RECENZIA: Lamax X10.1 - Športová kamera za dostupnú cenu

RECENZIA: Lamax X10.1 - Športová kamera za dostupnú cenu

 

O tom, ako sa konzument pri kúpe spotrebnej elektroniky rozhoduje, si môžete myslieť čokoľvek. Faktom však ostáva, že cenová relácia je jedným z prvých troch argumentov pred finálnym verdiktom. V súvislosti so segmentom športových kamier sme už akosi zvyknutí na dve roviny. Tá prvá reprezentuje strop a nesie označenie GoPro. S ňou sa však, pochopiteľne, spája pre niekoho nesmierne vysoká cena. Tou druhou sú, naopak, lacné alternatívy z čínskych manufaktúr, ktoré prehadzujú šablóny výrobkov tak rýchlo, že jeden deň produkujú kefu na záchody a druhý tlačia neoriginálne nárazníky pre Teslu. Je preto logické, že lacnejšia športová kamera – výrobok určený primárne do extrémnych podmienok, často zlyhá skôr, než si niekde v Alpách stihnete zlámať členok na dve časti. Našťastie, dieru medzi cenovým stropom a dnom, ako to rád nazývam, sa pomaly ale isto snaží zaplniť nejedna zaujímavá alternatíva a od Českej značky Lamax sa mi nedávno do rúk dostala ich kamera s označením X10.1. Tá reprezentuje prémiovú kvalitu za prijateľnú sumu, a práve na ňu sa dnes spoločne pozrieme.

Začnime rovno bohatým príslušenstvom, na ktorom spomínaný Lamax stavia svoju obchodnú politiku, zvlášť pri produktoch tohto druhu. Kamera určená do snehu, vody alebo dažďa sa nezaobíde bez poctivého hermeticky uzatvoreného puzdra a série redukcií na uchytenie. Presne toto vás za sumu cca 180 eur v pekne spracovanom prebale čaká, plus zopár vecí navyše. Samotné vodotesné puzdro je schopné odolať tlaku pod vodou až do hĺbky 40 metrov, a zároveň, samozrejme, poslúži aj v mrazivom a daždivom počasí. Druhou zásadnou pridanou hodnotou je dvojica batérií, ktoré vám zabezpečia dostatok energie na „zmrzačenie“, či už zaznamenávate vlastné vyčíňanie, alebo natáčate opitých kamarátov naokolo. Jeden mini akumulátor poskytuje 90 minút energie za predpokladu, že nakrúcate vo Full HD rozlíšení. Keďže však Lamax X10.1 dokáže zaznamenať video aj v 4K kvalite, výdrž batérie v tomto prípade klesne o takmer trištvrte hodiny na jednu batériu. Stále však ide o štedrú časovú os, počas ktorej stihnete vytvoriť kvalitné dovolenkové zábery aj s odvozom do nemocnice. Pokiaľ ide o balenie, je nutné ešte spomenúť náramok na ruku s tromi tlačidlami, ktorými môžete ovládať kameru aj vtedy, keď je pripnutá na nedosiahnuteľnom mieste.

Súčasťou balenia je aj pevné plastové puzdro

Pomaly sa môžeme v krátkosti presunúť k hodnoteniu dizajnu. Nech už hovoríme o akejkoľvek inej značke, v tejto oblasti nemá Lamax čím vytŕčať z davu. Ak to trocha nadnesiem, tak X10.1 je ako krabička zápaliek, ktorú skryjete do dlane. Na pogumovanom povrchu sa nachádza štvorica tlačidiel, ako aj celkom nechránené vstupy pre pamäťovú SD kartu (maximálna prístupnosť dát len do 64 GB), USB a Mini HDMI. Pozornosť by sme však mali zamerať na zadnú stranu, ktorá je striktne vyhradená pre dvojpalcový bezdotykový LCD displej. Pri ňom sa musím zastaviť, keďže skutočne ide o najvýraznejšie negatívum tohto produktu. Obrazovka je nesmierne nízkej kvality a pozorovací uhol je taký mizerný, až máte občas pocit, že ani pri sledovaní v ideálnom uhle displej nezvládne poskytnúť jasný prehľad o svojom rozhraní. Aby som však túto negatívnu časť trocha zjemnil, musím spomenúť, že k dispozícii je špeciálna aplikácia priamo od spoločnosti Lamax, ktorá dokáže kameru spárovať s vašim telefónom a všetky nastavenia, ako aj záznamy, môžete sledovať priamo cez telefón. Asi vás nijako nešokujem informáciou, že nahrávanie beží primárne pod sériou kodekov H.264 a H.265, ale ak máte chuť siahnuť po MP4 formáte alebo radi fotografujete, k dispozícii máte 12MPX rozlíšenie s JPG súborom. Apropo, vyššie uvedené videá vo formáte 4K dokáže kamera dostať na hranicu 30 snímok za sekundu, a pri Full HD sa s ňou môžete priblížiť k príjemným 120 FPS.

Ako som vyššie spomínal, že cena je argument, ktorý zásadne pôsobí na finálne rozhodnutie bežného spotrebiteľa, tak ďalším dôvodom, prečo vytiahnuť peňaženku, je, dozaista, kvalita zachyteného záznamu. Lamax X10.1 sa síce snaží dotiahnuť na oveľa drahšiu konkurenciu, ale darí sa jej to len okrajovo. Všetko záleží na tom, v akom prostredí videá zaznamenávate. Za pekného slnečného počasia, keď kameru máte, ideálne, na nadpriemerne kvalitnom gimbále, sa vaše diela budú môcť vyrovnať rodine GoPro (nezabudnite však vypnúť automatický stabilitu). Pri 4K však musíte počítať s trhaním obrazu a akonáhle sa zdroj svetla rapídne zníži, nastúpi tradičný šum a vaša namrzená tvár. Prístroj dokonca dokáže zaznamenávať aj zvuk, ktorého kvalita, prekvapivo, nie je vôbec na zahodenie. X10.1 je jednoducho produkt patriaci do stredného prúdu a napriek všetkému, čo ponúka už pri samotnom rozbalení, sa pred jeho výberom sami seba spýtajte, do akej miery ste ochotní v oblasti kvality záznamu pristúpiť na zopár kompromisov.

Poteší možnosť zapnutia HDR

Keďže som v tomto teste mal v rukách výrobok českej spoločnosti, je asi samozrejmé, že Lamax ponúka lokalizované rozhranie, ako aj podrobný návod na obsluhu. Pomocou Wi-Fi a Bluetooth môžete X10.1 spárovať s ďalším zariadením, a objaviť tak kopu nastavení, ako aj niekoľko efektných režimov nahrávania (Time-Lapse, Slow-motion). To všetko účelovo zabalené v pevnom a prenosom kufríku, ktorý vám môže pokojne padnúť do snehu a piesku bez toho, aby ste sa báli poškodenia.

Naše hodnotenie

Stredná trieda akčných kamier v súčasnosti ponúka slušný výber a práve Lamax X10.1 si aj napriek niekoľkým prekážkam zaslúži byť jeho súčasťou.

Klady

  • bohaté príslušenstvo
  • dizajn
  • prepojenie pomocou aplikácie
  • možnosť zachytávať zvuk

Zápory

  • nekvalitný displej
  • nekonzistentná kvalita záznamu

Informácie o produkte

Lamax X10.1

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 180 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Dominika Hrubošová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk