RECENZIA: Aorus Z590 Pro AX - Skvelá doska určená pre…?

RECENZIA: Aorus Z590 Pro AX - Skvelá doska určená pre…?

 

Minulý rok som sa pozastavoval nad tým, že procesory Intel 10tej generácie nie sú žiadnou veľkou revolúciou, avšak nedá sa im uprieť to, že stále ponúkajú ten najlepší výkon v hrách. Časy sa však menia a Intel takpovediac už nie je na koni. Veľká časť nadšencov jednoducho musela uznať, že presedlanie na Ryzen kúsky im prinesie viac FPS, ako keby ostali na procesoroch od modrého tímu. Šťastím zástancovia Intelu definitívne nežiarili ani pri ohlásení poslednej, 11tej, generácie desktopových procesorov, ktoré sa ešte stále snažia vydupať nejaké zlepšenie výkonu z už archaickej 14nm architektúry. A to aj na úkor počtu jadier, ktoré boli pri najvyšších modeloch procesorov odobrané. Svet IT však nespí a stále prináša novú funkcionalitu a tak ku novým Intel procesorom prišli aj nové matičné dosky z chipsetom Z590. Jeden z top modelov, s označením Aorus Z590 Pro AX, sa zastavil aj u nás v redakcii.

Na úvod musím napísať, že napriek mojej neustálej kritike Intelu dúfam nebudem považovaný za AMD fanboy-a. Som si dobre vedomý, že aj pri AMD ide len o firmu, pre ktorú je zárobok stále na prvom mieste, čo dokázali zvýšením cien pri Ryzen 5xxx procesoroch. A hoci v súkromnom počítači už pár rokov fungujem na AMD platforme, som si nedávno kúpil aj Intel procesor. Hoci išlo len o model i3-10100F, neodolal som konečne cenovo dostupnému Intel kúsku ponúkajúcemu 4C/8T konfiguráciu. Teraz ale už späť ku Intelu 11tej generácie, chipsetu Z590 a hlavnej hviezde tohoto textu, doske Aorus Z590 Pro AX.

Obal a jeho obsah

Krabica s doskou Aorus Z590 Pro AX perfektne zapadá do dizajnového jazyka, na ktorý sme si pri Aorus produktoch, a najmä matičných doskách, mohli zvyknúť. Veľký orol plus kombinácia čierneho obalu a strieborno-oranžovo-fialových detailov vyzerá stále dobre. Aj pri doske Aorus Z590 Pro AX takmer okamžite napovedá o jej potenciálne kvalitnom prevedení váha samotnej krabice. Oproti lacným doskám, ktoré často pozostávajú len z tenšieho PCB, malých pasívnych chladičov na komponentoch napájania a celkovo menšieho počtu komponentov, sú high-end dosky úctyhodne ťažké.

Ďalší indikátor ceny/kvality dosky je príslušenstvo, ktoré je s ňou dodávané. Lacné dosky? To je väčšinou zopár brožúrok, pár SATA káblov, možno skrutky pre M.2 SSD a sem tam nálepka s logom spoločnosti. Na tomto nie je nič zlé, predsa len, keď je rozpočet limitovaný, načo budem priplácať za veci, ktoré nevyužijem. Aorus Z590 Pro AX v balení ponúka nielen všetko tradičné, teda štvoricu SATA káblov, pár brožúrok a nálepku, ale poteší dvojica tepelných snímačov, G-Connector na zjednodušenie pripojenia konektorov na skrinke, predlžovací RGB káblik a ako už aj meno dosky (AX) napovedá, aj WiFi/BT anténa.

Prvé dojmy a spracovanie

Aorus Z590 Pro AX sa po stránke výzoru naozaj podarila. Kombinácia šedej, striebornej a čiernej na čisto čiernom PCB doske naozaj pristane. Poteší tiež funkčné rebrovanie na chladičoch VRM a komponentoch napájania, avšak ako som si všimol už pri jednej Aorus doske dávnejšie, aj pri Aorus Z590 Pro AX mierne kazí výsledný dojem krikľavo oranžová tepelná podložka, ktorá mierne vytŕča vo vrchnej časti dosky.

Avšak nie je viditeľná až tak jednoducho a pri osadení vzdušného chladiča sa šanca na jej spozorovanie znižuje v praxi na nulu. Iba to stále mierne zamrzí, že pri takom kvalitnom prevedení dosky a dôraze na dizajn nesiahli v továrni po šedých, alebo čiernych podložkách. Na záver, RGB podsvietenie pri high-end doskách v posledných rokoch išlo mierne do útlmu a tak sa na Z590 Pro AX nachádza len na ľavej strane, na kryte zadného panelu a tam, kde sa nachádza zvukový kodek.

V čom sa chipset Z590 líši od predchodcu

Rozdielov oproti predošlej generácií Intel matičných dosiek nie je priveľa, avšak nie sú natoľko nedôležité, aby som ich nespomenul. Prvým veľkým plusom Z590 chipsetu je natívna podpora PCIe Gen 4.0, čo znamená až 20 liniek z procesorov 11tej generácie do PCIe x16 slotu a do kompatibilných M.2 slotov. Z590 dosky by tiež mali podporovať pripojenie 3.2 Gen 2×2 (Type-C, 20 GB/s) pre až 3 porty, čo bolo pri Z490 nereálne. Na záver, nové Z590 dosky by mali častejšie ponúkať Thunderbolt 4 a taktiež WiFi 6E schopný lepších prenosových rýchlostí cez 6 GHz pásmo.

Rozvrhnutie dosky a konektory

Aorus Z590 Pro AX ponúka naozaj bohaté možnosti pripojenia. Na zadnom paneli sa nachádza až 13 USB portov (4x USB 2.0, 4x USB 3.2 Gen1, 4x USB 3.2 Gen 2 Typ A a jeden USB 3.2 Gen 2 Typ C), výstupy pre antény WiFi 6 (AX), audio konektory a SPDIF, HDMI port a na záver ethernet port s rýchlosťou 2.5G. Tu mierne zamrzí, že na lacnejších doskách je už často vidieť dvojicu LAN portov, respektíve na niektorých drahších kúskoch už 5G konektor, avšak Aorus Z590 Pro AX disponuje spomínanou WiFi AX, vďaka čomu nie je druhý ethernet tak potrebný. Kryt zadného panelu je samozrejme integrovaný na doske.

Doska disponuje trojicou PCIe slotov, z toho najvrchnejší je spevnený takzvaným PCIe Armor-om. Doska nedisponuje žiadnymi PCIe x1 slotmi, čo by mohlo chýbať niektorým záujemcom so starším príslušenstvom, ako zvukovými, či inými rozširujúcimi kartami. PCIe porty na doske fungujú v režime x16, x4, x4, no v prípade zapojenia viacerých grafických kariet klesá priepustnosť vrchného slotu na x8. Skvelou správou je, že Intel konečne s 11tou generáciou procesorov podporuje natívne PCIe Gen 4.0 a to až na 20tich linkách. Horšou správou je, že Gen 4.0 je iba najvrchnejší x16 slot. Okrem neho sú však Gen 4.0 aj 3 zo štyroch M.2 slotov, takže túto dosku je možné osadiť naozaj obrovským a rýchlym úložiskom bez použitia jedného zo šiestich SATA portov. Konektorov chladenia sa na doske nachádza akurátne množstvo, 1x 4-pin pre CPU, jeden 4-pin pre pumpu vodného chladenia, štyri 4-pin pre bežné ventilátory a dvojica hybridných system fan/water pump konektorov. RGB konektory sú tiež v dostatočnom množstve, ktoré predstavuje dvojica tradičných RGB LED konektorov a dva ARGB výstupy.

Zvukový kodek na Z590 Pro AX je najnovší Realtek ALC4080, vďaka čomu je zvuk z tejto dosky naozaj kvalitný. Na doske sa na záver nachádzajú dva interné USB 2.0 porty, USB 3.2 Gen 1, USB-C konektor, TPM, 2x Thunderbolt add-in card konektor, TPM header, dva konektory pre tepelné snímače a tlačidlá Q-Flash Plus a Clear CMOS.

Napájanie a VRM

Aorus dosky sa už niekoľko generácií berú ako ukážka kvalitného napájania a inak tomu nie je ani pri Z590 Pro AX. Táto doska dostala do vienka 12+1 fázové digital PWM riešenie hodnotené na 90A. O napájanie procesoru a dosky sa stará tradičný 24-PIN konektor a spojenie 8-PIN+4-PIN konektorov, vďaka čomu by pri použití kvalitného zdroja nemalo dochádzať k takmer žiadnemu rušeniu signálu. Robustné riešenie napájania je ešte doplnené už spomínanými pasívnymi chladičmi, vďaka ktorým teploty VRM nikdy nepresiahli, ba sa ani nepriblížili ku nebežným číslam a to ako pri normálnom používaní, tak počas stres-testovania s pretaktovaným procesorom.

Naše hodnotenie

Odhliadnuc od zlých rozhodnutí, vďaka ktorým sa spoločnosť Intel ocitla tam, kde momentálne je, nie je potenciálne spojenie Z590 dosiek s Intel procesormi 10tej a hlavne 11tej generácie takou zlou možnosťou. Najmä pokiaľ tou doskou bude Aorus Z590 Pro AX, nakoľko tento model ponúka všetko, čo aj náročnejší používateľ môže potrebovať a ešte veci naviac. Kvalitné napájanie, obrovské možnosti pripojenia úložiska, natívna podpora PCIe Gen4, moderný dizajn aj stráviteľná cena robia z Aorus Z590 Pro AX naozaj dobrú voľbu. Problém sa však nachádza na strane Intelu, ktorý zatiaľ nie je schopný podať naozaj novú generáciu procesorov a jeho fanúšikovia tak musia, takpovediac, šliapať vodu a platiť za nové procesory ponúkajúce len o pár percent (ak vôbec) lepší výkon oproti predošlým modelom.

Klady

 • dizajn
 • podpora PCIe Gen 4.0
 • kvalitné napájanie
 • nadpriemerný počet interných konektorov
 • tepelné sondy priamo v balení
 • skvelé možnosti taktovania

Zápory

 • ťažko odporúčať s ponukou Intel procesorov

Informácie o produkte

Gigabyte Aorus Z590 Pro AX 2021

 • Kategória: Základné dosky
 • Šírka: 305 mm
 • Výška: 244 mm
 • Farba: čierna/strieborná
 • Orientačná cena: 320 €
 • Produkt na recenzovanie poskytla spoločnosť: Gigabyte

Zobraziť viac

Tento komponent bol testovaný na nasledujúcej zostave

 • Základná doska: Aorus Z590 Pro AX
 • Procesor: Intel i7-10700K
 • Pamäť: HyperX Fury Black 32GB 3200Mhz
 • Chladenie procesora: Fractal Design Celsius+ S24
 • Pevný disk: WD Black SN750
 • Grafická karta: Aorus GeForce RTX 2080 Xtreme 8G
 • Zdroj: Fractal Design ION+ 760P
 • Skrinka: Fractal Design Meshify 2 Compact
Korekcia: Barbora Krištofová

Galéria

Páči sa Vám tento článok? Zdieľajte ho!

 
 
 
 
 

Sledujte nás

Gamesite.sk
Zoznam.sk