RECENZIA: Steelseries Apex 3 - Prekvapivo dobrá nemechanická klávesnica

RECENZIA: Steelseries Apex 3 - Prekvapivo dobrá nemechanická klávesnica

 

Prednedávnom sme priniesli recenziu na Steelseries Apex 5 z aktualizovanej série Apex. Okrem vyššieho modelu Apex 5 na náš trh prišiel aj model Apex 3. Ten poskytuje okrem spínačov Whisper Quiet, ako si ich výrobca pomenoval, aj IP32 vodotesnosť a 10-zónové RGB podsvietenie. Viac si však už povieme v tejto recenzii.

Je veľmi ťažké vytvoriť dobrú nemechanickú klávesnicu a obhájiť si jej cenu. Trh je predsa len preplnený rôznymi modelmi a potencionálny zákazník potrebuje nejaký impulz, prečo si vybrať niektorý konkrétny model. Steelseries začínajú pomaly ale isto výraznejšie rozširovať svoj produktový rad aj na nižšie cenové kategórie v snahe osloviť viac zákazníkov.

Prvé dojmy a balenie

Apex 3 prichádza v škatuli s grafikou, na akú sme od Steelseries zvyknutí. Na zadnej strane balenia výrobca vymenúva všetky prednosti tohto konkrétneho modelu. Vo vnútri nájdeme okrem samotnej klávesnice aj podložku pod ruky a manuály.

Klávesnica už pri vyberaní z balenia má „správnu“ váhu a nepôsobí ako hračka. Po pripojení podložky pod ruky nám už nič nebráni v jej používaní.

Vonkajšiu kostru tvoria dva kusy plastu, ktoré sú do seba pevne zaskrutkované. Rozmery klávesnice a váha sú 444,7 × 39,69 × 151,62 mm a 816 g.

Aj napriek celoplastovej konštrukcii a veľkému tlaku na základňu badať len jemné prehýbanie. Viac ma však teší, že klávesnica vôbec nevŕzga a pôsobí prémiovým dojmom. Apex 3 je certifikovaná podľa IP32, a teda vám náhodné poliatie vodou klávesnicu nezruinuje.

Z hľadiska rozloženia ide o klávesnicu s numerickým blokom a anglickým rozložením kláves, čo už tradične značí anglické popisy kláves spolu s jednoriadkovým enterom. Po prvom pripojení nás hneď uvíta dúhový efekt podsvietenia klávesnice, ktorý na každej lan-párty ukáže spoluhráčom, že nie ste obyčajný hráč.

Nezabudlo sa ani na ovládanie pomocou FN tlačidla spolu s vydareným ovládaním multimédií v podobe fyzického kolieska hlasitosti a taktiež aj tlačidla ovládajúceho prehrávanie hudby.

Whisper Quiet: Dokonalý názov pre spínače

Whisper Quiet, čo voľne preložené znamená „tiché ako šepot“, pomenúva nemechanický druh spínača, ktorý si Steelseries vytvorili. Ide o upravený membránový spínač. Tentokrát však nestláčame vršok spínača smerom nadol, keďže membrána je otočená hore nohami a stláčame akoby základňu s vrcholom smerom k zaznamenávajúcej doske. Tento princíp by teoreticky mohol zvýšiť prípadnú výdrž klávesnice, lebo nedochádza k tak výraznému namáhaniu membrány.

Teoretický rozbor bokom, pretože klávesnicu si nekupujeme pre jej teoretickú, ale praktickú funkčnosť. Klávesy majú ideálne dlhú dráhu pohybu s veľmi výrazným pretlačením pri registrácii tlačidla, ktoré je až na samom konci. Na výrazné pretlačenie som si musel chvíľu zvykať, je to predsa len iné oproti mechanickému spínaču MX Brown, na ktorý som bol doteraz navyknutý.

Na klávesnici sa dá písať všetkými desiatimi veľmi rýchlo aj vďaka dobrej vzájomnej vzdialenosti kláves. Podsvietenie je rovnomerné, popisy kláves sú dostatočne podsvietené a to umožňuje bezproblémové písanie aj v tme. Celkový komfort počas písania zlepšuje aj pribalená podložka pod ruky, ktorá má dobrý mäkčený povrch.

Keď som už načal to podsvietenie, tak Apex 3 ho má 10-zónové, osvetľuje klávesy zospodu, na rozdiel od per-key RGB, ktoré osvetľuje individuálne každý kláves. Nemusíte si nutne inštalovať softvér, klávesnica má niekoľko prednastavených profilov podsvietenia a s pomocou FN skratky nimi môžete cyklovať.

Softvér a profily

Ak sa rozhodnete softvér nainštalovať, nájdete v ňom premapovanie všetkých klávesov a taktiež aj makrá. Ako pri Apex 5, aj tu tvorba makier vo svojich možnostiach vôbec nezaostáva. Ba naopak, ponúka paletu možností či už od nahrávania, až po časovanie jednotlivých krokov. Takto vytvorené makrá možno následne priraďovať hociktorému klávesu, poprípade klávesom M1-M6, ktoré Steelseries vyčlenil primárne pre makrá (Insert, Home, Page UP/DOWN, End, Delete). Priraďovanie úloh klávesom nemusí zostať len pri makrách alebo alfanumerických znakoch. Môžete si priradiť aj spustenie aplikácií alebo klávesové skratky.

Nesmieme zabudnúť ani na ovládanie podsvietenia. Preddefinované 3 druhy podsvietenia, statické, dýchanie a prechod spektrom, sú pre svetelnú šou dostatočné, avšak ak by náhodou nepostačovali, môžete si zóny detailnejšie nakonfigurovať. Podsvietenie dokáže spolupracovať aj s hrami, napríklad v Counter Strike môžu klávesy F1-F12 signalizovať počet nábojov v zásobníku, poprípade vizualizovať počet životov.

Posledným nastavením je polling rate, ktorý je od výroby nastavený na 1000 Hz.

Naše hodnotenie

Steelseries Apex 3 vo mne zanechala len ten najlepší dojem. Ide o dobrú klávesnicu či už na hranie, alebo na písanie v kancelárii plnej ľudí citlivých hluk. Poskytne základné multimediálne funkcie spolu s pokročilým makro editorom. Navyše sa softvér snaží integrovať klávesnicu s populárnymi hernými titulmi, aj keď musím uznať, že by ich knižnica mohla byť početnejšia. Aj za cenu 50 eur ide o dobrú klávesnicu s deklarovanou životnosťou až 20 miliónov stlačení.

Klady

 • cena/výkon
 • konštrukcia
 • spínače
 • váha
 • podložka pod ruky
 • ochrana pred náhodným poliatím

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Steelseries Apex 3

 • Kategória: Klávesnice
 • Šírka: 444,7 mm
 • Výška: 39,69 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 151,62 mm
 • Hmotnosť: 816 g
 • Orientačná cena: 50 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Steelseries

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk