RECENZIA: SanDisk Ultra Luxe 128 GB - USB flash disk na každý deň

RECENZIA: SanDisk Ultra Luxe 128 GB - USB flash disk na každý deň

 

Značku SanDisk netreba nikomu predstavovať. Od svojho vzniku v roku 1986 sa sústredila na výrobu pamäťových médií, najmä pamäťových kariet. Následne prešla niekoľkými akvizíciami. Tá najzaujímavejšia sa udiala v roku 2016, keď značku kúpila spoločnosť Western Digital. V súčasnosti patria do portfólia firmy pamäťové MicroSDXC, CompactFlash, UHS-I, UHS-II karty, USB flash a externé SSD disky.

Keď sme USB flash disk obdržali na testovanie, prvý dojem bol dobrý, potešilo kovové telo. Ide o duálny flash disk s USB 3.1 Type-C a rozhraním USB 3.1 prvej generácie. Práve nepoužívaný USB port je krytý praktickou krytkou, ktorá zároveň slúži ako uchytenie na kľúče. USB Type-A je u týchto zariadení štandardom, menej častým je pripojenie cez USB Type-C, ktoré ponúka možnosť pripojenia k mobilnému telefónu alebo tabletu. Potešia sa aj majitelia skriniek s predným USB Type-C konektorom. Na USB flash disku nájdete rýchly návod v angličtine a softvér pre mobilné zariadenia. Flash disk je naformátovaný na súborový systém FAT32/exFAT.

V teste cez aplikáciu CrystalDiskMark 7 s veľkosťou testovacieho súboru 64 GiB dosiahol USB flash disk priemerné rýchlosti 23,91 MB/s pri zápise a 150,59 MB/s pri čítaní. Čítanie a zápis malých súborov je, slušne povedané, katastrofa. Prikladáme tiež test prenosu 1 MiB súborov.

Praktický test prenosu veľkých súborov dopadol nasledovne - na úplnom začiatku bol zápis na úrovni 65 MB/s, neskôr sa ustálil na 36 MB/s, aby po 4 percentách klesol na rýchlosť 22 MB/s, čo potvrdzuje zistenia v teste cez CrystalDiskMark 7. Naplnenie disku trvalo „úctyhodných" 87 minút. Čítanie na tom bolo lepšie, skopírovanie dvoch veľkých súborov trvalo 28 minút pri rýchlosti 70 MB/s.

Pre lepšiu predstavu dennej záťaže sme otestovali prenos 10 GB dát - fotografie o veľkosti približne 200 kB. Zápis súborov dosiahol rýchlosť 19 MB/s a skopírovanie trvalo 9 minút, čítanie 70 MB/s v čase 2 minút.

Po pripojení cez USB Type-C k mobilnému telefónu sme nainštalovali priložený softvér SanDisk SecureAccess. Ten primárne slúži na zálohovanie dát z telefónu, obsahuje nástroje na zmazanie zbytočných súborov, zálohu a obnovu - manuálnu alebo automatickú, zálohovanie dát z Facebooku, Instagramu alebo Google Photos, či odinštalovanie aplikácií. Umožňuje tiež prezeranie fotografií a videí v mobilnom telefóne.

Naše hodnotenie

Za danú cenu je na zálohovanie bežnej práce vyhovujúci, pri využití plnej kapacity je ale flash disk pomalý a na prenos veľkého množstva malých súborov takmer nepoužiteľný.

Dostupný je v kapacitách 32 GB - 1 TB v cene od 14,99 eur až po 281,99 eur. U testovaného flash disku s kapacitou 128 GB je odporúčaná cenu 35,99 eur.

Klady

  • USB-C pripojenie
  • kovové telo
  • záruka 5 rokov od výrobcu

Zápory

  • rýchlosť čítania a zápisu malých súborov

Informácie o produkte

SanDisk Ultra Luxe 128 GB

  • Kategória: Ostatné
  • Šírka: 15,8 mm
  • Výška: 40 mm
  • Hĺbka/hrúbka: 5,72 mm
  • Orientačná cena: 35,99 €
  • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Western Digital

Zobraziť viac

Korekcia: Pavol Hirka

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk