RECENZIA: SteelSeries Apex 5 - Dobrá klávesnica s neprimeranou cenou

RECENZIA: SteelSeries Apex 5 - Dobrá klávesnica s neprimeranou cenou

 

Produktový rad Apex sa u nás predáva už nejaký ten piatok. Dvojica nových zástupcov, klávesnica Apex 3 a Apex 5, prichádza tento rad rozšíriť. V prípade Apex 3 ide o membránovú klávesnicu a v prípade Apex 5, ktorej sa bude venovať táto recenzia, ide o hybridné mechanické spínače. O spínačoch, ale aj o samotnej klávesnici sa viac dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Klávesnice sú zvyčajne roztriedené akoby na 2 kôpky – mechanické a membránové. V poslednej dobe vzniká akási tretia kôpka, ktorú tvoria hybridné spínače. Každý výrobca si predstavuje pod pojmom hybridný spínač niečo iné. V prípade Apex 5 a výrobcu Steelseries ide o upravené TTC Blue spínače, ktoré sú štandardne plne mechanické.

Tentokrát samotný spínač po stlačení vysunie plastový kolík, ktorý narazí na zaznamenávaciu platňu, veľmi podobnú tej z membránových klávesníc. Tento spôsob implementácie dáva používateľovi pocit mechanickej klávesnice a výrobcovi ušetrí náklady spojené s drahými, plne mechanickými spínačmi.

Prvé dojmy a balenie

Klávesnica Steelseries Apex 5 prichádza v žlto-bielej škatuli typickej pre produkty tejto značky. V balení nájdeme samotnú klávesnicu, podložku pod ruky a krátky manuál.

Po rozbalení klávesnice ma hneď oslovil vonkajší vzhľad produktu. Kostru zariadenia tvorí plastová spodná časť a vrchný tmavošedý kovový plát. Obe časti sú do seba pevne zaskrutkované relatívne veľkým množstvom skrutiek. Aj vďaka tomu klávesnica vďačí za pevnú konštrukciu. Ani pri vyvinutí veľkého tlaku sa základňa vôbec neprehýba ani nevydáva žiadne nežiadúce zvuky. Rozmery základne sú 442,8 x 139,2 x 40,5 mm a hmotnosť je 925 gramov.

Apex 5 má anglický layout kláves spolu s anglickými popismi. Nájdeme tu teda jednoriadkový enter a dlhý backspace. Na pravej strane je štandardne umiestnený numpad. Nad ním sídli OLED displej, regulátor hlasitosti a jeden univerzálny multimediálny spínač. Multimediálny spínač riadi posun pesničky dopredu, dozadu a pauzu.

Hlavným reklamným pútačom sú už spomínané hybridné spínače.

Hybridné spínače TTC Blue: Spájajú to najlepšie z oboch svetov

Celkovo má modifikovaný mechanický spínač TTC Blue kratšiu dráhu pohybu, pričom klik sa zaznamenáva približne v polovici dráhy. Záznam klávesy signalizuje, pre modré spínače charakteristický, klikavý zvuk spolu s haptickou odozvou. Spínače majú príjemný istý doklik. Písanie na klávesnici je pohodlné bez výraznejších neduhov hlavne vďaka ideálnej vzdialenosti medzi klávesmi a pribalenej podložky pod ruky. Každý zo spínačov má individuálne RGB podsvietenie.

Kombinácia mechanického spínača spolu so zaznamenávajúcou plochou z membránovej klávesnice je dobré, cenovo priaznivé riešenie. Pri tejto konkrétnej klávesnici som nezaznamenal žiaden input lag ani nekonzistenciu medzi jednotlivými spínačmi.

Okrem toho oceňujem výber fontu kláves. Je ľahko čitateľný a prepúšťa dosť veľa podsvietenia.

Prax úspešne kopíruje teóriu

Hráč sa však zvyčajne až tak veľmi nezameriava na teoretickú funkčnosť, pretože najdôležitejšou je pre neho prax. Ako sa teda hrá na klávesnici Apex 5? Rovnako dobre ako sa na nej píše. Bez problémov si užijete všetky svoje hry. Integrácia softvéru s niektorými hrami mení podsvietenie, na displeji zobrazuje počet životov, aktuálne kolo a počet zostávajúcich kôl v CS:GO, atď.

Výrobca však mohol z displeja nad numpadom vyťažiť omnoho viac. Mám na mysli partnerstvo s viacerými vývojármi a ich hrami, no predovšetkým napríklad zobrazovanie teplôt procesora a grafickej karty, aktuálny čas a dátum a mnoho ďalších. Sú to predsa len jednoducho realizovateľné myšlienky.

Herný režim okrem blokovania Windows tlačidla umožňuje použitie makier a prispôsobenie podsvietenia konkrétnej hry.

Softvér a profily: Dobré spracovanie

Steelseries Engine 3 je softvér združujúci nastavenia všetkých produktov výrobcu. Hneď po prvom pripojení klávesnice mi ponúkol firmvérovú aktualizáciu klávesnice, ktorá prebehla hladko a rýchlo.

Ponuka možností pre Apex 5 je rozdelená do troch sekcií – priradenie klávesov, podsvietenia a nastavenie OLED displeja.

V sekcii priradenia klávesov môže užívateľ premapovať všetky klávesy podľa svojho gusta. Po zvolení konkrétneho klávesu v ňom možno jednoducho vytvoriť makro. Makrá môžeme vytvárať buď nahrávaním, alebo priamo vpisovaním príkazov. Druhá možnosť poteší hráčov MMORPG hier, ktorí si budú môcť bindovať rotácie svojich kúziel. Makro editor ponúkne naozaj pokročilú správu makier v podobe úpravy postupnosti krokov, spolu s ich načasovaním.

Podsvietenie ponúka používateľovi bohaté možnosti prispôsobenia. Výrobca už vopred naprogramoval efekty podsvietenia ako prechod spektrom, prispôsobenie hudbe, efekt dýchania a mnoho ďalších. Klávesy reagujú na stlačenie zmenou podsvietenia.

Farby možno zadávať buď výberom z RGB spektra, alebo ručne vpisovaním hodnôt RGB.

Nemusíte sa však limitovať na prednastavené profily podsvietenia, ale môžete si definovať vlastné. Každé tlačidlo môže byť inej farby, a tak sú vaše možnosti prispôsobenia skutočne bohaté.

Všetky nastavenia softvéru možno ukladať do presetov, ktoré si ukladá klávesnica do pamäti. V prípade, že sa premiestnite na LAN párty, vezmete si všetky svoje nastavenia so sebou. Maximálny počet profilov je až päť.
OLED displej môže zobrazovať buď aktuálnu pesničku, ktorú prehrávate, spolu s menom jej autora, alebo GIF, poprípade statické logo.

Naše hodnotenie

Vzhľadom na iné klávesnice ocenené na 120 eur je ťažké pochopiť rozhodnutie výrobcu osadiť Apex 5 práve hybridnými mechanickými spínačmi, keď ostatní, taktiež renomovaní výrobcovia, predávajú už plne mechanické varianty ich produktov. Na druhej strane musím oceniť dobrú konštrukciu, ovládacie prvky a pribalenú podložku pod ruky. Softvér by si zaslúžil trocha viac pozornosti v oblasti integrovania viacerých aplikácií pre displej a podsvietenie a displej viac možností využitia, ktoré môže jednoducho priniesť prípadná softvérová aktualizácia.

Klady

 • konštrukcia
 • spínače
 • váha
 • podložka pod ruky
 • pamäť pre 5 profilov

Zápory

 • cena/výkon
 • nevyužitý potenciál displeja

Informácie o produkte

SteelSeries Apex 5 2020

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 442,8 mm
 • Výška: 139,2 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 40,5 mm
 • Hmotnosť: 925 g
 • Orientačná cena: 120 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: SteelSeries

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Cholevová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk