RECENZIA: MSi Cubi 5 - GameCube?

RECENZIA: MSi Cubi 5 - GameCube?

 

Prepadla ma menšia vlna nostalgie. Do nosa mi udrel pach vianočných koláčikov a fialová farba razom vytlačila čiernu z prvej pozície mojich milovaných odtieňov. Čo myslíte, že mohlo u mňa tento náhly stav zmien spôsobiť? Ak tipujete akútny prípad nádoru na mozgu, tak ste trochu mimo. Spomínaný nával spomienok na symetrickú fialovú kocku menom Nintendo GameCube vo mne totiž rozdúchal práve kompaktný PC stroj s názvom Cubi 5. Dva zdanlivo nesúvisiace hardvérové produkty, ktoré od seba navyše delí časové rozpätie dvadsiatich rokov, a ja sa usmievam ako slniečko na hnoji. Touto pre niekoho dozaista banálnou historkou sa snažím jednak udupať úvod do inak tradične podaného textu, ale hlavne vás pripraviť na blížiace sa vianočné sviatky, keď som aj ja sám pred devätnástimi rokmi rozbaľoval onú nezabudnuteľnú fialovú kocku s nevídaným výkonom.

Nie, pochopiteľne sa MSi so svojím konceptom Cubi nesnaží uctiť pamiatku komerčne neúspešnej hernej platformy, ale skúša čiastočne a nepriamo napodobniť jej eleganciu a kompaktnosť. Cubi 5 mi do redakcie dorazila (budem tejto sympatickej a nenápadnej slečne tykať, ak dovolíte) ako reprezentantka výrazne zmenšenej kategórie midi-tower, teda počítačových skriniek, aké si bežne môžete pomýliť s nádobou na cukríky. Napokon s hmotnosťou na hranici 0,55 kg a rozmermi 124 mm x 54 mm x 124 mm sa teraz skutočne rozprávame o malej čiernej kráske, ktorá sa pomocou predpripravených VESA atribútov dokáže takzvane prisať aj na zadnú časť vášho monitora. Ako taký ekvivalent výkonného parazita, ktorého by ste si chceli doniesť z dovolenky na žiariacich kremíkových ostrovoch. Kompaktné prenosné PC, ktoré vám servíruje všetky súčasné najmodernejšie vstupy, a to vrátane špeciálneho spínača na polmetrovom kábli. Ten má zjednodušiť zapínanie zariadenia v prípade, ak ho máte uložené v nedostupnej časti vášho pracoviska.

Malá a výkonná kocka

Definovať Cubi 5 ako rýdzu kancelársku pomôcku by voči jej potenciálu nebolo vôbec fér, predsa len, mne do rúk pristála so slušným vybavením v podobe Intel Core i5 (Comet Lake), integrovanou grafikou Intel UHD, operačnou pamäťou 8 GB a s SSD 256 GB. Malý guláš čísiel s dostatočnou oporou aj na komplexnejšie pracovné úkony, to všetko s možnosťou dodatočného rozširovania kapacity cez prístupný slot SO-DIMM. K testu som preto pristúpil s adekvátnym očakávaním a fakticky aj tento text, ktorý sa vám teraz leskne v očných buľvách, vznikal pomocou Cubi 5. Rýchlosť reakcií v spojení s minimálnou latenciou pri viacnásobných procesoch, čiže spustením niekoľkých dôležitých programov súčasne, bola podľa môjho názoru na pomery niečoho tak skladného maximálne dostačujúca. Navyše, v súčasnosti sa cena tejto konfigurácie pohybuje na hranici 600 eur, čím ju automaticky môžeme porovnávať aj s tradične obrovskými rárohami (čítaj ako Desktop), o ktoré dnes aj denne zakopávame pridŕžajúc sa svojich naškrobených kravát.

Poďme sa teraz spoločne nakloniť nad zadnú stranu Cubi 5. V ponuke je naozaj poriadne pestrá paleta vstupov, kde mňa osobne prekvapil stále čoraz potrebnejší Display port, ako aj štvoritá nádielka USB 3.2 (ďalšie dva nájdete v predajnej časti). Okrem toho vám je k dispozícii HDMI s trocha fúzatejším 1.4 a konektor pre ethernetový kábel. Za predpokladu, že do Cubi 5 budete chcieť pripájať schopnejší, nie práve kancelársky monitor, určite bude lepšie na základe staršieho HDMI využiť Display port, z ktorého bezproblémovo získate 4K rozlíšenie. S vyšším výkonom usadeným v takto kompaktnom, plne plastovom šasi sa spája niekoľko zásadných otázok vo veci chladenia. Sám som sa počas testu obával prehrievania a hlavne extrémneho hluku v snahe schladiť tú potenciálnu panvicu na vyprážanie kancelárskych krýs, ale vo finále sa nič také neudialo. Cubi si dokázala aj pri plnom vyťažení zachovať prijateľnú úroveň takzvaného spoteného čela a na stole som jej nežné stonanie vôbec neregistroval, prakticky sa stratilo v ozvene freneticky znejúcej mechanickej klávesnice.

Zvlášť vstup na slúchadlá a mikrofón

Pri svojej práci, keď sa mi na stole neustále striedajú výkonnostne rozličné zostavy, som si na túto roztomilú malú kocku zvykol rýchlejšie než by ste boli povedali. Dokonca to prebiehalo až tak hladko, že som úplne zabudol na fakt, že nie je moja a až na postrčenie zo strany distribútora som sa musel so smútkom v tvári začať s Cubi 5 lúčiť.

Iste, ak si zoberieme stále početné portfólio konkurenčných mini PC a budeme výhradne sledovať krivku cenovej relácie, mnohým z nás môže prísť práve tento výrobok od MSi ako mierne nadhodnotený. Avšak ja osobne nevidím dôvod, prečo si tých zopár desiatok eur nepriplatiť, obzvlášť ak sa mi na stole ocitne takto vyladený spoločník do každodennej pracovnej (ne)pohody.

Naše hodnotenie

kompaktný a spoľahlivý pracovný nástroj, ktorý si na stole ani nevšimnete.

Klady

 • skladnosť
 • chladenie
 • výkon
 • možnosti pripojenia

Zápory

 • Cena
 • staršie HDMI

Informácie o produkte

MSi Cubi 5 2020

 • Kategória: Osobné počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 124 mm
 • Výška: 54 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 124 mm
 • Hmotnosť: 550 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 650 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: MSI

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk