RECENZIA: Lenovo Legion 7 - Šarmantný svalovec

RECENZIA: Lenovo Legion 7 - Šarmantný svalovec

 

Priznám sa vám hneď takto v úvode, že v rebríčku mnou preferovaných výrobcov striktne herných notebookov by ste spoločnosť Lenovo hľadali len márne. Predné priečky tu okupujú mimozemšťania v cenovej relácii blížiacej sa hodnote malého osobného vozidla a ani tie ďalšie rozhodne nečerpajú inšpiráciu zo známeho červenobieleho loga. Tento status ale budem musieť po príchode laptopu s označením Legion 7 dôkladne prehodnotiť, keďže práve tento herný stroj vo mne premiérovo rozdúchal silné sympatie, a to už pri prvotnom zoznamovaní sa. Čo si budeme vravieť, oči, rovnako tak ako pri výbere jedla, bičujú náš mozog o trošičku viac, než by z praktického hľadiska bolo nutné a potravou im je v tomto prípade krásne štylizovaný dizajn spojený s istými gaming štandardmi. Legion 7 jednoducho vyzerá nádherne a ešte než na zem dopadne tá jemná plastová pena z jeho prebalu, vo vzduchu je cítiť silnú chémiu a potencionálna láska medzi konzumentom a produktom samotným.

Stačí len jeden detail a vyznenie notoricky známej predstavy o tom, ako vyzerá každý iný notebook súčasnosti, padne rovno na pusu. Viac než rok starý predchodca Lenovo Y740 totižto po sebe zanechal originálne riešený ohyb obrazovky umiestnený zhruba centimeter od zadnej hrany, čím vznikol priestor pre praktické vstupy priamo do zariadenia. V strede hrany preto môžeme nájsť hneď silnú päticu – HDMI, mini display port, Lan, USB a bránu pre elektrický adaptér. Všetko pekne skryté za obrazovkou a z logického pohľadu aj najprístupnejšie pre používanie kdekoľvek to je nutné. Telo celého zariadenia je z deväťdesiatich percent pokryté solídnym hliníkom a len slabšia polovička z obvodovej časti sa musela uspokojiť s plastovým prevedením. Aj z tohto dôvodu preto očakávajte možno trocha vyššiu váhu, ktorá atakuje hranicu 2,2 kilogramu, čo je však na náradie, cielené primárne na gaming, úplne v poriadku. Keďže ale dizajn ako taký sa snaží z časti naplniť aj istú biznis mierku, pokojne si viem Legion 7 predstaviť v rukách nemilosrdného obchodníka, avšak so srdcom skutočného hráča. Krásne riešený RGB bar, tenká linka takmer po celom obvode sa v aktívnom chode stará o nadšené reakcie vášho okolia a stačí len jedno strohé pohladkanie nízkoprofilovej klávesnice a diskotéka má červenú. Z herného náradia sa lusknutím prsta stane kancelársky dravec s výkonom hodným uznania – testoval som verziu Core i7 a Geforce RTX 2070 Max-Q.

Otvoríte ho len jednou rukou

V detailoch sa skrýva diabol a Legion 7 je plný jemných odkazov na akési vlastné a oprávnené sebavedomie. Samozrejme, že Lenovo ho pre trh vyhotovilo v niekoľkých verziách, avšak, ani tá najslabšia si nezaslúži žiadnu formu posmechu. Ostaňme však ešte pri tých detailoch. Spoj medzi pätnásťpalcovým IPS panelom a samotným telom tvorí tenká strieborná trubica uchytená o dva pánty, ktorá sa na oboch stranách honosí zmenšeným logom „légie“. Poviete si možno, že je to taká nepodstatná hlúposť, o ktorej snáď ani netreba nič hovoriť, týchto mini náznakov však nájdete na kovovom šasi Legion 7 viacero a v spoločnom súčte tvoria ten finálny a mnou už vyššie ospevovaný dizajn. Rovnako pekne riešené logo nájdete, s toľko proklamovanou podporou RGB osvetlenia, aj na vrchnej strane notebooku, čo do porovnania s konkurenciou definujem ako jedno z najefektnejších dizajnérskych prevedení. Ak už chválim dizajnérov a celkovo strojcov predmetu tejto recenzie, tak sa môžeme rovno pozrieť aj na ďalší pre mňa, ako už asi z predchádzajúcich článkov viete, dôležitý aspekt. Klávesnica si v tomto prípade dokázala k sebe priviazať aj numerickú časť, ktorá je po boku niekoľkostupňového podsvietenia (pokojne v jednej neutrálnej farbe a bez, ako to ja nazývam, rumunskej diskotéky) spoľahlivým pomocníkom pri tvorbe textu, ako aj hraní hier. V prvom prípade som si musel síce trocha zvykať na možno až prehnane úzke medzierky medzi jednotlivými spínačmi, ale ono to asi u zmeny akéhokoľvek hardvéru na písanie platí tak nejako konštantne. Myseľ je nejaký ten čas naprogramovaná na predchádzajúce rozloženie kláves a chce to pár neočakávaných omylov, než si mozog zvykne na aktuálne podmienky. Čo do hrania a rýchlosti reakcie spínačov (pri takto nízkom profile som osobne neočakával žiadne výrazné problémy) je všetko vo vodách nadštandardu a kto, samozrejme, vyžaduje úroveň eSport náradia, bude si musieť k notebooku pripojiť adekvátnu náhradu.

Výraznej úpravy, oproti v tomto texte už spomínanom predchodcovi Y740, sa dočkal aj systém chladenia. Konkrétne ide o spodnú stranu zariadenia, ktorá je takmer do polovičky svojej plochy dierkovaná a, mimochodom, celá z hliníku. Prívod studeného vzduchu a následné vypudzovanie obstaráva celkovo pätica otvorov (súčasťou toho sú zadné a bočné hrany), z čoho hneď štyri majú za úlohu odvod tepla. Pri vysokom zaťažení sa zvuk rotujúcich lopatiek samozrejme len tak nestratí a ak nemáte na ušiach narazené slúchadlá – vďaka klasickému 3,5 mm jack vstupu tu tá možnosť je – hluk šíriaci sa naokolo hardvéru určite zaregistrujete. Nejde ale o výrazne rušivý prvok, ktorý by snáď na vás niekde v reštaurácii privolával zamračené pohľady tých za každých okolností tolerantných spoluobčanov. Podstatou ostáva fakt, že samotné chladenie je viac ako uspokojivé a ani pri dlhom sedení tu na výkon náročnej hry (konkrétne som pri Lenovo Legion 7 siahol po aktuálnych novinkách: Microsoft Flight Simulator 2020, Iron Harvest a Wasteland 3) nebolo nutné volať hasičov. Teplotné zóny boli najsilnejšie v oblasti spodku a pri vystúpenej zadnej hrane, ktorú autori dizajnu tak efektne skryli za otvorený panel s antireflexným povrchom.

Žiadne 4K sa nekoná

Legion 7 je na trh dodávaný v dvoch vyhotoveniach, čo do displeju, kde obe IPS varianty idú na báze Full HD, ale jedna ponúka 144 Hz a druhá vyšších 240 Hz. Verím, že vám teraz nemusím nejako komplexne vysvetľovať dôvody, prečo sú obe obrazovky vlastne vysokým nadštandardom, ktorý ako pre hry, tak i pre kanceláriu sotva naplno využijete. U uhlopriečky s veľkosťou 15,6 palca, a konkrétne s touto hustotou pixelov, nie je absencia 4K žiadnym problémom, navyše konkrétny panel má výborné pozorovacie uhly s rovnako uspokojivou prezentáciou farieb, minimálne u všeobecne známych štandardov. Legion 7 však nie je nástroj na tvorbu grafiky na nejakej profi úrovni, čo asi rovnako nie je potrebné vám prízvukovať. Keďže však ide o náradie cielené do náruče videoherných nadšencov, určite vás môžem v tomto smere potešiť extrémne vysokým jasom, ako aj zanedbateľnou latenciou. Menej zaujímavý mi už ale prišiel zvuk, ktorý síce nemôžem charakterizovať ako čistú katastrofu, už len pre jeho celkovo hlasné vyznenie, ale nečakajte nič, čo by búralo zavedené konvencie o vstavaných reproduktoroch v tomto spotrebiteľskom odvetví.

Počas testu batérie som sa pri nulovom hraní hier a dostatočnom jase obrazovky dostal na hranicu siedmych hodín s tým, že primárne bol notebook využívaný na prehľadávanie internetu a krátkodobé pozeranie video ukážok. Pri plnej záťaži s náročnou hrou v chode sa pochopiteľne môžete dopracovať čo i len na polovičku vyššie uvedeného času, navyše tu hrá úlohu veľa premenných, ktoré vás predurčujú k automatickému pripojeniu akumulátora, akonáhle to len je možné. Spoľahlivosť kombinácie Core i7 a Geforce RTX 2070 Max-Q sa mi potvrdila pri komplexnom využívaní v tomto texte spomínaných titulov a pri pohľade na cenovku tohto laptopu je ten predpoklad výkonnej mašiny bez výrazných kompromisov viac ako naplnený. Recenzia na Lenovo Legion 7 v mojom podaní vo vás možno doteraz vzbudila dojem, že v konečnom súčte pôjdem na maximálnu možnú známku, veď doteraz som neuviedol ani jeden výrazný problém či prípadne nedostatok. Realita je však predsa len trocha iná.

Asi najzásadnejšou prekážkou tu vyvstáva nulová a dnes už tak potrebná bezpečnosť. Síce oceňujem pokrytie požiadaviek spotrebiteľov, ktorí majú obavy, že ich prostredníctvom vstavanej webovej kamery niekto sleduje – pomocou pohybu prsta môžete takpovediac zastrieť roletu každej reklamnej agentúre. Osobne by som ale uvítal snímač odtlačku prsta alebo aspoň bezpečnostné overovanie tváre – keď už je v hornom ráme spomenutá web kamera, čoho sa tu ale, nanešťastie, nedočkáte. Ďalšou absenciou je vstup pre pamäťové karty, ktorý možno výrobcovia zo svojich zariadení tohto formátu chcú pomaly, ale isto kompletne odrezať (tie dva centimetre hrúbky si hold žiadajú obete), ale ktorý ja osobne stále využívam a považujem ho za dôležitú súčasť prenosného počítača. Pritom na ponuku portov a možností pripojenia si sťažovať nemôžem. Máme tu dokonca možno trocha nečakaný mini display port idúci ruka v ruke s 2 x USB-C 3.2 Gen (Thunderbolt 3) a trojicou USB-A (3.2 Gen 1 a 3.2 Gen 2), čiže motivácia nastrkať do stroja všetko, čo máte po ruke, vás v prípade tohto výrobku nijako neopustí. Len tá nulová save zóna a akási užívateľská istota tu trocha zaostáva.

Naše hodnotenie

Spoločnosť Lenovo sa mi pomocou Legion 7 doslova dostala do srdca a len tak odtiaľ nezmizne.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • klávesnica
 • game a biznis v jednom

Zápory

 • bezpečnosť
 • absencia čítačky kariet

Informácie o produkte

Lenovo Legion 7 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 359,34 mm
 • Výška: 259,04 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 19,9 mm
 • Hmotnosť: 2250 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk