RECENZIA: Lenovo Legion S7 - Tenký a výkonný

RECENZIA: Lenovo Legion S7 - Tenký a výkonný

 

Je to len pár mesiacov, čo som sa v tomto magazíne možno až prehnane rozplýval nad dizajnom Lenovo Legion Y740S, avšak ak si teraz dobre spomínam, jeho celkovo tenké šasi v sebe, aj cez jasné zaradenie do sekcie herných notebookov, neskrývalo žiadny vysoký technický potenciál – ak je reč výhradne o GPU. Spoločnosť Lenovo toho času jednoducho uprednostnila váhu a proporcie nad schopnosťou rozbehnúť tie najmodernejšie hry bez výrazných kompromisov a stavila viac na krásu než vnútro. Ako sa ale často vraví „to, čo nejde zvládnuť dnes, už zajtra nemusí platiť“ a v tomto rýchlo napredujúcom svete moderných technológií je progres často otázkou dní a hodín. Rad Legion, a špeciálne jeho magická číslovka 7, preto aktuálne prichádza v unikátnej Slim edícii a, ako už asi dobre tušíte, spolu s výrazným zoštíhlením si so sebou vlečie aj prekvapivo dostatočný hardvérový výkon.

Výborný a podmanivý zvuk

Legion Slim 7 spadá do kategórie 15,6 palcového spojenia herného a kancelárskeho náradia, kde pri letmom prezretí jeho konštrukcie nemáte šancu jasne definovať primárne určenie tohto hardvéru. Hmotnosť sa zastavila výrazne pod hranicou dvoch kilogramov a pri zatvorenom stave je tento laptop tak tenký, až má jeden pocit, že v ňom môže byť tak maximálne integrovaná grafická karta a zlisovaný škrečok aj s kolesom na behanie (moja zatiaľ nepatentovaná metafora na chabé CPU, pomocou ktorej si chcem zarobiť na umelú pečeň, keďže dlhodobý životný štýl Ernesta Hemingwaya si začína vyberať svoju daň).

Opak je však pravdou. Šasi s rozmermi 356 × 17,9 × 250 mm v sebe skrýva niekoľko viac ako schopných procesorov – na výber je Intel Core a AMD Ryzen. Mne do rúk doputovala kombinácia Core i5 s NVIDIA GeForce RTX 2060 Max-Q 6 GB a to všetko za asistencie 16 GB operačnej pamäte. Lenovo tu samozrejme servíruje viac ako dostatočný počet konfigurácií, ktoré môžu pomôcť pri výbere komplexného notebooku pre študenta, no aj náruživého hráča so zamestnaním v korporátnom prostredí. Konfigurácia, akú som testoval ja osobne, je vďaka uvedenej grafickej karte okrem iného schopná zaručiť luxus ray tracingu, čo bolo vo sfére prenosných počítačov doteraz skôr len zbožným prianím.

Diskotéka na požiadanie

Nadviažem teraz na hore nahryznutú, no stále nedokončenú myšlienku ohľadom čo najlepšej identifikácie a zaradenia tohto produktu. Legion S7 sa počas svojho zatvoreného stavu môže pochváliť len jedným jediným RGB prvkom, a to v podobe svietiaceho znaku umiestneného priamo do loga výrobcu. Toto je osamotená, ale cez to všetko stále chabá indícia na správne zaradenie, akú môže rozvinúť už len šialene blikajúca klávesnica pod vekom. Pod nízkoprofilovými spínačmi sa totižto skrývajú diódy schopné roztancovať aj mŕtvolu, čím sa z bežného kancelárskeho alebo školského náradia lusknutím prsta stane atraktívna herná mašinka. Všetko osvetlenie je pochopiteľne možné regulovať a to prostredníctvom jednoduchých skratiek, na aké sú už majitelia sekcie Legion viac ako zvyknutí. Dúfam, že ďalej už nemáte žiadne pochybnosti o celkovej filozofii stenčenej verzie sedmičky uvedeného radu a teraz sa môžeme posunúť znova a zas k tomu môjmu híkaniu nad geniálnym dizajnom, za aký Lenovo už dlhší čas, a je nutné podotknúť, že aj plným právom, zbiera rôzne ocenenia.

Matný a dočierna ladený povrch prístroja vtisne punc toľko proklamovaným proporciám a ak ste si doteraz ešte nezamilovali ideálne riešené pánty tenučkého panelu s posunom vpred od zadnej strany (okrem iného so 180 stupňovým ohybom), v tomto prevedení už určite neodoláte. Úzky zadok disponuje tromi vstupmi – jeden určený pre napájanie batérie a dva USB 3.2 konektory. Na ľavej strane prístroja následne nájdete audio vstup umiestnený hneď vedľa dnes stále užitočnej čítačky pre pamäťové karty a naopak na tej pravej na vás čaká duo Thunderbolt 3. Celková tenkosť notebooku automaticky odstavila šancu na LAN port, čo ste však asi pri pohľade na vyššie zadané proporcie tak trochu očakávali.

Duo 2W reproduktorov

Plne kovové šasi s minimom plastu dokáže krásne ochrániť aj IPS panel s Full HD rozlíšením, ktorý disponuje úctyhodnou obnovovacou frekvenciou, a to konkrétne 144 Hz. Antireflexný obraz je slušne čitateľný aj pod náporom slnečných lúčov, čo mňa osobne jemne prekvapilo, zvlášť ak si uvedomíme, že displej ponúka svietivosť na hranici 300 nitov. Do inak celkovo tenkých rámikov sa výrobcom podarilo natesnať aj malú webkameru s manuálnou záklopkou ideálnou pre každého milovníka konšpirácií a aj keď kamera disponuje v úvodzovkách len rozlíšením 720 p, na tradičnú internetovú socializáciu a pracovné stretnutia v spodnej bielizni a košeli zaprskanej od horčice je to viac ako dostačujúce. Apropo, krok späť k argumentom ohľadom vysokého výkonu. Každý, kto si na tomto zariadení bude chcieť vychutnať najnovšie AAA produkcie a užiť si podmanivé interaktívne zážitky, to všetko za podpory vysokého technického štandardu, určite rád docení systém chladenia s názvom Legion Coldfront.

Ide tu o dvojicu polymérových lopatiek z tekutých kryštálov, ktoré ženú chladný vzduch cez dobre situované kanály naprieč takmer celým telom počítača. Inžinieri z Lenova ostali verní overenému systému troch režimov chladenia, z ktorých si užívateľ môže vyberať buď podľa vlastného uváženia, alebo na základe plnej automatiky. Z mojej mesačnej testovacej fázy, kedy som záťažový test výkonu tohto hardvéru podmienil hraním hier, ale aj klasickou prácou (písanie, editácia fotografií a videí), vyplynulo nasledujúce: Namerané tepelné hodnoty nepresiahli štandardnú hranicu osemdesiatich stupňov Celzia (pri maximálnom vyťažení) a špeciálne v oblasti klávesnice, kde má užívateľ neustály kontakt s povrchom prístroja, ostával kov stále príjemne chladným.

Otvoríte ho jedným prstom

Do tohto odseku si môžem pomôcť menším oslím mostíkom a pokračovať vo výklade kvalít už spomenutej klávesnice. Nízkoprofilové spínače, ako štandard ultra tenkých herných laptopov, sa okrem plnohodnotného RGB podsvietenia môžu pochváliť aj numerickou časťou a prítomnosťou mediálnych klávesov. Reakčná doba spínačov (1,3 mm) je ideálna nielen na frenetické tempo, ale rovnako aj na príjemný, ba až relaxačný klus (prepáčte mi, choroba z povolania), kedy vaše prsty môžu pokojne napodobniť kmitočet hlavy ďatľa bez toho, aby to zanechalo známky na výslednom texte.

Aby som to celé uzavrel nejakým praktickým príkladom, tak pomocou tejto klávesnice som bol schopný vyprodukovať skoro dvadsať plnohodnotných recenzií pre toho času aktuálny mesiac a ani raz som počas písania nemal dôvod na kvalitu už spomenutých spínačov povedať čo i len krivé slovo. Myslím si, že práve takéto spodobnenie bude ako dôkaz o praktických schopnostiach Legion S7 stačiť. Pod opisovanou klaviatúrou je samozrejme zasadený stredne veľký a dobre reagujúci touchpad s plnou podporou všetkých gest a povrchom príjemným na dotyk.

Pre hráčov, ale aj študentov

Samotný záver bude okrem finálneho zhrnutia patriť aj poslednému a nesmierne dôležitému pilieru na zozname každého z vás. V prípade, ak si po dlhšej dobe ráčite ukrojiť z rodinného alebo firemného rozpočtu, len aby ste si zadovážili nový a voňavý notebook, významným kritériom je výdrž batérie. V tomto bode sa Legion S7 môže pochváliť 71 Wh batériou, ktorá je za podmienok plného vyťaženia schopná vás podržať necelých päť hodín, pri strednom nastavení jasu a bez spustenia náročných aplikácií si k tomu pridajte ďalšie dve hodinky. Uvedené cifry spadajú do sekcie obstojnej výdrže a zvlášť ak si k tomu pridáme argument o celkovej kompaktnosti tohto stroja. Veľkým pozitívom je funkcia rýchleho nabíjania, ktorá vám v priebehu tridsiatich minút dokáže notebook naplniť až na polovicu kapacity akumulátora. Nabíjanie je umožnené aj cez USB-C vstup, avšak to len v prípade, ak máte dostatočne výkonný adaptér (v základnom balení ho nenájdete).

Legion S7 je prvým zásadným vstupom spoločnosti Lenovo do čoraz vyhľadávanejších fúzií medzi herným a kancelárskym náradím, a to všetko v kompaktných rozmeroch tenučkého notebooku. Ak hľadáte práve takto namiešaný koktejl chutí, tento hardvér si zamilujete.

Naše hodnotenie

Tenký a výkonný nástroj s praktickým presahom.

Klady

 • dizajn
 • výkon
 • klávesnica
 • rozmery
 • chladenie

Zápory

 • nič

Informácie o produkte

Lenovo Legion S7 2021

 • Kategória: Notebooky
 • Operačný sytém: Windows
 • Šírka: 356 mm
 • Výška: 250 mm
 • Hĺbka/hrúbka: 17,9 mm
 • Hmotnosť: 1860 g
 • Farba: čierna
 • Orientačná cena: 1300 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Lenovo

Zobraziť viac

Korekcia: Veronika Jankovičová

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk