PREVIEW: ROG STRIX SCAR 17 - Herný notebook skrz na skrz

PREVIEW: ROG STRIX SCAR 17 - Herný notebook skrz na skrz

 

Keď sa povie herný notebook, väčšine ľudí, a tým nemyslím iba hráčov, sa vybavia veľké monštruozity, hrubé ako tehla a ťažké ako vrece zemiakov. Od tých dôb sa však trh s prémiovými notebookmi už posunul, a tak je možné zohnať aj tenké a ľahké kúsky schopné konkurovať aj niektorým stolovým počítačom. Pravdou však je, že pokiaľ sa v tenkom a ľahkom notebooku stretne veľa výkonných komponentov, môže byť kvôli vysokým teplotám ohrozený ich potenciál. Hráči tak platia vyššie ceny len za papierové parametre. Ešte šťastie, že stále existujú aj notebooky, ktoré nerobia kompromisy nielen po stránke výkonu, ale ani po stránke chladenia a tým pádom rozmerov a váhy. Taký je aj ROG Strix Scar 17, ktorý sa nám na chvíľu zastavil v redakcii.

Spoločnosť ROG asi netreba veľmi predstavovať, nakoľko je, takpovediac, stálicou na poli herných zariadení. Po stránke inovácií im to ide, veď len nedávno sme mali možnosť otestovať notebook ROG Zephyrus Duo s dvojicou obrazoviek, avšak pri modeli Strix Scar 17 sa dizajnéri držali overených koľají. Nanešťastie, tentokrát vám neprinášame plnohodnotnú recenziu, keďže notebook, ktorý sa k nám do redakcie dostal, patril medzi predprodukčné kusy a nebol v ňom úplne finálny hardvér, ale snáď pre vás bude aj preview dostatočne zaujímavý.

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že hlavným ťahákom tohoto notebooku bude 17-palcová matná IPS obrazovka, ktorá je v rozdielnych modeloch dostupná s rozlíšením 1920 x 1080 pixelov a obnovovacou frekvenciou 240 a 300 hz. Avšak Strix Scar 17 toho v sebe ukrýva oveľa viac. Už tie najlacnejšie, hoci musím povedať stále nie lacné, modely v sebe ukrývajú najnovšie mobilné procesory Intel Core i7 a i9 a o grafický výkon sa, samozrejme, starajú karty Nvidia GeForce RTX 2060, 2070 a 2080 Super. Nehovoriac o obstojných kapacitách RAM a rýchlom úložnom priestore.

Ani to však nie je všetko, čo v tomto notebooku spoločnosť ROG ukryla. Strix Scar je totiž naozaj nabitý funkcionalitou a ponúka funkčnosť zameranú priamo na tých najvášnivejších hráčov a nadšencov. AURA RGB podsvietenie klávesnice s možnosťou nastaviť si každý jeden kláves? Samozrejme. RGB podsvietenie celého notebooku pásikom v spodnej časti šasi? Že váhate. ROG Keystone, NFC kľúč, na ktorý je možné ukladať profily a uložené hry? To aj veľa ďalšieho v Strix Scar 17 je. Ja som preto s týmto notebookom strávil príjemný týždeň, keď som zisťoval, čo všetko zvládne, ako ticho a pri akých teplotách.

Model G732LXS, ktorý som mal pod rukami ponúkal to najlepšie, čo je momentálne v ponuke, respektíve, aspoň papierovo. Spomínal som, že išlo o predprodukčný kúsok, takže osadený procesor nezodpovedal jeho predávaným parametrom. Pár megahertzov hore-dole mu však počas skúšania a používania takmer vôbec neublížilo, respektíve som si nejaký priepastný rozdiel nevšimol. Ďalšie dôležité komponenty v tomto notebooku sú RTX 2080 Super (hoci iba 150W verzia, výkonom takmer porovnateľná so staršou mobilnou RTX 2080) 32GB RAM, 2TB SSD (2x1 TB v RAID 0) a WiFi 6, čo znamená naozaj špičku z toho, čo je momentálne dostupné na trhu.

Po stránke mobility nie je pri váhe 2.9 kg a aj na 17-palcový notebook úctyhodných rozmerov, minimálne po stránke pôdorysu, keď už nie hrúbky, Strix Scar úplne najlepším spoločníkom, avšak každý, kto si kupuje 17-palcový notebook musí mať svoje dôvody a musí si byť vedomý obmedzení, ktoré z toho plynú. Strix Scar 17 však nie je príliš hrubý, takže pokiaľ máte silný chrbát a ramená, tak sa vám k nemu do batohu zmestí aj pár hrubých knižiek, desiata, či súprava činiek. Vyššia váha a rozmery však znamenajú aj lepšie teploty vďaka naozaj účinnému chladeniu. A to je skvelé, pokiaľ chcete na notebooku hrať aj bez nutnosti siahať po slúchadlách, ako je tomu často pri tenších, no podobne parametrovo výkonných kúskoch. Tie totiž zvyknú hučať ako prúdové lietadlo, keď sa naraz snažia schladiť zaťažený procesor a grafickú kartu. Pri Strix Scar 17 však, našťastie, nebola príliš vysoká hlučnosť problémom.

Teraz ale už k používaniu, ktorému v praxi nemám čo vytknúť. Teda, nič životne dôležité. Áno, matný povrch na ňom použitý je mierny magnet na odtlačky prstov a nečistoty. Áno, po stránke konektivity mi na 17-palcovom šasi prišli iba tri USB 3.0, jeden USB-C, HDMI a LAN port ako prekvapivo málo. A áno, tak ako je tento notebook čisto herný, je „herný” aj notepad, čo znamená tradične malé rozmery. Avšak to všetko mizne do úzadia, hneď ako si človek za tento notebook sadne a začne na ňom pracovať alebo hrať najnovšie hry. RGB je fajn. Keystone funkcionalitu si viem predstaviť pri dlhšom vlastnení. Klávesnica je naozaj príjemná na používanie ako pri písaní, tak pri hraní. Ale... to najdôležitejšie? To sú tenké rámiky okolo bleskurýchlej obrazovky s prekvapivo dobrým zobrazením farieb a nadupaný hardvér, ktorý je túto obrazovku schopný aj takmer naplno využívať. Jednoducho ma takmer okamžite pohltili. Až tak, že som si párkrát uvedomil, ako radšej sedím za notebookom a hrám sa na ňom, miesto sedenia za stolným počítačom s i5-9600k, RTX 2080, 25-palcovým, 240hz monitorom a mechanickou klávesnicou.

Pokiaľ by som uvažoval nad notebookom, na ktorom by som sa chcel hrávať doma aj na cestách, sám by som určite siahol po 17-palcovom kúsku. A Strix Scar 17 ma presvedčil, že by tým kúskom mohol byť práve on. Len naňho teraz ešte našetriť...

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk