RECENZIA: ASUS TUF H5 - Crossplatformový drôtový headset s virtuálnym 7.1 zvukom

RECENZIA: ASUS TUF H5 - Crossplatformový drôtový headset s virtuálnym 7.1 zvukom

 

V modernej dobe, počas ktorej sa trh rozdelil na segmenty niekoľkých herných platforiem, nastal problém so vzájomne nekompatibilným hardvérom, preto dnes výrobcovia kladú dôraz na tzv. cross-platform kompatibilitu. ASUS pod svojou divíziou TUF gaming ponúka slúchadlá H5, ktoré podporujú všetky herné platformy. H5 je drôtový over-ear herný headset, s dvojicou mikrofónov ‒ odnímateľným a vstavaným, ktorý navyše ponúka zaujímavú funkciu, a to virtuálny priestorový zvuk 7.1.

Obal a jeho obsah

Obal je už tradične pekný, ako to býva pri značke ASUS. Krabica obsahuje popis základných informácií o produkte, a po odklopení viečka krabice používateľ nachádza samotné slúchadlá v papierovom držiaku, pod ktorým sa ďalej ukrýva všetko ostatné príslušenstvo ‒ produktová dokumentácia, odnímateľný mikrofón s nasadeným pop filtrom, redukcia USB 2.0 na 3,5 mm jack. Balenie vzbudzuje dobrý dojem, a obal bude pekným ozdobným prvkom na poličke vedľa ďalších TUF produktov.

Prvé dojmy a spracovanie

Prvé poťažkanie odhaľuje, že nejde o headset s najnižšou hmotnosťou, a svojimi 390 g vrátane kábla sa radí skôr k stredne ťažkým. Spracovanie je presne také, aké by zákazník očakával od produktu v tejto cenovej relácii ‒ dobré. Konštrukcia slúchadiel je prevažne z plastových materiálov, čelenka je však z odolnej nehrdzavejúcej ocele a pady z mäkkej syntetickej koženky. Odnímateľný mikrofón drží veľmi dobre svoju polohu, a to vďaka ramenu z ohybných kovových článkov, pričom pop filter na mikrofóne je vyrobený z lacnejších materiálov, avšak svoju úlohu plní dobre. Tesne pod ľavým slúchadlom sa nachádza plastový ovládač, ktorý reguluje hlasitosť, obsahuje funkciu „mute“, a je v ňom osadený samotný interný mikrofón. Kábel s dĺžkou 120 cm je ukončený 3,5 mm pozláteným jackom, no nie je odnímateľný.

Používanie

Už počas prvej pol hodiny testovania headsetu sme zostali nepríjemne prekvapení. Slúchadlá tlačia na vrch hlavy viac, ako sme zvyknutí, vzduchotesnosť ušníc veľmi obmedzuje, takmer až znemožňuje používanie s okuliarmi, a mierne nás sklamalo aj to, že pri istých pohyboch hlavy počas hrania hier sa z konštrukcie rámu slúchadiel ozývalo vŕzganie, a celkovo vytvárali mierny tlak na bok hlavy, hlavne v oblasti uší. Slúchadlá spolupracujú so softvérom ROG Armoury II, ktorý obsahuje ekvalizér, funkciu virtuálneho priestorového 7.1 zvuku, noise gate pre mikrofón, reverb (ozvenu) pre atmosféru ako z jaskyne a pod., a rôzne nastavenia používateľských presetov. Zvukovým prejavom sa pri zachovaní neutrálneho ekvalizéru, aj napriek použitiu špeciálnych ASUS Essence meničov, radia slúchadlá na vrchol priemeru. Znejú dosť neutrálne, po doladení ekvalizéru je však možné dosiahnuť celkom slušný výsledok. Nastavenie ekvalizéru záleží od počúvaného žánra, no tieto slúchadlá neboli vyvíjané špeciálne na počúvanie hudby, preto ich priemerný výkon berieme ako stále dobrý. Funkcia virtuálneho 7.1 priestorového zvuku funguje spoľahlivo a niektorí hráči ocenia obohatenie svojho herného zážitku práve zapnutím tejto funkcie, nie je však určená na používanie pri každej hre. Z našej skúsenosti vieme, že počas hrania MOBA hier a stratégii je príjemnejšie túto funkciu vypnúť, pri akčných hrách a strieľačkách však uznávame, že zážitok z hry bol vďaka tejto funkcii zaujímavejší. Výbornou správou je, že tieto slúchadlá sú certifikované Discordom, a ich používanie si nevyžaduje žiadne špeciálne nastavovanie. Komunikácia so spoluhráčmi cez Discord bola úplne zrozumiteľná, a nik sa nesťažoval na zlú kvalitu zvuku. Po niekoľkých hodinách sa však všetci spoluhráči zhodli na tom, že ma počuli o 5 % lepšie cez moje SteelSeries Arctis 3.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk