RECENZIA: Monitor ASUS ROG STRIX XG438Q - Herný monitor tak trochu inak

RECENZIA: Monitor ASUS ROG STRIX XG438Q - Herný monitor tak trochu inak

 

Keď som si pred pätnástimi rokmi kupoval 24-palcový LCD displej, bol to luxus. Boli aj takí, čo oči prevracali. Vtedy na stoloch stáli objemné CRT 4:3 monitory. Väčšinou. A nie je tomu tak dávno, keď sme i na "27-ku" pozerali ako na veľmi veľký monitor - ktorý je dnes už pomaly štandardom. Výrobcovia posledné roky experimentujú a investujú do vývoja a to je len dobre. Dočkali sme sa tak ultrawide monitorov s filmovým pomerom strán 21:9 o veľkosti až 35 palcov. A z roka na rok sa objavujú ďalšie novinky. Nechýbajú super ultrawide - monžtrózne, zakrivené, 43 a dokonca aj 49-palcové panely, ktoré bez problému nahradia dva monitory vedľa seba. Dnes sa pozrieme na celkom výnimočnú anomáliu. 43-palcový displej s pomerom strán 16:9, teda na prvý pohľad televízor.

JE TO TV?

Má to dialkáč, aj reproduktory, ale nie, nie je. Mimochodom, reproduktory majú slušný zvuk. Tento monitor narozdiel od TV totižto nemá tuner, vstavaný operačný systém, žiadne smart aplikácie ani menu s TV nastaveniami. XG438Q však má rozlíšenie 3840 x 2160 bodov, používa VA panel, má certifikáciu HDR600, podporuje FreeSync 2 a hlavne má 120 Hz. Pravda, na trhu sú aj TV ktoré tiež vedia freesync/gsync a aj 120 Hz. Rozdiel je hlavne v tom čo som uviedol predtým. Nehovoriac o nízkej odozve či prítomnosti DisplayPortu v prospech monitora.

ŠPECIFIKÁCIE, DIZAJN, ERGONÓMIA, MENU

Monitor ponúka slušnú konektivitu - 1x DisplayPort 1.4 a 3 x HDMI 2.0 umiestnené sčasti vzadu aj na boku pre ľahší prístup. Potešia aj dva USB sloty vo verzii 3.0, triapolmilimetrový mini-jack konektor na slúchadlá či PC audio vstup. DisplayPort aj HDMI podporujú variabilný refresh rate na AMD kartách, s nVidiou iba cez DisplayPort.

Monitor vyzerá spredu ako lacnejšia TV a to vďaka širokému rámčeku, no ROG logo a hlavne neobvyklý stojan tento dojem trocha vylepšujú. Zadná strana má vydarenejší dizajn s pekným štruktúrovaný plastom a s Aura Sync RGB ROG projektorom ktorý sa zapája do špeciálneho slotu. Škoda len, že dozadu sa nik nepozerá ale tak aspoň to vie svietiť na stôl. Monitor sa dá upevniť aj na stenu, či zavesiť na držiak systémom uchytania VESA 100x100mm, no treba mať na zreteli hmotnosť 15 kilogramov... Kensington zámok naznačuje využitie tohto zariadenia nielen doma. Veľmi kvitujem pribalené diaľkové ovládanie. Pred týmto monitorom sa sedí skôr ďalej a večné naťahovanie sa po tlačidlách by asi nikoho neoslovilo.

Menu na ASUS-och je vydarené a nie je tomu inak ani v tomto prípade. Má logické usporiadanie a rozhodne v ňom nebudete tápať. Ovládanie cez joystick je pohodlné no s diaľkovým ovládačom to ide aj s vyloženými nohami. No a kto to radšej s myškou, ide to aj cez PC aplikáciu ASUS DisplayWidget.

TEST V PRAXI

Na rovinu, toto nie je monitor na váš kancelársky stôl. Napriek tomu som ho testoval týmto spôsobom a pohľad to bol trochu komický. Monitor bol totiž takmer nalepený na stene a ja som s gamepadom sedel pol metra od stola. Iste, pri hraní s klávesnicou a myšou to bolo o niečo bližšie k obrazovke a to už fakt nebolo komfortné. Pri menších vzdialenostiach sa totižto prejavili neduhy VA panelu a to v podobe horších pozorovacích uhlov (nekonzistentnosť farieb a kontrastu). Pri takej uhlopriečke jednoducho treba počítať s optimálnou pozorovacou vzdialenosťou 1,5 metra a viac, potom bol obraz výrazne lepší. Prekvapilo ma, že aj 4k rozlíšenie je len tak tak dostačujúce, jednoducho 102 PPI predstavuje hustotu bodov len o 12% vyššiu ako pri fullHD monitore s uhlopriečkou 24 palcov. S väčším odstupom sa raster samozrejme zjemňuje.

XG438Q prekvapil aj geometriou matrice displeja. Nejde totiž o najbežnejší "RGB stripe" displej ale BGR (blue-green-red) verziu. O dôvode by sa dalo polemizovať, môže to byť cena ale aj niečo iné. Každopádne, Windows veľmi nepočíta s týmto typom panelov a poznať to na malých a jemných textoch, ktoré vyzerajú rozmazane a neostro. Obzvlásť s defaultne zapnutou funkciou Cleartype, ktorá má na starosti zahladzovanie textov. Je na mieru ušitá RGB schéme, nie BGR. Svojským riešením by bolo otočenie monitora dole hlavou a rotácia celej plochy. Vyskúšané a funkčné. Zrazu na stole máte RGB monitor. Avšak, toto sa nedá urobiť pri hraní na konzolách - no na druhú stranu, tam vás zasa nepotrápi zle čitateľný text. Je preto dôležité si určiť využitie - buď PC alebo konzola. Alebo monitor otáčať o 180 stupňov na VESA stojane, ktorý isto nebude z tých najlacnejších. Podtrhnuté, počiarknuté, ako monitor k PC by som tento ASUS nevolil.

Táto mašinka je tu každopádne pre hráčov, na strih videa či grafiku ani náhodou. Obrovská obrazovka dokáže do hrania vtiahnuť v sekunde a o to podľa mňa šlo. Musím uznať, že takýto kontrast som na monitore ešte nevidel. Vyzerá to tak, že proklamovaná hodnota 4000:1 nebude ďaleko od skutočnosti. Samozrejme, veľkú zásluhu na tom má použitý VA panel, ktorý vie mimoriadne hlbokú čiernu a ani na to nepotrebuje miestne stmievanie (local dimming). To síce monitor má ale len v podobe ôsmich zvislých zón, čo je taká povinná jazda pre udelenie certifikácie HDR600 a vyššie. Za ideálnych okolností však i 8 zón dokáže navýšiť už tak vysoký kontrast, no dokáže aj narobiť galibu. Krízový scenár - tmavá scéna a do toho biele titulky. Výsledkom je do očí bijúce zosvetlenie časti obrazovky kde sú titulky a to v celej výške obrazovky. A nepomôže ani znížiť jas titulkov na minimum ani zmena farby na tmavšiu. Je možné, že časom to ASUS fixne firmwarom, niektorí výrobcovia televízorov si s týmto fenoménom už poradili.

Vrátim sa ale k superlatívom. HDR 600 je skutočne výrazne lepšie ako HDR 400, na ktorom fungujem každý deň. Záblesky, pochodne či žiara reflektorov sú na tomto monitore podané veľmi realisticky. V kombinácii s takmer dokonalou čiernou tento ASUS vyčarí veľmi presvedčivé obrazy. Napríklad v The Last Of Us Part II, v časti, kde Ellie navštívi tmavé, opustené akvárium, som si uvedomil o koľko lepší je VA panel z pohľadu prezentácie vízie autora. Aj napriek tomu, že som hral v úplne temnej miestnosti, neobťažoval ma žiaden "light bleeding", "IPS glow" a iné technologické nedostatky, ktoré sa tak okato prejavujú práve v tme a kazia celkový dojem. Local dimming má výhodu aj v tom, že vie celkovo znižovať jas na celej obrazovke, podobne, ako to vedia televízory funkciou dynamický kontrast. I vďaka tomu čierna pripomínala čiernu. To je niečo, čo bežný monitor nerobí a ak aj áno, nefunguje to tak dobre, v HDR už vôbec nie.

Vďaka použitému panelu som si mohol dokonale vychutnať temné scenérie s množstvom nepatrných detailov akoby som pozeral cez okno, nie do monitora. Na druhú stranu, v lokácii s detskými preliezkami bola scéna krásne prežiarená slnečným svetlom s nádhernými, živými farbami. O niečo lepšie to bude len na OLED TV no rozhodne nie s takou svietivosťou.

Na PC som otestoval G-Sync, ktorý fungoval bez problémov. HDR fungovalo taktiež bez zaváhania, škoda len, že v HDR sa v menu dá vybrať len mód ASUS Cinema HDR, ASUS Gaming HDR alebo Freesync 2 HDR, ktorý je aktívny len s kartami od AMD. Prvé dva módy sa líšia mierne odlišným kontrastom a jasom, oba však trpia neduhom "white clipping" teda stratou detailov vo veľmi jasných oblastiach obrazu. Aby som vylúčil softvérový problém, porovnal som rovnaké scény v PC hre aj na konzole na ASUSe a LG 27UK650 ktorý má HDR 400 certifikáciu. Porovnanie jasne ukázalo, že ASUS v prvých dvoch HDR módoch trochu tlačí na pílu a žiadnym laborovaním v OS či v hre som nedosiahol žiadaného efektu. Na LG monitore white clipping takmer neexistoval. Žiaľ, v HDR sa v menu monitora nedá upraviť vôbec nič, spomínaný Freesync 2 HDR som ale nemal možnosť vyskúšať. Nepáči sa mi byť odkázaný na prednastavené profily bez akejkoľvek možnosti ladenia. Samozrejme, ide o subjektívny dojem pedantného užívateľa a väčšine užívateľov bude vyhovovať jednoduchosť :) O HDR som sa rozpísal nadmieru, no tento monitor si to zaslúži, je to funkcia ktorá obsahu dodá výrazne atraktívnejšiu podobu a ASUS XG438Q to proste vie. Aj obsah v SDR vyzerá výborne. Je treba počítať s tým, že VA panel je trochu slimák a občas sa objaví neostrosť, no nik netvrdí že cieľovou skupinou sú hráči e-športov. Na druhú stranu, práve v SDR módoch si môžte aktivovať dodatočné funkcie ako Shadow Boost či Overdrive v piatich úrovniach.

Veľká chvála za dobre fungujúcu implementáciu PbP a PiP. Do monitora som zapojil dva PC a konzolu, všetko nabehlo na prvý pokus, monitor dokáže usporiadať plochy v rôznych kombináciách a dokonca každému vstupu priradiť farebný profil (samozrejme len simulovaný). Pochopiteľné obmedzenie je 60 Hz, žiadne HDR či Freesync/G-Sync.

Naše hodnotenie

Tento produkt je určený pre veľmi špecifickú cieľovú skupinu. Veľkosť 43 palcov je lákavá, no len v prípade, že máte dosť miesta. Parametrovo ide o veľmi slušný hardvér pre konzumné hranie. Panel dokáže vykúzliť krásne farebné scény plné svetla ale aj temné, dramatické výjavy. HDR 600, Freesync/G-Sync a 120 Hz, to sú silné tromfy. Otázne je, kto je ochotný siahnuť hlbšie do vrecka.

Klady

 • fantastický kontrast a hlboká čierna
 • farby
 • HDR600
 • dynamický dimming
 • Freesync 2 / G-Sync

Zápory

 • BGR usporiadanie pixelov
 • vyžaruje teplo
 • pozorovacie uhly
 • v HDR móde prakticky žiadne nastavenia v menu monitora

Informácie o produkte

ASUS ROG STRIX XG438Q 2020

 • Kategória: Monitory
 • Orientačná cena: 1200 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ASUS

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk