RECENZIA: MSI MAG Core Liquid 240R/360R - Vydarený vstup na nový trh s jedným „ale“

RECENZIA: MSI MAG Core Liquid 240R/360R - Vydarený vstup na nový trh s jedným „ale“

 

Nestáva sa tak často, že by ustálený výrobca počítačov a počítačových komponentov vstupoval do nového segmentu. Keď sa to však už udeje, na mieste sú väčšinou veľké očakávania. Renomovaná značka, ktorá už má vybudovanú určitú základňu fanúšikov a lojálnych zákazníkov, si nemôže dovoliť vydať produkt, ktorý by ich sklamal. Preto sme v redakcii prijali správy o nových AIO vodných chladičoch od spoločnosti MSI ostražito, no s opatrným nadšením. V dvoch balíkoch k nám na testovanie dorazil pár chladičov, ktoré voňali novotou nielen vďaka ich doposiaľ neotvorenému plastovému baleniu, ale aj vďaka tomu, že ide o prvotinu, čo sa AIO chladičov a značky MSI týka.

Teplo je strašiakom nielen pri pretaktovaných mnohojadrových monštrách a výkonnejších kúskoch určených na hranie, ale aj pri bežných procesoroch. Preto je naozaj dôležité dobré chladenie, ktoré podľa možností a potrieb zákazníka môže byť „obyčajné“, teda chladenie procesoru vzduchom, no pri tých výkonnejších modeloch je už lepšie siahnuť po vodnom. Nie každý však má rozpočet alebo skúsenosti, aby si do počítača nainštaloval zákazkové vodné chladenie. Tu do hry vstupujú tzv. AIO (All-In-One) chladiče, pozostávajúce z radiátoru a pumpy prepojených (v drvivej väčšine) napevno pripojenými hadicami. A možno správne hádate, že do tohto segmentu sa radia aj novinky MSI MAG Core Liquid 240R a 360R, ktorým sa v tejto recenzii budem venovať.

Obal a jeho obsah

Balenie ma mierne prekvapilo, keďže pri MSI produktoch som bol doteraz zvyknutý skôr na tmavšie tóny škatúľ, takže svetlosť obalu vcelku kontrastovala s mojimi doterajšími skúsenosťami. Obal je však moderný a verne zobrazuje, čo od týchto chladičov môžu potenciálni zákazníci čakať. Vnútri balení sa nachádzajú samotné AIO chladiče, dvojica, respektíve trojica ventilátorov, a dôležité vrecúška so skrutkami a ďalšími súčiastkami, vďaka ktorým je možné chladiče pripevniť ako na matičné dosky s Intel procesormi, tak aj na tie s modelmi od spoločnosti AMD. Nachádza sa tu tiež aj malá tuba s teplovodivou pastou, ktorá býva bežne aplikovaná už na hlavách chladičov, ale ja ju preferujem takto. Pri dlhšom státí na policiach skladov či obchodov totiž môže pasta mierne oschnúť, takže možnosť aplikovať ju tesne pred inštaláciou je iba vítaná.

Prvé dojmy a spracovanie

Takmer okamžite po otvorení a vybalení chladičov ma už tradične potešilo, ale aj netešilo zopár vecí, ktoré mi na prvý pohľad udreli do očí. Tiež ma prekvapila jedna vec. Poďme však pekne po poradí. Na týchto chladičoch ma teší menší počet káblov vedúcich z hlavy chladenia, čo znamená menší neporiadok na najviac viditeľných miestach matičnej dosky. Druhou potešiteľnou správou je kvalita opletu hadíc medzi radiátorom a hlavou chladenia. Zaujímavé sú aj ARGB ventilátory, vďaka ktorým dokážu tieto chladiče takpovediac zažiariť v akejkoľvek skrinke. Už tak skvelá nebolo hrúbka, respektíve odpor hadíc k ohýbaniu. Áno, sú síce pekne opletené, no pri menších skrinkách či rozličných konfiguráciách bude ťažké viesť ich skrinkou bez strachu o ich zalomenie.

Na záver však prekvapenie, ktoré si na zákazníkov MSI MAG Core Liquid 240R a 360R prichystali. Drvivá väčšina AIO chladičov má takmer totožné rozloženie - radiátor, hadice, hlava chladenia, v ktorej sa ukrýva aj pumpa poháňajúca celý systém. Pokiaľ ma pamäť neklame, toto rozloženie si patentovala spoločnosť Asetek, pričom všetci, ktorí tento systém chcú využívať, jej musia platiť licenčné poplatky. V MSI sa však rozhodli vykročiť mierne odlišným smerom a nie som si istý, či je to snahou inovovať, alebo nechuťou platiť poplatky - pumpu integrovali do radiátora namiesto do hlavy chladiča. Tento systém bolo možné vidieť už aj pri iných výrobcoch, pričom z testov takýchto chladičov prietok vzduchu a schopnosť chladiť nie sú príliš ovplyvnené. Ako to bude pri MSI MAG Core Liquid 240R a 360R, to sa ešte iba ukáže. Celkovo som však rád za to, že spoločnosti sú ochotné skúšať niečo nové, a aj za to, že presunutie pumpy mimo chladiacej hlavy obmedzilo počet káblikov trčiacich popri procesore. Ak by to však v MSI chceli v budúcnosti potenciálne dotiahnuť do dokonalosti, mohli by káblik na ovládanie a napájanie RGB podsvietenia na hlave chladenia viesť popri jednej z hadíc a tým pádom zavadzajúce kábliky nadobro eliminovať.

Inštalácia

V MSI mysleli po stránke kompatibility takmer na všetkých, resp. pri menšom z chladičov (240mm) takmer na všetkých a pri väčšom (360mm) naozaj na všetkých. MSI MAG Core Liquid 240R je kompatibilný s Intel 115*, 1366, 2011-3 a 2066 socketmi, a aj AMD AM*, FM*. MAG Core Liquid 360R túto podporu ešte rozširuje o TR4, TRX4, SP3, čím pokrýva v praxi celé spektrum procesorov. Celá inštalácia chladení mi zabrala možno desať minút, no ako varujem pri takmer každých väčších chladičoch, treba mať na mysli, že 360mm radiátory nemusia byť kompatibilné s každou skrinkou. Treba si preto pred ich kúpou najprv skontrolovať, či sa vám do počítača zmestí. Po stránke káblikov je však inštalácia naozaj jednoduchá. Káblik z pumpy je najlepšie pripojiť do CPU_FAN, respektíve do PUMP_FAN konektora, ak ním vaša matičná doska disponuje. Ventilátory je možné vďaka reťazovému napojeniu pripojiť do jedného SYS_FAN konektora a následne poprepájať ARGB kábliky s tým, ktorý vychádza z chladiacej hlavy, pričom ten by mal následne pasovať na špecifický konektor na doske. Tu je tiež dobré pripomenúť, že ide o adresovateľné RGB podsvietenie, ktoré má novší konektor, nemusí sa preto nachádzať na starších, prípadne aj nových, no lacnejších matičných doskách.

Softvér a ovládanie

Tam, kde som pri iných spoločnostiach vyzdvihoval, prípadne zatracoval ich špecializované programy na ovládanie otáčok ventilátorov a pumpy či menenie farieb podsvietenia, nemám v praxi k chladičom od MSI čo povedať. Všetko ovládanie je totiž riadené samotnou doskou a majitelia sa tak nemusia desiť komplikovaných, resp. nefunkčných programov. Na druhej strane, AIO chladiče, ktoré sa v poslednej dobe objavujú na trhu, už často ponúkajú vychytávky, ako sú napríklad do hlavy chladenia integrované obrazovky schopné zobrazovať informácie o systéme, prípadne obrázky a videá podľa vlastných predstáv, kde je už špecializovaný program naozaj potrebný. Možno by som uvítal aspoň nejaký monitorovací program, no vďaka tomu, že nám v testovačke tróni celkom podarená doska so šikovným softvérom, nebola absencia softvéru až takou veľkou stratou.

Testovanie a namerané hodnoty

MSI MAG Core Liquid 240R a 360R boli otestované s procesorom Intel Core i5-9600K, a to ako pri bežnom takte, tak aj po pretaktovaní na 5 GHz. Teplota okolia sa pohybovala od 23 do 25 stupňov Celzia, pričom vyťažovaná bola aj grafická karta, aby došlo k zahriatiu celého systému na bežné prevádzkové hodnoty pri náročných hrách, resp. pri používaní profesionálnych programov. Na testovanie boli použité programy Furmark, Aida64, HeavyLoad, 3DMark, a Prime95, a výsledky v grafe nižšie sú ich priemerom.

Zhrnutie testovania a úvaha na tému ceny

Pri testovaní jedného z posledných chladičov som sa pristihol pri úvahe, že mi pod rukami prešlo už dostatočné množstvo chladičov, aby som vedel úprimne odpovedať na to, čo sa oplatí, čo funguje, a čo nie. Niektoré spoločnosti vsádzajú čisto na účinnosť chladenia a dizajn im je v praxi ukradnutý. Vďaka tomu sa dajú nájsť naozaj kvalitné AIO chladiče, ktoré záujemcov neprivedú k bankrotu a často sú výkonnejšie ako ich dizajnovejší bratia. Iné spoločnosti sa spoliehajú ako na výkon, tak aj na schopnosti chladenia, pričom cenovo idú zlatou strednou cestou, kam by som chcel zaradiť aj tieto nové prírastky do rodiny MSI portfólia. V neposlednom rade sú tu však ešte spoločnosti, ktoré posúvajú hranice toho, ako by malo chladenie vyzerať. Či už sú to nekonečné zrkadlá podsvietené RGB LEDkami, zabudované obrazovky, či iné vychytávky od výmyslu sveta. Pri takých výrobkoch sa v praxi nepozerá na cenu a siahajú po nich naozaj dizajnovo zaťažení zákazníci. Chladiče MSI MAG Core Liquid 240R a 360R však majú jedno „ale“, ktoré ma veľmi neteší. Výzorom a chladením sa totiž radia medzi obstojné, možno aj nadpriemerné, no cenou sa mierne netrafili a vkročili medzi silno dizajnové a drahé kúsky.

Naše hodnotenie

Ako prvé kroky v novom segmente nie sú chladiče MSI MAG Core Liquid 240R a 360R priveľkým prešľapom. Ich schopnosti chladiť nie je v praxi čo vyčítať, avšak v situácii, keď môžu záujemcovia o AIO chladiče nielen ušetriť, ale aj získať lepšie možnosti chladenia, prípadne minúť rovnaké sumy za subjektívne dizajnovo príťažlivejšie chladiče, nebudú nové MAG Core Liquid našou voľbou. Pokiaľ by ste však na ne natrafili v akcii s 20 až 30% zľavou, alebo ste naozaj zarytým fanúšikom spoločnosti MSI, potom po nich pokojne siahnite

Klady

 • obstojné chladenia
 • inovatívne umiestnenie pumpy
 • iba jeden káblik trčiaci z hlavy chladenia

Zápory

 • privysoká cena
 • ARGB káblik mohol byť vedený k radiátoru
 • hadice sa ťažšie ohýbajú
 • nepríliš zaujímavý dizajn za túto cenu

Informácie o produkte

MSI MAG Core Liquid 240R/360R

 • Kategória: Chladenie
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 120 €/160 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk