RECENZIA: MSI Alpha 15 A3DDK - Historické spojenie

RECENZIA: MSI Alpha 15 A3DDK - Historické spojenie

 

Ak by ste mi dali jedno euro zakaždým, keď niekomu položím otázku o jeho preferenciách medzi klasickým desktopom a herným notebookom, mal by som momentálne dostatok peňazí na balík rúšok a kartón dezinfekčných prípravkov. Táto notoricky predvídateľná veta s otáznikom na konci totižto zaznieva z mojich úst vždy, keď sa zapnú kamery, ale tiež vždy, keď mám chuť podpichnúť nejaké technicky zdatnejšie osadenstvo diskutérov. Vo finále mi však viac než desaťročná prax recenzenta vytvára oveľa lepšiu štatistiku, ktorá navyše nie je založená na predsudkoch, keďže podľa mojich preferencií dokáže výkonný laptop za istých okolností prevalcovať akúkoľvek obrovskú krabicu zastrčenú do švédskej skladačky z drevotriesky. Razím totižto filozofiu, že radšej dať nohu dole z plynu a doraziť do cieľa, než ostať navždy na štartovacej čiare a predstierať, že som aj tak nikam nechcel ísť.

Taiwanská spoločnosť MSI, ktorá už aktuálne dosiahla Kristove roky, oslavuje svoje narodeniny skutočne štýlovým spôsobom. Pri tvorbe najnovšej série herného náradia si totižto nadelili darček v podobe kompletného spojenia ich značky s nemenej známou AMD. Táto zaujímavá fúzia so slnečnou Kaliforniou nesie v sebe isté čaro, vďaka čomu sa mi na stole ocitol horúci produkt MSI Alpha 15 v nie práve ohromujúcej konfigurácii, schopný na ten plyn pritlačiť možno o niečo menej, než by ste v jeho cenovej relácii boli schopní predvídať. Poďme však na vec pekne pozvoľna a začnime jednoduchým podaním ruky medzi procesorom Ryzen 7 a grafikou Radeon RX 5500M (4GB). V konfigurácii, ktorá mne osobne dorazila na recenziu, sa teda rozprávame o ekvivalente podobnom s Nvidia kartou GeForce GTX 1650, čo vo vás môže vzbudzovať isté obavy a pri dnešnom trende všeobecne už tak nadhodnotených prenosných herný mašiniek na to máte logicky plné právo. Ak by som sa totižto v súčasnosti takzvane chystal pustiť peňaženku na prechádzku a túžil po novom hernom notebooku v cenovej relácii nad tisíc eur, môj zrak by grafika tohto formátu asi nijako silne neupútala. Tak či onak, zase nejde o úplné vzduchoprázdno a ak nie ste zrovna nároční, dokáže vám tento kompaktný dráčik podpáliť všetky najnovšie hry na prijateľnom stupni nastavenia. Ono je vo výsledku zase všetko len o vašich preferenciách a nárokoch. To, čo jednému nestačí a chcel by viac, nech to stojí aj po čiernom trhu kolujúcu ľadvinu jeho práve spiaceho príbuzného, inému naplní požiadavky niekoľkonásobne.

Turbína jadrového reaktoru hučí snáď o niečo menej

Dajme teraz grafický výkon bokom a presuňme sa k môjmu obľúbenému posudku práce dizajnérov. Notebook, a to sa teraz nemusíme striktne skláňať len nad game sekciou, je vec, ktorá putuje po vašom boku a často ste s ňou videní na verejnosti. Ako keď sa s partnerkou vyberiete do spoločnosti a pochopiteľne očakávate, že sa vás ako pár bude snažiť reprezentovať a vyzerať jednoducho pôvabne a krásne. Na tento popud aj vo mne osobne drieme istá požiadavka, aby dizajnéri počas rysovania ideálnych mier a výberu vhodných materiálov pracovali s predstavou, že skladajú akýsi šperk s vysokým výkonom, ktorý to so svojím celkovým výzorom má schopnosť dotiahnuť ďalej než len na zamastený stôl v závodnej kuchyni. Posledné roky si však prestížne ceny v kategórii dizajnu po celom svete odnášala iná veľká značka z Taiwanu a MSI v tomto ohľade hralo akési druhé husličky. Trend minimalizmu spojeného s kovovým šasi a ostro brúsenými hranami nemôže v tomto smere evidentne prekonať žiadny pokus o futuristický koncept, v čom sa MSI neraz snažilo nájsť svoju cestu. Keď si teraz priložím lupu na ich najnovší výrobok a porovnám ho s o niečo staršou sériou, zase tak veľa sa toho nezmenilo, i keď na prvé pozretie vám musí do očí udrieť strieborná farba. Tá voči festivalu nekonečných odtieňov čiernej, ktoré MSI používa, ostatne ako aj zvyšok konkurencie v drvivej väčšine, pôsobí na moje prekvapenie naozaj sviežim dojmom a vytvára istý efekt progresu. Strieborná začína a končí vo forme akejsi plnky tohto stroja a po otvorení si tak máte možnosť položiť dlane na strieborný plát lemujúci klávesovú časť. Alpha je vlastne ako koláč zložený z niekoľkých vrstiev materiálu. Vyvážená porcia hliníku na vrchnej časti aj s krikľavým logom (toto sa naozaj nepodarilo) ústi do najviac namáhanej sekcie na odloženie rúk. Tá je rovnako kovová a končí pri spodnej hrane, ktorá je už však, ako aj zvyšok stroja, kompletne z plastu.

Ostanem ešte na moment v cukrárskej terminológii. Tento koláč je na pomery moderného herného notebooku na môj vkus až prehnane hrubý. Dvadsaťosem milimetrov je už poriadny kus piškótu, ktorý dokáže skryť snáď len proporčne veľká ruka, ktorá ho uchopí v zloženom stave. Takýto ústupok má ale svoje opodstatnenie a dôvodom je extra výkonný systém chladenia s označením Cooler Boost 3. Fakticky ide o dva silné ventilátory napojené na tri tepelné trubice, ktoré po stránke funkčnosti plnia svoj účel nadmieru slušne. Akonáhle si pustíte nejakú náročnejšiu hru, rozhostí sa okolo vás typický zvuk štartujúceho lietadla a bonusom je rozvírený prach, často doprevádzaný nechápavými pohľadmi spoluobčanov. Odporúčam vám na ňom spustiť hru v plnej kaviarni šepkajúcich ľudí a sledovať tie reakcie okolia. Neberte to samozrejme ako nejaké moje sťažovanie, súčasné technológie v prenosných herných zariadeniach iný variant ani neponúkajú, a tak sa musíme aj naďalej plahočiť svetom s vysávačom v rukách minimálne do doby, kedy genialita strojcov príde s niečím novým a unikátnym. Mimochodom reguláciu intenzity chladenia tu okrem automatiky obstaráva aj manuálne tlačidlo umiestnené tesne pod hranou obrazovky. Ním môžete ventilátor jednoducho vytočiť na maximum a schladiť si prípadne kolená zároveň s celým systémom.

Klávesnica od SteelSeries

Zbožňujem výrobky od hore uvedenej firmy. SteelSeries je v oblasti produkcie klávesníc jednou z najinovatívnejších značiek súčasnosti a preto rozhodnutie integrovať ich technológiu aj do nového notebooku MSI schvaľujem všetkými desiatimi. Užívateľ tak má k dispozícii ich komplexný softvér na úpravu profilov, čo začína od možnosti zmeniť RGB svetielko pod každým jedným tlačidlom a končí pri výbere nastavení pre jednotlivé videohry. Kto očakával skratku pre Windows klasicky na ľavej strane, bude asi trochu prekvapený, no vďaka SteelSeries enginu si môžete schému rozloženia funkčnosti tlačidiel aj tak rozmiestniť podľa svojich potrieb, takže nejde o žiadnu prekážku. Kvalita použitých materiálov je v tomto prípade, a na herné náradie, nastavená slušne, čo poznáte podľa jemne pogumovaného povrchu na všetkých klávesoch. Nejde ale logicky o nástroj na vytvorenie ruského románu, skôr ako občasné spestrenie dňa plného bežnej kancelárskej korešpondencie. Skutočnosť, že MSI si spoluprácu s dánskou hardvérovou manufaktúrou menom SteelSeries nesmierne váži, krásne podtrháva samostatné tlačidlo umiestnené mimo klávesnice, ktoré je vyhradené na rýchlu reguláciu RGB efektu.

Od klávesnice si teraz odskočme o pár milimetrov nižšie do slušne vetraného podpalubia, kde drieme šesťčlánková batéria s kapacitou 4730 mAh. Tá je schopná vám pri polovičnom jase poskytnúť hranie mimo elektrickej siete po dobu necelých piatich hodín, čo v tomto segmente môžeme označiť za slušný priemer. Po boku už spomínaného chladenia ostatne ide o ďalší technologický aspekt, ktorý bude v budúcnosti potrebovať značnú inováciu na základe nových vývojárskych nápadov. Pri scenári, kde si Alpha od MSI zapnete hlavne na bežné používanie, vám takto výkonná batéria poslúži pochopiteľne na dostatočne dlhú dobu.

Technológia AMD FreeSync je samozrejmosťou

Nastal čas zamestnať trocha aj oči. Dominanta tohto herného laptopu spočíva v rozmere 15,6 palca a IPS obrazovke so 144 Hz schopnej ponúknuť slušné pozorovacie uhly. Ide o klasický Full HD panel bez akýchkoľvek dotykových funkcií, ktoré podľa môjho názoru pri takto kompaktnej veľkosti ani nikto nepotrebuje. Takýto rozmet totiž v prvom rade vzbudzuje očakávanie, že výsledný obraz bude skutočne efektný a už na prvý pohľad krásne sýty. Tento aspekt dokáže Alpha s prehľadom naplniť a v kombinácii s matným povrchom navyše vo vonkajšom prostredí eliminovať aj nepriaznivé odlesky svetla. Pokiaľ by sme sa teraz mali uchýliť k nejakej kategorizácii a opäť sa vrátiť k tým osobným preferenciám z úvodu tohto testu, tak je to práve obrazovka MSI Alpha 15, ktorú považujem, aj po boku klávesnice, za to najlepšie na celom výrobku.

Záverom som si nechal stručné vymenovanie konektivity, ktorú dizajnéri klasicky rozhodili po stranách tejto mašinky. Počet USB 3.1 sa zastavil na čísle štyri, z čoho jeden ponúka koncovku C a zvyšok si musí vystačiť s tradičným A. Nesmierne ma potešila aj integrácia mini DisplayPortu doplneného o HDMI a vstup na ethernetový kábel (tu je zaujímavá skutočnosť, že veľká hrúbka prístroja umožnila dizajnérom zakomponovať tento vstup bez mechanického uzáveru, ktorý sa používa pri tenších prístrojoch). Keď už spomíname zaujímavosti, rovnako som bol jemne prekvapený z efektného osvetlenia USB vstupov, ktoré si v internom rozhraní notebooku môžete samozrejme prispôsobiť podľa seba, alebo dokonca úplne vypnúť. Na zozname sa potom nachádza séria očakávaných vstupov pre mikrofón a slúchadlá, ktoré nájdete na ľavej strane. Naopak na tej pravej sa okrem dvoch USB našlo miestečko pre čítačku SD kariet a rovnako tak pre zapojenie sieťového adaptéra. Kto by očakával nejaký tlak na bezpečnosť, či už vo forme snímača odtlačku prsta, alebo snáď priamo tváre prostredníctvom prítomnej webovej kamery (rozlíšenie 720p), bude asi sklamaný. A sklamanie príde aj pri dôkladnejšej analýze zvuku. MSI sa v PR opise tohto výrobku snaží navodiť nejaký dojem luxusnej interpretácie zvukových vĺn, ale vo výsledku sú reproduktory v Alpha 15 skôr tradične predimenzované a, na úkor všetkého ostatného, nastavené primárne na vysokú hlasitosť.

Prvý kompletný MSI lomeno AMD notebook tak dopadol vo výsledku priemerne. Na jednu stranu musím kvitovať efektný IPS panel, postačujúcu 16 GB RAM, ako aj skutočne funkčné chladenie, to všetko okorenené vysoko kvalitnou klávesnicou od SteelSeries. Na tej druhej si však pred kúpou treba dobre rozmyslieť, či vám nebude prekážať slabšie CPU, integrácia Radeon RX 5500M a prehnaná hrúbka stroja. Vynárajú sa nám tu teda opäť tie subjektívne preferencie každého hráča/užívateľa a možno aj nejaké sympatie voči AMD a jeho jedinému konkurentovi. Do negatív musím ja osobne sčasti priradiť aj celkový dizajn, ktorý síce spadá pod slušné vojenské štandardy MIL-STD 810G, ale do môjho vkusu sa tento výrobok príliš netrafil. Preferujem čisté linky, minimalizmus a prevažujúci pocit kovu. Túto poslednú vetu však berte hlavne ako ďalší dôkaz faktu, že každý jeden z nás, nech už recenzent či bežný konzument, sa vo finále nedokáže odosobniť a dá v prvom rade na vnútorné vibrácie a prvotné pocity než komplexné a často o ničom nevypovedajúce štatistiky.

Naše hodnotenie

Prenosný herný stroj nachádzajúci sa v dostupnej cenovej relácii, ktorý skalných milovníkov značiek MSI a AMD musí v mnohých smeroch potešiť. Jeho vnútornosti sú ale pod tlakom istých kompromisov.

Klady

 • IPS panel s 144 Hz
 • perfektná klávesnica SteelSeries
 • spoľahlivé chladenie
 • batéria

Zápory

 • slabšie CPU
 • hlučnosť
 • slabšia grafická karta

Informácie o produkte

MSI Alpha 15 A3DDK 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,7 mm
 • Výška: 248 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27,5 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk