RECENZIA: Fractal Design Define 7 Compact Solid Black - Keď na obra použijete zmenšovací lúč

RECENZIA: Fractal Design Define 7 Compact Solid Black - Keď na obra použijete zmenšovací lúč

 

Čo sa stane, ak vezmete jedného z obrov na poli počítačových skriniek a jeho nákresy necháte prejsť kopírkou s nastavením veľkosti na 85%? Má na trhu miesto veľký čierny monolit, ktorý vlastne už nie je taký veľký? A prečo sa toľko pýtam už v úvode recenzie, keď musí byť všetkým ľuďom jasné, že odpovede na tieto otázky a viac sa nachádzajú v riadkoch nižšie? Najnovšia skrinka od spoločnosti Fractal Design u nás pristála ešte pred koncom informačného embarga, preto vám teraz prinášame úplne najčerstvejšie dojmy z jej testovania.

Spoločnosť Fractal Design v takmer každej recenzii predstavujem ako švédskeho výrobcu, ktorý spája funkčnosť s nenápadnosťou a jednoduchosť používania s kvalitnými materiálmi. Bol by som naozaj prekvapený, keby sa nová skrinka Define 7 Compact od tohto receptu odklonila, hlavne keďže nejde o nový modelový rad, ale iba o snahu ponúknuť vzhľad a funkcionalitu skriniek Define 7 v menšom balení. Počas testovania ma však aj takto neprekvapivá skrinka dokázala prekvapiť. A to ako v dobrom, tak aj v mierne horšom.

Obal a jeho obsah

Tradične nenápadná kartónová krabica, v ktorej sú dodávané asi všetky Fractal Design výrobky, dorazila už tradične v poriadku a bez ujmy, hoci v kuriérskej spoločnosti majú asi problém s rozlišovaním šípok ukazujúcich, ktorým smerom má byť produkt prepravovaný. Napriek preprave v austrálskom štýle však skrinke nič nebolo, takže hor sa na popis zovňajšku. Výzor skrinky na prednej strane, možnosti upravenia podľa svojich predstáv na zadnej, bližšie špecifikácie vpredu a na bokoch – presne ako som očakával. Vnútri (aspoň na meno Define 7) menšej škatule je už samotná skrinka, ktorá je chránená z čelných strán tvrdším polystyrénom a kartónovou krabičkou s príslušenstvom. Tentokrát k nám zavítal model v „solid black“ prevedení, čo znamená nepriehľadné plechové bočnice, čiže som nemal obavy o krehkosť tvrdeného skla pri preprave. V krabičke s príslušenstvom sa pri Define 7 Compact nachádzajú nielen skrutky na pripevnenie matičnej dosky, zdroja, harddiskov a ďalšieho príslušenstva, ale aj perforovaná verzia vrchného panelu, ktorým je možné vymeniť plný kryt v prípade inštalácie ventilátorov, či radiátora do vrchnej časti skrinky.

Prvé dojmy a spracovanie

Pri vybaľovaní modelov Define R6, S2 a 7 od Fractal Design sa novým majiteľom naskytá pohľad na masívny monolit, ktorého rozmery prezrádzajú, že nejde o žiaden lacný, alebo nebodaj nekvalitný špás pre ľudí plánujúcich používať slabšie procesory a iba jednu grafickú kartu. Pri vytiahnutí Define 7 Compact z obalu som tento pocit zažil tiež, avšak oveľa slabší, čo je možno preto, že som si pri rade Define skriniek na masívne rozmery jednoducho zvykol. Pocit kvality, lícujúce panely, a nenápadný, no moderný dizajn sú však stále prítomné v plnom nasadení. A keďže ide o skrinku bez temperovaného skla, takmer všetky panely sú zvnútra pokryté materiálom tlmiacim hluk a filtre sa nachádzajú na všetkých možných prívodoch vzduchu.

Vizuál

Fractal Design je značka, ktorá sa na poli skriniek vždy držala striedmejšieho a neokázalého dizajnu. Zo všetkých modelov, ktoré sú v ponuke tejto spoločnosti, je len malé percento v inej farbe ako čiernej či bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra. Define 7 Compact bude tentokrát dostupný len v čisto čiernom prevedení s jediným rozdiel medzi trojicou modelov v podobe ľavej bočnice. Tu bude na výber plná plechová bočnica, priehľadná sklenená, alebo zatemnená sklenená.

Rozvrhnutie a absencia vychytávok

Define 7 Compact už nie je možné považovať za full-tower skrinku, ale radí sa skôr medzi midi-tower kúsky. To znamená stále podporu plnohodnotných ATX matičných dosiek a (až na extrémy) aj tých najdlhších grafických kariet. Podpora vodného chladenia je tiež stále veľmi dobrá, keďže v prednej časti sa zmestí až 360/280mm radiátor a vo vrchnej 240mm. Najväčšie škrty oproti bežným Define skrinkám Compact „utrpel” v pozíciách pre disky. Nemyslím si však, že by väčšine používateľov nestačili dve 3,5” pozície priamo z výroby a potenciálne ďalšie dve po dokúpení doplnku v spojení so štyrmi pozíciami na 2,5” disky. Na svojom mieste stále je krytý tunel ukrývajúci zdroj a väčšinu káblov, modulárne riešenie pravej strany skrinky, a taktiež jednoduché možnosti manažmentu káblov na zadnej strane. Mierne ma zamrzelo, že oproti svojim väčším bratom je skrinka z výroby dodávaná iba s jedným 140mm ventilátorom, ktorý je umiestnený v prednej časti, a jedným 120mm vzadu. Kto by si túto skrinku kupoval na použitie so vzdušným chladením, určite urobí dobre, ak si priobjedná aspoň jeden 140mm ventilátor navyše. Druhá vec, čo mi pri Define 7 Compact chýbala, je zabudovaný ovládač ventilátorov, na ktorý som si pri testovaní iných Define skriniek veľmi rýchlo navykol. Možnosť zapojiť 6 alebo až 9 ventilátorov, ktoré sú následne rovnako ovládané jediným PWM konektorom pripojeným na matičnú dosku, je pre používateľov veľmi priateľská. Absencia tohto ovládača spolu s iba dvojicou ventilátorov vo mne zanechala mierny pocit snahy ušetriť. Čo, samozrejme, nie je zlé, ak sa toto šetrenie prejaví aj vo výslednej cene produktu, čím pri Define 7 Compact nie som úplne presvedčený.

Možnosti chladenia a testovanie

Rovnako ako pri iných modelov, odhliadnuc od menších nedostatkov som sa pozrel aj na celkové možnosti a skrinku vystavil aj testom. Define 7 Compact je po stránke podpory chladičov stále na popredných priečkach, no očakával som, že mierne horšie predné riešenie prívodu vzduchu (najmä pri použití jediného 140mm) sa odrazí aj na výsledkoch. Som aspoň rád, že predný filter už nie je tak blízko ventilátorom a nemal by mať na ich schopnosť ťahať a tlačiť vzduch až taký dopad.

Skrinku som osadil konfiguráciou i5-9600K, 32GB RAM a RTX 2080 v základných nastaveniach, pričom chladenie skrinky ostalo presne tak, ako bolo dodané z výroby. O chladenie procesoru sa staralo vzdušné chladenie Arctic Freezer 34 eSports DUO, aby prietok vzduchu nebol ovplyvnený ventilátormi na radiátore vodného chladenia. V tejto konfigurácii sa teploty komponentov bez záťaže a pri otvorenej skrinke pohybovali len pár stupňov (2-3°C) nad teplotou miestnosti. Pod záťažou stúpli teploty procesora na 63°C a grafickej karty na 71°C. Po zatvorení skrinky sa teploty bez záťaže zmenili len minimálne, no po spustení 30-minútového stress testu sa procesor a grafická karta nakoniec ustálili na 69°C a 81°C. To presne ukazuje, ako je dôležitý dobrý tok vzduchu. Preto budem aj naďalej odporúčať buď dokúpenie 140mm do prednej časti, alebo použitie 240/280/360mm radiátora s ventilátormi ako intake. Celkovo je však skrinka pri správnom počte ventilátorov naozaj schopná a hlavne aj tichá.

Naše hodnotenie

Skrinka Define 7 Compact udržuje pri živote meno radu Define a celkovo mu nerobí hanbu. Avšak pri spoločnosti Fractal Design si už mohli jej fanúšikovia navyknúť na určitú úroveň vybavenia a bonusov, ktoré vyvažujú striedmejší výzor aj pri vyšších cenovkách. Define 7 Compact, nanešťastie, v ničom nevyniká, a to je problém, keďže trh s midi-tower skrinkami je oveľa krutejší ako pri full-tower modeloch. Compact jednoducho nie je dostatočne výzorovo výstredná, nie je plná vychytávok a ani neponúka tú najlepšiu cenu. Takže pokiaľ naozaj nutne nepotrebujete výzor Define 7 skrinky, len v menších rozmeroch, existuje rad alternatív, ktoré poslúžia rovnako a za polovičnú cenu.

Klady

 • striedmy dizajn
 • inteligentné rozloženie a jednoduchá prispôsobiteľnosť
 • kvalitné prevedenie
 • dobre riešené odhlučnenie a filtre prachu

Zápory

 • vyššia cena
 • horší prietok vzduchu pri zatvorenom prednom paneli
 • je dodávaná len s dvoma ventilátormi
 • absencia ovládača ventilátorov

Informácie o produkte

Fractal Design Define 7 Compact Solid Black

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 210 mm
 • Výška: 474 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 427 mm
 • Hmotnosť: 8610 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 110 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i5-9600K
 • Pamäť: ADATA XPG Spectrix D41 3200 MHz 32GB
 • Chladenie procesora: Arctic Freezer 34 eSports DUO
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: AORUS GeForce RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design Define 7 Compact
 • Skrinka: Fractal Design ION+ 760P
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk