RECENZIA: WD Black D10 Game Drive 8TB - Masívna kapacita s obstojnými rýchlosťami

RECENZIA: WD Black D10 Game Drive 8TB - Masívna kapacita s obstojnými rýchlosťami

 

Hry sú stále a stále krajšie, videá a fotky v stále lepšej kvalite a kvalitných filmov pribúda aj v dnešnej dobe stále dosť. S problémom s nedostatočnou kapacitou sa stretol už takmer každý a hoci sú aj možnosti, ako kapacitu v počítači, notebooku alebo aj konzole navýšiť interne, je skvelou možnosťou aj externé úložisko, ktoré je v praxi možné medzi všetkými druhmi zariadení prepínať. Nie, nehovorím teraz o cloudových riešeniach ani o NAS zariadeniach. Nakoľko bežnému používateľovi plne postačí aj jednoduchý externý disk.

Externé disky sú kompatibilné s väčšinou zariadení, či už ide o smartfóny, počítače alebo aj herné konzoly. A spoločnosť WD je už dlhé roky známa nielen svojimi internými HDD a SSD diskami, ale aj externými boxami. Tentokrát k nám do redakcie zavítal model menom WD Black D10 a ja som sa mu, ako vždy, pozrel na zúbok.

Obal, prvé dojmy a spracovanie

Obal, v ktorom je disk dodávaný sa drží moderného dizajnu, ktorý WD prinieslo ešte s rozšírením svojej ponuky o zariadenia z radu Black. Plným menom ide o WD Black D10 Game Drive a v jeho vnútri sa ukrýva 3.5-palcový HDD. Ten je dostupný iba v 8TB kapacite, hoci v podobnej krabičke, len s vyššou cenou, jedným logom a 4GB úložiska navyše je dostupný aj WD Black D10 Game drive 12TB pre Xbox One. K nám zavítal už spomínaný 8TB model, ktorý je dizajnovo ladený v kombinácii čierneho povrchu a bieleho písma na vrchnej strane udávajúceho presný model a kapacitu. Dizajnovo by sa mal hodiť do hráčskeho brlohu, modernej domácnosti a možno by ako tak prešiel aj v kancelárii.

Komponenty diskov a avizované parametre

Disk používa štandard USB 3.2 Gen 1 a priložený kábel má klasickú koncovku USB-A pripojiteľnú či už ku konzole, alebo aj počítaču a USB Micro-B, ktorá pasuje do samotného disku. Nakoľko však ide o tradičné HDD, netreba očakávať žiadne bleskové rýchlosti, ktorých je štandard USB 3.2 GEN 1 schopný. WD udáva prenosové rýchlosti až 250 MB/s, čo by pri dnešných schopnostiach internetového pripojenia nemalo byť limitujúcim faktorom pri sťahovaní priamo na disk, no treba myslieť na to, že spúšťanie hier alebo programov z disku môže byť pomalšie v porovnaní s SSD-čkami. Čo na tomto disku poteší, sú dva USB 3.0 konektory, ktorými je možné nabíjať externé zariadenia alebo na ne nahrávať obsah. A posledným plusom je aktívne chladenie, ktoré zabezpečuje malý, ale, našťastie, takmer nepočuteľný ventilátor.

Testovanie

Disk bol pred testovaním defragmentovaný a naformátovaný. Testovanie zvládli programy ATTO, Anvil’s Storage Utilities, CrystalDiskMark a AS SSD. Testy boli opakované desaťkrát a výsledok je ich priemer.

Naše hodnotenie

WD naozaj nekecalo, keď pri tomto disku napísali rýchlosti až 250 MB/s. Čísla prenosu pod 250 MB/s neklesli ani v jednom testovacom programe a aj pri reálnom používaní (kopírovanie väčších súborov) sa stabilne držali okolo 260 MB/s. Cena je tiež obstojná, hoci je, samozrejme, možné kúpiť separátne najlacnejší 8TB HDD a externú krabičku, no rýchlosti by potom boli nižšie a tiež by potenciálny kupci prišli o rozšírenú funkcionalitu v podaní dvoch USB portov schopných nabíjať silou 7.5W.

Klady

 • plug&play funkcionalita
 • garantovaná kompatibilita
 • obstojné rýchlosti
 • moderný dizajn
 • veľká kapacita
 • trojročná záruka

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

WD Black D10 Game Drive 8TB

 • Kategória: Pevné disky
 • Šírka: 125 mm
 • Výška: 195 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 44 mm
 • Hmotnosť: 980 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 230 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: WD

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk