RECENZIA: MSI Optix MAG251RX - TN odzvonilo. Takmer.

RECENZIA: MSI Optix MAG251RX - TN odzvonilo. Takmer.

 

Po ústupe retro CRT technológie, v niektorých oblastiach doteraz bezkonkurenčnej, pozerajú vášniví hráči už celé dekády do monitorov s TN panelmi. Tie sú tou najrýchlejšou alternatívou s obnovovacou frekvenciou, no prvenstvo si držia najmä odozvou. Vývoj sa však za posledné roky pekne zrýchlil a na trhu sa objavili prvé 144 Hz VA aj IPS panely, čím sa ponuka herných monitorov značne rozšírila smerom k lepším farbám a pozorovacím uhlom. Technológia ale bola stále limitovaná – odozva GTG 4 ms, ktorá sa zdala konečnou. Pre Esports či ligových hráčov je to urážka, čosi také by si na stôl veru nedali. Až doteraz. Na trhu sa objavujú prvé IPS monitory, ktoré nielenže dosahujú závratných 240 Hz, ale dokonca proklamujú odozvu 1 ms. Je teda čas zaspievať labutiu pieseň našim unaveným TN-kam?

DOKONALÝ

Zo začiatku som si tou dokonalosťou nebol až taký istý. Totižto preklep na krabici či udivenie z absencie akéhokoľvek loga na monitore po rozbalení spočiatku brzdili moje nadšenie. Našťastie to boli len také prvotné zmiešané dojmy, ktoré sa časom už len zlepšovali.

Monitor na prvý pohľad vyzerá veľmi dobre, mám rád tento moderný hranatý dizajn kombinujúci matný plast a kov (iba stojan). Pohľad spredu zaujme hlavne chýbajúcim logom a pomerne tenkým rámom. Jednoduchosť, ktorá nemá rozptyľovať? Snáď, pretože na zadnej strane som objavil hneď dve logá – MSI aj Esports. Navyše veľmi chválim joystick na ovládanie, už obvyklé RGB LED podsvietenie až tak nie. Výrobca sa ale vytiahol a okrem dvoch HDMI 2.0 portov je monitor osadený DisplayPortom 1.2a a dokonca aj USB-C vstupom. Škoda, že 4 USB vstupy sú len vo verzii 2.0. Samozrejmosťou je aj možnosť zavesenia na VESA držiak. Na dodávanom stojane vie monitor meniť výšku v rozsahu 13 cm a náklon -5 až +20 stupňov. Rotácia ani otáčanie do strán sa nekoná.

V každom prípade, parametre sú štedré – Full HD 24,5-palcový IPS panel s 240 Hz frekvenciou a 1 ms odozvou. Kontrast 1000:1 je na danú technológiu tiež slušný. Nechýba ani certifikácia G-Sync Compatible, nikde sa však nespomína Freesync, čo zaváňa konkurenčným bojom. Verím však, že na AMD kartách bez problémov pobeží aj adaptívna synchronizácia. Čerešničkou na torte je certifikácia HDR400, to prekvapilo.

IPS BLISS

Prv, než som sa dostal k hrám, prešiel som si možnosťami menu monitora. To ponúka päť herných módov, ktorých aktivovaním sa obraz výrazne zostril či získal na kontraste, teda nič pre mňa ako casual užívateľa . Night Vision (na krabici „vison”) je akýsi hardvérový zosvetľovač tmavých scén, HDCR a Image enhancement robia niečo podobné už spomínaným game módom, teda zmeny obrazu zamerané na kompetetívne hranie. Ako každý správny herný monitor, aj tento má zásobu „crosshairs”, teda zameriavačov, ktorých polohu si užívateľ nastaví podľa chuti.

Ja som sa zameral na testovanie funkcií prínosných pre majoritu užívateľov. Anti Motion Blur viditeľne eliminuje duchov, cenou za to je však chýbajúca možnosť zároveň použiť G-Sync/Freesync, znížený jas a zvýšená odozva. Po aktivácii Adaptive-Sync sa aktivuje atraktívna „fíčura” – variabilná obnovovacia frekvencia, a to v rozsahu 48-240 Hz. Kto to má rád na moderný spôsob, môže si stiahnuť Gaming OSD aplikáciu priamo z webu MSI. V tej si môžete vytvoriť herné profily, v ktorých si viete nastaviť prakticky všetko to, čo aj v monitore, vrátane jasu, kontrastu či dokonca rozdelenia obrazovky až na štyri časti, a to v rôznych pomeroch. MSI, palec hore.

Zaujímalo ma, ako nový IPS panel obstojí vo vizuálnych testoch „Lagom.nl”. 1 ms sa na IPS získava ťažko, preto som sa obával, že všetky tie overdrivy a overclocky sa museli niekde prejaviť. V hrách áno, v testoch ani nie. Úrovne čiernej, odtiene bielej či prechod šedej dopadli na jednotku, dokonca aj test odozvy pixelov (subjektívne) prekvapil. Po hodinke laborovania, obzerania a testovania som si nedočkavo pustil Doom Eternal...

HRY, HRY, HRY

No, čo vám budem hovoriť. Priemerné fps 180, extrémne svižný zážitok, ktorý je prakticky totožný s mojím starým TN monitorom, avšak s podstatne živšími farbami, nekompromisne lepšími pozorovacími uhlami, a navyše HDR, ktoré obsahu dodá ten skutočný život.

Ďalšou testovanou hrou bol Assassin’s Creed Origins, ktorá je okrem krásnej grafiky známa aj skvelou implementáciou HDR. Tu monitor priam exceloval a prekvapil svietivosťou a dramatickou prezentáciou.

Pri niektorých hrách bolo potrebné laborovať, nie všetky hry si vedeli poradiť s variabilným refreshom (WRC 8), taký Fallout 76 už vôbec nie, chyba bude asi v hre (nedokázal som vypnúť V-Sync, čo je základná požiadavka pre správne fungovanie G-Sync).

Milo ma prekvapil fakt, že aj 4-jadrové CPU s HT dokázalo v zbesilom tempe nakŕmiť grafickú kartu (a nebolo „bottleneckom“) a menej náročné hry šli nad 200 fps.

Na podivný problém som narazil jedine v HDR móde v rámci hry Red Dead Redemption 2. Svetlé miesta na oblohe boli podivne prepálené s prítomnosťou výrazného zrnenia. Nepomohli ani zmeny v nastaveniach HDR, ani v monitore.
Snažil som sa rozpoznať rozdiely v troch nastaveniach odozvy: Normal, Fast, Fastest. So stredným – FAST – nastavením sa miestami pri hranách objektov začali objavovať šmuhy – typické neduhy pre toto povedzme „pretaktovanie”. Pri najvyššom – FASTEST – nastavení sa tento efekt vyskytoval menej, ale len pri fps presahujúcich hodnotu 200. Nebolo to nič dramatické, kto sa na to nezameria, pravdepodobne žiadne artefakty neuvidí. Rozhodne stojí za to pohrať sa s nastaveniami a prípadne si ich aj uložiť do spomínanej aplikácie. Toto je jednoducho stále oblasť, kde má TN technológia navrch, kde javy overshoot/undershoot, prejavujúce sa už spomínanými duchmi okolo hrán objektov, nie sú až také viditeľné.

MAG251RX celkovo podával skvelé výkony. Na spätný prechod na 60 Hz IPS som si zvykal pomerne dlho.

Naše hodnotenie

MSI zabodoval. Toto je úplne božský herný monitor, od ktorého kúpy by vás mohla odradiť menšia uhlopriečka či Full HD rozlíšenie. Na druhej strane, 240 fps je dosť aj pre 1080p rozlíšenie, ale verím, že rokmi sa štandardom stane 1440p. Rozdiel medzi 144 Hz a 240 Hz nie je až taký markantný ako prechod zo 60 Hz na 120 Hz, no poznať to je. Hlavne, keď som po čase fungovania na 240 Hz, čoby len na desktope, zišiel na 144 Hz, dostavil sa citeľný „gumený“ efekt. Osobne by som do tohto monitora išiel. Je „prepchatý“ prakticky všetkými modernými technológiami a ešte je aj pekelne rýchly. No a keby mal aj QLED či nebodaj 3D podporu, objímal by som ho každý deň. Navyše, aj cena je veľmi priaznivá, preto verím, že MAG251RX sa bude dariť v predajoch nadmieru dobre.

Klady

 • veľmi svižný
 • farby a kontrast
 • HDR ako bonus
 • slušný dizajn
 • USB-C
 • joystick ovládania menu
 • G-Sync kompatibilný

Zápory

 • nemá rotáciu

Informácie o produkte

MSI Optix MAG251RX

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 540 mm
 • Výška: 302 mm
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 330 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk