RECENZIA: ADATA SE760 - Ultrarýchly externý SSD disk s USB 3.2

RECENZIA: ADATA SE760 - Ultrarýchly externý SSD disk s USB 3.2

 

V dnešnej dobe, keď dáta narástli do astronomicky veľkých objemov a keď je potrebné ich čo najrýchlejšie a najskladnejšie uchovávať a prepravovať, sa ponuka na trhu pamäťových médií rozrástla veľmi zaujímavo, a dnes už hádam ani neexistuje používateľ počítača, ktorý by nevlastnil nejaké externé pamäťové médium. V konkurenčnom boji sa bije mnoho známejších, ale aj menej známych výrobcov, medzi ktoré nepochybne patrí aj spoločnosť ADATA. Tá na trhu pôsobí od roku 2001 a väčšina IT používateľov už o nej určite počula. ADATA mala počas celého svojho pôsobenia vždy čo ponúknuť a nedávno predstavila ultrarýchly SSD disk SE760 s USB 3.2.

Obal a jeho obsah

Balenie disku je tvorené papierovou ozdobnou krabičkou s lesklým nádychom, ktorá popisuje základné vlastnosti produktu. Vnútri sa nachádza plastová vanička s externým diskom, produktovou dokumentáciou a dvomi káblikmi – USB C/USB C (22 cm) a USB C/USB A (23 cm). Musíme pochváliť ADATA za to, že mysleli aj na situácie, keď používateľ disku nemá k dispozícii port USB typu C, ale dáta z disku potrebuje, a k produktu teda pribalili oba kábliky. Obal produktu je na dobrej úrovni a balenie pôsobí pekne.

Prvé dojmy a spracovanie

ADATA SE760 pôsobí na prvý pohľad a prvé poťažkanie veľmi solídne. Kvôli jeho malým rozmerom vyzerá skôr ako poriadne veľký USB kľúč a nie ako externý disk. Telo je tvorené veľmi pekne opracovaným kovom, ktorý je veľmi príjemný na dotyk. Oba konce tela sú z pevného plastu, vypracovanie je opäť prvotriedne. Disk pôsobí minimalistickým dojmom, nenájdeme na ňom nič iné, len USB C port a LED diódu. Výrobca na obale udáva odolnosť voči nárazom, treba však podotknúť, že toto nie je disk určený na prežitie extrémneho zaobchádzania a nie je ani vodoodolný, preto odporúčame, aby ste boli štandardne opatrní.

Používanie

Pripojenie k počítaču je okamžité a bezproblémové. Architektúra 3D NAND, ktorou je tento disk vyrobený, je už osvedčenou klasickou metódou výroby diskov s ideálnym kompromisom medzi rýchlosťou, životnosťou a cenou. Rýchlosť disku sme niekoľkokrát otestovali benchmarkmi v softvéri Anvil´s Storage Utilities, AS SSD Benchmark, ATTO Disk Benchmark a CrystalDiskMark, a po dôkladnom otestovaní disku sme došli k záveru, že ADATA SE760 patrí medzi najrýchlejšie externé SSD disky na trhu. V grafe je zobrazené porovnanie rýchlostí zápisu a čítania tohto disku s inými, ktoré sme už testovali v našej redakcii. Disk sme testovali zapojený v troch rôznych portoch – USB C, USB A 3.1 a USB A 3.0 – pričom sme dospeli k výsledku, že rýchlostne je rozdiel medzi USB C a USB A 3.1 zanedbateľný, avšak pri USB A 3.0 výrazne klesá zápis a čítanie takmer na polovicu.

USB 3.0

USB 3.1

USB-C

Naše hodnotenie

ADATA SE760 je dokonalým spojením maximálne elegantného, mimoriadne výkonného a dostatočne veľkého úložného priestoru. V jeho prospech hrá aj pomer cena/výkon, vďaka čomu sa tento disk stáva veľmi zaujímavým riešením pre ľudí, ktorí potrebujú mať kvantum dát stále po ruke a potrpia si aj na prenosovú rýchlosť dát.

Klady

 • vynikajúca rýchlosť
 • veľmi pekné estetické prevedenie
 • v balení nájdeme kábel aj pre USB typu C, aj USB typu A
 • dobrý pomer cena/výkon

Zápory

 • výrobca neudáva, že by bol disk vodoodolný

Informácie o produkte

ADATA SE760

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 122,2 mm
 • Výška: 44 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 14 mm
 • Hmotnosť: 95 g
 • Orientačná cena: 180 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ADATA

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk