RECENZIA: Samsung Galaxy Z Fold 2 - Budúcnosť 2.0

RECENZIA: Samsung Galaxy Z Fold 2 - Budúcnosť 2.0

 

Keď som sa vám takto v úvode tohto "úžasného" roku (úvodzovky tak silné, že by ste ich mohli zaliať horúcou vodou aj dvakrát po sebe) prihováral v súvislosti s revolučným mobilným telefónom Galaxy Z Fold, spomínal som kultové fantasy univerzum Star Trek. Práve v ňom sa totižto ešte počas šesťdesiatych rokov minulého storočia zrodili mnohé vynálezy dnes už zaradené do bežného užívania a fakticky práve tam prišiel nápad začať sofistikovanú komunikačnú technológiu rolovať ako noviny – nadnesene povedané. Iste, Samsung v tomto smere ešte bude potrebovať zopár rokov bedlivého vývoja a nemalých investícií, ale práve špeciálna podsekcia z rodiny telefónov Galaxy, ktorá nesie písmeno Z, by sa raz mohla postarať o ten nezabudnuteľný nádych pravej budúcnosti. Dnes vás preto vítam na poschodí číslo dva, kde sa kvalita spracovania tohto skladacieho komunikačného hardvéru pohla zase o kus vyššie, ale cez to všetko si so sebou nezabudla zobrať batoh plný otáznikov a pochopiteľne aj istých špecifických prekážok. Nechcem však, aby ste teraz na základe menšej negácie hodili spiatočku, ako sa povie, a s rachotom vycúvali z tohto článku bez jeho prečítania, a preto dodám, že v závere súčasného pandemického kalendára som sa osobne netešil na nič iné zo sveta mobilných telefónov ako práve na Samsung Galaxy Z Fold 2. Poďme si ho preto spoločne otvoriť a nechať sa opantať žiarou jeho jedinečnosti.

Určite mi odpustíte istú retrospektívnosť a vracanie sa ku kvalitám prvej verzie tohto špecifického prístroja, ale v záujme lepšieho pochopenia jeho predností, ako aj negatív, je logické pripomínať, čo všetko sa vlastne zmenilo. Filozofiu pokroku a akési počúvanie názorov platiacich zákazníkov sa v prípade tohto dvojtisícového telefónu s ohybným displejom podarilo podľa môjho názoru takmer do bodky naplniť. Pointa prenosného tabletu s výkonom za hranicou kancelárskeho PC určeného na prácu a nejakú tú interaktívnu zábavu bola dodržaná a čo je dôležité, fóbie z poškodenia komplikovanej a aj nákladnej technológie ohybných displejov sa Samsungu podarilo posunúť zase o pár metrov bližšie do otvorenej náruče spokojnejších spotrebiteľov. Čo sa zmenilo ako prvé? Vrchný displej. Ten nám poriadne podrástol, a to do krásnej veľkosti 6,23 palca s pomerom strán 25:9 a rozlíšením tak ostrým, že by ste si oň mohli brúsiť pazúriky (2260 x 816). Z pôvodnej veľkosti na hranici piatich palcov, kde všetko vyzeralo prehnane malé a sotva ste si na vrchnej časti telefónu dokázali vybaviť sociálne rečnenie a nejaké to klasické sexuálne harašenie v pracovnej dobe, tu razom máme dostatočne veľký panel s označením Infinity O. Jeho výšku síce pri komplexnejšom využívaní treba regulovať držaním v oboch rukách, ale na jednoduché realizovanie správ alebo zdvihnutie hovoru to je plne dostačujúce. Ja osobne som dokázal jednou rukou písať v dosť slušnom tempe a vždy keď sa vyššie zjavila akákoľvek notifikácia, stiahol som si ju pomocou druhej ruky. Všetko je to preto o užívateľskom pohodlí a hlavne zvyku ako takom.

Zabudnite na stojany

Fold druhej generácie nie je ničím štandardným, a preto nečakajte, že bude možné ho strkať do klasických stojanov v aute alebo s sním pohadzovať v čakárni u lekára, zatiaľ čo jedným očkom meriate teplotu každému, čo nahlas zakašle. Posun vo veľkosti vonkajšieho AMOLED displeju som neskôr začal vnímať aj v možno trocha negatívnej rovine, keď som si po celodennom používaní uvedomil, že som vlastne telefón ako taký za celý deň vôbec nepotreboval otvoriť. Všetky akútne dôležité veci stačilo vyriešiť takzvane zvonka a na režim tabletu ani neprišlo. Samozrejme, že opäť ide o výnimočné dni, ale z jednej časti si pred kúpou tohto prístroja treba rovnako položiť otázku; je pre mňa skladací telefón v rozmeroch Fold 2 schopný nájsť aj praktické uplatnenie, alebo ide skôr len o vášeň pre moderné technológie, za ktorú som ochotný vyhodiť dvetisíc eur? Za predpokladu, že denne využívate notebook, ktorý vám nahrádza kanceláriu, je ale Fold 2 príjemnou alternatívou, ktorá navyše otvára všetky oči a ústa okolo vás, ako keď lusknete prstom.

Dobre a čo sa stane, keď si samotné telo tohto telefónu konečne otvoríme? Vykukne na nás uhlopriečka 7,6 palcov s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a rozlíšením 2208 x 1768, ktorá je vďaka svietivosti 900 nit schopná naplniť istú predstavu o dokonalosti. Obrazovka zmláti aj ostré slnečné lúče, a preto je vhodná aj do exteriérov, kde si však treba dávať pozor na prípadný dážď a prach. Áno, ako už asi tušíte, absencia akýchkoľvek certifikácií v zmysle ochrany sa nedostala ani do druhej generácie, a preto v tomto ohľade musíme dúfať a čakať na trojku. O kvalitách panelov z dielne Samsungu sa tu ďalej nemáme dôvod rozprávať, keďže by som sa zase len opakoval ako ten zadrhnutý papagáj. Poďme sa skôr venovať pokroku v oblasti skladania a s sním spojenej celej konštrukcie. Druhý zárez do série Fold nám totižto prináša dokonca aj priamo integrovanú ochrannú fóliu, ktorá zabráni menším škrabancom pri bežnom používaní. Stredová ryha telefónu ostala rovnako zachovaná a pri rozsvietenej obrazovke si ju človek časom prestane všímať, keďže sa musí sústrediť na tie Instagramové profesorky preberajúce diplom z klinickej virológie. Aj cez integrovanú fóliu vás však neminie neustále čistenie obrazovky, či už ju budete aktívne otvárať viac, alebo si skôr vystačíte s vrchným displejom.

5G je samozrejmosť

Najväčší zásah do konštrukcie sa dotýka priamo vnútorného šasi celého zariadenia. Po novom tu máme zmenšenie medzery pri zloženom stave, do ktorej sa prepracuje oveľa menej prachu a, ľudovo povedané, bordelu, avšak stále nemôžete očakávať, že ide o efekt kompletne preloženého listu papiera, ktorý by nepotreboval akési dizajnové skratky. Ja sám som však, ako viete z prvej recenzie, nemal v tomto smere voči mobilu žiadne výhrady, keďže jeho osobnosť dokázala prekryť všetko už len samotnou podstatou skladania ako takého. Kĺbové otváranie a zatváranie bolo kompletne vymenené a teraz už je možné uhol otvorenia zastaviť v akejkoľvek pozícii, čo má však aj jednu negatívnu vec, po novom už tak mobil neotvoríte len zastrčením palca do medzery, ako to krásne demonštroval napríklad Flip Z. Mohli by sme teraz diskutovať, pokojne aj pomocou vecných argumentov, na tému, ako dlhú životnosť vlastne má celý ten kĺbový mechanizmus a samotná ohybná obrazovka, avšak tu nám neostáva nič iné než sa spoliehať na Samsung a jeho výskum, ktorý v prvom roku života vášho telefónu dokonca kryje ich vlastná poistka za cenu spoluúčasti (je to nejakých 100 Eur). Ak preto príde k nečakanému zhodeniu telefónu na zem alebo inému neželanému mechanickému zásahu, výrobca vám dáva dvanásť mesiacov, počas ktorých zaplatíte len zlomok reálnej ceny celej obrazovky, čo je podľa môjho názoru super služba. Zariadenie som nosil aktívne deň čo deň viac než dva týždne a využíval ho nielen na prácu, ale aj na zábavu a po intenzívnom teste by ste na tele telefónu nenašli žiadnu zásadnú kozmetickú vadu, až na bežné jemné škrabance, ktoré sa logicky vytvorili len na vrchnej obrazovke (aj tá je samozrejme ošetrená fóliou priamo od výroby). Celá tá porcia strachu, ktorá vám bráni si Fold 2 zakúpiť na základe predpokladu, že vám padne niekam do záchodu, preto možno nie je úplne opodstatnená. Vložiť si do jednej ruky prvú generáciu a do druhej zase druhú by znamenalo okamžité a citeľné pochopenie konštrukčných zmien. Celkovo je Fold 2 oveľa tuhším prístrojom a jeho kovový rám so zúbkovaním dáva užívateľovi až podmanivý pocit luxusu, ako keby ste držali niečo vzácne a zároveň výkonné. Pokiaľ túto recenziu práve číta pracovník PR oddelenia Samsungu, pokojne môže predchádzajúcu vetu použiť ako reklamný slogan. Dosť však bolo vtipkovania, je čas pozrieť sa na ďalšie praktické vlastnosti tejto netradičnej knihy.

Vyššie som spomínal prácu. Tú môžete v otvorenom stave deliť na niekoľko okien a keďže je obrazovka naozaj veľká, prehľadnosť prezentovaného videa, textu alebo obrázkov ostáva dostatočná. Ja sám som na telefóne bežne tvoril text cez Office a keďže originálne Microsoft/Samsung aplikácie umožňujú preťahovať obsah z jednej do druhej, odpadlo otravné kopírovanie a dvojité klikanie kade tade po ploche. Všetko ostatné, čo vás pri takzvanom multitaskingu napadne, sa tu dá realizovať, a to aj vďaka nastaveniu akéhokoľvek uhlu pri otvorení. Môžete si vybaviť videotelefonát a zároveň čítať alebo sledovať text v aplikáciách a kto by mal možno trocha horší zrak, rozhranie zobrazovania sa dá prispôsobiť aj veľkostne, čím Fold 2 otvára náruč aj starším ročníkom (len tie dôchodky by to asi sotva pokryli). Apropo telefonovanie pri otvorenom stave je teoreticky možné, avšak všetky potrebné vstupy a výstupy sa nachádzajú na vonkajšej strane, a preto ak vám niekto bude volať v čase, keď je telefón v režime tabletu, stačí ho len jednoducho zaklapnúť a vybaviť hovor klasicky. Rozmery aplikácií sa pri akomkoľvek prechode z jedného režimu do druhého samozrejme menia a systém ich preto musí neustále otvárať a zatvárať, na čo vás rovnako rád upozorní. V zmysle nastavenia je v tejto súvislosti možné povoliť a naopak zakázať skoro všetko, aj keď zase neočakávajte celoplošnú prístupnosť, skôr či neskôr vám v tomto duchu bude asi niečo jemne prekážať.

Duálne reproduktory AKG očaria

Výkon podporený procesorom Snapdragon 865+ pri operačnej pamäti 12 GB napĺňa bez mihnutia oka všeobecné nároky na hranie sa, či prípadne otváranie aplikácií v šialenom tempe. Zamrzieť síce môže zníženie vnútornej pamäti z pôvodných 512 GB na 256 GB, ale keďže ja osobne už bežím striktne na OneDrive a všetko pre interné potreby telefónu priebežne triedim, ani v tomto nevidím zásadný problém. Horšie to už je, a to nás privádza späť k práci ako takej, s nemožnosťou integrovať dve fyzické SIM karty alebo jednu pamäťovú kartu. Všetko to avšak s úspechom vylepšuje výkon akumulátora, ktorý bol ostatne pýchou už pri prvej generácii. Tentokrát sa rozprávame o kapacite 4500 mAh, ktorá je schopná pri stredných nárokoch vydržať až takmer dva dni v chode. Ja osobne som našiel konsenzus pri pravidelnom večernom dopĺňaní energie, ale opäť treba myslieť na to, že batéria sa minie tak rýchlo, ako často budete telefón využívať v otvorenom stave a či ostanete pri dodržaní vysokej obnovovacej frekvencie 120 Hz. Kto by chcel doplniť šťavu bezdrôtovo alebo priamo v rýchlom režime, obe varianty sú mu u tohto výrobku umožnené.

Pomaly ale isto sa presúvame k záveru celého testu. Aby ste tomu rozumeli, osobne by som o tomto hardvéri mohol písať v oveľa širších súvislostiach, avšak bolo by to podľa môjho názoru úplne zbytočné. Fold 2 totižto v mnohom napĺňa filozofiu vlajkových lodí série Galaxy (kto si všimol tej nevtieravej a jemnej pripomienky Star Treku, má u mňa galón dezinfekcie s príchuťou hrušky) a snáď jediné, čo tu vytŕča hlavu z piesku, je papierovo slabší fotoaparát, ktorý však priamo v praxi realizuje nádherné obrázky. Komín s výstupom na zadnej strane ostal opäť zachovaný a za jeho ochranným sklom sa skrýva trio šošoviek s 12 Mpx rozlíšením, ktoré aj bez tej špecificky technickej omáčky vedia vyčarovať iskričku v oku každého náročného zákazníka. Osobne som ako ten Adonis docenil možnosť snímania vlastnej tváre pomocou zadnej kamery bez toho, aby som musel hádať pozíciu tej svojej hlavičky makovičky, stačí totižto otvoriť telefón a prepnúť prednú obrazovku do selfie režimu a okamžite sa vidíte ako v zrkadle. Ak už spomínam fotoaparát, tak ten vnútorný sa konečne zaobišiel bez škaredého plastového výrezu. Ide o ten výrez, čo som v recenzii predchádzajúceho modelu kritizoval asi zo všetkého najviac.

Samsung Galaxy Fold 2 mňa vo finále opäť očaril a ostávam naďalej obhajcom tejto netradičnej a stále finančne náročnej koncepcie telefónov. Pre určitú sortu užívateľov, ktorí potrebujú pracovať všade, kde to je len možné a čo nie vždy môžu u seba nosiť notebook, je práve táto verzia skladacieho hardvéru priam spásonosná, keďže im jedným ťahom odbúra nutnosť nosenia klasického mobilu a zároveň buduje nepopierateľný záujem okolia. Jediné, čo je nutné na dosiahnutie masového rozšírenia takto ladených a koncipovaných strojov, je jednoducho výrazné zrazenie ceny smerom dole. Nanešťastie sa Fold 2 nepodarilo zlacniť, ba naopak, cenovka išla ešte o kus vyššie a to v balení nenájdete ani dokonalé bezdrôtové slúchadlá Buds Live, ale len klasické káblové AKG. Pripíšte si to na zoznam chrupaviek v inak viac ako chutnom krvavom koktaile, a to sa textu vyššie nedostala celá tá jedinečná aura filozofie a pokroku, ktorú pocítite jedine na vlastnú kožu.

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk