RECENZIA: MSI Prestige P100 - Pracovný desktop od MSI

RECENZIA: MSI Prestige P100 - Pracovný desktop od MSI

 

MSI predstavilo kompaktnú pracovnú desktop stanicu Prestige P100 o veľkosti Xboxu. Ponúka zaujímavé riešenia, ale aj pomerne vysokú cenu. Má vôbec takýto pracovný počítač zmysel, keď dnes ozaj nie je problém zložiť výkonný desktop a túto možnosť ponúkajú aj viaceré eshopy?

Balenie

Počítač prišiel zabalený vo veľkej škatuli, príslušenstvo je nabíjací kábel, jeden SATA kábel, ak by si používateľ chcel dokúpiť ďalší disk, uchytávacie skrutky a používateľský manuál.

Hardvérové parametre

Prestige P100 zatiaľ existuje vo dvoch vyhotoveniach – my sme mali možnosť testovať slabší variant. Ten je vybavený procesorom Intel 9700KF bez integrovanej grafickej karty, 32GB DDR4 2666MHz s časovaním CL19-19-19-43 @2T, základnou doskou MSI Z390, zvukovým čipom Realtek ALC892, grafickou kartou MSI GeForce GTX 1660 Super, a úložným priestorom v podobe M2 Samsung 1024GB a 1x HDD 2TB 5400 rpm. Zdroj je až 650W.
Ide teda o relatívne priemernú konfiguráciu. Pri CPU je škoda, že ide skôr o herný procesor len s ôsmimi jadrami a vláknami. Veľkosť RAM je dostatočná, frekvencia a najmä časovanie sú podpriemerné. Zamrzí slabší a starší zvukový čip, dnes je už štandardom ALC1220. Úložný priestor je fajn a grafická karta je na pracovné použitie viac ako dostatočná. Zamrzí aj absencia wifi modulu, do takto kompaktného PC by sa určite hodil – nie každý dnes využíva sieťový kábel.

Dizajn a spracovanie

MSI sa dizajn jednoznačne podaril. Pekne dizajnovo dierkované plechy z obidvoch strán napomáhajú chladeniu, na prednej strane nájdeme logo draka a pekný RGB pásik, ktorý je možné ďalej nastavovať v aplikácii MSI Mystic Light. Na hornej strane sa nachádza tlačidlo, ktoré slúži na zapnutie/vypnutie, na strane pri používateľovi sa nachádzajú 2 USB porty, porty na 3,5 mm jack a mikrofón, a USB-C port. Celkovo hodnotíme spracovanie ako kvalitné, všetko pekne lícuje a pôsobí kvalitným dojmom.

Dodávaný software

Na P100 bol predinštalovaný Windows 10 v edícii Home. MSI taktiež dodáva predinštalovaný softvér Creator Center. Ide o šikovnú „fíčurku“, ktorá umožňuje sledovanie teplôt jednotlivých komponentov, vyťaženie pamäte, diskov a siete, nastavenie RGB podsvietenia, zmenu DPI, výkonových režimov, a optimalizáciu na rôzne pracovné aplikácie. V tejto cenovej kategórii by nás potešili aj nejaké predinštalované profesionálne aplikácie, ako vo svojich počítačoch ponúka napríklad Apple. Výrazne by to zvýšilo pridanú hodnotu zariadenia.

Testy výkonu a teploty

Ako zobrazovacie zariadenie na testy slúžil monitor Dell S2716DG 27“ s rozlíšením 2560x1440 a 144GHz s technológiou Gsync. Hry sme testovali v rozlíšení 1080p.

Procesor pracuje v plnej záťaži všetkých 8 jadier približne na frekvenci 3,6 GHz – test Prime 95. V tomto extrémne náročnom teste teploty po polhodine vystúpili na 82 stupňov, hlučnosť však bola stále prijateľná.

Sklamali nás testy pamäťového systému, to sme však mohli tušiť už pri pohľade na vysoké latencie a nízke frekvencie. V aplikačnom výkone by to však nemal byť nejaký zasádný problém. V teste Cinebench R20 dosiahol procesor 490 bodov v single core teste, v multicore to bolo 3400 bodov, čo je menej ako napríklad lacný 6-jadrový procesor AMD Ryzen 3600, ktorý však má 12 vlákien. Dáva to teda tušiť, že v renderovaní a pracovnom použití je limitom frekvencia, ktorá je nastavená pomerne konzervatívne pri záťaži všetkých jadier, a len 8 jadier/vlákien procesora, ktorý je skôr vhodný do herných zostáv.

V prvom rade síce ide o pracovný nástroj, ale grafická karta je dostatočné výkonná aj na hranie hier, preto sme niektoré skúsili.

Testované tituly boli Shadow of Tomb Raider, kde zostava dosahovala priemerné hodnoty FPS 74. Druhou hrou bol Battlefield V, kde boli priemerné hodnoty FPS 97. Posledným kúskom bol Gears 5, kde priemerné FPS boli na hodnote 74. Počítač je teda bez problémov použiteľný aj na hranie hier vo Full HD rozlíšení v plnej kvalite.

Naše hodnotenie

MSI Prestige P100 v testovanej konfigurácii nesklamal, ale ani úplne nepotešil. Veľmi dobre hodnotíme prijateľnú hlučnosť, ktorá nie je vysoká ani pri extrémnej záťaži CPU a GPU súčasne. Teploty procesora neboli tiež nijak vysoké – maximum bolo 82 stupňov, čo je vzhľadom na kompaktnosť PC výborné. Čo sa teda týka dizajnu vnútorného usporiadania komponentov a chladenia, MSI urobilo kus dobrej práce. Výhrady však máme k hardvérovej konfigurácii. Použitý procesor je vhodný skôr na použitie do herných zostáv, do pracovnej by to chcelo možno niečo od konkurencie, ktorá má vhodnejšie procesory na takéto použitie a aj s menšou spotrebou – napríklad AMD Ryzen 3700X s 8 jadrami a 16 vláknami by v pracovnom prostredí určite urobil lepšiu prácu. Zamrzí aj slabší zvukový čip a slabšie pamäte RAM. V prémiovom PC, čo MSI nepochybne je, to skrátka očakávame. Cena, ktorá začína na 1800 eurách, je tiež pomerne vysoká vzhľadom na hardvérovú konfiguráciu, výhodou tejto koncepcie však je, že komponenty je možné upgradovať – grafickú kartu, pamäť RAM, pevné disky, či procesor napríklad na 9900K, čo ponúka aj vyšší model. Nejde teda o úplne uzavretý systém, čo môže byť pre niekoho plus.

Klady

 • kvalitné spracovanie
 • kompaktnosť
 • dobre vyriešené a tiché chladenie
 • grafická karta vhodná aj na hranie hier
 • možný upgrade komponentov do budúcna

Zápory

 • nevhodná hardvérová konfigurácia vzhľadom na pracovný nástroj – najmä procesor
 • slabšie moduly RAM – časovanie a frekvencia
 • slabší a starší zvukový čip
 • vyššia cena

Informácie o produkte

MSI Prestige P100

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Šírka: 132 mm
 • Výška: 372 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 404 mm
 • Hmotnosť: 7710 g
 • Orientačná cena: 1800 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Testy

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk