RECENZIA: MSI MAG Z490 Tomahawk - Výkonný základ pre šetrnejších nadšencov

RECENZIA: MSI MAG Z490 Tomahawk - Výkonný základ pre šetrnejších nadšencov

 

Spoločnosť Intel vydala novú generáciu desktopových procesorov desiatej generácie a hoci ide stále o kremík na 14 nm architektúre, jeho zvýšené výkony a podpora nových technológií vyústila aj do nového socketu s označením LGA1200. To, samozrejme, znamená aj nutnosť nových matičných dosiek, ktorých sa nám v redakcii zopár zbehlo. Prvou, na ktorú sme sa pozreli, je model z radu Tomahawk s čipsetom Z490 od spoločnosti MSI. Skúsenejší skladatelia počítačov už možno podľa mena Tomahawk budú tušiť, že ide o dosku z radu, ktorý sa snaží ponúknuť všetko potrebné tomu najširšiemu spektru hráčov. Mala by zvládnuť obstojne obslúžiť aj tie najvýkonnejšie procesory a pritom sa pri jej kúpe netreba obávať bankrotu. Ako sa nám MSI MAG Z490 Tomahawk páčila a ako obstála v testovaní? To si, samozrejme, prečítate v recenzii nižšie.

Rovnováha medzi všetkými komponentami v počítači je, podľa mňa, to najdôležitejšie, na čo pri skladaní treba myslieť. Kupovať 600 eurový procesor a osadiť ho na 100 eurovú dosku, ktorá by brzdila jeho schopnosti, je jedno z najhorších a prekvapivo častých faux-pas. Ale je pravda, že aj relatívne lacné dosky sú v dnešnej dobe schopné postarať sa aj o tie najvýkonnejšie procesory. Minimálne v základných nastaveniach. Výber a voľbu dosiek, aspoň u mňa, teda už toľko neovplyvňuje výkon komponentov na doske, ale hlavne kvalita napájania a funkcionalita samotnej dosky. Čipset Z490 však povoľuje Intel procesory s príponou K aj taktovať a nakoľko sme mali ku testovaniu tejto dosky aj spomínaný procesor i9-10900K, počas testovania som skúšal nielen bežné takty a výkon, ale aj celkové možnosti, kam až sa mi (bezpečne) podarí tento procesor potlačiť.

Obal a jeho obsah

Balenie Tomahawk produktov za posledných pár rokov neprešlo veľkými zmenami. Tmavému obalu stále dominuje veľký názov produktu a obrázok Tomahawk rakety. Vnútri krabice sa nachádzajú všetky dôležité náležitosti, no veľa navyše toho nečakajte. Dvojica SATA káblov, skrutka pre M.2 SSD, brožúrky, CDčko s drivermi a nálepka s logom MSI draka je okrem samotnej dosky asi tak všetko. Od produktu zameraného na hráčov s menším rozpočtom to však nie je nič prekvapivé. Poteší však, že kryt zadného panelu je už, podobne ako na starších, no prémiovejších modeloch, zakomponovaný do samotnej dosky.

Prvé dojmy a spracovanie

PCB dosky je pevné a jeho prednú stranu zdobia detaily v striebornej farbe, či už ide o chladič čipsetu s veľkým nápisom Tomahawk, či chladenie VRM prepojené s krytom zadného panelu, na ktorom sa nachádza MAG logo. Doska v dnešnej dobe musí disponovať aj RGB podsvietením, ktoré sa nachádza v okolí čipsetu. RGB LEDky síce nie sú nutnosť, no je ich pekné mať, hoci ich umiestnenie pri osadení rozmernejšej grafickej karty do vrchného slotu trochu stráca zmysel. Pohľad na zadný panel dosky poteší aj tých náročnejších používateľov a môže navodiť dojem, že Z490 Tomahawk nepatrí medzi lacnejšie modely. Tu sa totiž nachádza až 8 USB portov (2 x USB 2.0, 4 x USB 3.2 Gen1, USB 3.2 Gen2 Typ A a USB 3.2 Gen 2 x 2 20 Gbps), PS/2 kombo, HDMI a Display port, audio panel a dvojica LAN portov (1G a 2.5 G).

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

V balení dosky absentujú SLI mostíky a na doske samotnej je v spevnenom “PCIe Steel Armor” prevedení iba najvrchnejší PCIe Gen 3.0 slot. To už dopredu indikuje, že táto doska si s dvoma grafickými kartami neporadí len tak ľahko. Dobrou správou ale je, že chýba iba podpora SLI pre karty značky Nvidia, CrossfireX, ktorým disponujú AMD grafické karty, je plne podporovaný. Na doske poteší dvojica M.2 slotov s podporou NVMe diskov, ktoré pojmú maximálne M.2 22110, respektíve 2280 disky, oba disponujúce aj vcelku robustnými pasívnymi chladičmi. Konektorov chladenia je tak akurát, 1 x 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia a 6 4-pinov pre bežné ventilátory. Kde sa mi ale zdá, že sa inžinierom v MSI usypalo z ruky, je počet RGB konektorov. Na doske sa totiž nachádza nielen dvojica tradičných RGB LED konektorov, ale aj dva RAINBOW, teda JRGB1 konektorov pre ARGB komponenty. Aj na oveľa drahších modeloch je stále bežné vidieť iba po jednom z každého konektoru, no sťažovať sa na takýto dizajn určite nebudem. A dobrou správou je aj zakomponovanie novšieho a kvalitnejšieho zvukového kodeku Realtek ALC1200-VD1, čo je oproti staručkému ALC892, ktorým disponovali staršie Tomahawk dosky, naozaj krok vpred. Na doske sa tiež nachádza šestica SATA 6 Gb/s konektorov, dva interné USB 2.0 porty, USB 3.0 konektor a na svoje si prídu aj majitelia novších skriniek s USB-C na prednom paneli. Ponuku interných konektorov zavŕši tradičná zmes TPM Module, Chassis Intrusion, Serial Port, či RTD3 konektoru.

Napájanie a VRM

MSI pri tejto doske vsadilo na lacnejší, no stále obstojný systém napájania 12 + 1 + 1, ktorý je napájaný cez 8 + 4PIN konektory. Mosfety na tejto doske majú menovitý výkon 55 A, čo je mierny nadpriemer, hoci náročnejším zákazníkom budú, samozrejme, vyhovovať skôr dosky s 16 fázami a mosfetmi s menovitým výkonom 60 A. Pre bežné taktovanie by to však malo stačiť. Čo je ale pri dlhodobom taktovaní dôležité, je schopnosť dosky uchladiť svoje komponenty napájania. Pri Tomahawk by tomu, našťastie, mali pomáhať vcelku rozmerné pasívne chladiče na VRMkách a na teploty som sa pozrel pri taktovaní v odstavci nižšie.

UEFI a taktovanie

MSI to so svojím UEFI vie a vždy keď som na doskách od tejto spoločnosti potreboval meniť nastavenia na tejto úrovni alebo priamo pretaktovať procesor, nemal som žiadne obavy, že by som sa stratil, alebo nevedel nájsť hľadanú možnosť. Inak to nie je ani pri doske Z490 Tomahawk. Nastavenie základných, alebo aj krajne špecifických vecí zaberie len pár sekúnd a užívateľské rozhranie je celkovo veľmi príjemné. Čo sa taktovania týka, dosku som testoval s procesorom Intel i9-10900K a podarilo sa mi ho stabilne pretaktovať na 5.2 GHz na všetkých jadrách pri voltáži 1,36 v. Čo sa napájania týka, teploty VRM a iných komponentov sa ani počas taktovania nedostali cez 80 stupňov, no treba myslieť na to, že v skrinkách s horším prietokom vzduchu alebo väčších taktoch by sa mohli dostať aj na horšie hodnoty.

Naše hodnotenie

MSI sa s radom Tomahawk vcelku darí. Už v minulosti sme si ho v redakcii obľúbili za veľmi dobrý pomer ceny a výkonu a ani doska MAG Z490 Tomahawk v tomto nesklamala. Možno by som ju neodporúčal priamo s procesorom i9-10900K, ale skôr s K-čkovými i7/i5kami desiatej generácie. Celková funkcionalita, ponuka konektorov a jednoduché UEFI z Z490 Tomahawk však robí veľmi dobrú voľbu pre začínajúcich, ale aj skúsenejších fanúšikov počítačov.

Klady

 • cena
 • dizajn
 • všetka potrebná funkcionalita
 • nadpriemerný počet interných konektorov

Zápory

 • iba priemerné napájanie

Informácie o produkte

MSI MAG Z490 Tomahawk 2020

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 190 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk