný. Aký účel majú teda pohyblivé kĺby? Dotykovým panelom sa dá pohybovať hore a dolu a mechanizmus slúži na to, aby ste si pri kreslení mohli upraviť polohu monitora, ako vám to najlepšie vyhovuje. Nanešťastie mechanizmus je sprevodovaný a tak viete celým mechanizmom hýbať len po predurčenej trajektórii. 27 palcový LCD IPS panel má rozlíšenie 3840x2160, teda 4K a pokrýva až 100% farebného gamutu RGB. Vernosti farieb dopomáha aj jeho lesklé spracovanie. Lesklý monitor nie je príliš praktický, pretože nepohlcuje dobre okolité odlesky, ale keď chceme dosiahnuť čo najdokonalejšiu vernosť farieb, musíme zaplatiť túto daň. Sčasti pomáha odlesky spôsobené okolitým osvetlením odbúrať vysoký kontrast monitora. Okolie panela je orámované čiernym asi jeden a pol centimetra širokým rámikom, ktorého úplnosť narúša predná kamera. Ale nebojte sa, ani vládni špióni si na vás neprídu, kamera má totiž zabudovanú krytku. Po jej odsunutí nájdeme v hornej časti RGB kameru s IR snímačom. Na pohodlné odomykanie systému tak môžete použiť Windows Hello s rozpoznávaním tváre. Na ľavej a pravej strane monitora, resp. pohyblivej konštrukcie môžeme nájsť aj dva USB porty s kružnicovým výrezom. Tie slúžia na pripojenie spomenutého valcovitého zariadenia, ktoré doposiaľ neviem, ako sa volá. Táto pomôcka slúži na prácu v jednotlivých grafických programoch, keď v jednej ruke držíte pero, tou druhou sa orientujete v nástrojovej lište práve pomocou tejto hračky. Jeden takýto port je z každej strany monitora, takže problém nebudú mať ľaváci ani praváci. Samozrejme zvyšný voľný port sa dá využiť na pripojenie flash disku alebo čohokoľvek iného s rozhraním USB. Dotykový panel, ktorý je najväčším lákadlom, môžete ovládať buď priloženým perom alebo dotykom prsta. Má dobrú odozvu a jediné, čo by som mu vytkol je absencia funkcie “pressure” alebo prítlaku. To je jediný, ale zásadný nedostatok. Pero navyše nemá na vrchnej časti funkciu gumy, čo je taktiež škoda. Ak by ste si chceli vynahradiť absenciu prítlaku, môžete použiť grafický tablet a pripojiť ho do jedného zo šiestich USB portov. Bohatú konektivitu podčiarkuje aj prítomnosť USB-C a HDMI výstupu pre sekundárny monitor. Na bočnej stene nájdete aj čítačku SD kariet a 3,5 mm jack pre slúchadlá.

Neveľká podstava, na ktorej je ukotvená konštrukcia monitora skrýva všetky komponenty. Pod kapotou nájdeme výkonný 8 jadrový procesor i7 9700, 16 GB (32 voliteľných) pamäte RAM, ako systémová partícia poslúži 512 GB NVMe SSD od Samsungu. O dáta sa stará rýchly pevný disk s kapacitou 1 terabyte a 128 MB pamäťou cache. Nemusíte sa teda ani v prípade HDD obávať nejakého výrazného spomalenia práce. Hoci v ideálnom svete by systémovému SSD sekundoval druhý SSD disk na dáta, ktorý by pri práci s grafikou určite urýchlil celé dianie. Zvlášť, ak pracujete s veľkými súbormi. Určite sa pýtate, kde som nechal grafickú kartu? Áno, nespomenul som ju zatiaľ zámerne, nechával som si to na koniec. Pred tým by som sa rád spýtal, kde v keli nechali grafickú kartu inžinieri z Lenova? Parádny rýchly procesor s ôsmymi jadrami, dobrá kapacita RAM a celé to zaklincujú grafickou kartou AMD RX 560 X. Čo mám na to povedať? Lenovo Yoga A940-27ICB stojí naozaj nemalé peniaze. Tento stroj vyjde bežného človeka niekoľko mesačných výplat. Tu sa rozčarovanie skrýva len veľmi ťažko. Osobne by som bol radšej, keby výrobcovia ušetrili na procesore, osadili “len” piatu generáciu Intelu a dopriali nám väčší grafický výkon. Zariadenie je cielené na prácu vo Photoshope a ten (väčšinou) grafickej karte príliš zabrať nedá. V rozhraní Liquify je však nedostatočný grafický výkon badateľný. Táto funkcia programu Photoshop totiž využíva výpočty grafického procesora a tak sa tu a tam môže stať, že príde k nejakému zaseknutiu, či pomalšej odozve. Ak ste náhodou natrafili na tento prístroj a máte v úmysle zakúpiť ho na tvorbu 3D modelov, rovno vám odporučím - hľadajte ďalej. Už po spustení CorelCAD bola badateľná zlá odozva a to som ešte nestihol v programe nič vytvoriť. Takže áno, skúsil som to. A to nehovorím o tom, že prítomnosť AMD karty značí aj prítomnosť katastrofálneho sprievodného Radeon Software. Oproti NVIDIA Control Panelu má naozaj len zlomok možností v nastaveniach a to sa v pracovnom PC toleruje len ťažko. AMD žiaľ vďaka jeho obmedzeným nastaveniam môže hypoteticky spôsobovať pri práci problémy. Na otázku, či je to pre vás zásadný problém si už musíte odpovedať sami.

Súčasťou spodnej podstavy je aj podložka pre bezdrôtové nabíjanie smartfónu a to je funkcia, ktorá ma vyslovene potešila. Hneď vedľa je potom žliabok pre odloženie pera. U konkurenčného Microsoft Surface Studio sa mi páčila možnosť “prilepiť” si pero na magnetický úchyt. Žiaľ, Lenovo sa týmto drobným nápadom neinšpirovalo, a tak si môžete pero “len” položiť na podložku. Aj klávesnica si nájde svoje miesto na odloženie po ukončení práce. Na vrchnej časti podstavy je pre ňu miesto. Plastové telo skrýva okrem komponentov aj dvojicu výkonných 5 wattových reproduktorov s ozvučením Dolby Atmos. Ďalšie dva 3-wattové sú ukryté v monitore a spolu hrajú naozaj bravúrne, aj keď majú slabšie basy. Popri práci sa tak môžete doslova uzavrieť v dobrom zvuku a nechať prenikať kreativitu.

Naše hodnotenie

All-in-one PC Lenovo Yoga A940-27ICB na mňa pôsobil rozpačito už od jeho rozbalenia z veľkometrážnej krabice. Začalo sa to prekvapivým zistením, že all-in-one PC nemusí doslova znamenať to, čo by ste mohli očakávať. Najviac však celý prístroj pochováva nevýkonná grafická karta od AMD a jej nepomer k výkonnému procesoru. Devízou zariadenia určite bude parádny 4K dotykový panel, ktorý prezentuje farby v ich najlepšej podobe. Zahanbiť sa nenechali ani reproduktory a periférie a dobrým riešením je aj doplnkový otočný ovládač, ktorý uľahčí prácu a orientáciu v nástrojovej lište. Yoga A940-27ICB je dobrým all-in-one riešením do ateliéru, hlavne ak hľadáte alternatívu pre raz tak drahé Microsoft Surface Studio.

Klady

 • parádny 4K dotykový displej
 • dobré riešenie do ateliéru
 • kvalitné reproduktory
 • bezdrôtové periférie

Zápory

 • nepomer výkonu grafickej karty a procesora
 • absencia funkcie prítlak
 • nie je celkom all-in-one
 • v záťaži je veľmi hlučný

Informácie o produkte

Lenovo Yoga A940-27ICB

 • Kategória: Ostatné
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 635,7 mm
 • Výška: 475,3 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 227,7 mm
 • Hmotnosť: 14600 g
 • Farba: šedá
 • Orientačná cena: 2400 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Barbora Krištofová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk