RECENZIA: ROG STRIX SCAR G15 - Ružové okuliare à la elektro-punk

RECENZIA: ROG STRIX SCAR G15 - Ružové okuliare à la elektro-punk

 

Konečne! Predstavenie nových Ryzen procesorov pre mobilné zariadenia je už za nami a môžeme o ňom, a špecificky o jeho výkone, voľne písať. To znamená, že veľa produktov, ktoré boli len nedávno predstavené na tohtoročnej konferencii CES sú súce na recenzie a nielen články o prvých dojmoch. Jednou z týchto noviniek je notebook ROG Strix Scar G15, o ktorom ste si už mohli prečítať v preview. Nakoľko sa u nás v redakcii, našťastie, zdržal dlhšie ako len na pár dní, za ktoré je možné odskúšať aspoň prvé dojmy, sme sa naňho pozreli naozaj zblízka.

V preview som ešte písal, že sme sa mu „na zúbok” nemohli pozrieť úplne pod mikroskopom, no to už neplatí, takže sem s tým najvýkonnejším mikroskopom, ktorý mám k dispozícii a hor sa na vec. Samozrejme, musím varovať, že stále nejde o stopercentnú koncovú verziu produktu, takže sa v ňom môžu potenciálne ukrývať nejaký tí malí zlomyseľní škriatkovia, no osobne si myslím, že toto označenie si od spoločnosti ROG vyslúžil tento špecifický kúsok iba kvôli tomu, že v jeho balení nebolo úplne všetko príslušenstvo, ktoré by sa malo nachádzať v krabiciach dostupných v obchodoch. Preto som nový ROG Strix Scar G15 nešetril a dal mu poriadne do tela ako v herných testoch, tak aj syntetickými benchmarkami.

Balenie a dizajn

ROG Strix Scar G15 v prevedení electro-punk bude dodávaný vo fešnej čiernej krabici, v ktorej by sa okrem notebooku, pár brožúrok a veľkého napájacieho adaptéru mali nachádzať aj dva bonusy v podobe veľkej podložky pod myš (ktorá v našom balení bola) a USB-C adaptéru s výkonom 100W pre jednoduché nabíjanie na cestách (ktorý, nanešťastie, k testovanému kúsku pribalený nebol). Dodávať k notebookom dva adaptéry sa v spoločnosti ROG rozhodli po nadmieru pozitívnej odozve, ktorú dostali ešte minulý rok, keď túto možnosť uviedli pri jednom z ROG notebookov. Tento fakt poteší nielen ľudí, ktorí sú často na cestách a radi ušetria pár stoviek gramov v taške, či batohu, ale možno aj majiteľov nových smartfónov, ku ktorým sa odrazu spoločnosti rozhodli prestať pribaľovať nabíjačky.

Po stránke dizajnu sa nový ROG Strix Scar G15 stále podobá na svojho minuloročného predchodcu, aspoň teda tvarom. Nami testovaný model je vo farebnej kombinácii electro-punk, čo znamená, že logo na kryte displeja, kúsok zadnej časti a jedna z gumených nožičiek sú krikľavo ružovej farby. V tejto farbe si v ROG pripravili aj rad herných doplnkov, ako slúchadlá, myš, klávesnicu či už spomínanú podložku pod myš, no pokiaľ nie je ružová tou vašou šálkou kávy, budú dostupné aj modely v čisto-čiernom alebo tmavo-šedom prevedení s oranžovými doplnkami.

Použiteľnosť a parametre

Použiteľnosť Strix Scar G15 v reálnom svete je nadmieru vysoká. Hoci nejde o žiaden ľahučký ultrabook, ale o tradičnú hráčsku „tehlu” s váhou okolo 2.3 kg, ponúka nový Scar G15 zvýšenú mobilitu vďaka už spomínanému USB-C adaptéru s výkonom 100W, ktorý skvelo poslúži na cestách a mal by byť pribalený zároveň s tradičným 240W adaptérom. S rozmermi 35.4 cm na šírku, 25.9 cm na dĺžku a 2.26 až 2.72 cm na výšku sa radí medzi kompaktnejšie 15.6-palcové notebooky, čomu určite pomáha takmer bezrámikový displej. Jedinou nevýhodou na minimalistických rámikoch okolo displeja je absencia webkamery, avšak profesionálni streameri aj náročnejší hráči, ktorí budú mať o tento model asi najväčší záujem, budú mať určite vlastnú webkameru schopnú oveľa kvalitnejšieho nahrávania ako tie najlepšie notebooky.

Po predošlej generácii zdedil nový Scar G15 „Air Arm” pánty, ktoré „magicky” miznú v útrobách notebooku a ktoré držia FullHD IPS panel s 300 Hz obnovovacou frekvenciou, 3 ms odozvou a Adaptive-Sync. Nakoľko ide o IPS panel, je farebnosť na pomery herných notebookov nadmieru dobrá, so 100 % pokrytím sRGB spektra a 75.35 % AdobeRGB. Plne profesionálne úpravy fotiek a videa by som na ňom však stále neodporúčal. Veľkým vylepšením prešiel touchpad, ktorý narástol až o 85 %. Pravdou síce je, že pridať 85 % znie dobre, no pokiaľ toľko percent pridávate na predošlý maličký touchpad, nebude výsledok až taký obrovský. Ale aj toto je pokrok a bežné fungovanie na väčšej ploche som si len a len pochvaľoval. Rovnako ako písanie na klávesnici tohto notebooku, ktorá je podsvietená RGB svetielkami a ponúka veľmi príjemnú odozvu a na dlhšie hranie či písanie použiteľný zdvih. Ďalšia vec, ktorá ma na priateľskosti k používateľom potešila, je rozloženie portov, keďže väčšina z nich sa nachádza na zadnej strane zariadenia. Napájanie, ethernet, HDMI a USB+USB-C, to všetko sa ukrýva na zadnej časti notebooku a jediné porty na bokoch sú iba dvojica USB portov a kombo audio jack na ľavej strane, kde by nemali väčšine hráčov prekážať.

A pokiaľ ste aj ľavák, je vždy možné pripojiť myš zo zadnej strany. Na záver spomeniem podarený softvér s názvom Armoury Crate, ktorý ROG dodáva na každom svojom zariadení a cez ktorý je možné nielen monitorovať všetko možné, ale aj nastavovať profily chladenia, výkonu, podsvietenia alebo dokonca kontrolovať, sťahovať a inštalovať updaty. Máloktorá spoločnosť zvládne nielen dodať takýto softvér so svojimi zariadeniami, ale ponúknuť ho ako jeden funkčný program, ktorý nemrzne, je prehľadný a naozaj príjemný na používanie, takže za toto má odo mňa ROG veľký plusový bod. Ktorý je len mierne pokazený pár ďalšími predinštalovanými programami ako napríklad McAfee antivírus.

Komponenty

Konečne už ale hor sa na komponenty, o ktorých som nemohol pri preview článku „slobodne” písať. Hoci väčšina ľudí, ktorá sa o hardvér zaujíma, už dávno o nových mobilných Ryzen procesoroch a RTX 30 série vie asi všetko, až teraz je možné oficiálne napísať o ich výkone, keď sa spoja v jednom zariadení.

Model ROG Strix Scar G15, ktorý sme testovali bol vybavený procesorom Ryzen 7 5800H, grafickou kartou Nvidia RTX 3070 a 16 GB 3200 Mhz DDR4 RAM v konfigurácii dual-channel. Čo sa procesoru týka, ten ponúka osem fyzických a šestnásť logických jadier, osem grafických jadier s Radeon Graphics, základný takt 3.5 GHz a boost až 4.4 GHz. To všetko pri deklarovanom TDP s hodnotou 45W a teplotách, ktoré pri testovaní nikdy neprekročili 80°C. Úctyhodné. Rovnako úctyhodná je aj v tomto modeli osadená grafická karta RTX 3070 ponúkajúca veľmi dobrý výkon pri prekvapivo nízkych teplotách, maximálne 74°C. Za nízke teploty určite treba poďakovať použitiu tekutého kovu od spoločnosti Thermal Grizzly namiesto tradičnej teplovodivej pasty. 16 GB pamäte až tak neočarí, no je to stále použiteľná kapacita a hlavné je, že ide o dva samostatné 8 GB 3200 Mhz moduly, ktoré fungujú v dual-channel konfigurácii, vďaka čomu z nich dokáže procesor vyťažiť naozaj maximum.

Výkon a testovanie

Čo lepšie sa dá urobiť s výkonným notebookom, ako ho poriadne otestovať v hrách a syntetických testoch? Notebook bol nastavený na najvyšší výkon a preskákal si viacerými hrami a testami, ktorých výsledky si môžete prezrieť nižšie.

Naše hodnotenie

ROGu v poslednej dobe naozaj ide karta. Používanie tekutého kovu namiesto tradičnej teplovodivej pasty, monitory s 300 Hz frekvenciou či výrazné farby sa pred pár rokmi zdali nadmieru odvážne, no v dnešnej dobe už akosi dávajú zmysel. Nielen herný hardvér, ale aj herná komunita sa za vcelku krátky čas posunuli o naozaj veľký kus dopredu. A dokonca aj 1900 eurová cenovka tohoto modelu dáva z pohľadu komponentov naozaj veľký zmysel pre veľa náročnejších hráčov. Najmä pri absencii regulárnych grafických kariet v obchodoch. Takže pokiaľ nemáte našetrené v prasiatku, tak šup-šup a do Vianoc si naň snáď našetrím(e).

Klady

 • 300 Hz/3 ms IPS monitor s Adaptive Sync
 • najnovší AMD Ryzen procesor
 • vysoký grafický výkon
 • dlhšia výdrž na batérii vďaka integrovanej GPU
 • kvalitné prevedenie
 • slušivý dizajn
 • väčšina portov na zadnej strane notebooku

Zápory

 • nič podstatné

Informácie o produkte

ROG STRIX SCAR G15 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 354 mm
 • Výška: 259 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 27,2 mm
 • Hmotnosť: 2300 g
 • Farba: šedá/ružová
 • Orientačná cena: 1900 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: ROG

Zobraziť viac

Korekcia: Iveta Szighardtova

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk