RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 - Menšia, no stále obrovská

RECENZIA: Fractal Design Meshify 2 - Menšia, no stále obrovská

 

Iba nedávno sme mali v redakcii šancu pozrieť sa na zúbok novej skrinke od spoločnosti Fractal Design s menom Meshify 2 XL. Spolu s XL verziou k nám zavítal aj jej menší brat a hoci hovorím menší, treba toto slovo brať s rezervou. Počítačová skrinka Meshify 2 totiž rozmermi stále konkuruje aj tým najväčším modelom od iných firiem. No napriek väčšej veľkosti sme si museli vyskúšať, či sa odrazila aj na nízkych teplotách.

Švédska značka počítačových komponentov a skriniek Fractal Design je u hráčov obľúbená najmä pre schopnosť spájať vo svojich produktoch funkčnosť s nenápadnosťou a jednoduchosť používania s kvalitnými materiálmi. Je síce pravda, že v posledných rokov sa v modelových radoch Fractal Design produktov začali objavovať aj výstrednejšie vyzerajúce produkty plné RGB LED pásikov a podsvietených ventilátorov, avšak Meshify 2, podobne ako jej väčší brat, ostáva verná jednoduchému receptu. Ten predstavujú skrinky úctyhodných rozmerov, ktoré pojmú takmer akýkoľvek hardvér, je v nich jednoduché skladať počítač a ponúkajú veľa vychytávok, ktoré uľahčia majiteľom život nielen na začiatku, ale aj počas dlhých rokoch používania. Aj na začiatku tejto recenzie musím spomenúť, že tento rok sme už mali možnosť otestovať skrinky z radu Define 7, ktoré ukázali, akým smerom sa plánujú vo Fractal Design v najbližších rokoch uberať. No a skrinka Meshify 2 je postavená na rovnakom základe ako Define 7 a 7 XL. Stačí však na skrinke vymeniť pár dielov a predávať ju ako vynovený modelový rad?

Obal a jeho obsah

Po nosení, rozbaľovaní a testovaní XL verzie Meshify 2 skrinky ma už veľkosť menšej z týchto verzií neprekvapí, možno sa mi dokonca zdá ako drobček. Vedľa iných komponentov je však obal Meshify 2 stále naozaj masívny. Kartónová krabica na svojom povrchu stále ukazuje, ako skrinka vyzerá a to aj takzvaným „exploded view“, teda pohľadom na komponenty skrinky oddelené od seba. Obal Meshify 2 na rozdiel od Meshify 2 XL cestou do redakcie neutŕžil žiadnu viditeľnú ujmu, takže nebolo prekvapením, že sa v jeho vnútri ukrývala skrinka, ktorá je bezpečne chránená z čelných strán tvrdším polystyrénom a zboku podlhovastou kartónovou krabičkou s príslušenstvom.

Pri Meshify 2 XL som sa sťažoval, že krabička s príslušenstvom bola položená na vrchu a preto nechránila bok so skleneným panelom, takže je skvelé vidieť, že pri Meshify 2 je táto ochrana zabezpečená. A poteší to aj napriek tomu, že verzia skrinky, ktorú sme testovali, nemá ani jeden bok zo skla, ale ponúka celokovové čierne prevedenie. V spomínanej škatuľke s príslušenstvom sa nachádza len brožúrka na prvotné použitie, až štvorica prídavných držiakov na disky a malá krabička s tradičným skrinkovým príslušenstvom, ako sú skrutky, antivibračné podložky či sťahovacie pásky.

Prvé dojmy a spracovanie

Meshify 2 je plnohodnotná full-tower skrinka, ktorá si nájde svoje miesto najlepšie vedľa stola alebo pod ním, no s trochou snahy (a veľkým stolom) ju nie je problém umiestniť aj na pracovnú plochu. Meshify 2 je stále masívny (hoci o čosi menší) monolit, ktorého rozmery a váha prezrádzajú, že nejde o žiaden lacný či nekvalitný špás pre používateľov plánujúcich používať slabšie procesory a len jednu grafickú kartu. Vďaka inteligentnému vnútornému rozvrhnutiu je to však, podobne ako skrinky z radu Define 7 či jej väčší brat, jedna z najlepších skriniek, aké som v posledných rokoch videl.

Vizuál a materiál

Čo sa dizajnu týka, podobne ako XL verzia, aj Meshify 2 je naozaj striedmy kúsok, čiže na výber je momentálne len v bielej a čiernej farbe s rozličnými konfiguráciami ľavej bočnice. Dostupné sú verzie s priehľadným sklom, tmavým sklom a kovovou „Solid“ bočnicou. Fanúšikovia Fractal Design skriniek si však už mohli zvyknúť, že z celej ponuky produktov tejto spoločnosti je len malé percento v inej farbe ako čiernej či bielej a takmer bez výnimiek sa držia osvedčeného receptu jednoduchého kvádra. Čo však Fractal Design neponúka v rámci extravagantného dizajnu, o to viac vynahrádza na poli vnútorného rozloženia, kvalitného prevedenia a modulárnosti. Kovové šasi je však na rozdiel od niektorých lacnejších modelov od konkurencie pevné aj bez nainštalovaných bočníc či vrchného panelu a na celej skrinke sa mi nepodarilo nájsť ani jednu ostrú hranu.

Na záver Meshify 2 napriek veľkému dôrazu na priepustnosť vzduchu stále ponúka nadmieru dobrú ochranu proti prachu, čo znamená odnímateľné filtre nielen na čele skrinky, ale aj po celej dĺžke vrchnej a spodnej časti.

Rozvrhnutie

Vnútorné rozloženie Meshify 2 kopíruje, to čo sme už mali možnosť vyskúšať pri Define 7 a aj Meshify 2 XL, no ako som už spomínal v recenzii XL verzie, odstraňuje viacero maličkostí, ktoré mi pri Define 7 prekážali. Tunel ukrývajúci zdroj a väčšinu káblov je krytý spredu a plastovým pásikom aj zozadu, pravá strana skrinky je stále perfektne riešená, takže svojou modulárnosťou osloví ako milovníkov zákazkového vodného chladenia, tak aj ľudí, čo potrebujú do skrinky napratať množstvo diskov a vedia oželieť priestor pre rezervoár chladiaceho roztoku. Na otváranie bočníc či odnímanie vrchného a predného panelu opäť netreba žiaden skrutkovač, prípadne iné nástroje, ale za všetkým stoja zacvakávacie plastové úchyty a magnety. Podobne ako XL verzia, aj Meshify 2 ponúka priedušné a navyše otvárateľné predné dvierka ukrývajúce prachový filter.

Po stránke pozícií pre disky je v základnom rozložení, v akom je skrinka dodávaná, možné osadiť dvojicu 2,5-palcových diskov a tri 3,5/2,5 disky. Po presunutí pár vnútorných priečok toto číslo stúpne o ďalšie štyri pozície vďaka priloženému príslušenstvu, no celkovo sa do Meshify 2 teoreticky zmestí až jedenásť 3,5-palcových diskov, čo z nej robí stále zaujímavú voľbu aj napríklad pre NAS server pre náročnú domácnosť či menšiu firmu. Kto však nepotrebuje toľko úložiska, no chce chladiť výkonný hardvér, bude určite vďačný za veľkú podporu chladenia, ktorá predstavuje až 420mm radiátory vo vrchnej, 360mm v prednej časti a 280mm kúsky v spodnej časti. Skrinka je dodávaná s trojicou 140mm Dynamic X2 GP-14 ventilátorov umiestnených v konfigurácii 2x intake vpredu a jeden exhaust vzadu, čo by malo postačiť na bežnú prevádzku, no je iba logické, ak by si majitelia dokúpili zopár ďalších.

Vychytávky

Meshify 2 po stránke vychytávok ponúka v praxi totožné veci ako jej XL brat. To znamená zakomponovanie predných dvierok s ľahko dostupným prachovým filtrom (ktoré je raz za čas dobré vyprášiť). Ďalší bonus, na ktorý si už fanúšikovia Fractal Design mohli zvyknúť, je zabudovaný ovládač ventilátorov Nexus+ 2, do ktorého sa dá zapojiť až 9 ventilátorov (6x 3PIN + 3x PWM) rozmiestnených po celej skrinke a ktoré sa dajú následne ovládať cez PWM konektor pripojený do matičnej dosky. Stále totiž neexistuje príliš veľa matičných dosiek, ktoré by až 9 ventilátorov podporovali bez ďalších investícií, pričom mať možnosť jedným kliknutím zmeniť skrinku z tichého spoločníka na maximálne monštrum na poli odstraňovania tepla bolo pri používaní naozaj príjemné.

Ovládač je napájaný SATA konektorom a nie MOLEXom, ako to býva pri lacnejších skrinkách, a zvládne napájať ventilátory o celkovom výkone až 30W, čo by malo postačiť aj tým najnáročnejším majiteľom. A v neposlednom rade podporuje Meshify 2 XL aj možnosť nainštalovať jednu grafickú kartu vertikálne, vďaka čomu nebude vidno iba nudnú vrchnú časť, ale priamo chladič s ventilátormi a podsvietením. Túto možnosť však príliš neodporúčam pre viac ako dvojslotové grafické karty.

Možnosti chladenia a testovanie

Meshify 2 sa, rovnako ako Meshify 2 XL a v praxi aj staršie modely z tohto radu, drží jednoduchej mantry, ktorou je čo najväčšia priepustnosť vzduchu. Vďaka tomu je do tejto skrinky možné bez väčších obáv umiestniť aj naozaj výkonný hardvér. Aj tento model sme osadili kombináciou hardvéru Intel Core i5-9600K s 280mm AIO chladičom, 32GB RAM a RTX 2080 v základnom nastavení, v akom je skrinka dodávaná. V pokoji sa, podobne ako pri XL verzii, držali teploty komponentov len pár stupňov (2-3°C) nad teplotou miestnosti. Ako odrazový mostík zase raz poslúžila skrinka Define 7, v ktorej sa mi síce zatiaľ žiaden hardvér nepodarilo upiecť, no po stránke prietoku vzduchu jednoducho nepatrí medzi tie najvýkonnejšie kúsky na trhu. Malá zmena, ktorá je možno daná o niečo menšími rozmermi skrinky, no dá sa pripísať aj štatistickej odchýlke, sa udiala pri zaťažení komponentov syntetickými benchmarkmi. Zatiaľ čo pri Meshify 2 XL sa teploty držali oproti Define 7 nižšie o 6-9°C, pri Meshify 2 sa tento náskok stenčil o jeden stupeň Celzia. Tento výsledok je stále naozaj úctyhodný a pri používaní Meshify 2 a 2 XL skriniek by som určite nemal potrebu v lete otvárať bočnicu či zvyšovať výkon ventilátorov. To sa o iných skrinkách, ktoré mi prešli pod rukami, povedať nedá.

Naše hodnotenie

Meshify 2 XL bolo monštrum. Meshify 2 je také malé a milé monštrum. Nikomu, našťastie, neodhryzne ruku a definitívne nebude mať zlý vplyv na hardvér, aký sa v tejto skrinke ocitne, no po stránke rozmerov, miesta na hardvér a prietoku vzduchu patrí medzi špičku toho, čo sa dá v dnešnej dobe zohnať. Bez akéhokoľvek temperovaného skla síce ťažko zaujme nadšencov hľadajúcich niečo efektné, čím ohúria návštevy, avšak skúsení milovníci počítačov pri všimnutí si tejto skrinky na, pod či pri niekoho stole budú vedieť, že jej majiteľovi ide v prvom rade o výkon a jednoduchosť používania. A aj o čosi menšiu cenovku oproti „fešnejšej“ verzii so skleneným bokom.

Klady

 • striedmy dizajn
 • skvelý prietok vzduchu
 • zabudovaný ovládač ventilátorov
 • perfektné rozloženie a jednoduchá prispôsobiteľnosť
 • veľký potenciál pri osadzovaní množstva diskov či iných komponentov
 • špičkové prevedenie
 • dobre riešené odhlučnenie a filtre prachu

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

Fractal Design Meshify 2 2020

 • Kategória: PC skrinky
 • Šírka: 240 mm
 • Výška: 474 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 542 mm
 • Hmotnosť: 10100 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 130 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Fractal Design

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Z390 Aorus Pro
 • Procesor: Intel Core i5-9600K
 • Pamäť: Kingston HyperX Fury Black 32GB 3200MHz
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius+ S28 Prisma
 • Pevný disk: WD Black SN750 1TB
 • Grafická karta: AORUS GeForce RTX 2080 XTREME 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2
Korekcia: Pavol Hirka

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk