• Hlavná stránka
 • HW
 • Recenzie
 • RECENZIA: WD Black SN750 1 TB NVMe m.2 SSD - Stále extrémne rýchly, no teraz aj o čosi „chladnejší“
RECENZIA: WD Black SN750 1 TB NVMe m.2 SSD - Stále extrémne rýchly, no teraz aj o čosi „chladnejší“

RECENZIA: WD Black SN750 1 TB NVMe m.2 SSD - Stále extrémne rýchly, no teraz aj o čosi „chladnejší“

 

Od čias prvých SSD diskov už prešla nejaká tá doba. Rovnako tak od čias, keď boli predstavené prvé SSD disky od spoločnosti WD. Táto spoločnosť dlho nezverejňovala žiadne riešenie s naozaj vysokými rýchlosťami čítania a zápisu, no to sa zmenilo s príchodom modelu Black SN750. Vyskúšali sme si ho už minulý rok a naozaj sme si ho pochvaľovali, nielen po stránke vysokých rýchlostí, no aj vďaka pomeru cena/výkon. Tentokrát k nám do redakcie dorazila verzia s pasívnym chladičom, a pretože v testovacom počítači stále disponujeme základnou verziou disku SN750, pustil som sa nielen do tradičného testovania disku, ale aj do porovnania oboch verzií.

WD Black M.2 SSD-čka už ponúkli dve predchádzajúce generácie, no prvá nebola nijako ohurujúca a druhá sklamala hlavne tých najnáročnejších používateľov, ktorí sa stále museli spoliehať na disky od Samsungu alebo Intelu. Menším problémom tiež bolo, že obe doterajšie generácie neboli nijako viditeľne odlíšené menom, predávali sa stále pod názvom WD Black, a to aj súčasne, hoci obe verzie ponúkali odlišné rýchlosti. S príchodom SN750 sa toto všetko zmenilo, takže špecifické meno, nie iba „Black SSD” či „Blue SSD” majú aj lacnejšie modely.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Balenie WD Black SN750 prešlo oproti predošlým rokom drastickou premenou. Po farebnej stránke ostala zachovaná prevažne čierna farba, no dizajn obalu, v ktorej zákazníci tento disk obdržia, vsádza oveľa viac na efektný, a pritom jednoduchý dizajn. Pri predošlých WD Black SSD-čkach bol dizajn skôr jednoduchý, bez nejakej efektnosti. Čiernu krabičku v matnej farbe zdobí obrázok disku a čierne písmená, ktoré sú čitateľné len vďaka tomu, že sú z lesklého materiálu. Tie najdôležitejšie informácie o rýchlostiach a kapacite sú v bielom prevedení, čo kvitujeme, pretože dizajn niekedy preváži nad účelom. Tentokrát testovaný model ponúkal 1 TB kapacitu a prevedenie s pasívnym chladičom, dizajnovaným spoločnosťou EKWB. Táto je u nadšencov veľmi rešpektovaná na poli zákazkového chladenia procesorov a grafických kariet.

Komponenty disku a avizované parametre

Formát tohto disku je, tak ako pri predošlých modeloch, M.2 2280, čo znamená, že by mal pasovať do drvivej väčšiny zariadení a na takmer všetky matičné dosky. WD ponúka dostupnú kapacitu 250 GB, 500 GB, 1 TB a po novom aj 2 TB kúsky, ktoré sa však, ako je to bežné aj pri iných výrobcoch, budú odlišovať v rýchlostiach a životnosti. Rozhranie PCIe 3.0 x4 NVMe a architektúra 3D TLC NAND FLASH je rovnaká pri všetkých kapacitách, no odlišnosti sa nájdu aj v rýchlej vyrovnávacej kapacite s architektúrou SLC, ktorej „kvality“ nám však zástupcovia WD nechceli prezradiť. Poteší však napríklad správa, že WD pri SN750 diskoch použil ovládač vyvinutý priamo spoločnosťou a nepoužíva viac produkty spoločností ako napríklad Marvell.

Samozrejme, ovládače značky Marvell nie sú vôbec zlé, no pokiaľ má firma možnosť nadizajnovať si vlastný produkt s tým, že ovláda parametre každého jedného komponentu, budú výsledky lepšie, ako keby prispôsobovala pamäte ovládačom od iného výrobcu. Pri 1 TB verzii udáva WD rýchlosť čítania až 3470 MB/s a zápisu až 3000 MB/s, životnosť minimálne 600 TBW (zapísaných terabajtov) a 1,75 milióna hodín MTTF (priemerný čas do zlyhania). Pre zaujímavosť, pri 250 GB modeli sú tieto čísla 3100 MB/s, 1600 MB/s a 200 TBW. Verzia s 500 GB zvládne až 3470 MB/s, 2600 MB/s a 300 TBW, a napokon 2 TB model mierne znižuje rýchlosti oproti 1 TB kapacite na 3400 MB/s, 2900MB/s, no zvyšuje TBW až na hodnotu 1200.

Nízke teploty = vysoké rýchlosti

Teplo, ktoré disk vydáva, môže mať negatívny dopad na prenosové rýchlosti aj životnosť. Vysoké prevádzkové teploty totiž majú vplyv na každý jeden počítačový komponent, SSD disky nevynímajúc. Samozrejme, SSD-čka nie sú žiaden procesor ani grafická karta, takže netreba očakávať kúsky s aktívnym (hoci aj také sme už testovali) alebo rovno vodným chladením. Avšak stále ide o elektronické zariadenie a najmä v zle vetraných skrinkách a pri veľkej záťaži môžu rýchlosti stúpať a približovať sa k nebezpečným hodnotám.

Preto aby časom nedošlo ku poškodeniu, je veľa SSD diskov predávaných s pasívnymi chladičmi, ktoré pomáhajú najmä pri nárazovom zaťažení a vyrovnávajú teploty celého komponentu. Dobrý pasívny chladič je však dôležitý aj pri dlhodobej záťaži, pretože SSD disky, skladajúce sa v miliónov buniek, do ktorých sú zapisované jednotky a nuly, najlepšie pracujú v určitom rozmedzí teplôt. A aj tomu by práve pasívny chladič mal pomáhať. Teraz ale ešte otázka, či je potrebné kupovať disk s chladičom, keďže drvivá väčšina moderných matičných dosiek ponúka aspoň jeden pasívny chladič, integrovaný do samotnej pozície na M.2 disky. Pri testovaní som preto vyskúšal aj to, aký dopad pri dlhom vyťažovaní malo na produkt využívanie bez chladiča, s chladičom z matičnej dosky a na záver aj s pasívnym chladič priamo od WD.

Softvér

WD k týmto diskom ponúka ešte jeden menší bonus v podaní softvéru s názvom Western Digital SSD Dashboard. Ide o program, ktorého veľkosť pri sťahovaní ma celkom prekvapila hodnotou 212 MB, no ponúka dosť široké spektrum funkcionality. WD k radu SN750 diskov ponúka akúsi verziu herného módu, kedy je SSD neustále pripravené zapisovať či čítať dáta a pri nečinnosti sa neukladá do nízkoenergetického režimu. V Dashboard-e je tiež možné prezrieť si históriu využitia zariadenia, aktualizovať firmvér, skontrolovať životnosť disku, S.M.A.R.T diagnostiku či jednoducho celý disk vymazať. Pravdou síce je, že výhodu herného režimu som si pri bežnom používaní vôbec nevšimol, no možnosti kontroly a správy disku sú z mojej strany stále vítané.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Počas celého testovania aj bežného používania bola zaznamenávaná teplota disku, a tú si tiež môžete prezrieť v priloženom grafe. Syntetické testy boli opakované 10-krát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

Tak ako pred rokom, je aj teraz WD Black SN750 naozaj schopný kúsok. Už sa síce výkonom nezaradil medzi úplnú špičku, ktorej teraz kraľujú PCIe 4.0 kompatibilné kúsky, no stále je na pomyselnom tróne pri použití na starších AMD doskách alebo aj nových Inteloch. Pribalený chladič je dizajnovo podarený a v prípade, že vaša matičná doska integrovaným chladičom nedisponuje, príde naozaj vhod. Avšak pokiaľ na doske máte chladič M.2 diskov, bude úplne v poriadku siahnuť po verzii bez chladiča a ušetriť zopár eur.

Klady

 • rýchlosti úplnej špičky
 • dobrá cena za výkon a kapacitu
 • 5-ročná záruka
 • šikovný softvér
 • žiadne problémy aj s väčšími súbormi
 • funkčný pasívny chladič

Zápory

 • mierne vyššia cena

Informácie o produkte

WD Black SN750 1 TB NVMe m.2 SSD

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 24,2 mm
 • Výška: 8,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 80 mm
 • Hmotnosť: 7,5 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 195 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus X570 Master
 • Procesor: Ryzen 3 3100
 • Pamäť: HyperX Fury Black 32 GB 3200 MHz
 • Chladenie procesora: Arctic Freezer 34 eSports Duo
 • Pevný disk: WD SN750
 • Grafická karta: Aorus RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design Edison M 650W
 • Skrinka: Fractal Design Define S2
Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk