RECENZIA: Gigabyte B550 Vision D - Chuťovka pre profesionálov

RECENZIA: Gigabyte B550 Vision D - Chuťovka pre profesionálov

 

Takmer si už nepamätám, kedy som mal možnosť testovať matičnú dosku, ktorá by nebola vyslovene zameraná na hráčov. V jednom smere to dáva zmysel, keďže na herných a najmä prémiových herných doskách sa často objavujú tie najnovšie technológie a najsilnejšie komponenty. No veľkú časť počítačových používateľov tvorí skupina ľudí, ktorí si možno z času na čas niečo aj zahrajú, avšak desktop je pre nich hlavne nástrojom pre tvorbu obsahu alebo pomôcka na výkon práce. Spoločnosti vyrábajúce počítačový hardvér na nich nezabúdajú, no dosky pre profesionálov bývajú často mierne „oklieštené“ o tie najzaujímavejšie možnosti a schopnosti. Teraz k nám ale dorazil kúsok s menom Gigabyte B550 Vision D, ktorý tieto mýty rúca a v takmer každom aspekte ponúka to najnovšie a najlepšie bez toho, aby šlo o typický herný produkt.

Za názvom Vision D sa ukrýva meno Designare, ktoré už v minulosti Gigabyte použil pri svojich profesionálnejšie ladených doskách. Čím sa však môže odlíšiť profi matičná doska od tej hráčskej? Okrem vzhľadu to bude najviac viditeľné a citeľné v tom, na ktoré technológie a funkcionalitu sa pri jej dizajnovaní kládol najväčší dôraz. Na B550 Vision D teda netreba hľadať žiadne efektné RGB LED podsvietenie, tlačidlá na jednoduché pretaktovanie či ďalšie maličkosti určené na zlepšenie herných zážitkov. Nie, matičná doska B550 Vision D ponúka jednoduchý dizajn, no je absolútne nabitá technológiami, ktoré zjednodušia život každého náročného používateľa.

Obal a jeho obsah

Gigabyte B550 Vision D je doska štandardného formátu ATX, a preto jej balenie neprekvapí žiadnymi extrémnymi rozmermi. Čím prekvapí, teda aspoň v porovnaní s bežnými Gigabyte a Aorus doskám, je farba balenia, ktorá je takmer čisto biela, zdobená zlatým písmom a dizajnovými prvkami. Vnútri kartónu je samotná doska, pod ktorou sa v samostatných priečinkoch nachádzajú nielen brožúrky, inštalačné CD s drivermi a štvorica SATA káblov, ale aj dve tepelné čidlá, anténa na WiFi pripojenie, Gigabyte G-Connector na jednoduché pripojenie predného panelu počítačových skriniek a na záver aj jeden predlžovací RGB káblik. Kryt zadného panelu sa v balení s doplnkami nenachádza, pretože je už takmer tradične integrovaný na samotnej doske.

Prvé dojmy a spracovanie

B550 Vision D je naozaj závanom čerstvého dizajnu, keďže posledných pár desiatok dosiek, ktoré mi prešli pod ruky, boli vždy ladené do tmavých tónov, s niekoľkými výnimkami, kde prevažovali agresívne farby ako červená alebo žltá. Biele prvky na čiernom podklade vyzerajú naozaj dobre, až profesionálne, čo je vlastne pointa celej dosky. PCB dosky je na prvý pohľad kvalitné, bez veľkého prehýbania a poteší aj masívny a zaujímavý chladič napájania, ktorý je síce v metalickej striebornej farbe a nie biely, no do celkovej farebnej schémy a konceptu vďaka svojmu tvaru a umiestneniu dobre pasuje. Možno by som ocenil, keby boli biele aj pasívne chladiče na dvoch M.2 a všetkých RAM pozíciách, avšak to je naozaj maličká výčitka. Na celej prednej strane dosky sa nachádzajú iba dve veľké logá, ktorými sú Gigabyte (na chladiči čipsetu) a VISION (na kryte zadného panelu). No ďalšie malé nápisy sú viac-menej viditeľné na celom komponente. Zaujímavosťou, ktorou sa Vision D môže pochváliť, je odnímateľná plastová krytka v hornej ľavej časti, po ktorej inštalácii je menej viditeľný 8PIN napájací konektor . Aj vďaka tomu vyzerá táto doska po inštalácii do skrinky naozaj čisto.

Bližší pohľad na rozvrhnutie dosky

Ryzen procesory tretej generácie sú naozaj výkonné, najmä tie z vyšších radov ako Ryzen 7 a 9 , ale s ich výkonom stúpajú aj potreby napájania a kvality komponentov. Tam, kde po minulé roky stačilo spoločnostiam dávať na dosky pre AMD procesory menej ako 10 napájacích fáz, už prichádzajú kúsky s 12, 14 či 16-timi fázami. B550 Vision D sa radí medzi 14-fázové modely, respektíve medzi 12+2 kúsky, kde je 12 fáz určených pre napájanie procesoru a dve pre čipset, integrovaný grafický čip, RAM-ky a iné komponenty. Keďže ide o dosku s B550 čipsetom, potenciálni majitelia sa môžu tešiť na najnovšie vychytávky v podaní PCIe štvrtej generácie. To by malo byť zaujímavé nielen po stránke extrémne rýchleho M.2 úložiska, ale PCIe Gen 4 by mal byť štandardom, na ktorom budú fungovať najnovšie grafické karty od spoločnosti Nvidia.

Treba si ale dávať pozor na podporu PCIe Gen 4, pretože je odomknutá iba pri použití Ryzen 3xxx procesorov z radu Matisse bez integrovanej grafickej karty. Ryzen procesory 3200G a 3400G síce majú meno začínajúce trojkou, avšak ide o predošlú architektúru nazývanú Picasso, a preto pod ňou funguje iba PCIe Gen 3. Vision D ponúka tri plnohodnotné PCIe x16 sloty, z ktorých dva vrchné sú vybavené kovovými výstuhami. PCIe sloty tu fungujú na rýchlostiach x16/x8/x4 (x8/x8/x4 pri zapojení kariet do viacerých slotov). Čo sa M.2 slotov týka, vrchný je integrovaný do CPU a pri použití správneho procesoru ponúka až PCIe 4.0 x4 rýchlosti, zatiaľ čo spodný je prepojený s čipsetom a funguje stále maximálne na PCIe 3.0 x4. Poteší tiež väčšia podpora RAM-iek, keďže Vision D pojme až 128 GB pamätí, a to až s taktom 5400 MHz a, ako je to už pri AMD samozrejmosťou, aj s podporou funkcionality ECC. B550 Vision D sa ešte môže pochváliť Realtek ALC1220-VB HD audio kodekom a Intel AX20 WiFi 6 AX čipom.

Ďalšie interné a externé konektory

Zadný panel s konektormi ponúka video výstup v podaní HDMI 2.1 a jeden video vstup cez DisplayPort 1.4 konektor, až 10 USB portov (2x USB 2.0, 4 x USB 3.2 Gen 1 a 2 x USB 3.2 Gen 2 a dva USB-C/Thunderbolt 3). Áno, čítate správne, dva USB-C konektory na zadnej strane sú plnohodnotné Thunderbolt 3 konektory. Stal sa zázrak a na matičnej doske od AMD sa nachádza Intel Ridge Thunderbolt 3 ovládač, vďaka ktorému je možné pripájať k počítaču nielen extrémne rýchle úložiská, ale aj ďalšie 4K a 5K displeje či externé grafické karty. Jeden z USB 2.0 konektorov je špeciálne určený na možnosť updatovať BIOS bez prítomnosti procesora. Ďalej sa na paneli nachádza dvojica konektorov pre anténu WIFI a BT, tradičná ponuka audio konektorov a dvojica gigabit LAN portov.

To ma mierne zamrzelo, lebo dosky v podobnej cenovej kategórii ako Vision D už väčšinou ponúkajú 2,5 G LAN, a nie obyčajný 1 G. Pri využití oboch a s prirátaním WiFi 6 by však mala drôtová a bezdrôtová konektivita stačiť aj mierne náročnejším používateľom. Vo vnútrematičnej dosky sa nachádza štvorica SATA 6 Gb/s konektorov, dvojica M.2 pozícií, jeden USB 3.2, dva USB 2.0 interné konektory a 7 konektorov pre ventilátory (CPU FAN, CPU OPT a 5x normálny 4-PIN FAN header). Na záver sa na doske nachádzajú dva ARGB a dva tradičné RGB konektory. Asi jediné, čo mi v B550 Vision D po stránke interných konektorov chýba, je interný USB-C konektor, ktorý by som na doske videl oveľa radšej ako oba druhy RGB konektorov. Predsa len, už je rok 2020 a väčšina nových skriniek, aj tých kompaktných, ponúka na prednom paneli USB-C konektor.

BIOS a testovanie

Na BIOS, respektíve UEFI od spoločnosti Gigabyte, sa niektorí ľudia ešte stále sťažujú a ja sa s týmto názorom stále osobne nestotožňujem. Áno, niektoré spoločnosti možno ponúkajú mierne intuitívnejšie prostredie, no je to viac menej iba o sile zvyku. BIOS pri Vision D je rovnako ako fyzický dizajn iných Gigabyte/Aorus dosiek odlišný, čiže môžete očakávať veľa bielej farby. No pri taktovaní, ale aj bežnom používaní som sa stále necítil stratený a navigácia spolu s ponukou možností mi bola v drvivej väčšine prípadov nápomocná, namiesto toho, aby som na ňu nadával.

Vision D som nainštaloval do skrinky Fractal Design S2 Vision (haha, podobné mená, koľko zábavy), zapol som XMP profil pre RAM-ky a procesor Ryzen 7 3700X pretaktoval na 4,1 GHz na všetkých jadrách. Spárovaný s grafickou kartou RTX 2080 by takýto stroj postačil nielen profesionálom, ale aj množstvu hráčov, no osobne by som k tejto doske odporúčal skôr procesory Ryzen 7 3900X alebo dokonca Ryzen 9 3950X spolu s jednou Nvidia Quadro či viacerými AMD Firepro grafickými kartami. Na toto je, jednoducho, doska Gigabyte B500 Vision D ako stvorená. Masívny výkon v neokázalom dizajne, vďaka ktorému bude každá úloha splnená načas a možno ešte skôr. Počas testovania si doska bez problémov poradila ako so syntetickými benchmarkami, tak s hrami aj bežnou kancelárskou prácou. Teploty VRM nikdy nepresiahli alebo sa dokonca ani nepriblížili k nebezpečným hodnotám, a to ani pri pretaktovaní všetkých jadier a syntetickej záťaži. Vďaka tomu by, podľa mňa, nemal byť problém nechať Vision D bežať a pracovať aj 24/7.

Naše hodnotenie

Konečne doska, ktorá nepotrebuje blikať všetkými farbami dúhy na to, aby zaujala. Nechápte ma zle, sám som hráč a dokážem oceniť ako výstrednejší dizajn, tak vychytávky zamerané na hráčov, avšak Gigabyte B550 Vision D je takmer dokonalou doskou pre pracovné stanice náročnejších používateľov. Svoju mierne vyššiu cenu dobre kompenzuje bohatou výbavou a až na zopár maličkostí ju môžeme naozaj odporúčať všetkým profesionálom.

Klady

 • obstojné napájanie
 • profesionálny dizajn
 • dvojica M.2 slotov (jeden PCIe Gen 4)
 • PCIe Gen 4 x16 sloty (x16/x8/x4)
 • WiFi AX(6) a BT 5.0
 • zvýšená podpora ECC a Quadro
 • dva USB-C/Thunderbolt 3 konektory

Zápory

 • absencia interného USB-C konektora
 • iba 1 gigabit LAN

Informácie o produkte

Gigabyte B550 Vision D 2020

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/biela
 • Orientačná cena: 250 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: MSI Z170A Gaming M5
 • Procesor: Intel Core i7 - 6700 Skylake
 • Pamäť: ADATA XPG Z1 DDR4 16GB
 • Chladenie procesora: Fractal Design Kelvin S36
 • Pevný disk: SSD ADATA SP550 128G
 • Grafická karta: Sapphire Nitro R9 380 OC
 • Zdroj: Fractal Design Integra M 750W
 • Skrinka: Fractal Design Define S - Window
Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk