RECENZIA: MSI Optix MAG322CQR - Bez pohnutia

RECENZIA: MSI Optix MAG322CQR - Bez pohnutia

 

Doceniť ultra široké herné obrazovky si vyžaduje dostatočne dlhú skúsenosť s nimi. Sotva vám menšie či väčšie zakrivenie na paneli tohto zamerania povie svoje tajomstvo prostredníctvom reklamného letáku alebo fotografie vystavenej na internetom obchode. Akonáhle si však máte možnosť pred takto zakrivenú obrazovku sadnúť a stráviť s ňou niekoľko intenzívnych hodín hrania, skôr či neskôr pochopíte tie jemné nitky prospechu a adekvátneho nadšenia. Samotné zakrivenie je však len jedna z dôležitých opôr výslednej kvality. Ostatne, tak ako rád testujem tento formát herných monitorov, tak osobne nevidím žiadny prospech v obrovských televíznych obrazovkách so zakrivením, ktoré aj tak sledujeme z veľkej vzdialenosti. Ten efekt vtiahnutia do deja a zároveň akcie odohrávajúcej sa vo videohrách s rôznym koncepčným zameraním si vyžaduje blízkosť očí a prítomnosť ďalších dôležitých pomocníkov, ktoré dnes nachádzame takmer výhradne u výrobkov ako napríklad Optix MAG od MSI. Táto legendárna továreň na spoľahlivý herný hardvér ma nedávno prostredníctvom svojho distribútora oslovila s možnosťou testu ich tridsaťdvapalcovej novinky s jemne ohnutým VA panelom a na samotnú ponuku sa, aj z vyššie opísaných dôvodov, nedalo zareagovať inak, než ako ten psík kývajúci hlavou za predným sklom automobilov mnohých postarších motoristov.

Optix MAG vo svojej tridsaťdvapalcovej verzii sa sotva dá označiť za nejaký nenápadný zobrazovač, keďže za predpokladu, že ho máte usadený na dostatočne priestrannom stole a pribalenom mechanickom stojane, sotva vás spoza neho niekto vôbec uvidí. Túto skutočnosť neuvádzam len na základe nejakej digitálnej vaty na vyplnenie obsahu článku, ale snažím sa ňou naznačiť akýsi efekt nulovej hybnosti vášho tela. Akonáhle sa totižto posadíte za tento monitor, jeho ideálna veľkosť vás nenúti blúdiť očami z ľavej strany do pravej alebo hore a dole. Užívateľ tak zároveň môže ostať nehybne usadený, dúfajme, že v pohodlnom kresle, bez toho, aby sa musel namáhať viac, než by to bolo nutné. Pri takomto, nazvime to, oddychovom režime má tak telo oveľa lepšie podmienky na sústredenie sa, s čím automaticky prichádzajú lepšie výsledky v pracovnom alebo hernom režime – dnes už sa, ako dobre viete, tieto dva svety dávno zlúčili. Rozmer monitoru ma rozhodne potešil a rovnako tak aj jeho celkový dizajn. V tomto smere nejde o nič extravagantné s pokusom vyhnať nemenovanú konkurenciu späť k rysovacím doskám, keďže akonáhle výrobok začleníte do svojej domácnosti, zapadne tam bez akýchkoľvek problémov.

Zbytočné RGB?

Čierny tvrdený plast s trocha hrubším prechodom v druhej polovičke obrazovky skrýva, výhradne zo zadnej strany, nenásilnú integráciu RGB svetiel – s možnosťou dodatočného vypnutia. Práve osvetlenie je riešené spôsobom, akoby vychádzalo priamo zo strojovne tejto mašinky a aj keď v spojení s malou lesklou plochou v rohu zariadenia vyzerá viac ako zaujímavo, vo finále má tento efekt sotva význam u niekoho, kto monitor automaticky natlačí na stenu alebo zaprace iným kusom nábytku. Ide tu o vizuálny argument pekne začlenený do celkového dizajnu, avšak ak by tam vôbec nebol, nič zásadné by sa nestalo. Zabudnime však na osvetlenie, ktoré využijú tak maximálne tie chumáčiky prachu na vašej pracovnej doske, a poďme k tomu oveľa dôležitejšiemu. Optix MAG322CQR je sedemkilový krásavec, ktorý potrebuje dostatočnú oporu a spoľahlivé uchytenie. To mu v tomto prípade zabezpečuje kovové rameno s mechanickým posunom do hornej a dolnej úrovne, čo kvitujem s ďalším uznanlivým gestom mojich stuhnutých krčných svalov. Samotné rameno je z väčšej časti kovové a priamo na stole nezaberá veľkú plochu, avšak menší nedostatok vidím v jeho schopnosti tlmiť kontakt s rukou počas nastavovania dvadsaťstupňového uhla sklonu obrazovky. Pri zatlačení smerom dole funguje ešte všetko v poriadku, ale akonáhle by ste chceli panel zdvihnúť jednou rukou a do opačného uhla, zdvihne sa vám celý monitor na zadné nohy. Kto má na stole prípadne obrus, okamžite pochopí, v čom vidím celkový problém. Rovnako tak absencia mechanického vyňatia obrazovky zo stojanu bez nutnosti odskrutkovania štyroch skrutiek sa javí ako nemoderný prvok, zvlášť ak sa pozrieme na celkovú váhu zariadenia. Mimochodom, po odmontovaní spomínaného stojanu je možné panel nainštalovať aj priamo na stenu (VESA). Všetky doteraz uvedené negatíva, a že ich je zatiaľ naozaj poskromne, sú však stále len malou prekážkou pred konečným rozhodnutím každého, kto zháňa vysoko kvalitný herný monitor. Preto, ak ste dočítali text až do tohto bodu a stále máte prípadný záujem, určite vám odporúčam v tom pokračovať.

Ešte než si však popíšeme to najpodstatnejšie v zmysle technických aspektov a celkových režimov obrazovky, poďme sa stručne zahľadieť na ponuku fyzických vstupov zo zadnej strany. Pripojiť čokoľvek k tomu adekvátne môžete pomocou DisplayPortu a očakávanej dvojice HDMI. Keďže výrobca nemal chuť dehonestovať monitor nekvalitnou zvukovou kulisou, absencia reproduktorov je vyvážená klasickým audio vstupom pre slúchadlá. Nasleduje tradičná plejáda USB vstupov a v jednom prípade dokonca s koncovkou C. V tomto ohľade je teda MSI monitor pripravený na všetky vaše požiadavky a potreby. Dosť však bolo omáčky, ako sa hovorí, nastal čas zatnúť do živého.

VA panel s obnovovacou frekvenciou 165 Hz dostal v prípade Optix MAG322CQR antireflexný matný povrch a pre hry nádhernú odozvu 1 ms. Čo do rozlíšenia sa tu rozprávame o Quad HD (2560 x 1440), čo je pri celkovej veľkosti obrazovky na hranici osemdesiatich centimetrov maximálne dostačujúce strúhadlo na vaše oči. O to viac, ak si uvedomíme, aké minimum dnešných hier je vôbec schopné využiť potenciál zobrazovacej techniky a vysokého snímkovania zvlášť. Farebná hĺbka nastavená na 10-bit by mimo to mohla uspokojiť aj náročnejších konzumentov, ktorí si tento hardvér nekupujú výhradne len na hranie sa, a ak ste to ešte nedokázali vydedukovať zo samotného názvu, tak samozrejmosťou je v tomto prípade prítomnosť AMD FreeSync, čiže lepšia previazanosť s grafickými kartami od AMD. Papierové údaje sú však jedna vec a tvrdá realita často môže priniesť úplný opak. Počas testovania na mňa v tejto súvislosti novinka z dielne MSI urobila našťastie viac ako slušný dojem a aj keď HDR pri jase na hranici 300 nitov vyzerá skôr neefektívne, kvalita obrazu, aj za podpory úžasnej čiernej farby (kontrast 3000 : 1), zakryje akékoľvek menšie nedostatky.

Rozhranie panelu vám vďaka slušnej a rýchlej reakcii dáva priestor na prepínanie medzi rôznymi nastaveniami pre konkrétne herné koncepty (nič nové), ale zároveň ponúka aj zopár trochu neočakávaných zaujímavostí. Pomocou aplikácie s názvom MSI Gaming si prostredníctvom prepojenia s PC môžete kalibrovať obrazovku podľa vašich ideálnych potrieb a navyše všetko deliť do vami vytvorených profilov. Potešiť môže tak isto aj aktívne zobrazovanie stredu panelu, akýsi časovač a ďalšie menšie stupienky k úsmevu spokojných zákazníkov. Aj keď vyššie opisovaný VA panel by niekto možno s radosťou okamžite zavrhol už len trápnou vetou: „Ale však to nie je OLED,“, osobne si myslím, že v možnostiach, aké mu MSI v tomto prípade dovolilo a na hranici slušnej cenovej relácie nad štyristo eur, sa konkrétny monitor nemá vôbec začo hanbiť. Nestrieľa mimo svoje možnosti a ide na istotu s veľkou snahou vyhovieť prístupným užívateľským rozhraním, ktoré pomocou spomínanej aplikácie môžete obsluhovať priamo myšou od počítača.

Naše hodnotenie

MAG32 je solídny kus herného monitoru s veľkosťou ideálnou na rôzne úkony, ktorý vás nenechá priplácať za nevyužiteľné funkcie.

Klady

 • zakrivený panel
 • decentný dizajn
 • prístupnosť nastavenia
 • podanie farieb

Zápory

 • HDR
 • stojan

Informácie o produkte

MSI Optix MAG322CQR

 • Kategória: Monitory
 • Šírka: 710 mm
 • Výška: 514 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 266 mm
 • Hmotnosť: 7000 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 450 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk