RECENZIA: ASUS ZenBook 14 (UX425J) - Tenký až hriech

RECENZIA: ASUS ZenBook 14 (UX425J) - Tenký až hriech

 

Časom, kedy sa firmy po celom svete snažili zmenšiť mobilný telefón na veľkosť mexickej fazule, už dávno odzvonilo a trend stenčovania a minimalizovania veľkosti elektroniky preto musel prejsť do nového segmentu. V prípade prenosných počítačov to však pochopiteľne nemôže vrcholiť u nejakej bizarne miniatúrnej skladačky, keďže v tomto prípade je viac než v nejakom telefóne nutné zachovať užívateľský komfort a ideálny prístup k väčšine funkcií klasického notebooku. Existuje ale jedna špecifická kategória ultrabookov, kde prevláda symbióza kompaktnosti a užívateľského luxusu. U značky ASUS to je suverénne ich rad ZenBook, ktorý prichádza aktuálne na scénu ako istý zdroj proporčných rekordov. Nám sa do redakcie ušla štrnásťpalcová verzia tohto krásavca určeného nielen pre biznis na cestách a nebyť jeho papierového prebalu, kuriér by nám ho mohol pokojne popodstrčiť pod dverami, tak tenký prístroj to totižto je. Ešte než sa spoločne, samozrejme aj po vašom boku, pustíme do hodnotenia, musím sa vám trocha zdôveriť. Pre značku ZenBook mám istú slabosť, keďže sám, a to platí nielen pre osobné potreby, ale aj pre tie pracovné, už roky využívam jeho predchádzajúcu verziu a som maximálne spokojný.

Začnime rovno u výšky zariadenia, ktorá sa v tomto prípade môže pýšiť priam šialeným údajom 1.39 cm. Výška hodná vanilkovej oblátky pre diabetikov sama o sebe nemusí samozrejme znamenať nič, ak by prístroj nebol v zmysle prepojenia s ďalšími zariadeniami vybavený na viac než len bežné používanie. Okrem očakávaných USB-C vstupov s podporou Thunderbolt 3 tu totižto nájdete aj USB-A a dokonca regulárne HDMI. Dizajnérom preto nešlo o trhanie nejakých tabuliek na úkor užívateľských nárokov a všetko to, čo by mal mať takto štylizovaný pracovný notebook, nový ZenBook maximálne napĺňa. Mohli by ste síce namietať u absencie klasického vstupu pre jack konektor, ale ten ASUS zachraňuje pomocou USB redukcie (3,5 mm), ktorú nájdete aj priamo v balení.

Akési ohúrenie rozmermi však nekončí len u výšky plne kovového, a teda aj odolného šasi, ostatne stačí len jemne zatlačiť na hranu obrazovky displeja a behom sekundy máte pred sebou takmer bezrámikový NanoEdge IPS panel s 88% prevahou v hornej časti. Aj cez takto suverénny pomer sa podarilo vtesnať do hornej časti 3D kameru s IR funkciou a snímaním zvuku, vďaka čomu sa automaticky zatlačilo aj na bezpečnosť pri používaní a zároveň v tomto texte už neraz spomenutú užívateľskú prístupnosť. Kamera funguje výborne aj v slabo osvetlených miestnostiach, kedy sa vyhodnotenie obrysov tváre udeje doslova behom lusknutia dvoch prstov. Tu možno trocha zamrzí absencia snímača odtlačku, ale zase to asi netreba preháňať, nepanikáriť a spoľahnúť sa na detekciu tváre kombinovanú s tradičným zaheslovaním.

Prémiový pocit

Zaujímavosťou je, že aj cez prítomnosť onoho patentovaného zdvihu zadnej strany prístroja (takzvaný Ergolift), kedy sa hrana pántu oprie o povrch tak, aby sa vytvorila lepšia medzera pre chladenie, nejde oproti minulému radu o tak razantný zdvih. Pritom na výslednú schopnosť odvádzania tepla to nemá žiadny zásadný vplyv, keďže ani pri plnom zaťažení (sledovaní filmov a hrania sa stredne náročného titulu) nedošlo k výraznému navýšeniu teploty, a teda ani hluku. Jediné, čo môže v istej situácii vystúpiť, je trocha nešťastné odvádzanie horúceho vzduchu tesne popri spodnej hrane obrazovky. Pri dlhodobom chode, a zvlášť ak si zapnete prípadne nejakú videohru, sa tak práve táto časť vie silnejšie zohriať a všimnete si to až pri zatvorení počítača a jeho následnom prenose. Nový ZenBook svojou filozofiou ale sotva cieli na gaming segment, a preto som sa ho po tejto stránke ani nesnažil nejako výrazne konfrontovať, na to má ASUS svoju bohato zásobenú sekciu ROG. ZenBook spadá skôr do akejsi bežnej dennej premávky, kde si jeho užívateľ môže pokrývať kancelárske využitie s občasným odskokom k zábave v podobe Netflixu. Na tento scenár je vybavený priam dokonalou batériou, ktorá sa na 60% dobije už behom jednej hodinky, a to navyše prostredníctvom USB-C vstupu (ďalšia novinka).

Akonáhle akumulátor naplníte takpovediac až po okraj, zaberie vám to zhruba dve hodiny, je tu tabuľkový predpoklad dosiahnutia takmer 22 hodín chodu. Treba si však nastaviť jas inak príjemne matného displeja na polovičnú úroveň a nepreháňať to s počtom rozbehnutých aplikácií. Keď si však uvedomím, ako som dodnes spokojný s výdržou batérie u staršieho modelu, jej navýšenie sa v tomto bode javí ako bonus, ktorý si aj na základe výrazného zrazenia proporcií zaslúži rešpekt a nie kritiku. Počas niekoľko týždňového testu som čoraz viac nadobudol dojmu, že v ruke prenášam len niečo málo cez jeden kilogram vážiacu knihu v luxusnom balení. Prehodiť si tento notebook z ruky do ruky je tak prosté ako zlízať kopček zmrzliny, a to všetko s pocitom vlastníctva prémiového produktu. Ak sa ale pozrieme na cenovú reláciu, nech už je reč o 13 alebo 14 palcovej verzii, tak ďalší zásek do série ZenBook sa ani náhodou nesnaží nikoho z prípadných záujemcov zruinovať. Cena sa pohybuje tesne nad hranicou tisíc eur, čo aj pri nižšej konfigurácii pomáha odlíšiť sa od konkurencie. Je to jednoducho od spoločnosti ASUS férová cenovka.

Procesor značky Intel Ice Lake Core i7

Presuňme sa teraz k opisu kvality dotykových častí. Keďže spomínaný IPS s Full HD rozlíšením neponúka žiadny variant dotykového ovládania (u takejto veľkosti by som to nepovažoval za žiadny problém), v tomto smere sa preto budeme sústrediť na klávesnicu ako aj proporčne dosť veľký touchpad. Na klávesy špeciálne si ja, ako inak, dávam počas vytvárania dojmov veľký pozor. Ak si zoberieme segment akýchsi biznis notebookov, tak klávesnica je u nich pri každodennom užívaní zaťažovaná zo všetkého najviac. Tichá a presná. Takto stroho by som jednou vetou bol schopný zvládnuť opis jednej z najlepších klávesníc, aká sa mi v zmysle ultrabookov dostala pod prstíky. Frenetické ťukanie do pár milimetrov vysokého profilu nevytvára okolo vás auru rodinky ďatľov závislých na amfetamíne, ba naopak, ide skôr o jemne šepkajúceho spoločníka na cesty. Ak si sadnete do preplneného metra na ceste z práce alebo späť a rozhodnete sa nahnať už tak drahocenný čas, nikto naokolo vôbec nepostrehne, že práve píšete ako šialenec. Dizajnérom sa navyše podarilo využiť celkovú šírku plochy ZenBooku a klávesy sú tak dostatočne veľké aj s istým rozostupom, aby nedochádzalo k chybným úderom ani pri rozmerom väčších rukách.

V tomto smere nemám klávesnici čo vytknúť, rovnako tak ani klasicky bielemu podsvieteniu s troma stupňami intenzity. Čo sa týka už vyššie spomínaného touchpadu, tak tu sa intenzita pozitívnej nálady nijako nevytráca. Rýchlosť snímania pohybu prsta je úžasná a rovnako tak poteší integrácia numerickej časti pomocou LED podsvietenia (veľmi praktická vec, ktorú by výrobcovia mali dávať už štandardne do všetkých laptopov). Touchpad dokáže eliminovať nechcený dotyk vašej dlane a vďaka svojmu hladkému povrchu sa interakcia s ním stáva príjemným zážitkom.

Zaujímavosťou je distribúcia tohto ZenBooku v dvoch verziách, čo do samotného IPS panelu. Obe NanoEdge varianty ponúkajú Full HD rozlíšenie avšak jeden s jasom 300 nits a druhý naopak až 400 nits s 1W. Práve druhá a v zmysle technológie určite modernejšia verzia sa stará o oveľa lepšiu výslednú kapacitu akumulátora. Okrem odberu je práve tento variant vhodný aj do oveľa svetlejších podmienok, zvlášť vonku na priamom slnku.

V tomto texte už neraz zaznelo slovíčko konektivita. Vďaka podpore technológie Thunderbolt sa pomocou dua USB-C vstupov môže váš malý ultrabook spojiť s 4K obrazovkami a rovnako tak aj prenášať dáta v rýchlosti 40gbps (o rýchlom nabíjaní už bola reč). Kto by ešte dnes potreboval zastrčiť microSD kartu, na bočnej hrane tohto prístroja mu to bude umožnené. ASUS navyše aj naďalej ponúka certifikáciu zvuku pod hlavičkou Harman Kardon, čo je už pojem sám o sebe a pri takto malej elektronike zároveň aj unikát. Toto všetko sú menšie alebo väčšie čriepky zasadené do poriadne hutnej palety možností, z ktorých som počas recenzovania nového zástupcu sekcie ZenBook mal možnosť čerpať a vo finále nebyť ani náhodou sklamaný. Moje pôvodné predpoklady sa ukázali byť ako pravdivé a aj v prípade akéhosi technologického upgradu nestráca ZenBook na svojej charakteristickej kvalite. Kto z vás potrebuje výkonnostne spoľahlivý a maximálne kompaktný notebook do ruky, ktorý disponuje obrovskou výdržou batérie a prémiovým nádychom, nech neváha.

Naše hodnotenie

Čo všetko ma potešilo, by sa sotva vošlo do jedného riadku

Klady

 • dizajn
 • kompaktnosť
 • klávesnica
 • batéria
 • cena

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

ASUS ZenBook 14 (UX425J) 2020

 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 319 mm
 • Výška: 208 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 13,9 mm
 • Hmotnosť: 1200 g
 • Orientačná cena: 1100 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk