RECENZIA: TrueCam M5 WiFi - Kompaktný strážca vašich ciest

RECENZIA: TrueCam M5 WiFi - Kompaktný strážca vašich ciest

 

TrueCam M5 WiFi síce nepatrí na našom trhu k novinkám, ide však o jeden z bestsellerov v oblasti kamier do auta, a tak by bola veľká škoda, keby sme sa na kameru nepozreli zblízka.

BALENIE

Kamera k nám prišla v pomerne robustnej krabici a v balení sme okrem nej našli aj vrecko na prenášanie, až 3 metre dlhý kábel na napájanie, magnetický držiak na prilepenie, redukciu na pripojenie do zapaľovača, puzdro na microSD kartu a aj GPS, ktoré však nemusí byť vždy súčasťou balenia, preto si dajte pozor na to, akú verziu si kupujete. Dokúpiť sa dá aj polarizačný filter, ale bez problémov dokážete fungovať aj bez neho.

DIZAJN

Dizajn kamery sa podaril. Ocenili sme, že ide o kompaktný model, ktorý zbytočne neupozorňuje prehnanými dizajnovými detailmi, ktoré sú na produktoch často len aby boli. TrueCam M5 Wifi má striedmy dizajn v matnej čiernej farbe, vďaka ktorému vám odrazy z kamery počas jazdy nevypália sietnicu. Verte, že existujú aj také kamery. Zároveň na seba kamera príliš neupozorňuje, a ak ju zabudnete niekde pred Tescom vybrať z auta, nemusíte sa o ňu príliš obávať.
Celý povrch kamery je hladký a celkom dobre na ňom držia odtlačky prstov. Na prvý pohľad kamera vyzerá, akoby bola vyrobená z jedného kusu plastu. Pri podrobnejšom skúmaní však nájdete aj spoje.

Veľmi dobre sú vyriešené pripájacie časti: magnetický držiak a GPS modul. Obe sa ku kamere pripájajú pomocou silných magnetov a páčilo sa nám, ako dokonale do seba všetko zapadá. Je prakticky nemožné všimnúť si, že ide o časti, ktoré nie sú napevno pripevnené ku kamere.

Displej je pomerne štedrý, má až 2 palce. Síce preň musel výrobca urobiť kompromisy na iných miestach, no za tú cenu to stojí. Rozlíšenie displeja je 320 x 240 px, čo úplne stačí.

KONŠTRUKCIA

Konštrukcia je klasická, a keďže ide o kameru do auta, je celkom v poriadku. Nečakajte však, že ide o rovnaký výrobok, akými sú akčné kamery (napr. OSMO Action alebo GoPro). To ani zďaleka. Rozdiel spoznáte hneď ako chytíte kameru do ruky. Je oveľa ľahšia a krehkejšia. Navyše ani nie je vhodná na použitie mimo auta. Na magnetický držiak, ktorý si nalepíte na čelné sklo, ju pripevníte dostatočne silným magnetom. Magnetické riešenie je skvelé. Ak používate niektoré staršie kamery a každý deň bojujete s inými typmi upevnenia, viete si predstaviť, koľko nervov a zlomených nástavcov tento spôsob ušetrí.

Magnetom sa pripevňuje aj GPS modul, a hoci nejde o malý doplnok, lepidlo na sklo a magnety svoju prácu robia natoľko dobre, že sa kamera počas jazdy nepohne ani o kúsok.

NAPÁJANIE

Nie všetko sa nám však na kamere páčilo. Napríklad s napájaním sme neboli veľmi spokojní. Nespôsobilo to samotné napájanie, to je totiž klasické – káblové. Prekážalo nám, že kamera v sebe nemá žiadnu batériu. Funguje iba vtedy, keď je káblom pripojená buď do zapaľovača, alebo do USB portu. Práve preto som vyššie spomenul, že mimo auta je prakticky nepoužiteľná.

Pribalený kábel má, našťastie, až 3 metre, takže si naozaj nemusíte robiť starosti, či spod palubnej dosky dočiahne až ku kamere. Mimochodom, kábel sa nepripája priamo do kamery, ale do držiaka cez Micro USB port.

OVLÁDANIE

S ovládaním sme trochu bojovali a museli sme si naň zvyknúť. Hovoríme o ovládaní priamo na kamere. Samozrejme, môžete ju ovládať aj pomocou aplikácie (preto slovíčko WiFi v názve), čo je jednoduchšie. Daňou za väčší displej a magnetické pripájanie sú ovládacie možnosti priamo na kamere. Kameru ovládate pomocou jediného tlačidla a nie vždy je to dokonalé. Hornou časťou tlačidla kameru zapínate a vypínate, a tiež ním potvrdzujete svoje voľby. Zároveň slúži aj ako šípka nahor. Stlačením spodnej časti vstupujete do menu, prepínate režimy a hýbete sa smerom nadol. Ovládanie nie je práve „user-friendly“, preto odporúčame radšej všetko ovládať pomocou aplikácie Antscam, ktorú si môžete stiahnuť na iOS a aj Android.

Veľmi dobrou správou, pre tých, ktorí neovládajú angličtinu, je, že kamera obsahuje slovenské menu, takže pri orientácii v nastaveniach sa nestratíte. Jednoducho si nastavíte všetko potrebné (nezabudnite hlavne na čas a dátum). Kamera však umožňuje nastaviť aj meno vodiča, tak to urobte tiež.

FUNKCIE A OBRAZ

Kamera využíva optiku od spoločnosti SONY, preto sa nemusíte báť nekvalitného obrazu. Najvyššie rozlíšenie, ktoré kamera ponúka, je FullHD (1920 x 1080 pri 30 fps). Na snímanie premávky úplne stačí a bolo by celkom zbytočné chcieť viac. Snímač je schopný zaznamenávať obraz až v 150 stupňovom uhle, čo je opäť viac ako kamery ponúkajú bežne. Výstupný formát videa je MP4, s ktorým nemá problém asi žiadny normálny prehrávač videa. Výstupný formát fotografií je JPEG a maximálne rozlíšenie, ktoré dosiahnete, je 12 Mpx. Videozáznam z kamery je skvelý, a to aj v noci, takže môžete šoférovať s istotou, že nech sa stane čokoľvek, zábery budú dostatočne dôkazné. Veľmi dobre funguje aj funkcia WDR (Wide Dynamic Range), vďaka ktorej sa kamera veľmi rýchlo prispôsobuje svetelným zmenám. Vjazd do tunela preto nebude znamenať 5 sekúnd nepoužiteľných záberov.

Funkcií samotná kamera ponúka dostatok. Veľmi nás potešilo, že má G senzor, takže odpadli starosti so zapínaním kamery pred štartom jazdy. Kamera však ponúka aj nasledovné funkcie: Parkovanie – po detekcii nárazu okamžite spustí nahrávanie, Uzamknutie súboru a cyklické nahrávanie. Je len na vás či budete chcieť nahrávať aj so zvukom, alebo bez neho.

Výborným rozšírením je už spomínaný GPS modul. Vďaka nemu sa možnosti kamery podstatne rozšíria. Dokážete tak zaznamenávať nielen svoju trasu, ale napríklad aj rýchlosť vozidla. Ak vám môžem poradiť, ak GPS modul nemáte v balení, dokúpte si ho. Použiteľnosť kamery razom stúpne. S modulom budete dostávať aj upozornenia na prekročenie rýchlosti či umiestnenie radarov, niekedy sa to naozaj hodí.

Ako záznamové médium slúži microSD karta. Ja som používal svoju 32 GB kartu Sandisk, no výrobca uvádza, že je možné použiť až 64 GB karty. Osobne si myslím, že už 32 GB je dostačujúca kapacita, no ak chcete mať nahratých viacero ciest, 64 GB je istota. Ak by náhodou na karte počas nahrávania došlo miesto, systém umožní kamere zmazať najstaršie uložené zábery, a vy tak nestratíte možnosť nahrávania.

Naše hodnotenie

TrueCam M5 WiFi je jedna z najlepších kamier strednej triedy a asi neexistuje dôvod, prečo ju neodporúčať. Za peniaze, ktoré za ňu zaplatíte, dostanete skvelé služby a funkcie. Veci, ktoré nám na nej vadili, sú subjektívne a niekomu na nich nemusí záležať. Ak hľadáte naozaj spoľahlivého strážcu na cesty, našli ste ho.

Klady

 • kompaktné rozmery
 • magnetické pripájanie kamery
 • kvalitný video výstup a bohaté funkcie

Zápory

 • nutnosť pripojenia káblom
 • krehké telo
 • ovládanie na samotnej kamere

Informácie o produkte

TrueCam M5 WiFi

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 69 mm
 • Výška: 45 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 34 mm
 • Hmotnosť: 64 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 115 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: TrueCam

Zobraziť viac

Korekcia: Dominika Hrubošová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk