RECENZIA: XPG Spectrix D80 - Prvé kvapalinou chladené pamäte

RECENZIA: XPG Spectrix D80 - Prvé kvapalinou chladené pamäte

 

Spoločnosť ADATA sa zrejme zapíše do počítačovej histórie ako prvá, ktorá uviedla kvapalinou chladené operačné pamäte na PC trh. Má však takýto koncept skutočne aj zmysel, alebo je to len na efekt?

Balenie

Pamäte nám dorazili v malej krabičke, kde sme okrem používateľského manuálu nenašli nič podstatné. Ide teda o skutočný minimalizmus.

Konštrukcia modulov a dizajn

Samotné pamäte na prvý pohľad ohúria unikátnym vzhľadom, ktorý asi nikde inde nenájdeme. Je to najmä vďaka unikátnej uzavretej trubici s kvapalinou s nízkym bodom varu, ktorá zlepšuje odvod tepla zo samotných heat spreaderov. Ďalej je tam viditeľný LED pásik, ktorý trubice veľmi pekne osvetľuje. RGB je plne nastaviteľné či už cez samostatnú XPG aplikáciu, alebo cez ďalšie od výrobcov základných dosiek, ktoré tieto pamäte podporujú – ASUS, Gigabyte, MSI a ASRock.

Testovanie

Samotné pamäte boli testované na AMD platforme, konkrétne na procesore Ryzen 3600 so základnou doskou Gigabyte X570 Aorus Elite. Pamäte bez problémov pracovali na prednastavenom XMP profile od výrobcu – teda 3600MHz s časovaním CL18-18-18-38 a 1T. Potešia aj čipy Samsung, ktoré sľubujú slušné možnosti ďalšieho ladenia, aspoň teda podľa CPU-Z. Meranie rýchlosti čítania, zápisu, kopírovania a latencie sme uskutočnili v programe AIDA 64. Výsledky boli pomerne slušné, dokazujú to hodnoty, ktoré atakujú 50GB/s, pri zápise takmer 29GB/s a latencia rovných 80ns.

Čo sa pretaktovania týka, Ryzen platforma na to nie je úplne najvhodnejšia, teda hlavne z hľadiska reálneho prínosu vysokých frekvencií. Ryzen 3000 najlepšie funguje práve s frekvenciou 3600MHz alebo ešte 3733Mhz, pri väčších frekvenciách už automaticky znižuje frekvenciu Infinity Fabric a rastú latencie. 3733Mhz pre pamäte nebol absolútne žiadny problém a to pri krásnom časovaní CL16-16-16-36 a 1T a pri napätí len 1,4V. Pri časovaní pamätí CL19 sme dosiahli frekvenciu až 4200MHz pri napätí 1,45V a určite by sme sa dostali ešte o niečo vyššie. Priepustnosť pri čítaní narástla až na 53GB/s, naopak, pri zápise sa znížila na 25GB/s a latencia narástla na 90ns. Pri 3733Mhz to boli hodnoty 52GB/s čítanie, 30GB/s zápis a 78ns latencia.

Naše hodnotenie

XPG D80 od spoločnosti ADATA D80 sú veľmi zaujímavým kúskom hardvéru. Nevieme síce zhodnotiť, či tento typ chladenia úplne efektívne funguje, hoci je pravda, že heat spreadery boli relatívne studené a teploty pamätí nijako extra vysoké. To však môže byť spôsobené aj dobrým airflow v PC, kde boli testované. Extrémne nás ale potešili kvalitné čipy, ktoré umožňujú ladenie vysoko nad 4GHz, špičkové spracovanie, a ešte krajší dizajn. Nepoteší, bohužiaľ, cena, ktorá je pomerne vysoká a začína na približne 130 eurách, ale za prémiový a špičkový produkt sa jednoducho platí. Oproti G.SKILL konkurencii je cena v poriadku, keďže ten sa blíži k 4GHz až s modulmi s cenovkou okolo 180 eur. Za nás pamäte rozhodne odporúčame, nie sú však pre každého.

Klady

  • pekný dizajn s LED RGB podsvietením
  • špičkové spracovanie
  • obrovský potenciál na ďalšie ladenie a pretaktovanie
  • prémiovosť a kvapalinové chladenie

Zápory

  • pre niekoho cena, za prémiovosť sa však platí

Informácie o produkte

XPG Spectrix D80

  • Kategória: Operačné pamäte
  • Orientačná cena: 130 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Adata

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk