RECENZIA: MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio - Kráľ je mŕtvy, nech žije nový kráľ

RECENZIA: MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio - Kráľ je mŕtvy, nech žije nový kráľ

 

Nová generácia grafických kariet od Nvidie je konečne tu. S nepredstaviteľným výkonom. V novom šate. A tentokrát s prijateľn(ejš)ou cenou. Toto všetko sú fakty. Takisto ako je fakt, že majitelia prvej generácie RTX kariet majú byť z čoho smutní, pokiaľ do svojich kariet investovali za posledného polroka namiesto toho, aby počkali na príchod novej ponuky od Nvidie. Odhliadnuc však od toho, ako sa môžu cítiť niektorí hráči, ktorí investovali do novej karty aj viac ako tisíc eur, aby následne zistili, že podobný výkon ich mohol stáť polovicu, je čas pozrieť sa na zúbok prvej karte, ktorá sa k nám do redakcie dostala. MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio je na papieri takmer všetko, po čom môže srdce hráča túžiť, no ako vždy, riadime sa heslom dôveruj, ale preveruj, a preto som túto kartu poriadne potrápil za ten kriminálne krátky čas, ktorý bola redakcii k dispozícii.

Nvidia s prvou generáciou RTX kariet sľubovala veľkú revolúciu na poli samotného zobrazovania hier a toho, ako si ich budú môcť hráči užívať. A hoci sa revolúcia nie tak celkom konala, nemožno predošlým RTX kartám uprieť ich naozaj masívny výkon (pri mastnej cene), ktorý červený tím iba ťažko dobieha. Sú to dva roky, odkedy sa do slovníka hráčov usadili frázy ako Ray Tracing, DLSS či Tensor jadrá, a hoci je prechod hier na Ray Tracing technológiu pomalší, ako veľa hráčov a určite aj Nvidia zamestnancov dúfalo, niektoré výhody RTX kariet je možné uplatniť aj pri tradičnom rasterizovanom vykresľovaní hier.

Čo je to vlastne Ray Tracing a DLSS

Možno už nie je také potrebné opakovať to, ako pri recenziách prvej generácie RTX kariet, ale opakovanie je matka múdrosti a so zníženými cenami RTX 3XXX kariet si ich budú môcť dovoliť aj ľudia, ktorých doteraz Ray Tracing nezaujímal. Takže v skratke – od počiatku zobrazovania obrazov na digitálnych obrazovkách bola používaná technológia menom rasterizácia. Výhodou rasterizovaného obrazu je blesková rýchlosť, s akou dokážu aj menej výkonné grafické karty spracovávať mapy 3D modelov a chrliť 2D obrazy v reálnom čase, čím vytvárajú dojem plynulého obrazu. Rasterizácia má ale množstvo nevýhod ako nutnosť používať špeciálne mapy na osvetlenie a iné triky, aby vyzeral výsledný obraz ako-tak k svetu. Tento štýl zobrazenia definitívne nie je mŕtvy a to dosvedčuje aj množstvo hier, ktoré napriek používaniu kompromisov v podaní rasterizácie, vyzerajú neskutočne dobre. Na scénu ale nastupuje Ray Tracing. Respektíve, Ray Tracing ako technológia existuje už tiež pekných pár rokov a je jedným zo základných kameňov nielen animovaných filmov, ale aj veľkej časti CGI efektov v moderných filmoch. Vďaka Ray Tracing technológii vyzerajú ohromné bitky v SCI-FI filmoch tak realisticky a akčné scény môžu byť o toľko pohlcujúcejšie. Ray Tracing namiesto spracovania 3D modelu, separátnej mapy osvetlenia a ďalších máp s tieňmi, farbami a inými doplnkami jednoducho vezme scénu a v reálnom čase vypočíta, ako sa od všetkých 3D modelov odrazia lúče zo všetkých zdrojov svetla. Výsledné obrazy sú oveľa realistickejšie, tiene tmavšie, slnko jasnejšie. Problém, ktorému Ray Tracing doteraz čelil, bol nedostatočný výkon grafických kariet, ktoré jednoducho neboli schopné spracovávať taký počet snímok a pracovať tak rýchlo, aby bol výsledok hrateľný. Pri práci na filmoch nie je dlhší čas vytvorenia jedného snímku taký problematický, no pri hre ich treba stabilne minimálne 24 alebo ešte viac za sekundu. Hlavne vďaka pokrokom, ktoré sa Nvidii podarili pri architektúre nových grafických jadier, sú RTX karty takým veľkým posunom a vyzerá to tak, že aj budúcnosťou hier. Druhým veľkým WOW faktorom RTX kariet je DLSS, teda Deep Learning Super Sampling. Táto technológia je vďaka programovému učeniu schopná zväčšiť rozlíšenie, v ktorom je hra zobrazovaná, bez toho, aby musela v tomto rozlíšení natívne pracovať. Po lopate povedané, sú RTX karty schopné pozrieť sa na obraz v rozlíšení, povedzme, 1920 x 1080 pixelov, zväčšiť ho na 2K, alebo 4K, čo je 4 x, respektíve 8 x väčší obraz a matematicky vypočítať rozloženie pixelov a upraviť snímky v reálnom čase tak, že sa k natívnemu 2K a 4K rozlíšeniu kvalitou naozaj približujú. Dosť však už o technológiách, hor' sa na samotnú kartu.

Obal a jeho obsah

Tak, ako aj iné prémiové karty od spoločnosti MSI, je aj MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio dodávaná v rozmernejšej a kvalitne vyzerajúcej krabici. V balení sa hneď navrchu nachádza tenká ochrana v podobe mäkkej peny, v ktorej je osadená papierová zložka, obsahujúca pár brožúrok ako napríklad manuál, komiksovo spracovaný návod na inštaláciu či nálepku. Pod touto penou sa nachádza už samotná karta, zabalená v antistatickom obale, a vedľa nej je umiestnená špeciálna kovová výstuha, ktorú môžu spolu s kartou majitelia nainštalovať do počítača. Tá by sa mala postarať o udržanie karty vo vodorovnej pozícii a zabrániť prílišnému klesaniu na jej konci, čo pri karte s takouto váhou bude asi nutnosť. Veľké prehýbanie som si síce po nainštalovaní samotnej karty nevšimol a väčšinu času som ju tak či tak testoval vo zvislej polohe, no pre dlhodobé používanie ju určite odporúčam.

Prvé dojmy a spracovanie

Karta MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio sa, ako už koniec jej mena napovedá, môže pochváliť chladením trojicou ventilátorov. Osadené ventilátory sa tentokrát volajú Torx 4.0 a so svojimi prepojenými lopatkami boli špeciálne navrhnuté na čo najlepšie výsledky pri chladení grafických kariet. Na rozdiel od niektorých riešení od výrobcov sa všetky tri ventilátory točia rovnakým smerom a nijako sa neprekrývajú, čím nevytvárajú vírenie a turbulencie vzduchu. V konečnom dôsledku však, ako bude vidno v grafoch s výsledkami, chladenie tejto karty v MSI zvládli obstojne. Karta sa môže pochváliť aj prémiovo vyzerajúcim backplateom (ktorý je podľa informácií od MSI vyrobený z materiálu menom grafén) a RGB podsvietením na boku, spodku a vrchnej hrane karty, čím vynikne nielen pri inštalácii vo vertikálnom slote, ale aj pri tradičnom horizontálnom osadení.

V minulosti som párkrát kartám vytýkal, že nemajú podsvietené aj písmenká GEFORCE RTX umiestnené na karte, no medzičasom som bol poučený, že Nvidia nepovolí na týchto logách inú farbu podsvietenia ako zelenú. Rozmery a váha tejto karty, 328 x 140 x 56 pri 1565 gramoch, sú porovnateľné s prémiovými kúskami predošlej generácie, a treba preto myslieť na to, že na niektorých matičných doskách bude karta prekrývať nižšie PCIe sloty. Na(ne)šťastie, netreba myslieť na veľkosť tejto grafickej karty pri použití v režime SLI, pretože túto možnosť Nvidia nadobro opustila ako pri 3080, tak aj pri 3070. Ako poslednú radu by som možno ešte odporúčal inštalovať túto kartu radšej iba do matičných dosiek, ktoré disponujú vystuženými PCIe x16 slotmi.

Technické špecifikácie

Čo oproti predošlej generácii ponúka RTX 3080 a špecificky tento model? Nebudem túto kartu porovnávať s nejakou obyčajnou RTX 2080 alebo 2080 Super. Nie... Poďme si ju porovnať rovno s RTX 2080 Ti, doterajším kráľom v hrách. Tam, kde karty RTX 2080 Ti ešte aj teraz iba začínajú s cenou okolo 1100 eur, prichádza RTX 3080 za „smiešnych” 700 eur. Čo teda základné parametre?

 • Počet CUDA jadier: RTX 2080 Ti – 4352, RTX 3080 – 8704
 • Boost clock: RTX 2080 Ti – 1545 MHz, RTX 3080 – 1815 MHz (táto verzia karty)
 • Pamäť: RTX 2080 Ti – 11 GB, 14 Gbps, RTX 3080 – iba 10 GB, ale s 19 Gbps rýchlosťou
 • Počet Tensor a RT jadier: RTX 2080 Ti – 544/68, RTX 3080 – 272/68

Prečo o toľko nižší počet Tensor jadier? Lebo ide o kremík na novej, 8 nm architektúre, ktorý je 2,7-krát rýchlejší ako pri RTX 2080 Ti. Dosť bolo ale porovnávania. Čo ponúka MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio celkovo a na čo sa musia hráči pripraviť? Na zadnej strane grafiky je možné nájsť štvoricu video výstupov, tri DisplayPort v1.4a a jeden HDMI 2.1, čo síce neohúri, no malo by to postačiť aj náročnejším používateľom. Čo na druhú stranu ohúri, je potreba napájať kartu za pomoci troch 8 PIN konektorov. RIP majitelia slabších zdrojov, keďže k takejto karte a výkonnému procesoru by som nič menej ako 800-wattový 80 Plus Gold (alebo 700 – 750-wattový 80 Plus Platinum a vyššie) zdroj jednoducho neodporúčal. Najmä ak sa rozhodnete kartu aj jemne pretaktovať. A s taktovaním by MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio nemala mať príliš veľký problém, oproti niektorým kúskom vybaveným menej kvalitnými napájacími kaskádami, keďže 13-fázový systém a kvalitné komponenty na tejto karte si poradia aj s agresívnejšími taktami bez toho, aby vám padali hry alebo rovno celý počítač. Jediná chyba, ktorú som pri prémiovej(šej) karte naozaj nečakal, je absencia duálneho BIOSu, takže ak to náhodou preženiete, kartu potlačíte do príliš veľkých taktov a nebude sa vám následne dariť naštartovať ňou počítač, nepomôže prepnutie do záložného BIOSu a bude ju treba reklamovať u predajcu/výrobcu.

Softvér, podsvietenie a možnosti taktovania

Nastavenie podsvietenia rieši stále program Mystic Light, no ten sa po novom ukrýva ako súčasť aplikácie Dragon Center. Jeho výhodou je prehľadnosť a možnosť nastavovať RGB LED diódy nielen na samotnej karte, ale, napríklad, aj na podporovaných RAM moduloch, matičných doskách, chladičoch či iných komponentoch vybavených LED diódami.

Druhý program, ktorý k tejto karte môžem z celého srdca odporúčať (a ktorý množstvo ľudí používa aj pri kartách iných značiek), je MSI Afterburner. Afterburner zvládne všetko, čo by mohol nielen začiatočník, ale aj naozaj skúsený používateľ potrebovať pre prispôsobenie a monitorovanie svojej grafickej karty. Na domovej karte sú prehľadne zobrazené takty grafického čipu a pamäte, povolené prekročenie základného limitu napájania či nastavenie rýchlosti ventilátorov. Monitorovanie všetkých potrebných (aj menej potrebných) faktorov od taktov cez teploty až po rýchlosti ventilátorov je naozaj jednoducho dostupné.

Testovanie

Pre poriadne otestovanie grafickej karty je potrebný aj značne rýchly procesor. Preto bola karta osadená na matičnej doske MSI MEG Z490 Unify spolu s procesorom Intel Core i9-10900K a 32 GB DDR4 3200 MHz RAM. Procesor bol pretaktovaný na 5.0 GHz na všetkých jadrách, pri RAM bol zapnutý XMP profil pre plné využitie 3200 MHz taktov a chladenie bolo nastavené na plný výkon pri procesore/skrinke s automatickou krivkou pri grafickej karte. Všetky hry boli testované v rozlíšeniach 1440P a 4K a záznamy o FPS boli zachytené programom FRAPs.

Naše hodnotenie

Priznajte sa, kto si v posledných pár mesiacoch kúpil novú RTX 2070 Super či 2080 Super kartu? Ako zle vám prišlo z grafov, ktoré Nvidia ukázala pri predstavení novej generácie? Teda, hlavne z cien, za ktoré budú RTX 3070, 3080 a 3090 ponúkané? Áno, stále to nie je malý peniaz. No za cenu okolo 700 eur (keď sú teda tieto karty naskladnené v obchodoch) je výkon, aký MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio ponúka, naozaj skvelý.

Klady

 • úctyhodný výkon
 • postačujúce chladenie
 • užívateľsky priateľský softvér
 • veľmi dobré výsledky v hrách
 • tichý chod aj pod záťažou
 • dobre spracované RGB

Zápory

 • nemusí pasovať do každej skrinky

Informácie o produkte

MSI GeForce RTX 3080 Gaming X Trio 2020

 • Kategória: Grafické karty
 • Šírka: 56 mm
 • Výška: 323 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 140 mm
 • Hmotnosť: 1565 g
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 730 €

Zobraziť viac

Korekcia: Zuzana Mladšíková

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk