RECENZIA: Lamax S9 Dual - Keď vaše auto potrebuje prednú aj zadnú kameru

RECENZIA: Lamax S9 Dual - Keď vaše auto potrebuje prednú aj zadnú kameru

 

Neraz sa stáva, že pri cestovaní autom zachytí kamera v aute dôležitú situáciu. Havária, ktorá nemusí byť spôsobená vaším pričinením, „ťukanec“ na parkovisku a následný útek páchateľa, či jednoducho si chcete pomôcť pri parkovaní. Množstvo áut už parkovaciu kameru má od výroby, čo však v prípade, že máte staršie auto, alebo ste si za túto vymoženosť nepriplatili? Vtedy prichádza na rad kúpa parkovacej kamery. A jednou takou je aj Lamax S9 Dual.
Aj predná, aj zadná kamera – to sa len tak nevidí!

Keď som pred pár rokmi bol na výlete na Floride, prenajali sme si auto, ktoré malo cúvaciu kameru. Verte či nie, mne, vtedy ako nie príliš skúsenému vodičovi, táto kamera pri parkovaní mnohokrát pomohla. Od tej doby som vždy tak tajne dúfal, že ďalšie auto, ktoré budem vlastniť, túto parkovaciu kameru bude mať. Čo však čert nechcel, ďalšie auto ju nemalo. A tak som hľadal možnosti, ako niečo takéto dostať do auta.
Na trhu je množstvo možností. Od vyrezávania dier do karosérie, kde vám kameru namontujú, až po výmenu osvetlenia poznávacej značky, ktoré cúvaciu kameru obsahuje. Všetky tieto riešenia sú však pre bežného človeka o niečo komplikovanejšie. Teda, nehovorím, že by som nevedel vymeniť osvetlenie poznávacej značky, ale niečo elegantnejšie by určite prišlo vhod. A práve vtedy sa nám do redakcie dostala kamera Lamax S9 Dual. Jednoduché riešenie so zaujímavým sľubovaným výsledkom. Ako to ale vyzeralo v praxi?

Balenie je pomerne bohaté

Balenie je naozaj štedré a obsahuje samotnú kameru vo forme spätného zrkadielka, cúvaciu kameru s dostatočne dlhým káblom, GPS modul, gumene úchytky, USB na čítanie SD kariet a ešte pár drobností ako, napríklad, úchytky káblu či nástroj na otváranie plastov vo vnútri auta. Škoda len, že chýba MicroSD karta, a tak si ju musíte zohnať vo vlastnej réžii. Mimochodom, Lamax S9 Dual potrebuje dostatočne rýchlu MicroSD kartu. Akonáhle tam vložíte niečo pomalšie, kamera vám povie, že máte smolu. A ani sa nečudujem, ukladať dvojicu Full HD záznamov v čase nie je sranda.

Inštalácia kamery je pomerne nenáročná, no ak máte hrubšie spätné zrkadlo ako ja, zo začiatku sa trošku natrápite. Konštrukcia však sedí celkom dobre. Čo ma však počas jazdy veľmi rozrušovalo, boli jemné vibrácie spätného zrkadla pri vyšších rýchlostiach. Tie, musím povedať, sú veľmi nepríjemné a vodiča pri jazde vyrušujú. Možno to bola len chyba v uchytení kamery, no pri inštalácii som postupoval podľa návodu.

Ďalšou vecou, ktorá má ihneď znepokojovala, bola kamera, ktorá vyčnieva na ľavej strane zrkadla. Tá sa vysunie tak, aby nezasahovala do pôvodného zrkadla, no jemne sa niektorým vodičom môže dotýkať ich zorného poľa. A to je pomerne nebezpečné. Nastavenie sedačky a menšia úprava samotnej kamery pomôže.

Lamax S9 Dual obsahuje aj cúvaciu kameru. Tá sa inštaluje pod plasty v aute a budete na prácu potrebovať trošku zručnosti a nervov. Balenie obsahuje malé „dláto“ na tieto plasty a to vám relatívne pomôže. Zadná kamera sa lepí na sklo, a tak sa pripravte, že záznam a premietanie kamery môže byť jemne skreslené. Pri parkovaní si aj tak budete musieť dávať pozor na to, čo robíte. Našťastie, ja mám parkovacie senzory! Výhodou však je to, že pri jazde vidíte ŠPZ-ky áut. A tak máte pri prípadnej nehode eso v rukáve. Poisťovne totižto záznam z kamery veľakrát berú do úvahy a nie je nič lepšie ako niečo takéto mať.

Výstup z kamery je veľmi kvalitný

Počas testovania kamery som si všimol, že záznam je veľmi kvalitný v maximálnom Full HD rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu. Či už spätnej kamery alebo prednej. Ako si však môžete všimnúť, na testovacom videu je na zázname jemný filter. To je spôsobené tým, že som si nevšimol ochrannú fóliu na kamere. Odhliadnuc od tohto faktu je aj napriek tejto chybičke krásy záznam veľmi kvalitný, čitateľnosť poznávacích značiek vynikajúca. A ako som spomínal už vyššie, pri zázname vám vie táto kamera veľmi pomôcť.

Bez displeju v aute je to skvelá alternatíva

Predstavte si situáciu, že máte staršie auto, ktoré nemá na palubnej doske displej. A teda, neviete si jednoducho namontovať kameru. V tomto momente sa javí Lamax S9 Dual ako vynikajúca alternatíva a ona ňou aj v podstate je.
Ak však máte v aute viacero elektroniky ako multifunkčný displej s rádiom a navigáciou, klimatizáciu a ďalšie dôležité „prkotiny“, tak potom ďalšia elektronika vo forme spätného zrkadla so zabudovaným displejom by vám mohla spôsobiť bolehlav. Totižto, starať sa o viacero zariadení sa podpíše na vašej schopnosti šoférovať a vnímať okolie na 100 %. A to je pre všetkých účastníkov premávky dosť problém. Zo začiatku sa budete učiť ako kameru ovládať, mne sa dokonca pri jazde dala do akéhosi režimu, ktorý som nevedel prebudiť. A tak som musel dúfať, že naozaj natáča. Kamera obsahuje aj hlasové možnosti ovládania, ktoré sú fajn. Ja ich však využívam len málokedy, a to nielen pri kamere, ale aj pri akomkoľvek inom zariadení.

Mimochodom, kamera obsahuje databázu radarov v Európe a upozorní vás na ne. A tak sa môžete tešiť tomu, že vás pri rýchlej jazde nenamerajú. Ak chcete počuť tajný trik – nejazdite nad rámec maximálnej rýchlosti. V prípade, že radi riskujete, táto databáza radarov isto príde vhod.

Výsledky z jazdy si viete pomocou mobilnej aplikácie pozrieť ihneď, a tak nemusíte neustále vyberať MicroSD kartu a presúvať súbory hore-dole. Ide, podľa mňa, o výborné riešenie. Čo by som ešte vypichol, je to, že Lamax S9 Dual obsahuje dvojicu skvelých funkcií: nekonečnú slučku ukladania záberov a uzamknutie záberov. Ak potrebujete súrne nejaký záber uzamknúť, tak buď stlačíte tlačidlo, alebo to jednoducho kamere poviete hlasovým ovládaním. A to je naozaj vec, ktorú by som od kamery čakal, že bude mať.

Naše hodnotenie

Z kamery Lamax S9 Dual mám zmiešané pocity. Na jednej strane sa nám predstavuje elegantné riešenie v podobe spätného zrkadla s možnosťou mať aj zadnú kameru a GPS modul, na druhej strane vidím rôzne problémy. Jemné vibrácie, vyčnievanie kamery a ďalšia elektronika v aute vám môžu spôsobiť najmä zo začiatku problémy. Ak si na to všetko zvyknete, dostanete za pomerne slušný peniaz nielen prednú, ale aj zadnú kameru do auta. Inštalácia je pomerne jednoduchá a zvládne ju každý, čo i len trošku zručnejší človek. Nemáte čas, peniaze alebo jednoducho nervy na klasickú parkovaciu kameru? Tak vám odporúčam siahnuť po tejto. Ak to je však naopak, potom sa predsa len zamyslite nad inou možnosťou.

Klady

 • kvalitné spracovanie
 • možnosť zavesiť na zrkadlo
 • elegantná možnosť cúvacej kamery
 • cena za prednú a zadnú kameru spolu s GPS modulom je pomerne dobrá
 • jednoduchá inštalácia celého príslušenstva

Zápory

 • kamera môže vyšším vodičom zavadzať vo výhľade
 • vibrácie spätného zrkadla pri vyšších rýchlostiach
 • problémové uchytenie na hrubšie spätné zrkadlá
 • ďalšia elektronika, ktorá vás počas jazdy môže vyrušovať
 • slabo čitateľný displej na slnku

Informácie o produkte

Lamax S9 Dual

 • Kategória: Ostatné
 • Šírka: 257 mm
 • Výška: 38 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 71 mm
 • Hmotnosť: 343 g
 • Orientačná cena: 179 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lamax

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk