RECENZIA: Lenovo Legion 5 - O dva schody nižšie

RECENZIA: Lenovo Legion 5 - O dva schody nižšie

 

Je tomu len pár týždňov, čo som ukončil test radu Legion s číslovkou 7 a už sa tu spoločne opäť stretávame u navonok takmer identického dizajnu a s číslom aké žiadny školák nevidí zrovna rád. Ak ste preto prípadne zaznamenali práve moju recenziu na šťastnú sedmičku z hernej sekcie spoločnosti Lenovo a teraz sa domnievate, že by vás čítanie nasledujúcich riadkov nemalo už čím extra zaujať, nemusí to byť hneď automaticky správny predpoklad. O dva schody vyšší šarmantný svalovec, ako som sám Legion 7 svojho času nazval, totižto spadá skôr pod sekciu prémiového produktu so všetkým, čo k tomu patrí – vrátane ceny, kde naopak päťka ide v tomto smere cestou striktnej strednej až nižšej triedy. Nechcem tu vyložene tvrdiť, že sa rozprávame o nejakom gaming náradí za pár korún, ktoré môžete nakúpiť v akcii jedna plus jedna, každopádne tam, kde si mnohí z vás pochopiteľne nechcú nechať vyrezať ľadvinu, len aby mohli pustiť najnovšie hry s RTX odleskom na plešatej hlave Agenta 47, ponúka aj Lenovo hromadu praktických kompromisov, ktorého jeho hardvér okamžite nedegradujú na niečo lacné a nefunkčné. A môžem vám už takto v úvode so suverénnym tónom v prstoch povedať, že po tom, čo som s Legion 5 strávil jeden intenzívny mesiac plný hrania a nemenej vypätého pracovného nasadenia (už ste niekedy spočítali, koľko kvapiek kávy spadne mimo šálku po tom, ako ju vyberiete z kávovaru?), som o to viac presvedčený o dôležitosti jeho existencie. Dôvody tohto tvrdenia si teraz spoločne rozoberieme v texte nižšie.

Niekto s poriadne dlhými nohami nám vykopol kábel a celé šasi tohto prenosného herného stroja razom pohaslo. Na rozdiel od výbavou honosnejšej sedmičky sa totižto päťka nedočkala žiadnej šialenej diskotéky plnej RGB efektov a jediné osvetlenie, mimo toho tiahnuceho sa z IPS panelu, tu zastupuje dvojstupňové podsvietenie klávesnice. Cez to všetko si však Legion 5 už pri prvom kontakte s mojimi rukami zachoval istú hernú osobitosť, ostatne výraznejšia výška naznačujúca výkonné chladenie, ako aj typické logo na vrchnej strane notebooku vás nemôže poslať opačným smerom. Lenovo sa v tomto duchu rozhodlo priniesť cenovo dostupnú hernú mašinku, ktorá sa snaží nasať čo najviac prémiových funkcií a zároveň ostať skromne sedieť niekde vzadu. Mne osobne sa na test dostala do rúk zaujímavá konfigurácia s procesorom AMD Ryzen 7 4800H a grafikou NVIDIA GeForce GTX 1660 Ti 6GB a fakticky ide o jednu z najvýkonnejších variant na trhu, ak dáme bokom RTX 2060, avšak Lenovo tu ponúka naozaj širokú škálu preferenčných bodov, ktoré cenu ako takú vedia dostať pokojne aj o tri stovky pod hranicu tisíc eur. Keď som však, ešte čerstvo ovplyvnený toľko spomínaným testom Legion 7, zobral jeho skromnejšieho brata do rúk, sotva by som sa mohol tváriť nejako sklamane.

To, čo som najprv považoval za zliatinu kovu, sa pri bližšom preskúmaní stalo pogumovaným plastom v tmavo šedom prevedení a, ako uvádzam vyššie, kompletne bez RGB prvkov (existuje verzia s RGB u klávesnice, avšak tú si treba navoliť ako príplatkový model). Netreba sa však v tomto smere hneď obávať nejakých problémov pri dlhodobom používaní, keďže celá konštrukcia je natoľko pevná a v istých bodoch tuhá, že moje prvotná zámena s kovom by vám prišla viac ako pochopiteľná. Navyše tenká vrstva gumy v miestach, kde sa vaše ruky buď opierajú, alebo priamo zvierajú šasi zariadenia, dokáže krásne potlačiť všetky prípadné odtlačky nie vždy dokonalo čistých rúk a prípadné čistenie spotených stôp je v tomto prevedení zase o kus jednoduchšie. Takže áno, ak som híkal o luxusných materiáloch pri Legion 7 a uznanlivo pokyvoval hlavou nad krásnymi svetielkami sťa diskotéka v Bukurešti, tak tento lacnejší model si aj pri absencii všetkých herných volánikov dokáže zachovať svoju osobnosť, a to aj s poriadnou dávkou funkčnosti.

Modrá, biela, červená

Milujem minimalizmus v elektronike a zvlášť pri hardvéri, ktorý mám sám v osobnej rovine pred očami dnes a denne. V prípade firmy Lenovo sa v tomto duchu dá za posledné roky hovoriť o obrovskom progrese a tam, kde spojenie funkčnosti a akéhosi minimalistického artu znamenalo tak maximálne logo na boku pántov, sa teraz dá hovoriť o veľkom skoku vpred. U Legion 5 alebo 7 je to napríklad integrácia stavu výkonu pomocou jedného jediného LED svetla umiestneného priamo do vypínaču zariadenia. Máme tu trocha netradičný semafor, kde modrá simuluje minimálne chladenie pre maximálne potlačený hluk (predstavte si, že sedíte v knižnici a každý na vás pozerá len preto, že váš starý notebook práve roluje na dráhu a vytáča motory na maximum), biela sa stará o automatické rozhodnutie systému, čo je na základe podmienok ideálna forma rýchlosti vetrákov a naopak červená tlačí onen pedál až na podlahu. Tieto tri svetielka má užívateľ neustále pred sebou, keďže tlačidlo on a off je umiestnené hneď v strede nad klávesnicou a cez to všetko, že svietia za každých okolností, nepôsobia na vaše oči vôbec rušivo. A toto je len jeden z mnohých príkladov, prečo som s prácou dizajnérov u posledných zásekov do série Legion viac ako spokojný.

Ak už spomínam dizajn, ktorý si v mnohom zakladá na prémiovej triede 7, tak je dozaista na mieste spomenúť aj celkovú váhu a rozmery. Legion 5 sa v tomto smere dostal na hranicu 2,5 kg, čo je pri uhlopriečke 15,6 palcov viac ako prijateľná záťaž a aj keby ste notebook prenášali hore dole ako mačka mladé, vaša ruka si sotva bude chcieť na konci dňa podať žiadosť o rozvod. Mal som tu tento rok už oveľa viac podobne koncipovaných prenosných strojov, ktoré však svojou gramážou pripomínali skôr Necronomicon lokalizovaný do japončiny. Váha v kombinácii s dobre rozloženými gumovými podložkami na spodnej strane dokáže udržať celý počítač pekne na mieste aj v prípade, ak sa o neho neustále opierate dlaňami a často nevedomky ho tlačíte smerom od seba. Kritikou overený systém pevných pántov zacelených do akejsi trubice pod spodnou hranou monitora je jeden z najlepších v súčasnosti a osobne som hlavne pri hraní v ležme neskutočne docenil možnosť vyvrátiť panel do úplnej roviny tak, aby chladenie pod strojom nemuselo znášať deku prehodenú cez moje nohy. Iste, všadeprítomný plast môže istú sortu konzumentov jemne iritovať, ale opäť tu musím každému z nich prízvukovať, že ide o tuhý materiál, ktorý znesie aj nešetrné zaobchádzanie.

Óda na dizajn musí pokračovať aj v ďalšom odstavci. Chválospev smerujem do zadnej vystúpenej časti hardvéru, kde si strojcovia nechali tradične priestor pre praktickú konektivitu. Strčíte si tam adaptér, čo pomocou indikácie cez malú diódu napája pomerne silnú batériu (80 Wh) a rovnako tak jeden HDMI kábel, ethernet kábel, duo USB-A a jedno USB-C. U posledného menovaného bodu asi trocha zamrzí nemožnosť napájať zariadenie priamo cez USB-C, čím sa pri transporte odsúdite na neustále vláčenie viac než kilogram vážiaceho akumulátoru. Na podobné vymoženosti si hold u herných laptopov budeme musieť ešte nejaký ten čas počkať, než sa stanú akým takým štandardom. Na čo však v prípade Legion 5 čakať rozhodne nemusíte, tak to je priam dokonalá klávesnica a rovnako tak kvalitou úmerný touchpad.

Lenovo sa posledné roky stará o kvalitne odvedenú prácu pri rozložení samotnej schémy tlačidiel, kde na základe celkových rozmerov bolo aj v tomto prípade možné integrovať numerický blok na pravú stranu, ale čo je v ich prevedení priam epické, tak to je snaha nezmenšovať všetko navonok menej podstatné, len aby finálny vzhľad vyzeral nejako futuristicky. U klávesov sa jednoducho nemôžeme hrať na sci-fi film a nech už hráte hry rovnako tak aktívne, ako píšete, tak Legion 5/7 sa pre vás v tomto vyhotovení stane predpokladom dokonalosti. Päťka síce v kvalite spínačov ako keby o niečo zaostávala pred sedmičkou, avšak ide skôr o minimálne rozdiely, ktoré vám nijako zásadne nebudú prekážať. Dôležitá je dokonalá odozva na dotyk a dostatočná tichosť spínačov. V týchto dvoch aspektoch som bol priam očarený a ak by sme si tu odovzdávali nejaké tie medaily, tak Lenovo Legion 5 by si za prevedenie klávesnice u svojich cenovo dostupných notebookov zaslúžil pripnúť medailu rovno na čelo. Čo do opisu spodnej časti je ešte rozumné nevynechať ani slušne spracovaný touchpad, ktorý je rozmerovo skôr v strednej triede, avšak dokáže reagovať pohotovo a bez neželaných zlyhaní.

Dostačuje výkon?

Na základe mnou testovanej vzorky s procesorom Ryzen 7 a GTX 1660 Ti pri 16 GB RAM sa môžeme rozprávať o dostatočne silnej páke schopnej rozbehnúť akékoľvek novinky súčasnosti. Uvedená trojica profilov (spomínate na ten semafor?) nemá dopad takmer na nič iné než na chladenie, a tak nečakajte, že zapnutím červenej dôjde na nejaké pretaktovanie grafickej časti hardvéru. Semafor má za úlohu priškrtiť procesor na 25 W pri tichom chode, na 45 W pri automatike alebo na maximum pri červenom svetle. Nech už cielite na vysoký pracovný efekt alebo nechávate priestor hraniu sa s menšími kompromismi, obe formy tak nájdu v prípade Legion 5 dostatok spoľahlivej podpory. Strojový výkon sa priamou úmerou prepája aj s prezentovaným obrazom a keďže sa tu celú dobu rozprávame o prenosom hardvéri s cenovkou balansujúc na hranici jednej tisícky eur, pochopiteľne vám z toho musí vyplynúť Full HD rozlíšenie. IPS panel je však schopný dodať vysokú obnovovaciu frekvenciu (120 Hz) a vôbec nie zlú svietivosť (250 Nits). Opäť však musím pripomenúť, že Legion 5 ponúka nielen niekoľko variant výkonu, ale aj viacero konfigurácií obrazovky a komu by preto svietivosť nedostačovala, môže skúsiť IPS panel s 60 Hz, kompletným pokrytím RGB a 300 Nits alebo 144 Hz s RGB a 300 Nits.

Na samotný záver, kam sa z pochopiteľných dôvodov nedostali žiadane hĺbkové analýzy sotva vhodné do tlačeného periodika, som si nechal kvalitu odvodu tepla a výdrž batérie. Legion 5 v tomto prípade disponuje trojicou tepelných trubíc, ktoré dokážu aj pri vysokom výkone umne vypúšťať paru bez prehnaného hluku z chladenia a výrazných tepelných bodov na šasi. S hraním prichádza automaticky vyšší stupeň otáčok ventilátorov, ale nejedná sa o nič výrazné, čo by ste mali považovať za rušivý prvok. Paradoxne skutočnosť, že tento notebook je vlastne celý z plastu, nesprevádzajú žiadne nepríjemné pachové stopy a iné nedostatky. Čo sa týka výdrže batérie, tak vo verzii s 80 Wh kapacitou akumulátoru sa cez desať hodín dostanete len v prípade, ak stiahnete svetlosť obrazovky na polovicu a profil necháte na modrom svetle. S hraním sa to už tradične dá dotiahnuť na štyri až päť hodín, ale je nesmierne dôležité za akých podmienok pri nastavení a či ste aktívne pripojení na internet. Notebook je mimo iného vybavený aj základným ozvučením a webovou kamerou s rozlíšením 720p, ale tu už pochopiteľne nemôžeme očakávať žiadne prémiové vyhotovenie a prehnanú kvalitu, minimálne čo do prezentovaného zvuku.

Naše hodnotenie

Lenovo Legion 5 je suverénne jeden z najlepších herných notebookov v danej cenovej relácii.

Klady

 • dizajn
 • klávesnica
 • výkon
 • cena

Zápory

 • chýba čítačka kariet
 • zvuk

Informácie o produkte

Lenovo Legion 5 2020

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 363,06 mm
 • Výška: 26,1 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 259,61 mm
 • Hmotnosť: 2460 g
 • Orientačná cena: 1000 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk