RECENZIA: Lenovo YOGA C740 - Business trieda s novogeneračným procesorom

RECENZIA: Lenovo YOGA C740 - Business trieda s novogeneračným procesorom

 

Tenké telo, nízka hmotnosť a dlhá výdrž batérie – takto by som charakterizoval business segment prenosných počítačov. Nový model Lenovo C740 zaškrtáva presne tieto políčka a navyše ich pár pridáva. Ide napríklad o tenké celokovové telo a WiFi 6. Presne o týchto vlastnostiach a celkovom dojme z novinky od Lenova s procesorom Intel Core i7 10. generácie a mnohom ďalšom sa dočítate v tejto recenzii.

Prvé dojmy a balenie

Balenie tvorí kartónová škatuľa s jednoduchou grafikou. Vo vnútri nájdeme okrem samotného zariadenia aj pero s držiakom, manuály a samozrejme aj nabíjačku.

Ochranné materiály v balení sú pevné a rozhodne ochránia zariadenia počas transportu. Po vybalení ma hneď upútalo zaujímavé farebné prevedenie. Lenovo ho označuje ako „Mica“ a je to akási alternatíva medzi zlatou a striebornou.

Vonkajšie rozmery tela sú 357,8 × 18,25 × 235,35 mm a váha je 1,9 kg. Nejde však len o obyčajný notebook, ale o 2v1. Displej môžeme preklopiť, klávesnica sa deaktivuje, a C740 môžeme s pomocou stylusu využiť ako tablet. Škoda, že notebook nejde otvoriť jedným prstom.

Telo zariadenia je príjemné na dotyk, celohliníkové a prekvapivo nejde až o taký magnet na odtlačky. Ani pri väčšom tlaku sa zariadenie výraznejšie neprehýba. Občas možno počuť trochu škrípavý zvuk vychádzajúci z oblasti ľavého pántu pri preklápaní do tabletu.

Konektorová výbava je celkom jednoduchá – štvorica USB 3.1 portov z toho dva typu C (jeden umožňuje nabíjanie a druhy prenos obrazu DisplayPortom) a dva typu A, a kombinovaný jack pre slúchadlá a mikrofón. Žiaden Thunderbolt sa do modelu C740 neprebojoval, čo je obrovská škoda.

Ak by ste sa chceli dostať do útrob zariadenia pre prípadný upgrade, budete sklamaní. Jediné dva reálne vymeniteľné komponenty sú batéria (ak ju teda budete schopní zakúpiť) a SSD disk. Pamäť je napevno prispájkovaná k základnej doske, preto musíte zvážiť 16 GB variant už počas kúpy.

Ako už dotykové pero v balení napovedá, Lenovo zvolilo pre tento model dotykový IPS panel s rozlíšením 1920 × 1080 a podporou HDR. Keďže ide o pracovný notebook a jeho prenášanie sa očakáva, tak hodnota maximálneho jasu je síce dostačujúca, no viem si predstaviť, že mohla byť vyššia. Na použitie na priamom slnku nie príliš dostačuje. Panel disponuje priemernými farbami s výbornými pozorovacími uhlami. Aktívne pero v balení je ďalším plusom. Obsahuje aj dve bočné tlačidlá, ktoré sú pre každú aplikáciu rôzne. Počas kreslenia mi vyhovovalo, že jedno z tlačidiel bola guma, čo rozhodne ušetrilo čas. Odpor pera by som prirovnal k tomu reálnemu, nehovoriac o veľmi podobnej ergonómii. Pero síce nemožno magneticky uložiť na tele zariadenia, avšak výrobca pribalil plastový držiak, ktorý sa pripája do USB na pravej strane. Webkamera sa nachádza na svojom štandardnom mieste. Má prekvapivo dobrý obraz a aj zvuk. Ešte spomeniem, že k dispozícii je aj variant s lepším displejom a maximálnym jasom až 500 nitov.

Pod displejom nájdeme čítačku odtlačkov prstov, touchpad a klávesnicu. Začnem klávesnicou. Hneď sprvu spomeniem, že nepatrí medzi špičky, skôr k priemeru. Klávesnica nemá žiadne bočné rámiky, rozkladá sa skoro od ľavého okraja základne k pravému. Klávesy sú od seba ideálne rozmiestnené so slabšou hmatovou odozvou a mäkšími klávesmi. Oceňujem naozaj dôkladné a silné podsvietenie klávesov, hlavne na druhom stupni intenzity. Nechýba ani numerická časť.

Pod klávesnicou sídli čítačka odtlačkov prstov. Tá registruje odtlačky bleskurýchle a počas testovania sa nepomýlila ani raz.

Touchpad má veľmi príjemný lesklý povrch, ideálnu veľkosť a podporuje štandardné gestá. Pohyby registruje presne a dvojica tlačidiel má veľmi presný stisk, a čo je najdôležitejšie, počas ich používania kurzor nelieta po obrazovke.

Dvojica reproduktorov podáva dobrý zvukový výstup s vyladenými stredmi a výškami a jemným náznakom basov. Maximálna hlasitosť postačuje pre ozvučenie menšej izby.

Výkon a softvér

Pod kapotou našej konfigurácie 81TD000LCK nájdeme procesor Intel Core i7-10510U. Ide o nový mobilný procesor s TDP len 15 W. Disponuje 4 jadrami a HyperThreadingom, teda 8 vláknami. Základný takt je 1,80 GHz s maximálnym taktom 4,90 GHz v turbe. K dispozícii sú aj modely s procesormi Core i5-10210U a Core i5-10510U. Jediný grafický adaptér je ten integrovaný v procesore.

Ako som spomenul v úvode, výber veľkosti operačnej pamäte je potrebné si rozmyslieť už počas kúpy zariadenia, keďže je prispájkovaná k základnej doske. Náš testovaný model dostal 16 GB RAM a 1 TB NVMe SSD pre dáta.

C740 prichádza s predinštalovaným Windows 10 Home a jeho spustenie trvá menej ako 10 sekúnd. Prítomnosť McAfee antivírusu je už akousi nutnou podmienkou. Prehliadanie webu je svižné, rovnako aj práca v kancelárskych aplikáciách. Počas používania má C740 zapnutý režim „inteligentného chladenia“, čo je v preklade teplotný limit procesora do cca 80 °C, pričom sa procesor „podtaktuváva“, aby bolo túto teplotu možné udržať. Všetky syntetické testy sme robili s vypnutým „inteligentným chladením“. Či s ním alebo bez neho, ventilátory boli relatívne tiché a bolo ich výraznejšie počuť len pri úplnom zaťažení procesora. Procesor si bez spomínanej reštrikcie dokázal udržať takt 2,90 – 3,10 GHz pri polhodinovom cyklovaní Cinebench testu.

Batéria

Batéria s kapacitou 60 Wh v kombinácii s nízko-odberovým procesorom dokáže podať celkom dobrý výkon. Testovali sme vybitie zariadenia zo 100 % na 0 % počas sledovania videa so stredným jasom. Notebook dokázal vydržať niečo vyše 8 hodín. Následné nabitie z 0 % na 95 % trvalo 1 hodinu a 28 minút s využitím pribalenej USB-C nabíjačky.

Naše hodnotenie

Lenovo C740 by som zaradil do business triedy rovnako ako HP X360 alebo ThinkPad radu L. Okrem slabšieho displeja mi chýba väčšia sloboda pri výbere konfigurácie a možnosti upgradu. Z hľadiska konektorovej výbavy by bolo dobré vyviesť aspoň jeden HDMI port, aby ste si nemuseli naozaj na všetko nosiť redukcie. Na druhej strane treba vyzdvihnúť plusy v podobe stylusu, svižného systému a dobrej výdrže batérie. Túto konfiguráciu však onedlho Lenovo stiahne z trhu a nahradí ju nový variant s lepším displejom.

Klady

 • aktívne pero v balení
 • výdrž batérie
 • svižné prehliadanie webu
 • nízka váha
 • pozorovacie uhly displeja
 • reproduktory
 • WiFi 6

Zápory

 • absencia Thunderbolt 3
 • obmedzený výber konfigurácií

Informácie o produkte

Lenovo YOGA C740

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 357,8 mm
 • Výška: 235,35 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 18,25 mm
 • Hmotnosť: 1900 g
 • Farba: strieborná
 • Orientačná cena: 1049 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Ivana Macková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk