RECENZIA: Creative Sound BlasterX Pro Gaming AE-5 Plus - Návrat zvukových kariet do PC?

RECENZIA: Creative Sound BlasterX Pro Gaming AE-5 Plus - Návrat zvukových kariet do PC?

 

Spoločnosť Creative Labs je známym špecialistom na zvukové karty. Málokto vie, že prvé z nich predstavili už v roku 1987. Posledné roky sa už však z PC takmer vytratili, keďže ich nahrádzajú integrované čipy na základných doskách, ktoré dosahujú pomerne vysokú kvalitu. Creative sa to snaží zmeniť a na trh uviedlo zvukovú kartu určenú najmä profesionálnym hráčom.

Balenie

Zvuková karta prišla v malej škatuli, na ktorej sa nachádza pár upozornení, že nejde o obyčajné zariadenie, keďže výrobca sa chváli oceneniami za špičkový produkt. V balení na prvý pohľad nič výnimočné nenájdete – je tam iba štandardný používateľský manuál a kartička Creative. Ak sa však pozriete pozornejšie, uvidíte tam aj RGB pásik Creative spolu s konektorom. Za to palec hore!

Technické špecifikácie

Pozrime sa najskôr na technické špecifikácie. Prémiovú zvukovú kvalitu 384 kHz / 32-bit obstaráva digitálno-analógový prevodník, samozrejmosťou je aj podpora 3D priestorového zvuku alebo čistého zvukového prenosu pri komunikácii mikrofónom vďaka technológii Crystal Voice. Zvuková karta sa pripája do PCIe slotu, dynamický rozsah je až 122 dB. Štandardom je aj podpora 5.1 a 7.1 priestorového zvuku. Nechýba ani RGB podsvietenie s názvom Aurora Reactive Lightning System. Obsahuje aj duálny slúchadlový zosilňovač Xamp, pre každý kanál zvlášť.

Používateľské dojmy

Sound BlasterX AE-5 Plus využíva špeciálny engine, ktorý sa volá BlasterX Acoustic. Umožňuje prispôsobiť zvuk tak, aby zodpovedal akémukoľvek typu hru, ktorý máte práve spustený. Ak nemáte chuť experimentovať s ladením zvuku, pre hry existujú aj rôzne prednastavené profily. Funguje to prekvapivo dobre. Zaujímavá je aj možnosť používať v smartfóne aplikáciu Scout 2.0, ktorá zobrazuje akýsi radar s polohou nepriateľov. Veľmi dobre to nefunguje, skôr to odpútava pozornosť, ale niekomu to môže vyhovovať.

Ďalšou funkciou je Crystal Voice, ktorá je prospešná najmä pri komunikácii či už cez Skype, alebo cez inú komunikačnú aplikáciu, a slúži najmä na filtrovanie ozvien a na redukciu šumu.

Naše hodnotenie

Je potrebné si uvedomiť, že Creative Sound Blaster X AE-5 Plus rozhodne nie je pre každého. Dnes sú zvukové karty na kvalitnejších základných doskách na pomerne vysokej úrovni. Keď vlastníte priemernú reprosústavu a navyše ešte USB slúchadlá, bude pre vás táto zvuková karta v podstate zbytočná. Áno, istý rozdiel vo zvuku tam bude, ale nebude to dávať zmysel. Pokiaľ však vlastníte kvalitné slúchadlá s 3,5 mm konektorom a ste milovníkom online hier, bude to rozhodne zážitok. Existuje aj možnosť pripojiť reprosústavu pomocou optického výstupu. Takisto rozhovory s ďalšími hráčmi sa pozdvihnú na vyšší level. Nie, Creative rozhodne nemieri na mainstream. Zameriava sa najnáročnejších PC hráčov, ktorí sú vybavení kvalitnou zvukovou technikou a potrpia si na kvalitný zvuk. Nevýhody teda v podstate hľadáme len ťažko, keďže toto je presne cielený produkt. Cenovka je takisto zaujímavá, zvuková karta sa dá kúpiť od 120 eur a v PC bude slúžiť určite dlhé roky. Investícia je to teda rozhodne zaujímavá.

Klady

  • špičkový a krištáľovo čistý zvuk
  • kvalita vyhotovenia
  • RGB a bonusové príslušenstvo
  • kvalitný softvér a možnosti nastavenia

Zápory

  • potrebná špičková zvuková technika
  • len pre úzku cieľovú skupinu

Informácie o produkte

Creative Sound BlasterX Pro Gaming AE-5 Plus

  • Kategória: Ostatné
  • Orientačná cena: 120 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Creative

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk