RECENZIA: MSI MAG B460 Tomahawk - Lepšia ako lacné Z490 dosky

RECENZIA: MSI MAG B460 Tomahawk - Lepšia ako lacné Z490 dosky

 

Síce to tak môže často vyzerať a tiež som dlho trpel takým dojmom, no pravdou je, že väčšina hráčov nie je zaťažená na extrémny výkon. Väčšina herných nadšencov nie je ochotná stráviť hodiny skúšaním rôznych časovaní na RAMkách a znižovaní voltáže na CPU pre lepšie teploty. A definitívne je skôr pravidlom, že máloktorý hráč disponuje bezodnou peňaženkou, ktorá by mu povoľovala nakupovať tie najdrahšie a najvýkonnejšie komponenty. To je ale všetko úplne v poriadku, pretože obstojné komponenty a takmer celú zábavu, sa dá užiť aj s oveľa menším rozpočtom. Toho dôkazom sú aj dosky s chipsetom Intel B460 a jej prvý zástupca, ktorý sa dostavil ku nám do redakcie, MSI MAG B460 Tomahawk.

Do testovania tejto dosky som sa pustil okamžite po odskúšaní jej drahšieho a už aj na taktovanie zameraného brata s menom MAG Z490 Tomahawk. Vďaka tomu som mal stále v mysli všetky schopnosti a funkcionalitu, ktorá je dostupná za cca 200 eur a mohol som sa pustiť do odhaľovania toho, prečo B460 stojí o tretinu menej. Tak ako som ale napísal pri Z490 Tomahawk, to najdôležitejšie, na čo pri skladaní počítača treba myslieť, je rovnováha. Preto som síce túto dosku testoval s procesorom Intel Core i9-10900K, ale v živote by som ju ku nej neodporúčal. Chipset B460 totiž, narozdiel od Z-kových dosiek, nepodporuje manuálne taktovanie procesorov (pomimo Inte Turbo Boost-u), a preto sa ku B460 doskám hodia procesory bez K a KF prípon.

Obal a jeho obsah

Balenie B460 Tomahawk je takmer totožné s jej Tomahawk a Mortar súrodencami. Tmavému obalu stále dominuje veľký názov produktu a obrázok Tomahawk rakety. Nakoľko ide o dosku z lacnejšej časti spektra, vnútri krabice toho veľa navyše nečakajte. Dvojica SATA káblov, brožúrky, CDčko s drivermy a nálepka s logom MSI draka je, okrem samotnej dosky asi všetko. Od produktu zameraného na hráčov s menším rozpočtom to však nie je nič prekvapivé. Veľký palec hore si však do MSI zaslúžia za fakt, že aj lacnejšia doska stále ponúka kryt zadného panelu zakomponovaný do samotnej dosky.

Prvé dojmy a spracovanie

Keď som si vedľa seba prezeral obal B460 a Z490 Tomahawk dosiek, behalo mi po mysli, že sú naozaj takmer identické. To je pri baleniach produktov z rovnakej modelovej rady vcelku bežné. Čo ma však prekvapilo viac, bol takmer identický vzhľad aj pri porovnaní samotných dosiek. A teraz nemám na mysli iba farebnú schému, či chladiče VRM a chipsetu, ale aj celkové rozloženie oboch dosiek. Áno, sú na nich malé odlišnosti, ako 8+4PIN CPU napájanie na Z490 a iba 8PIN na B460, či pasívne chladiče na oboch pozíciách pre M.2 na Z490 a iba jeden na B460. Pokiaľ by ale človek nevedel, kam presne pozerať, sú obe dosky takmer nerozlíšiteľné.

To je však, aspoň pri B460 Tomahawk, dobrá správa. PCB dosky je stále pevné, hoci o čosi tenšie, a jeho prednú stranu stále zdobia detaily v striebornej farbe, či už ide o chladič čipsetu s veľkým nápisom Tomahawk, alebo chladenie VRM prepojené s krytom zadného panelu, na ktorom sa nachádza MAG logo. Aj lacné dosky musia v dnešnej dobe stále disponovať RGB podsvietením a tu sa RGB LEDky nachádzajú v okolí čipsetu. Na zadnom paneli dosky tentokrát nájdete 7 USB portov (2x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen1 a USB 3.2 Gen Typ C), PS/2 kombo, HDMI a Display port, audio panel a POZOR, stále tu je aj dvojica 1G a 2.5G LAN portov (!). Pri 140 eurovej doske vcelku nečakaná, no stále vítaná funkcionalita.

Rozvrhnutie dosky a interné konektory

V spevnenom “PCIe Steel Armor” prevedení je iba vrchní PCIe Gen 3.0 slot, no to je v dnešnej dobe, keď sa SLI a Crossfire už netešia takej veľkej obľube, úplne pochopiteľné. Na doske poteší dvojica M.2 slotov s podporou NVMe diskov, ktoré pojmú maximálne M.2 22110, respektíve 2280 disky, no pasívny chladič sa nachádza len na vrchnej pozícií. Ani tie najvýkonnejšie PCIe Gen 3 disky však nemávajú príliš veľké problémy s teplotami. Konektorov chladenia je tak akurát, 1x 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia a 6 4-pinov pre bežné ventilátory.

RGB konektorov si však aj na B460 užijú potenciálny majitelia dosýta, nakoľko rovnako ako pri Z490 Tomahawk, aj tu sa na doske nachádza nielen dvojica tradičných RGB LED konektorov, ale aj dva RAINBOW, teda JRGB1 konektorov pre ARGB komponenty. Zvukový kodek na B460 Tomahawk je moderný Realtek ALC1200, čo je oproti minulosti veľké vylepšenie. Na doske sa tiež nachádza šestica SATA 6Gb/s konektorov, dva interné USB 2.0 porty, USB 3.0 konektor a na svoje si prídu aj majitelia novších skriniek s USB-C na prednom paneli. Ponuku interných konektorov zavŕši tradičná zmes TPM Module, Chassis Intrusion, Serial Port, či TBT konektoru.

Napájanie a VRM

MSI pri tejto doske vsadilo na lacný, no stále obstojný systém napájania 12+1+1, ktorý je napájaný cez 8 konektor. B460 chipset nie je určený na taktovanie, ale napájanie dosky bohato stačilo aj na turbo boost pri i9-10900K, čo nedokáže úplne každá entry-level doska, dokonca ani s Z490 chipsetom. Navyše, Tomahawk dosky disponujú vcelku rozmernými pasívnymi chladičmi na VRMkách, čo pomôže s dlhodobým fungovaním pod záťažou. To len ukazuje, že keby neboli v Intel-i tak zaseknutí v minulosti, mohli ponúkať možnosti manuálneho taktovania aj na niektorých B460 doskách. Čo sa však dá narobiť, Intel bude Intelom. Aj napriek limitáciám chipsetu je B460 Tomahawk jednoducho naozaj schopná doska.

Naše hodnotenie

MSI stále dokazuje, že s radou Tomahawk to vie. Za nie tak veľký peniaz ponúka naozaj bohatú funkcionalitu, obstojné prevedenie a pokoj mysle, že táto doska si dokáže poradiť aj s procesormi, ktoré sú mimo jej cenového spektra. V spojení s i5-10600, alebo i7-10700 určite ponúkne veľa zábavy na dlhú dobu a veríme, že si vďaka svojim schopnostiam nájde svoju cenu do nejedného herného stroja.

Klady

 • cena
 • dizajn
 • bohatá funkcionalita
 • nadpriemerný počet interných konektorov

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

MSI MAG B460 Tomahawk 2020

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 135 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI MAG B460 Tomahawk
 • Procesor: Intel i9-10900K
 • Pamäť: Adata XPG D41 DDR4 32GB 3200 MHz
 • Chladenie procesora: MSI MAG Liquid Core 360R
 • Pevný disk: WD Black SN750
 • Grafická karta: Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme 8H
 • Zdroj: Gigabyte G750H
 • Skrinka: MSI MPG Gungnir 110R
Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk