• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S24 - Celsius+? Plus, akože viac stupňov? S týmto chladičom definitívne nie
RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S24 - Celsius+? Plus, akože viac stupňov? S týmto chladičom definitívne nie

RECENZIA: Fractal Design Celsius+ S24 - Celsius+? Plus, akože viac stupňov? S týmto chladičom definitívne nie

 

Nie je to tak dávno, čo k nám zavítal už starší, no stále schopný chladič Fractal Design Celsius S24. Jeho recenziu som zakončil pozitívne, no možno trochu krypticky som hovoril o tom, ako sa v niektorých prípadoch oplatí počkať pred kúpou chladenia. Dôvodom mojich tajomných rád bol fakt, že už pri písaní recenzie na Celsius S24 som vedel o tom, že čoskoro príde jeho nástupca a že ho budeme aj v redakcii testovať. A teda poviem vám, bolo sa na čo tešiť!

Spoločnosť Fractal Design je známa svojím minimalistickým dizajnom a dlhé roky odolávala vlne RGB komponentov, no ako sa hovorí „pokrok nezastavíš“ a preto aj táto značka začala ponúkať svoje výrobky s farebnými svetielkami. Avšak možno preto, že vo Fractale tak dlho odolávali, alebo na RGB naskočili neskôr ako iní výrobcovia, boli na ich riešenia recenzenti aj fanúšikovia často prehnane kritickí. Mňa samozrejme nevynímajúc. Predsa len, skrinky ako Define R6 či Meshify S2, som si zamiloval práve pre ich jednoduchý, no moderný dizajn bez žiadnych hlúpostí snažiacich sa zachytiť pohľady každého okoloidúceho. S príchodom Define S2 Vision a Prisma ventilátorov som však pomaly začal meniť názor a hlavne po tom, ako sa začali objavovať AIO vodné chladiče iných značiek, ktoré boli schopné do krytu pumpy zakomponovať nekonečné zrkadlá, či dokona displeje, som dúfal a očakával, kedy s podobne premysleným riešením príde aj Fractal Design. Privítajme teda nový Celsius+ S24.

Obal a jeho obsah

Fractal Design sa stále drží jednoduchého balenia s minimalistickým dizajnom v kombinácii bielej a čiernej, s veľkým obrázkom samotnej pumpy a radiátora na prednej strane. Na obale nemôžu chýbať všetky základné informácie ako rozmery radiátora, či podporované procesory, no inak nad balením netreba strácať čas a je lepšie sa hneď vrhnúť do odhaľovania toho, čo v sebe ukrýva. Kombinácia radiátora, hadičiek a pumpy je bezpečne uložená v kolíske z recyklovaného kartónu. Okrem toho sa v balení nachádza manuál a brožúrka s právnymi informáciami, vrecká so skrutkami, zadný držiak pre matičné dosky s Intel procesormi a úchyt pre AMD procesory (vrátane AM4 socketu). A zabudnúť nemôžem ani n dvojicu 120 mm Prisma AL Series PWM ventilátorov disponujúcimi RGB podsvietením. Dostupná je však aj verzia „Dynamic“, v ktorej sa nachádzajú „bežné“ FD Dynamic X2 ventilátory v celo-čiernom prevedení, pokiaľ si na RGB až tak nepotrpíte.

Prvé dojmy a spracovanie

Po vybalení všetkých komponentov sa predo mnou objavilo všetko dôležité. Prisma ventilátory som si už mal možnosť odskúšať pri testovaní skrinky S2 Vision, no pri použití v skrinke (a na chladiči) sú dôležité iné parametre a preto som nevedel, čo presne očakávať. Celkové prevedenie chladiča je však hneď na prvý pohľad kvalitné a premyslené. Hadice sú mierne hrubšie oproti lacnejším riešeniam chladenia a hlavne sú aj opletené, radiátor s hrúbkou 30 mm ponúka husté rebrovanie, čo by pri použití kvalitných ventilátorov malo pomôcť s rýchlym odovzdávaním naakumulovaného tepla. Pumpa s hlavou chladenia je aj napriek zakomponovanému podsvieteniu stále nízka, vďaka čomu vizuálne zapadne do väčšiny zostáv a ukrýva aj malú vychytávku, ktorú som si pochvaľoval už na predošlej generácii Celsius chladičov. Takmer celá pumpa má matný čierny soft-touch povrch, samozrejme okrem úplne vrchnej časti ktorá je sklenená a poskytuje spomínané RGB podsvietenie. Celkovo je nový Celsius+ naozaj podarený produkt, od vizuálu, cez kvalitu prevedenia, až po vychytávky, ktoré spomeniem ďalej.

Vychytávky a (žiadny) softvér

Už pri pôvodnom Celsius chladiči som si vcelku pochvaľoval absenciu akéhokoľvek softvéru a káblikov, ktoré často kazia vzhľad aj tých najprémiovejších vodných chladení. Celsius+ pokračuje v trende ktorý nastavil jeho predchodca a preto je na hlave pumpy otočný krúžok, vďaka ktorému sa dá prepínať medzi dvomi módmi, v akých pumpa a ventilátory fungujú - AUTO(matické) a PWM (Pulse With Modulation). Pri prvej možnosti si pumpa a ventilátory držia jednoduchú krivku, kde sa otáčky postupne zvyšujú podľa teploty procesora a potrieb systému, zatiaľ čo pri PWM si držia konštantnejšie otáčky a stúpnu na maximum až keď je to naozaj nutné. Pri používaní to znamenalo, že pri AUTO režime a plnej záťaži si procesor držal trochu vyššie teploty, no chladenie bolo naozaj tiché, a pri PWM režime o pár stupňov klesli teploty, no vďaka tomu sa zdvihli aj decibely. Druhá vychytávka, vďaka ktorej bol manažment káblov už pri Celsius chladiči naozaj jednoduchý, je stále prítomný ovládač ventilátorov priamo na radiátore, ktorý je napájaný z pumpy. Tentokrát však ovládač ponúka aj ďalšie vylepšenie, ktorým je ARGB konektor pre Prisma ventilátory. Z pumpy totiž tentokrát nejde iba jeden káblik do 4 PIN kontektoru na napájanie pumpy a ventilátorov, ale dá sa do nej pripojiť aj ARGB konektor. Bez jeho pripojenia pumpa aj ventilátory stále fungujú skrz 4 PIN PWM konektor, hlava pumpy je podsvietená jednoduchou bielou farbou, čo nemusí vyhovovať každému. A pri nami testovanej verzii s dvojicou Prisma ventilátorov by bolo nezapojenie ARGB konektora takmer hriechom. Dva kábliky sú však stále takmer nič, plus sú čierne a opletené, takže ukryť ich je naozaj hračka.

Inštalácia

Majiteľov Intel procesorov už tradične poteší predinštalovaný úchyt na túto platformu, ktorý im ušetrí jeden krok, avšak ani majitelia počítačov poháňaných AMD procesormi nemusia vešať hlavy. Výmena úchytu je naozaj jednoduchá, keďže pumpa je založená na Asetek Gen 6 prevedení a nezaberie viac ako pár sekúnd. Systém inštalácie pri Intel procesoroch je podobný ako pri väčšine moderných AIO chladičov, kedy stačí na zadnú stranu matičnej dosky priložiť oporný úchyt, do ktorého sa spredu naskrutkujú štyri dištančné skrutky. Na tie sa následne nasadzuje hlava chladenia a zabezpečuje sa rozmernejšími matičkami, ktoré sa dajú dotiahnuť aj prstami. Pri AMD zostávách je však postup tentokrát mierne odlišný a používa základné úchyty, ktoré pumpu držia len na dvoch miestach, miesto použitia štvorice dierok na matičnej doske, takže sa človek posnaží trochu viac. Inštalácia radiátora a ventilátorov je však iba otázku výberu toho správneho miesta a natočenia v skrinke. Hadice vedúce od pumpy do radiátora sú dostatočne dlhé, takže nemali problém ani pri nainštalovaní do prednej časti testovacej skrinky Fractal Design S2 Vision.

Testovanie a namerané hodnoty

Celsius+ S24 Prisma bol otestovaný s procesorom Intel Core i5-9600K, ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 4,8 GHz a v oboch režimoch, AUTO aj PWM. V grafoch sa však uvádzajú iba výsledky pri AUTO nastavení. Teploty pod záťažou pri PWM režime dosahovali o 1-2° lepšie výsledky, no hlučnosť stúpla v priemere o 2 decibely. Teplota okolia sa pohybovala od 21° do 23° Celzia a vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách, či používaní profesionálnych programov. Podotknem ešte, že všetky chladiče boli testované s termálnou pastou dodanou priamo výrobcom, či už rovno aplikovanou na chladič, alebo v aplikátore pribalenom ku chladiču. Pri výmene pasty za kvalitnejšiu (ako napríklad Arctic MX-4, alebo Thermal Grizzly Kryonaut) je možné očakávať teploty nižšie v priemere o 2 až štyri stupne.

Naše hodnotenie

Dá sa spojiť striedmy dizajn s jednoduchosťou používania a efektným RGB podsvietením? A zároveň dosiahnuť pritom veľmi dobré výsledky pod záťažou? Nový Fractal Design Celsius+ S24 Prisma dokazuje, že áno. A pokiaľ aj nechcete RGB na každom komponente, je veľmi jednoduché pridať si do nákupného vozíka prevedenie Dynamic, namiesto Prisma, kde sa dá ušetriť pár eur. Chladiče nového Celsius+ radu by mali byť na Slovensku dostupné už čoskoro a z redakcie ich do nových zostáv môžeme z plného srdca len odporučiť.

Klady

 • stále obstojný výkon
 • kvalitné prevedenie
 • striedmy dizajn
 • tichá prevádzka
 • jednoduchý manažment káblov
 • 5ročná záruka od výrobcu
 • variant aj bez RGB ventilátorov

Zápory

 • horšie riešený úchyt na AM4 platforme
 • prémiová cena

Informácie o produkte

Fractal Design Celsius+ S24

 • Kategória: Chladenie
 • Šírka: 284 mm
 • Výška: 122 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 31 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Gigabyte Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i5-9600K
 • Pamäť: Kingston HyperX 3200 MHz 32 GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius+ S24
 • Pevný disk: WD SN750 1 TB
 • Grafická karta: AORUS RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design S2 Vision
Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk