RECENZIA: Lenovo Legion T5 - Obstojný výkon, kvalitné prevedenie, mierne vysoká cena

RECENZIA: Lenovo Legion T5 - Obstojný výkon, kvalitné prevedenie, mierne vysoká cena

 

Na akom zariadení sa najlepšie hrá? Smartfón má v dnešnej dobe takmer každý človek a na rozdiel od hier spred niekoľkých rokov sa už aj na smartfónoch objavujú naozaj kvalitné a dobre vyzerajúce hry. Čo ale v prípade, že chcete hrávať náročnejšie tituly a potrebujete byť aj na cestách? Potom je, samozrejme, odpoveďou notebook. Potom sú tu ešte konzoly, no tým som osobne nikdy príliš neprišiel na chuť. Takže? Tie najlepšie herné zážitky a najintenzívnejší pocit ponorenia sa do hry (odhliadnuc od VR) je stále dostupný na stolných počítačoch. Desktopy s veľkým monitorom ponúkajú ten najvyšší možný výkon, ale aj možnosť, ako sa k hraniu dostať za menší peniaz ako s prémiovou prirážkou za mobilitu notebookov.

Osobne som naozaj veľkým fanúšikom desktopov a nevidím to tak, že by sa v dohľadnej budúcnosti mali výhody a nevýhody rôznych platforiem zmeniť. Tým, že sa počítačom a primárne desktopom venujem už mnoho rokov, nemám problém so skladaním komponentov do jedného funkčného celku (niekedy je tak možné aj ušetriť peniaze), alebo si minimálne počítač upraviť presne podľa vlastných predstáv. Preto na takzvané „prebuilt“, teda už zložené herné desktopy pozerám ako na nutné zlo, ktorému často niečo chýba a pri ktorých robia spoločnosti časté školácke chyby. Nič netušiaci zákazníci, ktorí sa len chceli hrať alebo streamovať, potom trpia. Áno, som si vedomý toho, že nie každý má čas naštudovať si, ako všetky komponenty pasujú dokopy a už vôbec nemajú chuť zisťovať si jemnejšie nuansy balansovania výkonu, ceny a dostupnosti komponentov. Prebuilt počítače ma však už v minulosti zopárkrát potešili, a preto som sa napriek pesimistickejšiemu úvodu recenzie na testovanie desktopu s názvom Lenovo Legion T5 celkom tešil.

Obal a jeho obsah

Legion T5 dorazil zabalený vo väčšej krabici, bezpečne uložený do polotvrdej peny, ktorá by ho mala ochrániť aj pred tým najnešikovnejším kuriérom. Okrem samotného počítača toho veľa nečakajte. Keďže ide o cenovo dostupný kúsok, nájdete v balení už len krabičku s brožúrkami a napájací kábel.

Prvé dojmy a spracovanie

Veľkosťou by som skrinku Legion T5 zaradil medzi midi-tower kúsky. Tie sú celkom kompaktné, takže je často možné používať ich aj na stole a nemusia zbierať prach pod ním. Formát skrinky je tradičný kváder, no pre potreby potenciálnych LAN párty poteší držiak v zadnej časti, za ktorý je možné skrinku prenášať. Dizajnovo sa mi T5 celkom páčil, pretože nejde o obyčajnú matne čiernu krabicu, ale sú na ňom vkusne umiestnené aj prvky lesklejšieho plastu (ktorý je našťastie mimo miest, ktorých sa budú používatelia často dotýkať) a logo Legion. Všetky bočné steny sú kovové a nepriehľadné, čo pri použitých komponentoch dáva veľký zmysel.

Skrinky s bočnicami z akrylu alebo tvrdeného skla sú predsa len lepšie pre počítače, v ktorých sa nachádza silný hardvér a disponujú podsvietením.

Vnútorné rozvrhnutie a manažment káblov

Napriek tomu, že sa do skriniek s midi-tower formátom často zmestia aj ATX matičné dosky, je v Legion T5 o čosi menší mATX kúsok. Pod ním sa nachádza nemodulárny zdroj s výkonom 400 W a vedľa neho klietka na dva 3,5-palcové disky. Klietka je spolovice obsadená a poteší najmä možnosťou vkladať a vyberať disky bez použitia náradia, keďže napájanie a prenos dát z diskov je zabudovaný do konca zásuviek, do ktorých sa na koľajničkách za pomoci plastového držiaka zasúvajú disky. V skrinke sa nachádzajú dva 120 mm ventilátory – jeden v prednej časti na spodku funguje ako prívod a druhý v zadnej časti hore ako výfuk. Osobne by som možno ocenil ešte jeden ventilátor, avšak hardvér v tomto modeli nie je príliš tepelne náročný, takže by nemal mať problém s nedostatkom vzduchu.

Čo je pri už poskladaných počítačoch niekedy kameňom úrazu, je manažment káblov. Niektoré spoločnosti si na ňom nedajú záležať ani vtedy, keď je jeden bok skrinky priehľadný. Pri Legion T5 však musím uznávajúc prikývnuť a povedať, že vedenie káblov je inteligentne rozvrhnuté a v samotnej skrinke sa nachádzajú úchyty, ktorými je väčšina často neposlušných káblov vedená.

Komponenty

Teraz ale už na komponenty, ktoré síce neohúria, no ani príliš nesklamú. Vnútri Lenovo Legion T5 modelu, ktorý sme mali možnosť testovať, sa nachádzajú skrinky – aspoň vo verzii, ktorú sme testovali my, sa ukrýva procesor Intel Core i5-10400, grafická karta Nvidia GeForce GTX 1660 Super a 16 GB 2933 Mhz DDR4 RAM. Pre rýchlosť operačného systému a programov Legion T5 ponúka 512 GB NVMe SSD disk WD SN730 a po stránke ukladania dát harddisk s kapacitou 1 TB WD Blue. Všetky tieto komponenty bežia vďaka zákazkovej matičnej doske od Lenovo a 350 W zdroja od spoločnosti Fortron s klasifikáciou 80 Plus Bronze.

O výkone zdroja som spočiatku nebol veľmi presvedčený, no k použitému procesoru, ktorý nie je možné pretaktovať, a energeticky nenáročnej GTX 1660 Super to nie je až taká zlá kombinácia. Iba do budúcnosti limituje možnosť výmenu grafickej karty za silnejšiu a výmenu procesora za i7 variant. Na záver ma veľmi potešilo zakomponovanie WiFi/Bluetooth.

Testovanie a výsledky

Nakoľko ide o počítač s primárne herným zameraním, boli aj testy smerované na ukážku koľko FPS Legion T5 zvládne v 1080P a 1440P rozlíšení. Okrem tradičných testov v hrách bol počítač otestovaný aj syntetickými benchmarkami a výsledky si môžete pozrieť na obrázkoch nižšie.

Problém s „prebuilt” systémami

Už na začiatku recenzie som spomenul, že vopred zložené desktopy od veľkých spoločností majú často svoje chybičky krásy. Niekedy ide o nelogickú kombináciu komponentov, inokedy o kvalitu zloženia, no problémom niekedy býva aj cena. Lenovo Legion T5 má na svoje účely hrania menej náročných hier komponenty dobre vyvážené. Dokonca musím dať plus za použitie dvoch RAM modulov s rýchlosťou 2933 Mhz, čo je maximum, s akým dokáže i5-10400 a matičná doska pracovať. Kvalita zloženia aj dizajn počítača sa mi tiež celkompáčili… Takže chybičkou krásy pri tomto kúsku je logicky cena. Nami testovaný model bol v čase písania recenzie dostupný z rôznych obchodov v priemernej cene okolo 900 eur. Bez toho, aby som lovil tie najlepšie akcie som z obchodu so zeleným mimozemšťanom zložil rovnaký počítač za 580 eur bez grafickej karty. Áno, žijeme síce v dobe, v akej žijeme, a všetky grafické karty sú takmer všade vypredané, no keď som skontroloval históriu cien kariet GTX 1660 Super, neboli nikdy vyššie ako 300 eur, hoci sa držali skôr okolo 270-280 eur. To znamená, že za zloženie systému od Lenovo zákazníci platia okolo 40-90 eur. Osobne neviem posúdiť, s akými maržami v Lenovo pracujú, no pri masovej výrobe majú výrobcovia často komponenty dostupné za oveľa lepšie ceny ako keď ich kupujú finálni zákazníci. Áno, je fajn mať záruku na celý počítač a tiež je príjemné, nemusieť sa piplať v skrinke so šraubovákom, ale… Keď som ja pomáhal skladať počítače mojim známym, tak som si často nepýtal žiadne finančné ohodnotenie a keď už, tak sa rátalo v desiatkach eur a nie blízko ku stovke. Ako počítačový nadšenec rád vidím, že aj veľké spoločnosti už začínajú chápať dôležitosť rovnováhy hardvéru, no s úplne čistým svedomím stále nemôžem odporúčať „prebuilt“ ako tú správnu možnosť. Ak však bude vyzerať trh s grafickými kartami naďalej tak ako v posledných mesiacoch, asi nebude inej cesty.

Naše hodnotenie

Lenovo Legion T5 poteší obstojným dizajnom a vyrovnaným hardvérom. Poslúži menej náročným hráčom či náročnejším používateľom internetu a MS Office nástrojov. Kde však jeho dobré vlastnosti mierne zakopávajú, je cena, ktorá je na použité komponenty príliš vysoká. Ak ho objavíte v zľave za cenu okolo 800 eur, potom nad ním môžete pouvažovať, no s cenovkou 900 eur a viac bude šikovnejšie poskladať si počítač vlastnoručne alebo poprosiť šikovnejšieho známeho.

Klady

 • vkusný dizajn
 • vyrovnaný hardvér
 • 3-ročná záruka

Zápory

 • cena
 • slabší zdroj
 • obmedzené možnosti vylepšenia

Informácie o produkte

Lenovo Legion T5 2021

 • Kategória: Herné stolové počítače
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 475 mm
 • Výška: 184,5 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 455,8 mm
 • Hmotnosť: 12500 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 930 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Nikoleta Bodzsárová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk